تالار گفتگوی میکرو رایانه - مشاهده موضوع - ژئوتوریسم (Geotourism)
مشاهده پست های بی پاسخ | مشاهده موضوعهای فعال تاریخ امروز پنجشنبه 20 فوریه, 2020 8:10 pmپاسخ به موضوع  [ 12 پست ]  برو به صفحه 1, 2, 3  بعدی
 ژئوتوریسم (Geotourism) 
نویسنده پیام
آواتار کاربر

عضو: یکشنبه 02 مارس, 2008 1:32 pm
پست ها: 148
آدرس: تهران
پست ژئوتوریسم (Geotourism)
در این تاپیک قصد دارم جاذبه های طبیعی کره زمین و به ویژه ایران رو معرفی کنم. به همین دلیل ابتدا مقدمه ای از ژئوتوریسم برگرفته از سایت سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، نقل می کنم:
ژئوتوریسم یکی از رشته های گردشگری وابسته به طبیعت است که به معرفی پدیده های زمین به گردشگران با حفظ هویت مکانی آنها می پردازد. ژئوتوریسم از علوم مختلف زمین کمک می گیرد و علاقمندان به طبیعت و پدیده های زمین شناسی را برای بازدید از جاذبه های زیبای زمین دعوت می کند.
ژئوتوریسم یا گردشگری زمین شناسی امروزه مخاطبان وسیعی پیدا کرده است. مخاطبان ژئوتوريسم نه تنها متخصصان و کارشناسان زمين شناسى، بلکه گردشگران عادى و علاقمندان طبيعت هستند. در جريان فعاليت‌هاى ژئوتوريسمى، بازديدکنندگان ضمن بازديد از پديده‌هاى زيبا و ويژه زمين شناسى، با مبانى پيدايش آنها آشنا شده اهميت وجودى آنها را در‌مى‌يابند. يکى از ويژگى‌هاى پديده‌هاى زمين شناسى که موجب برترى نسبى آنها بر پديده‌هاى اکوتوريسمى مى‌شود، اسرارآميز بودن و پيچيده بودن مباحث زمين شناسى براى افراد عادى است. واژه زمين شناسى براى اغلب مردم يادآور پديده‌هاى باشکوه، بزرگ و اسرارآميزى چون آتشفشان، زلزله، شهاب سنگ، دايناسور، فسيل، دوره‌هاى زمانى ميليونى و ... است. لمس اين مفاهيم يا مفاهيم وابسته به آنها که در جريان برنامه‌هاى گردشگرى زمين شناسى امکانپذير است، جذابيتى شگرف براى بازديدکنندگان ايجاد مى‌نمايد.

يکى از مباحث مهمى که در ژئوتوريسم اهميت زيادى دارد، موضوع آموزش و اطلاع رسانى است. هدف از اين مبحث آشنا ساختن همگان به خصوص کودکان و نوجوانان با ميراث زمين شناسى و پديده‌هاى مختلف علوم زمين به منظور جلب همکارى عمومى در حفظ اين آثار و استفاده بهينه و صحيح از اين منابع است.

ژئوتوريسم علاوه بر مزايايى که از نظر درآمدزايى مستقيم و غيرمستقيم به واسطه جذب گردشگر دارد، در ايجاد اشتغال بين دانش‌ آموختگان علوم زمين و همچنين ساکنان مناطق داراى سايت‌هاى زمين شناسى بسيار موثر است. ايجاد مشاغل جديد تحت عنوان راهنمايان زمين شناسى (Geoguides ) و نگهبانان زمين شناسى ( Geoguards ) از اين جمله‌اند.

_________________
تصویر


چهارشنبه 28 می, 2008 8:27 am
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: یکشنبه 02 مارس, 2008 1:32 pm
پست ها: 148
آدرس: تهران
پست Re: ژئوتوریسم (Geotourism)
روستای کندوان

کندوان یکی از سه روستای صخره‌ای جهان است که جزء دهستانهای سهند به شمار می رود و در 62 کیلومتری جنوب غرب تبریز واقع شده است. معماری روستای کندوان و جاری بودن زندگی مردم در قالب بافت قدیمی‌ آن، این روستا را از کاپادوکیه در ترکیه و داکوتا در امریکا مستثنی می سازد. کندوان روستایی است بنا شده در صخره و تنها سازه این دهکده را سنگ‌ها تشکیل می‌دهند. خانه‌ها هرمی ‌شکل هستند و برای دام‌ها نیز حفره‌هایی در سنگ‌ها بنا شده است.
صخره های کندو مانند این روستا حاصل فعالیت های آتشفشانی و انجماد گدازه هاست. چشمه آب معدنی کندوان نیز یکی از جاذبه‌های این روستای ۶ هزار ساله محسوب می‌شود. آب این چشمه با کمترین درصد سنگینی برای درمان بیماریهای کلیوی مفید است.
پرفسور «دیوید رول» باستان‌شناس مشهور انگلیسی در سفر به ایران و کشف نخستین مسیر پستی دنیا، قدمت کندوان در این مسیر را یکی از استنادات خود برای نظریه فرود آدم (یکجانشینی بشر غار نشین و زندگی اجتماعی انسان‌ها) قرار داده است.
ضمیمه:
kandovan.jpg


برای مشاهده تصاویر و دانلود فایل های ضمیمه ، لازم است در سایت ثبت نام کرده و با نام کاربری خود وارد شوید. در حال حاضر ثبت نام در سایت رایگان است.

_________________
تصویر


چهارشنبه 28 می, 2008 8:45 am
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: یکشنبه 02 مارس, 2008 1:32 pm
پست ها: 148
آدرس: تهران
پست Re: ژئوتوریسم (Geotourism)
ژئوپارک(Geopark) چيست ؟

ژئوپارک(geopark)، مخفف پارک زمين‌شناسى(Geology Park) مى‌باشد وبه سرزمين‌هايى که پديده‌هاى زمين‌شناسى بى‌همتا و تاريخچه تکامل زمين‌شناسى مشخص دارند گفته مى‌شود. در واقع «ژئوپارک» منطقه‌اى است که در آن ميراث زمين‌شناسى به خوبى و بصورت پايدار حفظ ومديريت مى‌شود. به عبارت ديگر ژئوپارک سرزمينى است که يک يا چندجايگاه مهم از نظر علمى(نه تنها زمين شناختى، بلکه باستان‌شناسى، اکولوژيکى يافرهنگى) را در خود جاى داده است.
معرفى يک ژئوپارک بر اساس مواردى همچون تکامل کره زمين، شکل زمين،چشم‌انداز زمين(Natural landscape)، تشکيلات زمين‌شناسى، خاک‌شناسى، کانى‌شناسى،سنگ‌شناسى، فسيل‌شناسى، باستان‌شناسى، ميراث فرهنگى، زيست محيطى و مناطق با ارزش ازنظر گونه‌هاى جانورى و گياهى مى‌باشد. اين مناطق جزئى از يک شبکه جهانى است که بهترين تجارب را بااحترام به حفظ ميراث زمين به اشتراک گذاشته و معيار اصلى آن‌ها، استراتژى توسعه پايدار است.
ژئوپارک ميراث بجاى مانده ازفعاليت‌هاى طبيعى و بشرى در کره زمين است. در اين ميان هر کشورى که از تاريخ کهن وپيچيدگى‌هاى زمين شناختى بيشترى برخوردار باشد، پتانسيل مناسبى را در توسعه ی اين صنعت به همراه خواهد داشت. هدف اصلى از ايجاد ژئوپارک‌ها، حراست وحفاظت از ميراث زمين است که در معرض صدمات ناشى از فعاليت‌هاى انسانى قرار دارد.
درپاسخ به نياز روز افزون به يک نهاد بين المللى، براى شناخت سرزمين‌هايى که از نظرزمين‌شناختى و علوم زمين جالب توجه هستند، يونسکو طرحى به نام برنامه "شبکه بين‌المللى ژئوپارک" ايجاد نمود. اين شبکه بسترى براى تشريک مساعى متخصصين ودست‌اندرکاران ميراث زمين خواهد بود. در حال حاضر 25 ژئوپارک در اين شبکه قراردارند. از اين تعداد، 8 ژئوپارک در چين و 17 محدوده در اروپا قرار دارد. اين ژئوپارک‌ها در خصوصيات کلى مشترک مى باشند؛ اما هر کدام درمورد يا موارد خاصى نادر يا منحصر به فرد هستند که باعث تمايز آن ها از ديگر مناطق مى گردد.
يکى ديگر از نتايج اين طرح، گسترش ژئوتوريسم مى‌باشد. ژئوتوريسم در همراهى با اکوتوريسم، پديده‌هاى زمين‌شناسى و زيست‌محيطى را به خدمت آرامش روحى انسان‌هاى کنجکاو در مى‌آورد و آنان را در سفرى جذاب، لذت‌بخش و پرخاطره به کشف ناشناخته‌هاى جهان هستى و نزديکى با طبيعت وغوطه‌ور شدن در جاذبه‌هاى طبيعى آفرينش فرا مى‌خواند.
از زمانى که يونسکو طرح شبکه بين المللى ژئوپارک را به اجرا درآورد، شاهد آن هستيم که تعداد زيادى از مکان ها در سراسر دنياشناسايى گرديده و به عنوان ژئوپارک معرفى شده اند تا مورد حمايت و حفاظت قرارگيرند.

_________________
تصویر


چهارشنبه 28 می, 2008 8:50 am
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: یکشنبه 02 مارس, 2008 1:32 pm
پست ها: 148
آدرس: تهران
پست Re: ژئوتوریسم (Geotourism)
ژئوپارک قشم

ايران از جمله سرزمين‌هايى است که بدليل تاريخ کهن وتنوع محيط زمين‌شناسى پتانسيل‌هاى فراوانى براى معرفى ژئوپارک دارا مى باشد که بايد مورد توجه قرار گيرد. موزه ژئوپارک قشم در سال 1384 به طور رسمى گشايش يافت. اين موزه با کمک گرفتن از دارايى موزه حيات وحش قشم و در محل آن موزه شکل گرفت. موزه حيات وحش قشم از سال 1377 در محل زير زمين بازار بزرگ ستاره قشم تاسيس شده و به تدريج نمونه هاى جانورى بسيارى از جزيره قشم جمع آورى و به صورت تاکسيدرمى آماده نمايش کرده بود و با وجود اينکه از ويترين هاى مناسب و تجهيزات موزه‌اى کافى بى بهره بود، بازديد کننده قابل توجهى به ويژه در ميان دانش آموزان، دانشجويان و مسافران و گردشگران داشت.
ليکن، فعاليت اين موزه براى مدتى متوقف ماند و نمونه هاى جانورى آن به دليل رطوبت موجود در هوا و عدم تهويه، در حال پوسيدن بودند که خوشبختانه مقامات سازمان منطقه آزاد قشم با دعوت از کارشناسان و عقد قرارداد با پيمانکار، موزه حيات وحش قشم را به صورتى جديد و مدرن طراحى و با هزينه کافى بازسازى کردند. ميزهاى پلاستيکى و غير همشکل که در سراسر موزه از آنها براى چيدن نمونه‌ها استفاده مى شد جمع آورى شد و به جاى آنها ويترين هاى بسيار زيبا گذاشته شد. اطلاعات علمى بسيار مفيدى گردآورى و به صورت قابل استفاده در قاب‌هاى همشکل و شکيل در کنار نمونه‌هاى موجود در موزه نصب شد. با اين اقدام نقش آموزشى موزه نيز افزايش يافت.
نمونه هاى جديد جانورى همراه با نقشه هاى متنوع، همچنين عکس‌هاى ماهواره اى جزيره قشم، تنوع زيستى و پديده هاى زمين شناسى توانست به شکل بهتر و کامل ترى جزيره را به مردم و بازديد کنندگان معرفى کند.
اکنون، مجموعه کم نظير عکس هاى عبدالخالق طاهرى که از چهره مردم، شيوه زندگى، صنايع دستى، منظره هاى گوناگون و پديده هاى اعجاب انگيز زمين شناسى قشم تهيه و در اندازه نمايشگاهى با قاب هاى شکيل فراهم شده‌اند، نقش بسيار مؤثرى در تقويت جلوه هاى بصرى و معرفى ويژگى هاى گوناگون قشم ايفا مى کنند و مورد توجه بسيار گردشگران و بازديد کنندگان هستند.

به اين ترتيب، با اقدامات به عمل آمده، عده بازديد کنندگان افزايش يافته و از 100 تا 120 نفر به بيش از هزار نفر در روز بالغ شده است. در تعطيلات نوروز تعداد بازديد کنندگان گاهى از 1800 نفر هم گذشت و با نظر سنجى هاى به عمل آمده معلوم شده است که نمايش گونه هاى جانورى، پرندگان، پستانداران، خزندگان و صدف هاى گوناگون همراه با ارائه اطلاعات علمى به صورت خلاصه و مفيد جذابيت فراوانى براى بازديد کنندگان در بر دارد.
مدارس شهر قشم و روستاهاى جزيره به تدريج و طبق برنامه از موزه بازديد مى کنند و با ثروت طبيعى بيکران جزيره آشنا مى شوند.
ديگر اطلاعات مربوط به موزه ژئوپارک به شرح زير است:
- محل : شهر قشم – جنب بازار بين المللى ستاره قشم (ضلع شمالى)، موزه ژئوپارک
- زيربنا : هزار متر مربع
- مجموعه تاکسيدرمى: شامل پرندگان، خزندگان، پستانداران، ماهى ها، حشرات و ...
- سنگواره ها: شامل فسيل هاى مربوط به دو کفه اى ها و مرجان ها
- بخش مردم شناسى: شامل صنايع دستى بومى مانند لباس ها، گليم ها، وسايل موسيقى و ...
- کارگاه: يک کارگاه تاکسيدرمى
- انتشارات: نقشه و کتاب زمين شناسى قشم، اطلس پرندگان قشم و پراکنش آنها، اطلس ژئوتوريسم قشم، کتابچه جامعه گياهى حرا، کتاب و نقشه پوشش گياهى جزيره قشم
- برنامه هاى آينده: افزودن نمونه هاى کانى شناسى و زمين شناسى به موزه ، افزودن نمونه هاى جانورى به موزه، ايجاد يک وب سايت علمى براى موزه، طراحى و توليد بروشور راهنما، طراحى و توليد يک سرى کارت پستال و ...

اکنون اين پارک 9 سايت ويژه زمين‌شناسى دارد و موزه ژئوپارک رسماً گشايش يافته است.

_________________
تصویر


چهارشنبه 28 می, 2008 8:56 am
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: یکشنبه 02 مارس, 2008 1:32 pm
پست ها: 148
آدرس: تهران
پست Re: ژئوتوریسم (Geotourism)
ژئوپارکVulkaneifel ، آلمان

ضمیمه:
Weinfeld_Maar.JPG

ضمیمه:
cold_water_geyser.JPG

ضمیمه:
Travertin_waterfall.jpg


برای مشاهده تصاویر و دانلود فایل های ضمیمه ، لازم است در سایت ثبت نام کرده و با نام کاربری خود وارد شوید. در حال حاضر ثبت نام در سایت رایگان است.

_________________
تصویر


شنبه 31 می, 2008 12:11 pm
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 12 پست ]  برو به صفحه 1, 2, 3  بعدی

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 2 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
cron
استفاده و نقل از مباحث سایت، فقط با ذکر منبع و لینک سایت میکرورایانه مجاز است.
Copyright © 2006 - 2010 MicroRayaneh - Powered by phpBB © phpBB Group
Valid CSS2 Valid XHTML 1.0
طراحی سایت : میکرو رایانه