تالار گفتگوی میکرو رایانه - مشاهده موضوع - چشم فرزندان مهمتر از کامپیوتر!
مشاهده پست های بی پاسخ | مشاهده موضوعهای فعال تاریخ امروز سه شنبه 17 سپتامبر, 2019 8:29 pmپاسخ به موضوع  [ 2 پست ] 
 چشم فرزندان مهمتر از کامپیوتر! 
نویسنده پیام
آواتار کاربر

عضو: یکشنبه 25 نوامبر, 2007 7:24 am
پست ها: 457
پست چشم فرزندان مهمتر از کامپیوتر!
به نظر مي رسد با فراگيرتر شدن بکارگيري کامپيوتر تعداد کسانيکه از مشکلات چشمي و بينايي رنج مي‌برند، روبه افزايش باشد.

خانواده ها در این مورد باید بیشتر توجه کنند چون فرزندان وقتی سرگرم کار با کامپیوتر می شوند همه چیز را فراموش می کنند و از آن جمله چشمهایشان را!

ضمیمه:
eye1.jpg

مهمترين علائم عبارتند از: خستگي چشم، خشکي چشم، سوزش، اشک ريزش و تاري ديد. همچنين ممکن است سبب درد در گردن و شانه ها نيز بشود.

انسان حروف چاپي را بهتر از حروف نمايش داده شده بر روي مانيتور مي بينند. علت اين امر اين است که حروف چاپي کنتراست بيشتري با صفحه سفيد زمينه داشته و لبه هاي آنها واضح تر است حال آنکه در مورد صفحه مانيتور چنين نيست و لبه ها به وضوح حروف چاپي نيستند.

يکي از مهمترين دلايل خشکي و سوزش چشم هنگام کار با کامپيوتر کاهش ميزان پلک زدن است . اين مسأله به همراه خيره شدن به صفحه مانيتور و تمرکز بر روي موضوع کار سبب مي شود تا پلک ها مدت بيشتري باز بمانند و در نتيجه اشک روي سطح چشم سريعتر تبخير مي شود.

با رعايت توصيه هاي زير مي‌توان تا حد بسيار زيادي از آسيب هاي چشمي جلوگيري کرد:

‌١- سعي کنيد بطور ارادي پلک بزنيد. اين کار سبب مي شود سطح چشم شما با اشک آغشته شده و خشک نشود. در صورتيکه مشکل شما شديد باشد مي توانيد از قطره هاي اشک مصنوعي استفاده کنيد.

‌٢- مرکز مانيتور بايد حدود ‌١٪ تا ‌٢٪ سانتي متر پايين تر چشمان شما باشد. اين وضعيت علاوه بر اينکه باعث مي شود پلک ها پايين تر قرار گيرند و سطح کمتري از چشم در معرض هوا باشد. از خستگي گردن و شانه ها نيز مي کاهد. در اين موارد هم بايد مانيتور را در ارتفاع مناسب قرار داد و هم ارتفاع صندلي را نسبت به ميزکار تنظيم کرد بطوريکه ساعد شما هنگام کار با keyboard موازي با سطح زمين باشد.

‌٣-. مانيتور خود را طوري قرار دهيد که نور پنجره يا روشنايي اتاق به آن نتابد. هنگام کار با کامپيوتر سعي کنيد پرده ها را بکشيد و روشنايي اتاق را نيز به نصف وضعيت معمولي کاهش دهيد.

‌٤. به چشمان خود استراحت دهيد. سعي کنيد هر ‌٥ تا ‌١٪ دقيقه چشم خود را از مانيتور برداشته و به مدت ‌٥ تا ‌١٪ثانيه به نقطه‌اي دور نگاه کنيد. اين کار سبب استراحت عضلات چشم مي شود. همچنين به شما وقت مي دهد پلک بزنيد و سطح چشم شما مرطوب شود.

‌٥. اگر مجبوريد که متناوبا به يک صفحه نوشته و مانيتور نگاه کنيد (خصوصا در مورد تايپيست ها) ممکن است چشم شما خسته شود زيرا بايد تطابق خود را تغيير دهد. براي جلوگيري از اين مسأله سعي کنيد صفحه نوشته شده را در حداقل فاصله و هم سطح با مانيتور قرار دهيد. براي اينکار مي توانيد از copyholder استفاده کنيد.

‌٦. فاصله مانيتور با چشمان شما بايد ‌٥٪ تا ‌٦٪ سانتي متر باشد.

‌٧. روشنايي و کنتراست مانيتور خود را تنظيم کنيد. ميزان روشنايي مانيتور بايد با روشنايي اتاق هماهنگي داشته باشد. يک روش براي تنظيم روشنايي مانيتور اين است که به يک صفحه وب با زمينه سفيد (مثل اين صفحه) نگاه کنيد. اگر سفيدي صفحه براي شما مثل يک منبع نور است روشنايي مانيتور زياد است و بايد آن را کم کنيد. در مقابل، اگر صفحه کمي خاکستري به نظر مي رسد روشنايي را زياد کنيد.

‌٨. اگر علي رغم رعايت توصيه هاي گفته شده باز هم دچار علائم هستيد مي توانيد از عينک هاي مخصوص استفاده کنيد زيرا گاهي مشکل در ديد متوسط است. ما بطور معمول کمتر از ديد متوسط استفاده مي کنيم زيرا بيشتر اوقات يا اشياء دور را نگاه مي کنيم و يا اشياء نزديک. ولي مانيتور کامپيوتر دقيقا در فاصله اي از چشم قرار مي گيرد که مربوط به ديد متوسط است. براي دريافت عينک مناسب کامپيوتر به چشم پزشک مراجعه کنيد.

‌٩. هنگام کار با کامپيوتر سعي کنيد گردن خود را راست نگهداشته و شانه را عقب بدهيد. قوز کردن هنگام کار طولاني با کامپيوتر سبب دردهاي گردن و شانه ها مي شود. کاملا پشت خود را به صندلي بچسبانيد. همچنين ارتفاع صندلي خود را طوري تنظيم کنيد که کف پاها روي زمين قرار داشته و زانوي شما در زاويه ‌٩٪ درجه قرار داشته باشد. Keyboard و Mouse بايد پايين تر از آرنج و نزديک دستان شما قرار داشته باشد.


برای مشاهده تصاویر و دانلود فایل های ضمیمه ، لازم است در سایت ثبت نام کرده و با نام کاربری خود وارد شوید. در حال حاضر ثبت نام در سایت رایگان است.


شنبه 26 ژانویه, 2008 10:36 am
مشخصات شخصی

عضو: دوشنبه 10 مارس, 2008 11:14 pm
پست ها: 3
پست Re: چشم فرزندان مهمتر از کامپیوتر!
همیشه باید سعی بشه تا تویه رعایت فاصله دقت کافی داشته باشیم این طوری چشمامونم سالم تر از همیشه میمونه!
::blushing::


سه شنبه 11 مارس, 2008 2:09 am
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 2 پست ] 

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 7 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  

استفاده و نقل از مباحث سایت، فقط با ذکر منبع و لینک سایت میکرورایانه مجاز است.
Copyright © 2006 - 2010 MicroRayaneh - Powered by phpBB © phpBB Group
Valid CSS2 Valid XHTML 1.0
طراحی سایت : میکرو رایانه