تالار گفتگوی میکرو رایانه - مشاهده موضوع - آموزش نصب ويندوز XP
مشاهده پست های بی پاسخ | مشاهده موضوعهای فعال تاریخ امروز جمعه 21 فوریه, 2020 6:10 pmپاسخ به موضوع  [ 17 پست ]  برو به صفحه 1, 2, 3, 4  بعدی
 آموزش نصب ويندوز XP 
نویسنده پیام
آواتار کاربر

عضو: شنبه 24 نوامبر, 2007 1:54 pm
پست ها: 137
پست آموزش نصب ويندوز XP
ابتدا بايد يك cd ويندوزxp داشته باشيد . دقت كنيد كه اين cd بايد bootable باشد. اگر ميخواهيد كه ويندوز فعلي را تبديل به ويندوز xp كنيد يا update كنيد نيازي به cd از نوع bootable نداريد
cd ويندوز را درون cd rom گذاشته و ويندوز اتوماتيك auto run خواهد شد.دقت كنيد كه اگر بخواهيد ويندوز فعلي خود را كه مثلا 98 ياme يا 2000 ميباشد را update كنيد اطلاعات شما مثلا my document شما و برنامه هاي نصب شده شما حفظ خواهد شد. ولي اگر ويندوز شما ايراد دارد.بهتر است آن را از اول فرمت و نصب كنيد كه اين نوع نصب در اينجا توضيح داده شده است:

بعد از اين كه cd ويندوز را گذاشتيد. خود به خود مرحله نصب ويندوز شروع خواهد شد . روي گزينه install windows xp كليك كنيد.

در قسمت بعد از شما پرسيده مي شود كه ميخواهيد يك ويندوز جديد نصب كنيد يا ويندوز فعلي را update كنيد در صورتي كه در ويندوز فعلي شما ايرادي ندارد و ميخواهيد آن را تبديل به xp كنيد اين مرحله را رد كنيد و دست نزنيد زيرا به طور خودكار upgrade recommandedانتخاب شده است. ولي چنانچه قصد داريد ويندوز جديدي در درايوي ديگر نصب كنيد بايد new instalation را انتخاب كنيد. در اين صورت بعد از نصب كامل ويندوز xp هنگامي كه سيستم را روشن ميكنيد دو منو ظاهر شده و از شما پرسيده خواهد شد كه ميخواهيد وارد كدام ويندوز شويد.بدين ترتيب شما 2 ويندوز خواهيد داشت.

در مرحله بعد بايد سريال ويندوز را وارد كنيد اين سريال احتمالا روی جعبه cd يا درون خود cd داخل فايلي به نام serial يا cd key يا readme نوشته شده است.

در قسمت بعد روي دكمه advanced option كليك كرده و در پنجره جديد گزينه دوم را تيك بزنيد. اين کار براي اين است كه شما درايوي را كه ويندوز در آن ريخته شود را انتخاب كنيد. همچنين جهت تسريع كار ميتوانيد گزينه اول را تيك بزنيد تا تمامي فايلهاي ويندوز روي هارد ريخته شده و از آنجا نصب شوند. بر روي ok كليك كنيد. در قسمت پايين ميتوانيد زبان خود را انتخاب كنيد آن را farsiانتخاب كنيد تا ابزار فارسي نصب شوند. (اگر تصميم داريد از فارسي استفاده كنيد اين قسمت را دست نزنيد ولی توصیه می کنم حدالامکان از نصب فارسی سازها خودداری کنید). حال بر روي next كليك كنيد.

در اين مرحله از شما سوال ميشود ميخواهيد نصب ويندوز رو از اينترنت به روز كنيد؟ چنانچه مايل باشيد ميتوانيد گزينه را انتخاب كرده و next را بزنيد در اين صورت اخرين update ها از اينترنت دانلود خواهد شدولي با انتخاب گزينه پاييني بدون update وارد مرحله بعد مي شويد. به هر حال بعد از رد كردن اين قسمت فايلهاي ضروري اتوماتيك كپي يا دانلود خواهند شد و سيستم restart خواهد شد.

منتظر بمانيد تا ويندوز مراحل نصب را طي كند بعد از اين كه به متني كه حاوي توضيحات مايكروسافت و نوعي قرارداد با شما ميباشد رسيديد. روي F8 كليك كنيد تا تائيد شود.

در قسمت بعد چنانچه شما قبلا ويندوزي داشته باشيد از شما خواهد شد كه ميخواهيد روي همان ويندوز نصب شود يا انتخاب با شما باشد. با زدن دكمه R ميتوانيد روي همان ويندوز نصب كنيد و با زدن دكمهEsc انتخاب درايو ظاهر خواهد شد.پيشنهاد ما Escميباشد
.
اگر Escرا زده باشيد اين قسمت يعني قسمت انتخاب درايو ظاهرمي شود. ميتوانيد درايو مورد نظر را انتخاب كنيد همچنين با زدن دكمه Dميتوانيد درايو را پاك كنيد تا بعدا تبديل به درايو جديد يا تبديل به دو يا چند درايو كنيد. بعد از اين كه D را بزنيد دوباره دكمه Lرابزنيد حال درايو پاك شده ميتوانيد درايو پاك شده را انتخاب و با زدن دكمه C آان را دوباره بسازيد. وقتيآان را ميسازيد ميتوانيد حجم آن را تعيين كنيد. مثلا اگر ميخواهيد درايو را تبديل به دو درايو كنيد. بايد حجم فعلي را تبديل به 2 كرده و Enter كنيد. حال دو درايو جديد خواهيد داشت. البته براي عوض كردن يا تقسيم حجم درايو ميتوانيد از FDISK هم استفاده كنيد كه اگر لازم بود بگین تا آموزش آن را هم بذارم. به هر حال با انتخاب درايو مورد نظر خود ميتوانيد وارد قسمت بعد شويد.

در اينجا ميتوانيد انتخاب كنيد كه فرمت درايو شما چه باشد FAT يا NTFSتفاوت اين دو در این است که FAT نوع فرمت قدیمی است و تحت DOS هم می تونید کار کنید ولی NTFS فرمت جدید بوده و 32 بیتی است و سرعت بالاست ولی برنامه های تحت سیستم عامل های 16 بیتی اجرا نمی شود. بهتر است گزينه هايي كه جلوي ان كلمه Quick نوشته شده را انتخاب نكنيد زيرا فرمت كامل مناسب تر است. بعد از اين كه مراحل را رد كرديد ويندوز فرمت انتخابي شما را آغاز كرده و سپس فايلهاي مورد نياز را كپي ميكند. سپس سيستم restart خواهد شد.

بعد از شروع مجدد سيستم منتظر بمانيد تا مرحل نصب اتوماتيك پيش برود تا اينكه شما با پنجره اي مواجه خواهيد شد.در اينجا زبان خود را انتخاب ميكنيد .چنانچه قبلا شما فارسي را انتخاب كرده ايد اين قسمت را دست نزنيد . فقط در قسمت details عربي را remove كنيد البته اين كار بستگي به نوع كيبورد شما دارد ولي در اكثر كيبوردها با اين كار چند ايراد جزئي بر طرف خواهد شد به هر حال فارسي سازي ويندوز xp بین همه افراد یکسان نیست و تفاوت هایی با بقیه ویندوزها ممکن است داشته باشد حالا رو دكمه ok زده و next كنيد.

از اينجا به بعد براي هر دو حالت نصب از روي ويندوز و نصب از boot مشترك ميباشد.
در اين جا نام خود و نام كمپاني يا شركت يا هرچه دوست داريد.مثلا home
بعد نام كامپيوتر خود را مينويسيد كه نامي به عنوان پيش فرض نوشته ميشود. در قسمت پايين ميتوانيد پسور مديريت كامپيوتر را وارد كنيد به اين ترتيب كسي نميتواند به جاي شما وارد شود زيرا شما مديريت كامپيوتر را داريد و ميتوانيد حتي براي استفاده كننده هاي ديگر هم قواعدي خاص تايين كنيد مثلا برادر كوچك شما نتواند فايلها را پاك كند.

قسمت بعدی براي تنظيمات اتصال به اينترنت است. روي منوي پايين ايران را انتخاب كنيد. در قسمت What Area Code استان را ميزنيد مثلا براي تهران 021 در قسمت dial number چيزي ننويسيد.و در پايين هم نوع ارتباط تلفني خود تون يا پالس را انتخاب كنيد و next كنيد.

در اينجا ساعت محلي را انتخاب ميكنيد. جلوي time zone اگر در ايران هستيد GMT+03:30 Tehran را انتخاب كنيدو بر روي next كليك كنيد. ويندوز نصب را ادامه داده و سر انجام به پايان ميرساند و سيستم restart خواهد شد.

بعد از شروع مجدد ويندوز از شما سوالاتي خواهد شد شما تمام گزينه هايي كه از شما ميخواهد ويندوز را توسط اينترنت رجيستر كنيد را كنسل كنيد (بايد گزينه هاي پايين را انتخاب كنيد) زيرا هنوز معلوم نيست مودم شما به درستي كار ميكند يا نه ؟

سپس در آخر ممکن است از شما خواسته شود 5 user معرفي كنيد كه شما براي اولي نام خود را وارد كرده و finish را بزنيد.حال شما وارد ويندوز جديد شده ايد.

_________________
زندگی سیبی است که باید گاز زد، با پوست!


دوشنبه 03 دسامبر, 2007 10:13 am
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: جمعه 30 نوامبر, 2007 2:37 am
پست ها: 357
آدرس: تهران
پست Re: آموزش نصب ويندوز XP
سئوال :

چرا بعضی وقتها Windows 98 را نمیشه فرمت کرد چه مشکلاتی ممکنه وجود داشته باشه ؟

بعد این که اگر ویندوز جدید را روی ویندوز قبلی نصب کنیم در این حالت سرعت پائین نمیاد ؟

با تشکر

::rose::

_________________
تصویر


دوشنبه 03 دسامبر, 2007 11:43 am
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: شنبه 24 نوامبر, 2007 1:54 pm
پست ها: 137
پست Re: آموزش نصب ويندوز XP
ببخشید سوال رو الان دیدم
فرمت قوی ترین عمل سیستم عامله و باید بشه انجام داد شاید ویروسی شده باشه!
پایین آمدن سرعت ویندوز دلایل دیگه ای داره که در تاپیک جداگانه براتون می نویسم

_________________
زندگی سیبی است که باید گاز زد، با پوست!


سه شنبه 11 مارس, 2008 8:43 pm
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: شنبه 24 نوامبر, 2007 1:54 pm
پست ها: 137
پست آموزش نصب ویندوز از ابتدا
توجه کنید
ابتدا فایل های مورد نیازتان را از درایوی که می خواهید ویندوز را در آن نصب کنید بردارید. یعنی اگر فایل به درد بخوری در درایوی دارید که ویندوز جدید را می خواهید در آن نصب کنبد آن را بر روی cd یا جای دیگر کپی کنید چون بعد از نصب ویندوز تمام فایلها پاک خواهد شد.


برای این كه ویندوز را از اول نصب كنید باید یك cd بوت داشته باشید هنگامی كه سیستم را روشن میكنید كلید delete را نگه دارید و وارد تنظیمات setup شوید. اكثر mother board های جدید در همان بالا منوی boot را دارند كه شما با زدن كلید ها میتوانید وارد آن شوید و بوت اول خود را cdrom انتخاب كنید.باید روی آن enter زده و cdrom ‌را انتخاب كنید.سپس روی exit رفته و save and exit یا چیزی شبیه به آن را باید انتخاب كنید كه تنظیمات شما را ذخیره كند. در اینجا هم اکثر عملیات مشابه همان روشی است که قبلا توضیح دادم و در مقالات تالار گفتگوی سایت میکرو رایانه موجود است. حال هنگام روشن كردن سیستم اگر cd بوت در سیستم باشد میتوانید از آن استفاده كنید. بعد از این كه cd بوت شد و هنگامی كه گفته میشود press any key ..... کلیدی را بزنید تا وارد مراحل نصب ویندوز شوید.
منتظر بمانید تا ویندوز مراحل نصب را طی كند بعد از این كه به متنی كه حاوی توضیحات مایكروسافت و نوعی قرارداد با شما میباشد رسیدید. روی F8 كلیك كنید تا تائید شود.

_________________
زندگی سیبی است که باید گاز زد، با پوست!


سه شنبه 11 مارس, 2008 8:44 pm
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: شنبه 24 نوامبر, 2007 1:54 pm
پست ها: 137
پست Re: آموزش نصب ويندوز XP
در قسمت بعد چنانچه شما قبلا ویندوزی داشته باشید از شما سوال خواهد شد كه میخواهید روی همان ویندوز نصب شود یا انتخاب با شما باشد. با زدن دكمه R میتوانید روی همان ویندوز نصب كنید (جهت تعمیر ویندوز قبلی) و با زدن دكمهEsc انتخاب درایو ظاهر خواهد شد. پیشنهاد قطعی من Escمیباشد.
اگر Escرا زده باشید این قسمت یعنی قسمت انتخاب درایو ظاهرمی شود. میتوانید درایو مورد نظر را انتخاب كنید همچنین با زدن دكمه Dمیتوانید درایو را پاك كنید تا بعدا تبدیل به درایو جدید یا تبدیل به دو یا چند درایو كنید. بعد از این كه D را بزنید دوباره دكمه Lرابزنید حال درایو پاك شده است .
میتوانید درایو پاك شده را انتخاب و با زدن دكمه C آن را دوباره بسازید.وقتی آن را میسازید میتوانید حجم آن را تعیین كنید .مثلا اگر میخواهید درایو را تبدیل به دو درایو كنید.باید حجم فعلی را تبدیل به 2 كرده و Enter كنید.حال دو درایو جدید خواهید داشت.
در اینجا میتوانید انتخاب كنید كه فرمت درایو شما چه باشد FAT یا NTFSتفاوت این دو قبلا در سایت میکرورایانه توضیح داده شده و در تالار گفتگو است که با سرچ می توانید آن را پیدا کنید.

_________________
زندگی سیبی است که باید گاز زد، با پوست!


سه شنبه 11 مارس, 2008 8:45 pm
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 17 پست ]  برو به صفحه 1, 2, 3, 4  بعدی

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 3 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
cron
استفاده و نقل از مباحث سایت، فقط با ذکر منبع و لینک سایت میکرورایانه مجاز است.
Copyright © 2006 - 2010 MicroRayaneh - Powered by phpBB © phpBB Group
Valid CSS2 Valid XHTML 1.0
طراحی سایت : میکرو رایانه