تالار گفتگوی میکرو رایانه - مشاهده موضوع - نكاتی در مورد انتخاب يك کامپیوتر مناسب برای خرید
مشاهده پست های بی پاسخ | مشاهده موضوعهای فعال تاریخ امروز چهارشنبه 26 ژوئن, 2019 9:19 pmپاسخ به موضوع  [ 4 پست ] 
 نكاتی در مورد انتخاب يك کامپیوتر مناسب برای خرید 
نویسنده پیام

عضو: چهارشنبه 19 نوامبر, 2008 7:05 am
پست ها: 69
پست نكاتی در مورد انتخاب يك کامپیوتر مناسب برای خرید
اطمينان يابيد كه خريد امروزتان براي فردا مناسب است

یکی از مسائلی که در خرید کامپیوتر وجود دارد تغییرات شدید و به اصطلاح زود دمده شدن کامپیوتر است. این احساس براي شما آشناست: آرزوی رفتن به بازار و خريد يك PC دسك‌تاپ يا نوت‌بوك جديد را داريد. اما به ياد مي‌آوريد كه آخرين خريدتان چقدر زود از رده خارج شد. و حتي در زمانه‌اي كه مي‌توانيد يك دسك‌تاپ جديد را با پولي كمتر از ارزش چند گالن بنزين تهيه كنيد، باز هم خواهان آن هستيد كه سيستمي كه امروز مي‌خريد توانايي كنار آمدن با تغييرات يا استانداردهاي جديد به وقوع پيوسته در طي يك يا دو سال بعد را داشته باشد – يا حتي (نمي‌دانم جرات گفتنش را دارم؟) پنج سال بعد. يك خريدار كامپيوتر بايد چه كارهايي را انجام دهد؟

جرات داشته باشيد. هر چند كه چيزي به عنوان يك PC كاملا مناسب براي آينده وجود ندارد، شما مي‌توانيد – با كمي مطالعه – سيستمي را برگزينيد كه توان آن دست كم تا حدي پايدار و ماندگار باشد. در اينجا برخي از نكات مهمي كه بايد در هنگام خريد مد نظر داشته باشيد را مطرح مي‌كنيم.


دوشنبه 24 نوامبر, 2008 6:40 am
مشخصات شخصی

عضو: چهارشنبه 19 نوامبر, 2008 7:05 am
پست ها: 69
پست Re: نكاتی در مورد انتخاب يك کامپیوتر مناسب برای خرید
ويندوز ويستا

با عرضه ويندوز ويستا لازم است شما سیستمی تهیه کنید که با ساختار این سیستم عامل هماهنگ باشد. اگر قصد داريد بر روي PC جديد خود ويستا را نصب كنيد نبايد در مورد حافظه، توان پردازش و كارت گرافيك خساستي به خرج دهيد.
براي مثالکامپیوتر شما بايد داراي يك CPU "مدرن" باشد. اما اصطلاح مذكور اين روزها حوزه وسيعي را در بر مي‌گيرد. CPUهاي 64 بيتي جفت هسته‌اي مسلما موج جديد CPUها محسوب مي‌گردند. و حالا كه قيمت‌هاي پردازنده‌هاي 64 بيتي جفت هسته‌اي رو به كاهش است، PCهاي مجهز به اين چيپ‌ها ديگر منحصر به افرادي كه پول برايشان بي‌اهميت است نخواهند بود.

اما براي افرادي كه توانايي مالي كمتري دارند CPUهاي 64 بيتي تك هسته‌اي از قبيل چيپ‌هاي اوليه‌ي Athlon 64 شركت AMD مناسب است – نه به اين دليل كه ويندوز ويستا نيازمند تكنولوژي 64 بيتي است (هم سی پی یود 32 بيتي و هم 64 بيتي از اين سيستم عامل می تواند استفاده کند)، بلكه به مرور برنامه‌هاي 64 بيتي‌اي كه توانايي بهره‌گيري كامل از توان چنين محاسبه‌گري را داشته باشند پديدار می شوند.

Shane Rau، تحليلگر چيپ PC براي موسسه تحقيقاتي IDC، مي‌گويد: "ويستا سازمان‌دهنده‌اي است كه تمامي اجزاء محاسبه‌گري 64 بيتي را براي مصرف‌كنندگان گرد می آورد، و در آینده ما شاهد ساخته شدن سيستم‌هاي بيشتر و بيشتر براي كاربران خاص خواهيم بود." او مي‌افزايد: "بازار مصرف‌كننده تنها زماني مي‌تواند به يك پلاتفرم 64 بيتي گذار كند كه آن را مجاني انجام دهد."

در مورد رم، مايكروسافت حداقل 512 مگابايت را توصيه مي‌كند؛ اما اگر شما نسخه‌هاي قبلي ويندوز را ارتقا داده‌ايد و مي‌خواهيد به اين روند ادامه دهيد، خودتان بهتر مي‌دانيد.

توصيه ما؟ در مورد رم دست و دلباز باشيد، به خصوص اين كه تقويت رم كارآيي سيستم شما را به ميزان شگفت‌انگيزي بهبود مي‌بخشد. از يك گيگابايت شروع كنيد و در صورت لزوم آن را افزايش دهيد. و صرف نظر از ميزان حافظه‌اي كه شما در حال حاضر خريداري مي‌كنيد، اطمينان حاصل نماييد كه اسلات‌هاي شما توانايي اداره ماژول‌هاي بيشتر يا بزرگتر (يا هر دو) را دارند (براي وقتي كه در آينده تصميم گرفتيد رم را به 2 گيگابايت يا حتي 4 گيگابايت ارتقا دهيد).در مورد توان گرافيكي

يكي از ويژگي‌هاي ويستا كه تبليغ زيادي بر روي آن متمركز بوده است رابط گرافيكي بهبود يافته آن مي‌باشد كه شامل مديريت فايل توسط تصاوير thumbnail اسناد و افكت‌هايي از قبيل قاب‌هاي پنجره‌ي شفاف (Glass) theme دسك‌تاپ Aero است. اين عالي به نظر مي‌رسد، اما به خاطر داشته باشيد كه براي بهره‌گيري كامل از اين ويژگي‌ها شما به جديدترين كارت‌هاي گرافيك نياز خواهيد داشت (استفاده از كارت‌هاي گرافيكي مستقل داراي حافظه خاص خود نسبت به چيپ‌هاي يكپارچه‌اي كه از حافظه سيستم استفاده مي‌كنند نتايج بهتري را در بر خواهد داشت)، به اضافه يك درايور كه Display Driver Model ويندوز ويستا را پشتيباني كند. هر چند كه اغلب بوردهاي گرافيكي كه در حال حاضر فروخته مي‌شوند ويندوز ويستا را پشتيباني می كنند، اما براي حصول اطمينان در اين مورد با فروشنده صحبت كنيد.

قطعه ديگري كه شما بايد در جستجويتان به دنبال يك PC مناسب براي آينده در نظر بگيريد درايو نوري سيستم است. در اين مورد هيچ تضميني وجود ندارد. براي فراهم ساختن گنجايش ذخيره‌سازي بالايي كه محتويات ديجيتالي وضوح بالا نيازمند آن خواهند بود، دو تكنولوژي نسل جديد درايو نوري – Blu-ray و HD DVD – در حال حاضر براي باز كردن جاي خود در PC آينده شما (و اتاق نشيمن شما) تلاش مي‌كنند.

اما متخصصاني كه من با آنها صحبت كردم بر اين عقيده بودند كه هنوز براي انديشيدن در مورد اين كه كدام فرمت غالب خواهد شد خيلي زود است. پس اگر شما امروز قصد خريد يك PC (يا يك درايو نوري مجزا) را داريد، سريع‌ترين درايو DVD قابل بازنويسي مالتي‌فرمت را كه مي‌توانيد بيابيد تهيه كنيد، و اطمينان حاصل نماييد كه فرمت‌هاي ركوردر DVD اتاق نشمين شما را پشتيباني مي‌كند.

همچنين بررسي وب‌سايت سازندگان درايو براي اطلاع از اين مطلب كه آيا شركت مرتبا به روز رساني‌هاي firmware را براي چيزهايي از قبيل سرعت‌هاي بهبود يافته و پشتيباني رسانه فراهم مي‌آورد، يك كار ارزشمند است.نكاتي در مورد نوت‌بوك‌ها

همچنان كه سيستم‌هاي قابل حمل به شكل روزافزوني قدرتمندتر و دست‌يافتني‌تر مي‌شوند، كاربران بيشتري از دسك‌تاپ به سوي بيسيم روي مي‌آورند.
آيا شما در صدد خريداري يك لپ‌تاپ براي مدت زمان طولاني هستيد؟ پيش از هر چيز مطمئن شويد كه آن داراي يك كارت يكپارچه Wi-Fi به روز هستند رم و هارد ديسك دسترس‌پذير و قابل ارتقا، اسلات‌هاي CardBus و ExpressCard PC Card، و احيانا يك ويژگي امنيتي از قبيل شناسايي اثر انگشت است. شايد شما براي اينكه نوت‌بوك خود را براي آينده مناسب سازيد به قابليت Wi-Fi يا يك اسكنر اثر انگشت نياز نداشته باشيد، اما آنها فعلا شما را راضي‌تر خواهند كرد.

البته هيچ چيز تا ابد باقي نمي‌ماند و هر ابزاري كه شما تهيه مي‌كنيد روزي به پايان عمر خود مي‌رسد. اما با كمي دقت و آينده‌نگري قبل از خريد، به سيستمي دست خواهيد يافت كه تا هنگام از رده خارج شدن مدت زمان مطلوبي در اختيار شما باشد.


دوشنبه 24 نوامبر, 2008 6:49 am
مشخصات شخصی

عضو: چهارشنبه 19 نوامبر, 2008 7:05 am
پست ها: 69
پست Re: نكاتی در مورد انتخاب يك کامپیوتر مناسب برای خرید
درايوهاي قابل حمل كه داده‌هاي شما را محافظت مي‌نمايند

Andrew Brandt

درايوهاي فلاش USB براي جابجايي مقادير بزرگ داده ايده‌آل هستند، اما آنها يك نقطه‌ضعف دارند. خوشبختانه، مدل‌هاي جديد متعددي براي محافظت از داده‌ها طراحي شده‌اند. تعدادي از آنها را در اينجا به شكل اجمالي مورد بررسي قرار مي‌دهيم.

CryptoStick محصول CryptoBuddy (180 دلار بابت 1 گيگابايت) از الگوريتم ايمن Blowfish براي رمزنگاري فايل‌ها استفاده مي‌كند. يك ابزار كمكي براي كش‌سازي تاريخچه مرور وب از سوي شما بر روي CryptoStick وجود دارد كه از بررسي هارد ديسك‌تان از سوي سايرين به منظور مشاهده سايت‌هايي كه شما مورد بازديد قرار داده‌ايد ممانعت به عمل مي‌آورد – مفيد براي هنگامي كه بر روي يك PC غير از PC خودتان به گشت و گذار در اينترنت مي‌پردازيد. اين شركت اعلام نموده است كه نرم‌افزار رمزنگاري آن همچنين مي‌تواند برخي از داده‌ها را تا سه برابر فشرده نمايد، اما در عمل نتيجه انجام فشرده‌سازي متفاوت است و به محتوايي كه رمزنگاري مي‌كنيد بستگي دارد. يك ابزار مجاني رمزگشايي فايل بر روي وب‌سايت CryptoBuddy به شما امكان ارسال فايل‌هاي رمزنگاري شده به افرادي كه داراي يك دستگاه CryptoStick نيستند را مي‌دهد. از لحاظ فيزيكي، اين محكم‌ترين مدلي است كه تا به حال ديده‌ام، اما قيمت نسبتا بالاي آن مي‌تواند برخي افراد را از خريد منصرف كند.

Kanguru دو محصول با قابليت‌هايي چشمگير عرضه نموده است: Micro Drive AES (130 دلار بابت 1 گيگابايت) و Bio Drive (220 دلار بابت 1 گيگابايت). Micro Drive AES (منظور از AES استاندارد رمزنگاري پيشرفته يا Advanced Encryption Standard است كه يك فرم قدرتمند از رمزنگاري مي‌باشد) بيضي شكل مي‌تواند PC شما را ايمن سازد. براي قفل شدن سيستم، فقط كافيست درايو را از پورت USB خارج نماييد. Bio Drive مستطيلي شكل گران قيمت كه داراي يك خواننده بيومتري اثر انگشت است، شباهت زيادي به يك ضبط‌صوت جيبي دارد؛ يك اسكنر انگشت مسي رنگ در زير يك لبه پلاستيكي مشكي رنگ كه قابل برداشت است پنهان مي‌باشد. هنگامي كه حفاظت بيومتري در حالت فعال قرار دارد، درايو اقدام به رمزنگاري داده‌ها مي‌كند و پس از آن پارتيشن داده‌ها را پنهان مي‌سازد تا وقتي كه با يك اثر انگشت وارد سيستم شويد.

در ميان اين گروه بهترين است: داده‌ها را رمزنگاری می‌نمايد و داراي يك خواننده اثر انگشت است كه امنيت بيومتری را براي داده‌هاي SanDiskا (102 دلار بابت 1 گيگابايت) محصول Cruzer Profile Biometric مزبور و برای ويندوز فراهم مي‌سازد. با استفاده از يك رمز عبور متنی يا اثر انگشت‌تان به عنوان كليد، شما مي‌توانيد فايل‌هار مورد نظر خود را يا كل ناحيه حافظه را رمزنگاري نمائيد. همچنين مي‌توانيد از اثر انگشت خود بجاي يك رمز عبور تايپ شده براي ورود به ويندوز استفاده كنيد. كانكتور در نيمي از دستگاه‌ها گنجانده شده است. خواننده اثر انگشت در نيمه ديگر آن قرار داده Cruzer Profile Biometric و چيپ حافظه USB شده است. يك كابل ضخيم پوشش دار اين دو نيمه را به يكديگر وصل مي‌كند، حتي هنگامي‌كه آنها را از يكديگر جدا مي‌كنيد تا از كانكتور يا اسكنر استفاده نمائيد. هنگامي‌كه اجزا دستگاه را در حالت فشرده و جمع و جور USB قرار دهيد. ريسك آسيب‌هاي مكانيكي اندكي افزايش مي‌يابد. اما اكر خواننده اثر انگشت جدا شود، شما همچنان مي‌توانيد از رمز عبور متني براي دسترسي به داده‌هايتان استفاده كنيد.


دوشنبه 24 نوامبر, 2008 6:50 am
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: دوشنبه 16 ژوئن, 2008 11:28 am
پست ها: 39
پست همه چیز درباره لپ تاپ (Loptop)
لپ تاپ (که به آن رایانه ی دفتر چه ای هم گفته می شود) یک رایانه ی شخصی کوچک و سیار است که معمولا بین 1 تا 3 کیلو گرم 2 « تا 7 پوند » وزن دارد .رایانه های دفتر چه ای کوچکتر از صفحه ی کاغذ 4A هستند. رایانه های دفتر چه ای که نزدیک به 1 کیلو گرم وزن دارند sub-notebook و ان هایی که 5 کیلو گرم وزن دارند (desknote رایانه دفتر چه ای /رومیزی) نامیده می شوند. گاهی اوقات رایانه های بزرگتر از PDA و کوچکتر از دفتر چه ای “ رایانه های دستی palmtop”نامیده می شوند.

لپ تاپ های پیشین 1 Osborne و Macintosh Portable بودند که هر کدام 16 -30 پوند (7 تا 14 کیلوگرم) وزن داشتند (تا حدی به خاطر استفاده از باتری های اسید سرب سنگین) اما به هر حال افق های محاسبه جدیدی را ارایه دادند .لپ تاپ ها بین دانشجویان, مسافران و telecommuters رایج است.

لپ تاپ ها توانایی انجام بسیاری از کار هایی که یک رایانه رومیزی انجام می دهد را دارد هر چند به صورت ضعیف تر . اجزا لپ تاپ ها همان اجزا رایانه های رومیزی است و همان کار را انجام می دهند با این تفاوت که برای بهینه سازی مصرف انرژی و قابلیت حمل راحت کوچک و بهینه تر شده اند .لپ تاپ ها معمولا از صفحه نمایش کریستال مایع و برای حافظه ی RAM خود ازتراشه های SODIMM DIMM small outline کوچکتر استفاده می کنند.لپ تاپ ها برای ورودی علاوه بر صفحه کلید تو کار از یک ( touchpadکه به ان trackpad هم گفته می شود ) یا یک pointing stick استفاده می کنند ,هر چند می توان یک موس یا صفحه کلید خارجی را هم به ان وصل کرد .


● اجزا

بیشتر لپ تاپ های جدید ازصفحه نمایش active matrix با اندازه ی 14 اینچ(350 میلی متر ) یا بالاتر و برای کارت های گسترشی ازاتصال های گسترشی PCMCIA استفاده می کنند . دیسک سخت های درونی کوچکتر بوده-5/2 اینچ( 64 میلی متر) در مقایسه با درایو های 5/3 اینچی رایانه های رومیزی استاندارد - و عملکرد ضعیف تری دارند . اداپتور های صفحه نمایش و کارت صدا ها به صورت مجتمع هستند . لپ تاپ ها ی جدید می توانند با بازی های ساختگی پیچیده کار کنند هر چند به خاطر درجه تفکیک پذیری) resolution (ثابت و نوع اداپتور صفحه نمایش خود محدود می شوند . از ایستگاه های لنگری) docking (می توان برای ارتباط دهنده های گسترشی و اتصال سریع اجزا بسیار به لپ تاپ ها استفاده نمود .


● باتری

نمونه های کنونی از باتری های لیلون Lilon که تا حد زیادی جایگزین فناوری قبلی, NiMH شده استفاده می کنند .عمر باتری برای بیشتر لپ تاپ ها به استفاده عادی 2 تا 5 ساعت است اما ممکن است با استفاده ی زیاد تا 1 ساعت کاهش بیابد . باتری ها با گذشت زمان تحلیل رفته و معمولا پس از 2 تا 5 سال نیاز به تعویض پیدا می کنند .


● بهبود امکانات

قیمت لپ تاپ ها عموما نزدیک به 2 برابر قیمت ماشین های رومیزی از همان نوع است. به خاطر هماهنگی ها لازم برای جهت نگه داشتن وزن و مصرف انرژی عملکرد همیشه ضعیف تر از رایانه ی رومیزی است.افزایش امکانات به شدت در تنگنا قرار دارد: برای نمونه فقط درایو سخت و حافظه ی RAM را می توان تغییر داد .از آن جا که برای صرفه جویی در انرژی و جا تمام اجزا ر یک صفحه ی اصلی اختصاصی به صورت مجتمع قرار گرفته اند تعمیر آن ها خیلی اقتصادی و مقرون به صرفه نیست .جایگزینی تمام اجزا ممکن است شامل صفحه نمایش ,درایو ها, داتر بورد ها, مودم, ابزار های ذخیره و غیره شود,ولی حتی در صورت عملی بودن هزینه ی تعمییر خیلی بالا خواهد بود.


● عملکرد

به هر حال لپ تاپ های جدید تر توانایی رقابت با رایانه های رومیزی را دارند و اصطلاح جایگزینی رومیزی توصیف کاملی از این وضعیت است ( که گاهی به آن “desknote “ هم می گویند.) به خاطر ساخت باتری های پر قدرت تر برخی از توسعه دهندگان دسک نت ها شروع به جاگذاری مستقیم اجزا در درون این رایانه ها کرده اند که ان ها را از لحاظ عملکرد قابل رقابت با نمونه های مشابه رومیزی می کند. در نتیجه همان گونه که انتظار می رود به دلیل استفاده ی ان ها از اجزا بزرگتر رایانه های رومیزی , از نمونه های پیشین بزرگتر هستند . این همان جایی است که جمله ی جایگزینی رومیزی وارد کار می شود چون این رایانه ها بزرگتر از آن اند که قابل حمل باشند بیشتر مردمی که آن را خریداری می کنند از آن بیشتر پشت میزشان استفاده می کنند و به ندرت آن را جابجا می کنند . شکاف عملکرد بین این رایانه ها و رومیزی ها به خاطر راهبرد های تهاجمی توسعه دهندگان دسک نت ها که سعی می کنند توان بیشتری از رایانه های رومیزی را در این رایانه ها بریزند, کاهش یافته است .به هر حال لپ تاپ ها به سادگی قابل حمل هستند در حالی که جایگزین های جدید رومیزی این قابیت را ندارند,به هر حال ,میزان فروش لپ تاپ ها بی توجه به عملکرد اضافی که جایگزین های رومیزی ارایه می دهند بالا مانده است .


● ماورا سبک

دسته دیگری از لپ تاپ های خیلی سبک توسعه یافته اند که اندازه ی کوچک و وزن خیلی کمی دارد. (اندازه ی صفحه نمایش 12 اینچ قطری یا کمتر) در حالی که تا جای ممکن عملکرد بالا ی را در خود جمع کرده است. این رایانه ها sub-notebook یا رایانه ی دستی palmtops نامیده می شوند .


سه شنبه 09 دسامبر, 2008 9:08 pm
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 4 پست ] 

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 4 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
cron
استفاده و نقل از مباحث سایت، فقط با ذکر منبع و لینک سایت میکرورایانه مجاز است.
Copyright © 2006 - 2010 MicroRayaneh - Powered by phpBB © phpBB Group
Valid CSS2 Valid XHTML 1.0
طراحی سایت : میکرو رایانه