تالار گفتگوی میکرو رایانه - مشاهده موضوع - ویرایش fstab
مشاهده پست های بی پاسخ | مشاهده موضوعهای فعال تاریخ امروز یکشنبه 20 اکتبر, 2019 4:40 amپاسخ به موضوع  [ یک پست ] 
 ویرایش fstab 
نویسنده پیام

عضو: سه شنبه 05 ژانویه, 2010 5:48 pm
پست ها: 1
پست ویرایش fstab
فایل fstab یک فایل پیکربندی است که اطلاعاتی در مورد پارتیشن‌ها و رسانه‌های ذخیره‌سازی را روی سیستم لینوکس شما نگهداری می کند.این فایل در مسیر etc/ قرار گرفته است ، بنابراین مسیر کامل این فایل به صورت زیر خواهد بود:
/etc/fstab


فایل fstab یک فایل متنی است ، بنابراین با هر ویرایشگر متنی مانند gedit ، kate ، vi و ... می‌توانید آن را ویرایش کنید.توجه کنید که برای ویرایش این فایل نیاز به دسترسی کاربر ریشه خواهید داشت.
نمونه‌ای از محتویات فایل fstab به صورت زیر است :
/dev/hda2 / ext3 defaults 1 1
/dev/hdb1 /home ext3 defaults 1 2
/dev/cdrom /media/cdrom auto ro,noauto,user,exec 0 0


البته این اطلاعات روی هر سیستمی احتمالا متفاوت خواهد بود چون تعداد پارتیشن‌ها ، نوع فایل سیستم‌ها وسایر مشخصات روی هر سیستم متفاوت است.
همانطور که زیر ملاحظه می‌کنید برای هر پارتیشن یک خط (رکورد) شامل شش فیلد وجود دارد که با کاراکتر فاصله از هم مجزا شده‌اند.فرمت کلی هر خط در فایل fstab به صورت زیر می‌باشد :

<file system> <mount point> <type> <options> <dump> <pass>


فیلد file system :

نام فایل سیستم یا همان پارتیشن . هر پارتیشن با یک نام منحصر به فرد مشخص می‌شود ، نام پارتیشن‌های شناخته شده توسط سیستم را می‌توانید با دستور زیر مشاهده کنید:
fdisk -l

توجه کنید که این دستور باید با دسترسی کاربر ریشه اجرا شود .

فیلد mount-point :

نقطه ی اتصال یا بارگذاری فایل سیستم.
برای اینکه بتوانیم به محتویات پارتیشن‌ها دسترسی پیدا کنیم باید مسیری را روی پارتیشن سیستمی در حال اجرا مشخص کنیم . این مسیر می‌تواند هر مسیر دلخواهی باشد ، در نسخه های قدیمی تر لینوکس مسیر mnt/ برای بارگذاری پارتیشن های غیر سیستمی کاربرد داشته است ولی در نسخه های جدید‌تر مسیر media/ کاربرد دارد.

فیلد type :

نوع فایل سیستم یا فرمت پارتیشن.
نوع فایل سیستم می‌تواند انواع مختلفی داشته باشد ، به طور مثال :
فرمت swap که معادل Virtual Memory در ویندوز می‌باشد(در لینوکس می‌توانیم یک پارتیشن مجزا به آن تخصیص دهیم).
فایل سیستم ها‌ی ext2 و ext3 و ext4 در لینوکس مرسوم هستند.
فرمت NTFS در لینوکس با نام ntfs یا ntfs-3g شناخته می‌شود (ntfs-3g جدیدتر است و امکانات بیشتری دارد)
فرمت FAT نیز در لینوکس با نام vfat شناخته می‌شود.
با این توضیحات برای بارگذاری درایو C با فرمت‌ NTFS باید خطی مشابه خط زیر را در فایل fstab درج کنیم :

/dev/hdc1 /media/C ntfs-3g

می‌توانید به جای ذکر دقیق نوع پارتیشن از نوع auto استفاده کنید . از این گزینه معمولا برای بارگذاری CD-ROM یا فلاپی استفاده می‌شود چون ممکن است نوع فایل سیستم روی یک فلاپی FAT و روی فلاپی دیگر ext2 یا غیره باشد.در صورت استفاده از auto به جای نوع فایل سیستم در هنگام بارگذاری سیستم عامل به صورت خودکار نوع پارتیشن را تشخیص می‌دهد.

فیلد options :

گزینه‌های بارگذاری شامل سطح دسترسی کاربران ، کاربران مجاز ، فقط خواندنی ، خواندنی و نوشتنی و ... توجه کنید که بیش از یک گزینه را می‌توانیم در این قسمت وارد کنیم.گزینه‌ها باید با علامت کاما(,) و بدون درج فاصله از هم جدا شوند.

در واقع مهم‌ترین و شاید سخت‌ترین قسمت ویرایش fstab بخش options می‌باشد که مهمترین گزینه‌ها را بررسی می‌کنیم :


auto/noauto :
گزینه‌ی auto به معنای بارگذاری خودکار پارتیشن در زمان بوت سیستم و یا هنگام صدور‌ دستور mount -a می‌باشد.در عوض گزینه‌ی noauto موجب می‌شود که در هنگام بوت سیستم پارتیشن ذکر شده به صورت خودکار بارگذاری نشود،البته بعد از بوت کاربر ‌می‌تواند در صورت نیاز آن را بارگذاری کند.در صورت انتخاب auto برای بارگذاری پارتیشن‌های ntfs در صورتی که سیستم را به صورت درست restart یا shutdown نکرده باشید (معمولا در ویندوز) ممکن است در هنگام بوت سیستم کمی با تاخیر مواجه شوید.
گزینه‌ی پیش فرض auto می‌باشد.


user/nouser :
اگر user را در هنگام ویرایش fstab درج کنیم به این معنا می‌باشد که کاربران عادی با سطح دسترسی معمولی نیز می‌توانند این پارتیشن را بارگذاری کنند، در مقابل اگر از nouser استفاده کنیم کابران برای بارگذاری باید سطح دسترسی ریشه داشته باشند.
پیش فرض برای این گزینه nouser می‌باشد.


exec/noexec :
در صورت استفاده از exec می‌توانیم فایل‌های اجرایی که روی این پارتیشن قرار دارند را اجرا کنیم.در مقابل در صورت استفاده از noexec اجازه‌ی اجرای برنامه ها از روی این پارتیشن از تمام کاربران صلب می‌شود.این گزینه در مواقعی که نمیخواهید برنامه‌ای از روی پارتیشن مورد نظر اجرا شود مفید است.
مقدار پیش‌فرض برای این گزینه exec می‌باشد.


ro/rw :
گزینه‌ی ro یا read only همانطور که مشخص است پارتیشن را به صورت فقط خواندنی بارگذاری می‌کند، یعنی به هیچ وجه نمی‌توانید فایلی روی این پارتیشن بنویسید و یا تغییراتی در محتویات آن ایجاد کنید ، حتی با کاربر ریشه.
گزینه‌ی rw یا read write پارتیشن را به صورت قابل خواندن و نوشتن بارگذاری می‌کند(با ro مقایسه کنید).
گزینه ی rw مقدار پیش‌فرض می‌باشد.


sync/async :
گزینه‌ی sync یا synchronous باعث می‌شود که ورودی و خروجی این پارتیشن به صورت همزمان انجام شود، به عنوان مثال در صورت نوشتن اطلاعات روی این پارتیشن به صورت همزمان با صدور دستور نوشتن از جانب شما اطلاعات به صورت فیزیکی روی پارتیشن نوشته ‌می‌شوند.در مقابل async به معنای ورودی و خروجی غیر همزمان می‌باشد ، یعنی در صورت صدور دستور نوشتن ممکن است در همان لحظه اطلاعات به صورت فیزیکی ذخیره نشوند و به زمان بعد مثلا زمانی که سیستم بیکار است و یا در هنگام خاموش کردن سیستم مؤکول شود.
معمولا در هنگام کار با فلاپی از sync استفاده می‌شود چون ممکن است قبل از اینکه اطلاعات کاملا درج شوند به صورت فیزیکی فلاپی را خارج کنید.async
مقدار پیش‌فرض می‌باشد.


defaults :
همانطور که از نام آن برمی‌آید می‌توانید به جای تمام گزینه‌های ذکر شده از این گزینه‌برای درج مقادیر پیش فرض استفاده کنید. مقادیر پیش فرض همانطور که قبلا ذکر شد به این ترتیب می‌باشند :

auto,nouser,exec,rw,suid,dev,async


utf8 :
در صورتی که فایل سیستم ntfs باشد و فایل هایی با نام های غیر انگلیسی در آن ذخیره کرده باشید یا بخواهید ذخیره کنید باید از این گزینه استفاده بکنید.(این گزینه برای بعضی از انواع دیگر فایل سیستم نیز کاربرد دارد)


توجه کنید که گزینه‌های دیگری نیز برای فیلد options وجود دارند که به عنوان یک کاربر عادی معمولا به آنها نیاز پیدا نخواهیم کرد و یا اینکه مختص فایل سیستم خاصی می‌باشند.با مراجعه به راهنمای mount در قسمت options می‌توانید اطلاعات مفیدی در این زمینه به دست بیاورید:

man mount


فیلد dump

این فیلد برای مقاصد پشتیبان‌گیری از پارتیشن‌ها کاربرد دارد. در واقع این فیلد توسط نرم‌افزار dump مورد استفاده قرار می‌گیرد که موضوع بحث این مقاله ‌نیست.فقط در این حد مد نظر داشته باشید که اگر مقدار این فیلد صفر (0) باشد ، نرم‌افزار dump از این پارتیشن پشتیبان تهیه نخواهد کرد، اگر نمونه‌هایی از فایل fstab را مرور کنید متوجه می‌شوید که مقدار این فیلد در اکثر مواقع صفر است.

فیلد pass

این فیلد توسط نرم‌افزار fsck مورد استفاده قرار‌ می‌گیرد . fsck نرم‌افزاری برای بررسی خطاهای احتمالی موجود در پارتیشن‌ها می‌باشد ، چیزی مشابه chkdsk در سیستم عامل ویندوز .اگر مقدار این فیلد صفر (0) باشد ،fsck آن پارتیشن را برای یافتن و برطرف کردن خطاها بررسی نخواهد کرد.مقادیر بزرگتر از 0 مشخص کننده‌ی ترتیب بررسی پارتیشن‌ها توسط fsck می‌باشد،ترتیب بررسی از عدد کوچکتر شروع شده و به سمت عدد بزرگتر ادامه خواهد یافت.

چند مثال :

/dev/hdc5 /media/D ntfs-3g defualts 0 0


/dev/hdc5 /media/D auto defaults 0 0


/dev/hdc5 /media/D ntfs-3g noauto,rw,user,utf8 0 0منابع :
http://www.tuxfiles.org/linuxhelp/fstab.html
http://www.wikipedia.org/wiki/Fstab


پنجشنبه 11 فوریه, 2010 7:31 pm
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ یک پست ] 

افراد آنلاین

کاربر حاضر در این تالار : - و 1 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
cron
استفاده و نقل از مباحث سایت، فقط با ذکر منبع و لینک سایت میکرورایانه مجاز است.
Copyright © 2006 - 2010 MicroRayaneh - Powered by phpBB © phpBB Group
Valid CSS2 Valid XHTML 1.0
طراحی سایت : میکرو رایانه