تالار گفتگوی میکرو رایانه - مشاهده موضوع - سیستم های مديريت محتواي وب سايت
مشاهده پست های بی پاسخ | مشاهده موضوعهای فعال تاریخ امروز سه شنبه 22 اکتبر, 2019 12:32 pmپاسخ به موضوع  [ 9 پست ]  برو به صفحه 1, 2  بعدی
 سیستم های مديريت محتواي وب سايت 
نویسنده پیام
آواتار کاربر

عضو: شنبه 24 نوامبر, 2007 7:39 pm
پست ها: 546
آدرس: تهران
پست سیستم های مديريت محتواي وب سايت
يکي از مهم ترين قدم ها در جهت موفقيت تجارت الکترونيک در وب سايت هاي تجاري، محتواي غني براي وب سايت است. شايد تا چند سال قبل، ظاهر وب سايت ها دليل بر محبوبيت آنها بود و بازديد کنندگان به دنبال وب سايت هاي زيبا با ورودي فلش، گرافيک قوي، رنگ آميزي زيبا و غيره بودند.

ولي امروزه، که استفاده از موتورهاي جستجو يکي از رايج ترين روش ها براي يافتن اطلاعات و وب سايت ها در اينترنت است، پارامترهاي محبوب وب سايت ها تغيير کرده است.
با در نظر گرفتن اهميت کلمات کليدي در رتبه بندي وب سايتها در موتورهاي چستجو، محتواي غني وب سايت، مهم ترين عامل کسب رتبه بهتر و در نتيجه شانس بالاتر در جهت افزايش بازديد کننده که نهايتا به افزايش فروش منتهي خواهد شد، مورد توجه طراحان و صاحبان وب سايت ها قرار گرفته است.

به همين دليل، صاحبان وب سايت ها نسبت به گذشته، در برار چالش جدي تري قرار گرفته اند چرا که، يافتن يک طراح گرافيک قوي و يا سازنده فيلم هاي فلش جذاب، کار چندان مشکلي نيست که بتوان سايت زيبائي ايجاد کرد ولي در مورد محتوا، کسي نمي تواند به صاحب وب سايت کمک کند مگر خود او که بيشترين احاطه را بر تجارت خود دارد.

به اين خاطر، امروزه مديران وب سايت ها به ابزارهائي نياز دارند که يک فرد غير فني و نا آشنا با مفاهيم تکنولوژيکي وب سايت، بتواند محتواي وب سايت خود را ويرايش و به روز رساني کند.

با در نظر گرفتن اين نياز، اهميت سيستم هاي مديريت وب سايت يا CMS (Content Management System) روشن مي شود و اينکه اين سيستم ها در واقع به صاحبان وب سايت ها کمک مي کنند تا محتواي وب سايت خود را غني سازي کنند.

در بازار، سيستم هاي متعدد مديريت محتوا وجود دارند که هريک قابليت هاي متعدد و متفاوتي نسبت به يکديگر دارند و چالش بعدي پيش روي مديران وب سايت ها، انتخاب يک سيستم مديريت محتواي خوب است. ولي اين خوب بودن به چه پارامترهائي وابسته است؟

من در چند جمله کوتاه به برخي از اين پارامترها اشاره مي کنم:

1- کامل بودن سيستم از نظر ارائه کليه امکانات يک وب سايت از نام دامنه تا طراحي گرافيک و غيره

2- فناوري مورد استفاده در توليد سيستم مديريت محتوا

3- امکانات و ماژول هاي سيستم

4- روشن بودن وضعيت حقوق مولف در مورد سيستم. استفاده از سيستم هاي متن باز بايد با دقت در مجوز استفاده تجاري آنها صورت گيرد.

5- امکانات مربوط به بازاريابي الکترونيک. به عنوان مثال، وجود خبرنامه الکترونيکي يک آيتم بسيار مهم است.

6- نحوه آدرس دهي صفحات وب سايت به نحوي که براي موتورهاي جستجو جذاب باشد.

7- سرعت دسترسي به وب سايت.

8- امکان مديريت وب سايت بدون محدوديت به مکان. يعني حتما تحت وب باشد.

9- عدم وابستگي به سيستم عامل خاص.

10- قيمت.

11- ...


دوشنبه 15 دسامبر, 2008 7:44 am
مشخصات شخصی WWW

عضو: یکشنبه 05 اکتبر, 2008 11:42 am
پست ها: 36
پست Re: سیستم های مديريت محتواي وب سايت
آشنایی با سامانه‌های مدیریت محتوا

استاد زرین از من خواستند که مطالبی در آشنایی با سیستم هاتی مدیریت محتوا در سایت قرار بدم این مقاله در این مورد است:

0. مقدمه

سال‌ها از ورود اینترنت به کشورمان «ایران» می‌گذرد، در این سال‌ها اینترنت و وب ماهیت‌های مختلفی به خود گرفتند، از خبر رسانی تا دوست یابی، از نجات جان انسان‌ها تا تلاش برای از بین بردن ساختار اجتماع، با تمام مزایا و برخی معایب، اینترنت هر روز در حال گسترش است؛ در این میان شرکت‌ها، سازمان‌ها، کارخانه‌ها و گروه‌های بسیاری در تلاش هستند تا جایگاه خود را در این عرصه بیابند یا توسعه دهند.

از سویی دیگر با دیدی در حوزه‌ی فعالیت خودمان یعنی نرم‌افزارهای آزاد و اوپن‌سورس می‌توانیم میزان گسترش این جامعه را به راحتی ببینیم و این جامعه‌ی در حال گسترش از آن جایی که اغلب فعالیتش را بر اساس اینترنت انجام می‌دهد یکی از اولین و اساسی‌ترین فعالیت‌های خود را راه اندازی یک سایت وب رقم می‌زند.

قصدم از آنچه تا کنون گفته‌ام نمایان‌تر کردن میزان توسعه‌ی اینترنت است که در حقیقت اغلب منجر به درخواست بیشتر برای راه اندازی سایت‌های وب می‌شود. چه سایت‌های وب جامع، چه صفحات شخصی، چه صفحاتی برای معرفی و فروش کالا و بسیاری اهداف دیگر. اما این موضوع با این مقاله چه ارتباطی دارد؟ در این مقاله قصد دارم تا شما را با «سامانه‌های مدیریت محتوا» یا CMS ها آشنا کنم، ابزارهایی برای کسانی که می‌خواهند وب‌سایت داشته باشند اما نه رشته‌ی آن‌ها کامپیوتر است و نه دانش کافی برای برنامه نویسی دارند و یا وقت کافی برای این کار ندارند.

شاید بد نباشد قبل از شروع یاد آوری کنم که کامپیوترها و در حقیقت دانش کامپوتر با هدف سریع‌تر کردن و ساده‌تر کردن زندگی افراد اختراع سدند و شروع به توسعه کردند. امروزه نیز همواره هدف اصلی همین اصل ساده سازی زندگیست، در اصل بشر در هزاران سال عمر خود همواره به دنبال تحقیق و توسعه و کشف و نوآوری بوده تا زندگی خود و جامعه‌ی خود را ساده‌تر کند. حال اگر قرار باشد برای راه اندازی یک سایت وب مدت زیادی وقت صرف کنید یا برای نگهداری وب سایت راه اندازی شده نیاز به دانش خاصی داشته باشید، مسلما دانش کامپیوتر به سرمنزل خود نرسید است. سیستم های مدیریت محتوا یا سامانه‌های مدیریت محتوا همان برنامه‌هایی هستند که قصد ساده‌تر کردن کارها را دارند و در این امر موفق بوده‌اند.


جمعه 26 دسامبر, 2008 8:06 am
مشخصات شخصی

عضو: یکشنبه 05 اکتبر, 2008 11:42 am
پست ها: 36
پست Re: سیستم های مديريت محتواي وب سايت
1.سامانه‌ی مدیریت محتوا چیست؟«سامانه‌ی مدیریت محتوا» یا «سیستم‌های مدیریت محتوا» در حقیقت ترجمه‌هایی هستند برای اصطلاح انگلیسی Content Management Systems یا CMS ها. از این پس نیز برای ساده‌تر شدن متن و خوانایی بیشتر بجای اصطلاح طولانی «سامانه‌ی مدیریت محتوا» سعی می‌کنم از CMS استفاده کنم. اما این CMS ها چه هستند؟

CMS ها در حقیقت یک نوع از نرم‌افزار‌های کامپیوتر هستند که به کاربرانشان اجازه‌ی مدیریت محتوای دیجیتالی را می‌دهند. یک CMS امکاناتی برای ساماندهی، کنترل و نشر حجم عظیمی از اطلاعاتدیجیتالی، شامل مستندات، راهنماها، اخبار، تصاویر و ... را فراهم می‌کند.

«سیستم‌های مدیریت محتوا» انواع مختلفی دارند که مشهورترین آن‌ها «سیستم‌های مدیریت محتوای وب» هستند که با نام Web Content Management Systems خطاب می‌شوند. (یا به اختصار WebCMS می‌گویند.) این نوع از سامانه‌های مدیریت محتوا به قدری مشهور و محبوب هستند که زمان بحث از CMS ها تا از نوع دیگری از CMSها بحث نشود منظور همان Web CMS ها هستند. به زبان دیگر، وقتی می‌گوییم یک CMS یا «سیستم مدیریت محتوا» یعنی از سیستم‌های مدیریت محتوای وب بحث می‌کنیم مگر آن که نوع خاصی از CMS ها را مشخص کنیم. بنابراین در این مقاله نیز زمانی که بحث از «سیستم مدیریت محتوا» می‌شود در حقیقت منظور «سیستم مدیریت محتوای وب» است.


جمعه 26 دسامبر, 2008 8:08 am
مشخصات شخصی

عضو: یکشنبه 05 اکتبر, 2008 11:42 am
پست ها: 36
پست Re: سیستم های مديريت محتواي وب سايت
2.سامانه‌های مدیریت محتوای وب

همان طور که مطرح شد سامانه‌های مدیریت محتوای وب معروف‌ترین نوع سامانه‌های مدیریت محتوا هستند، در تعریف ساده‌تر: «سامانه‌های مدیریت محتوای وب (یا CMSها) نرم‌افزارهایی هستند که مسئولیت مرتب‌سازی، نشر و کنترل محوای وب مانند مقالات، اخبار، تصاویر و ... را به عهده دارند.» CMS ها برروی سرورها نصب می‌شوند و شما می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

برای نمونه اگر شما قصد راه اندازی یک سایت خبری را دارید، کافیست CMS مورد نظر خود را برروی سرور وب یعنی همان‌جایی که قرار است سایتتان باشد نصب کنید، سپس با نام کاربری و کلمه‌ی عبور مدیریت وارد آن شوید و اخبار خود را ارسال کنید.

لازم نیست شما بدانید که یک CMS پشت پرده چه می‌کند، زیرا شما CMS ها را نمی‌نویسید، در حقیت تعداد بسیار زیادی CMS برروی اینترنت موجود هستند که کافیست یکی از آن‌ها را دانلود کنید و سپس برروی سرور خودتان نصبش کنید. سرور شما می‌تواند یک سرور اختصاصی در سازمانتان باشد یا فضایی مشترک برروی وب باشد.(اغلب به نام Host معروفند)


جمعه 26 دسامبر, 2008 8:09 am
مشخصات شخصی

عضو: یکشنبه 05 اکتبر, 2008 11:42 am
پست ها: 36
پست Re: سیستم های مديريت محتواي وب سايت
3.چرا CMS؟

سیستم‌های مدیریت محتوا یا CMS ها ابزارهایی هستند که مدیریت سایت شما را بسیار ساده‌تر می‌کنند، شما بدون نیاز به دانش کامپیوتر می‌توانید صاحب سایتی شوید که به سادگی اخبار یا مقالات خود را در آن منتشر کنید، کاربران می‌توانند در آن عضو شوند، رای‌گیری در آن برگزار کنید، فروشگاه الکترونیکی داشته باشد، کابران با یکدیگر به بحث و گفتگو بپردازند، تصاویر خود را به صورت گالری‌های تصاویر به اشتراک بگذارید و بسیاری فعالیت‌های دیگر که بسته به نرم‌افزار CMS شما می‌تواند متفاوت باشد.

سادگی در ارسال و تغییر محتوا، مهم‌ترین دلیل برای استفاده از CMS هاست. بگذارید حالتی را بررسی کنیم که می‌خواهید صاحب یک وب‌سایت باشید و نمی‌خواهید از CMS ها استفاده کنید؛ در این صورت باید دست کم با زبان HTML یا xHTML و نیز CSS و FTP آشنایی کامل داشته باشید، این البته زمانیست که می‌خواهید یک وب سایت یک طرفه یا یک صفحه‌ی شخصی داشته باشید، اگر بخواهید یک وب سایت دوطرفه داشته باشید که کاربران نیز مشارکتی داشته باشند (مثلا نظر دادن، شرکت در انتخابات و ...) در این صورت این دایره بازتر شده و شما نیاز به آشنایی با یک زبان برنامه نویسی وب مانندPHP یا Python یا Perl یا Ruby را خواهید داشت. این به معنی آن است که یا باید یک مهندس کامپیوتر باشید یا یک مهندس کامپوتر استخدام کنید! اما CMS ها با حضور خود این موانع را برداشته اند، کافیست پس از یک تحقیق CMS ای مناسب کار خود بیابید و سپس آن را دانلود و برروی سرورتان نصب کنید. اگر دانش شما در حوزه‌ای غیر از کامپوتر است شما می‌توانید با یکی از شرکت‌های محلی که برای CMS ها پشتیبانی عرضه می‌کنند مشاوره و از آن‌ها برای نصب و شاید نگهداری کمک بخواهید. در اصل پس از نصب این سیستم‌ها کاری جز نشر اطلاعات نخواهید داشت. اغلب CMS ها این گونه معرفی می‌کنند که: «کافیست شما اطلاعاتی برای نشر برروی اینترنت داشته باشید و بخواهید این کار را بکنید، باقی کار را CMS انجام می‌دهد»

اگر می‌پندارید که CMS ها فقط برای کاربران تازه‌کار یا برای افرادی است که با کامپیوتر آشنایی ندارند سخت در اشتباه هستید، چرا که CMS ها برای تمام طیف مصرف کنندگان وب هستند، در حقیقت چه کاربر تازه‌کار باشید چه برنامه نویسی حرفه‌ای همواره می‌توانید از CMS ها برای کارهای خود استفاده کنید. CMS ها برای کسانی نوشته شده‌اند که می‌خواهند در وقت خود صرفه جویی کنند، شما در عوض صرف وقت برای ایجاد سیستمی برای مدیریت وب سایتتان وقت خود را برای بهبود روش مدیریت و اطلاعات منتشر شده در وب سایتتان می‌کنید. اگر برنامه نویسی حرفه‌ای قصد راه اندازی سایتی را داشته باشد بجای صرف چندین ماه برای نوشتن یک سیستم برای مدیریت کارهایش می‌تواند از یک CMS برای انجام کارهایش استفاده می‌کند، در بدترین حالت اگر هیچ CMS ای قابلیت‌های مورد نیازش را نداشته باشد (که بعید است) می‌تواند با کمک به برنامه نویسان در گسترش CMSها کمک کند و قابلیت‌های مورد نیاز خود را CMS اضافه کند. این در حقیقت همان قانون بسیار معروف «نرم‌افزارهای آزاد» است که می‌گوید «چرخ را از ابتدا اختراع نکنید، در بهبود کارایی چرخ اختراع شده کمک کنید.»


جمعه 26 دسامبر, 2008 8:10 am
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 9 پست ]  برو به صفحه 1, 2  بعدی

افراد آنلاین

کاربر حاضر در این تالار : - و 1 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  

استفاده و نقل از مباحث سایت، فقط با ذکر منبع و لینک سایت میکرورایانه مجاز است.
Copyright © 2006 - 2010 MicroRayaneh - Powered by phpBB © phpBB Group
Valid CSS2 Valid XHTML 1.0
طراحی سایت : میکرو رایانه