تالار گفتگوی میکرو رایانه - مشاهده موضوع - آموزش گام به گام رجیستری ویندوز
مشاهده پست های بی پاسخ | مشاهده موضوعهای فعال تاریخ امروز پنجشنبه 23 می, 2019 8:23 pmپاسخ به موضوع  [ 6 پست ]  برو به صفحه 1, 2  بعدی
 آموزش گام به گام رجیستری ویندوز 
نویسنده پیام
آواتار کاربر

عضو: یکشنبه 06 ژانویه, 2008 8:43 am
پست ها: 30
پست آموزش گام به گام رجیستری ویندوز
نکات:
1. کار با رجیستری ویندوز ممکن است منجر به خرابی سیستم عامل کامپیوتر شما شود بنابراین کاملا با احتیاط و با دقت زیاد کار کنید
2- به بزرگ و یا کوچک بودن اسم فایلها توجه کنید.
3- در صورت نبودن فایل و یا پوشه ای، آنرا خودتان درست نمایید.

رجیستری ویندوز:
رجیستری از دو فایل با نامهای USER.DAT و SYSTEM.DAT تشکیل شده است. البته اگر شما عضو یک شبکه هستید، فایل دیگری تحت عنوان CONFIG.POL نیز وجود دارد. همه این 3 فایل، از نوع Hidden, System, ReadOnly هستند و در شاخه اصلی ویندوز قرار دارند.


فایل USER.DAT چیست ؟
این فایل برای ذخیره کردن اطلاعات User به کار می رود. هر زمان که شما از ویندوز خود خارج می شوید، سیستم به طور اتوماتیک یک نسخه پشتیبان از این فایل تهیه می کند. این فایل نیز، از نوع Hidden, System, ReadOnly و نام آن USER.DA0 می باشد. اگر به هر نحوی فایل USER.DAT خراب و یا پاک شود، سیستم از این فایل استفاده می کند.

فایل SYSTEM.DAT چیست ؟
از این فایل برای نگهداری اطلاعات مربوط به سیستم استفاده می شود. هر زمان که شما از ویندوز خود خارج می شوید، سیستم به طور اتوماتیک یک نسخه پشتیبان از این فایل تهیه می کند. این فایل نیز، از نوع Hidden, System, ReadOnly و نام آن SYSTEM.DA0 می باشد. اگر به هر نحوی فایل SYSTEM.DAT خراب و یا پاک شود، سیستم از این فایل استفاده می کند. نکته ای که در اینجا باید بدان اشاره شود، این است که در پارتیشن بوت شما، یک نوع دیگر از فایل SYSTEM.DAT تحت عنوان SYSTEM.1ST وجود دارد. این همان فایل رجیستری اولیه ساخته شده در حین نصب ویندوز است. اگر به هر دلیلی، هر 2 فایل SYSTEM.DAT و SYSTEM.DA0 خراب و یا پاک شود، ویندوز از این فایل استفاده می کند.

فایل CONFIG.POL چیست ؟
این فایل، پارامترهای انتخاب شده در برنامه System Policy Editor را در بر می گیرد.

_________________
نه زمین باش و نه خاک
که تو را خوار کنند
وانگهی ذهن تو را پر، ز مردار کنند
آسمان باش که خلقي به نگاهت بخرند
وز پی دیدن تو ، سر به بالا ببرند


سه شنبه 04 مارس, 2008 9:37 pm
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: یکشنبه 06 ژانویه, 2008 8:43 am
پست ها: 30
پست تفاوت عمده ذخیره سازی داده ها در رجیستری:
تفاوت عمده ذخیره سازی داده ها در رجیستری:

باید توجه داشته باشید که تفاوت عمده ای میان ذخیره سازی اطلاعات در ویندوزهای 95/98/ME و ویندوزهای 2000/XP وجود دارد. در ویندوزهای 95/98/ME همان طور که گفته شد، رجیستری در دو فایل SYSTEM.DAT و USER.DAT ذخیره می شود. در حالی که در ویندوزهای 2000/XP، اطلاعات رجیستری در مجموعه ای از فایل های Hive (فایلهای کندویی) ذخیره می شوند.


فایلهای Hive چه فایل هایی هستند ؟

به بخشی از رجیستری که بر روی هارد ذخیره می شود و به صورت یک فایل می باشد، فایل Hive می گویند. در واقع می توان ساختار درختی رجیستری را به تعدادی کندو (همانند کندوهای زنبور عسل) تقسیم کرد. یک کندو بدنه ای گسسته از کلیدها، زیر کلیدها و اطلاعاتی هستند که در بالاترین سطح رجیستری در کنار یکدیگر دسته بندی می شوند. یک Hive از طریق یک فایل log. پشتیبانی می شود. به طور پیش فرض اکثر فایلهای Hive (نظیر Defualt، Security، Sam و System) در مسیر SystemRoot%System32Config% ذخیره می شوند. برای مشاهده کلیه فایلهای Hive، می توانید به آدرس زیر مراجعه کنید.
HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetControlhivelist

_________________
نه زمین باش و نه خاک
که تو را خوار کنند
وانگهی ذهن تو را پر، ز مردار کنند
آسمان باش که خلقي به نگاهت بخرند
وز پی دیدن تو ، سر به بالا ببرند


سه شنبه 04 مارس, 2008 9:38 pm
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: یکشنبه 06 ژانویه, 2008 8:43 am
پست ها: 30
پست نحوه ویرایش کردن Registry
نحوه ویرایش کردن Registry


توجه : احتیاط! دقت! ! !

برخلاف فایلهای INI و فایلهایی نظیر CONFIG.SYS, AUTOEXEC.BAT که از نوع متنی بودند و شما می توانستید به راحتی آنها را باز کرده و مشغول به خواندن آنها شوید، فایلهای رجیستری به صورت دودویی (صفر و یک) یا همان باینری هستند و به همین دلیل است که شما دیگر نمی توانید این فایلها را با یک نرم افزار تایپ معمولی مثل Notepad بخوانید و یا آنها را تغییر دهید.
خوشبختانه، مایکروسافت برای حل این مشکل، یک نرم افزار جانبی تحت عنوان Registry Editor در ویندوز قرار داده است که ویرایش کردن فایلهای Registry را بسیار آسان می کند. برای اجرای این فایل می بایست از منوی استارت، گزینه Run را انتخاب کرده (و یا دو کلید Windows+R را فشار دهید)، سپس عبارت regedit را تایپ نموده و در نهایت کلید Enter را بزنید.

_________________
نه زمین باش و نه خاک
که تو را خوار کنند
وانگهی ذهن تو را پر، ز مردار کنند
آسمان باش که خلقي به نگاهت بخرند
وز پی دیدن تو ، سر به بالا ببرند


سه شنبه 04 مارس, 2008 9:40 pm
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: یکشنبه 06 ژانویه, 2008 8:43 am
پست ها: 30
پست چگونه یک نسخه پشتیبان از رجیستری تهیه کنیم ؟
چگونه یک نسخه پشتیبان از رجیستری تهیه کنیم ؟


توجه : احتیاط! دقت! ! !

برای اینکه از رجیستری خود Backup بگیرید، می بایست پس از اجرا نمودن نرم افزار Registry Editor، گزینه Export را از منوی File انتخاب کنید. اگر که با رجیستری کار کردید و دیدید که اشتباها یک فایل را پاک کرده و یا نام آنرا تغییر دادید، می توانید بر روی فایل ایجاد شده (همان فایلی را که از طریق فرمان Export ذخیره کردید)، دوبار کلیک کنید و به سوالی که از شما می پرسد، جواب Yes دهید. دقت داشته باشید که پسوند فایلهای رجیستری، REG می باشد.


ذخیره و بازیابی رجیستری در ویندوز XP چگونه است ؟

در ویندوز XP، برای تهیه نسخه پشتیبان از فایلها، برنامه خاصی به نام Backup وجود دارد. برای اجرای این برنامه می توانید از دستور زیر استفاده نمایید:
برای حالتی است که شما از منوی استارت Classic در ویندوز XP استفاده می کنید.

Start > Programs > Accessories > System Tools > Backup

برای حالتی است که شما از منوی استارت New در ویندوز XP استفاده می کنید.
Start > All Programs > Accessories > System Tools > Backup

پس از اجرای نرم افزار، ویزارد آن ظاهر می شود. صفحه اول به شما خوش آمدگویی می کند. پس بر روی دکمه Next کلیک کنید تا به صفحه بعدی بروید.

?What do you want to do


برای تهیه نسخه پشتیبان
Back up files and settings

برای بازیابی فایلها
Restore files and settings
گزینه اول را انتخاب کرده و بر روی دکمه Next کلیک نمایید.

?What do you want to back up
با انتخاب کردن این گزینه، کلیه محتویات پوشه های My Documents و Favorites، تنظیمات Desktop و کوکی های شما ذخیره می شوند.


My documents and settings
این گزینه موارد گزینه قبل را برای یک کاربر خاص انجام می دهد.

Everyone's documents and settings
این گزینه کلیه اطلاعات و داده های حیاتی کامپیوتر شما را ذخیره می کند و یک دیسکت سیستم نیز تولید می نماید تا هنگام خرابی کامپیوتر، بتوانید کامپیوتر خود را با این دیسکت راه اندازی کنید.

All information on this computer
این گزینه امکان انتخاب فایلهایی را که می خواهید از آنها نسخه پشتیبان تهیه نمایید، نشان می دهد.

Let me choose what to back up
گزینه چهارم را انتخاب کنید و بر روی دکمه Next کلیک نمایید.

در قسمت سمت چپ، گزینه Desktop > My Computer > System State را انتخاب کنید. همان طور که مشاهده می کنید، این گزینه شامل فایلهای Registry و COM+ Class Registration Database و Boot Files (فایلهای راه انداز سیستم) می باشد. پس از انتخاب کردن این گزینه، بر روی دکمه Next کلیک کنید.

در این صفحه نام فایل خود را در قسمت Type a name for this backup و محل مورد نظر را در قسمت Choose a place to save your backup انتخاب کنید. پس از اتمام کار، بر روی دکمه Next کلیک کنید.

بقیه مراحل کار مهم نمی باشند و بستگی به این دارد که شما چه می خواهید. اگر هم ناوارد هستید و نمی دانید که چه بکنید، می توانید فقط بر روی دکمه Next کلیک کنید. (برای اینکه گزینه ها، به بهترین صورت انتخاب شده اند!)

برای بازیابی فایلها، کافیست بر روی فایل ساخته شده دو بار کلیک کنید و مراحل تکمیل کار را طی نمایید.

_________________
نه زمین باش و نه خاک
که تو را خوار کنند
وانگهی ذهن تو را پر، ز مردار کنند
آسمان باش که خلقي به نگاهت بخرند
وز پی دیدن تو ، سر به بالا ببرند


سه شنبه 04 مارس, 2008 9:42 pm
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: دوشنبه 18 فوریه, 2008 1:41 pm
پست ها: 383
پست Re: آموزش گام به گام رجیستری ویندوز
ببخشیدا ولی اینجوری شروع می کردی بهتر بود:

همانطور که می دانیم ویندوز XP از سه پوشه اساسی Documents and Settings ، Program Files و WINDOWS تشکیل شده است که پوشه Documents and Settings برای کارهای مختلف کاربر در نظر گرفته شده است ، پوشه Program Files برای نصب نرم افزار های لازم اختصاص داده شده است و پوشه WINDOWS که اساسی ترین بخش ویندوز است در حقیقت موتور ویندوز و تمام ادوات همکار برای این پروسه در این پوشه قرار دارند. در این پوشه یک فایل وجود دارد به اسم regedit.exe که در همینجا توصیه می کنیم کسانی که آشنایی با آن ندارند تحت هیچ شرایطی طرف آن نروند.

reg مخفف کلمه Registeration به معنی ثبت کردن است. edit هم مخفف کلمه Editor به معنی ویراستار یا ویرایشگر است. در مجموع این فایل معنی ویرایشگر ثبتیات را می دهد. یعنی شما هر عملی در کامپیوتر خود انجام می دهید ارزش گذاری شده و به ثبت می رسد. همان اندازه که وجود و حضور لحظه به لحظه این فایل مهم است ، دستکاری ناشیانه آن می تواند بسیار خطرناک باشد. ممکن است همان لحظه متوجه تغییری نشوید اما اگر ارزش مهمی را دستکاری و یا پاک کرده باشید ممکن است ویندوز شما پس از Restart بالا نیاید و یا نرم افزار ها کار نکنند.

پرسش اینجاست که سلامت این فایل چه اهمیتی دارد؟ سلامت این فایل یعنی سلامت همه ثبتیات و ارزش گذاری های درون آن. همانطور که یک بیمارستان یا شرکت و یا از این قبیل مکان های بزرگ دارای بخشی به نام بایگانی هستند ویندوز نیز برای خود این بخش را در این فایل فراهم کرده است. هر نرم افزار برای اجرا شدن صحیحش خود را با ثبتیاتی که هنگام نصب شدن به ثبت رسیده چک می کند و در صورت تطابق داشتن اجرا می شود. برای پاک کردن صحیح یک نرم افزار نیز از این بخش استفاده می شود که البته اتوماتیک است. مهم اینجاست که همانطور که در یک بایگانی پس از گذشت مدت زمانی طولانی ، بسیاری از اسناد و مدارک به دلیل گذر مدت زمان زیاد اعتبار خود را از دست می دهند و با یک پاکسازی کلی بسیاری از آن ها به دور ریخته می شوند این فایل نیز نیاز به پاکسازی دارد که ضمن حذف ضایعات به یک چیدمان صحیح نیز دست یابد.

نرم افزار های فراوانی برای پاکسازی ، بهینه سازی و تعمیر Registry ساخته شده اند بعضی از قوی ترین آن ها عبارتند از :

Glarysoft Registry Repair ، Registry Fix ، Registry Mechanic ، Registry Repair Wizard و System Cleaner.

_________________
مقاله های من از مجموعه 1000 مقاله رایانه انتخاب شده
جمع آوری این مقالات از منابع مختلف اینترنت و همچنین کتابهاست
این مجموعه در آینده به صورت کتاب الکترونیک منتشر خواهد شد.


یکشنبه 09 مارس, 2008 11:56 am
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6 پست ]  برو به صفحه 1, 2  بعدی

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 3 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
cron
استفاده و نقل از مباحث سایت، فقط با ذکر منبع و لینک سایت میکرورایانه مجاز است.
Copyright © 2006 - 2010 MicroRayaneh - Powered by phpBB © phpBB Group
Valid CSS2 Valid XHTML 1.0
طراحی سایت : میکرو رایانه