تالار گفتگوی میکرو رایانه - مشاهده موضوع - آموزش كامل بک آپ گیری Backup و ریستور Restore در ویندوز XP
مشاهده پست های بی پاسخ | مشاهده موضوعهای فعال تاریخ امروز چهارشنبه 22 می, 2019 2:07 amپاسخ به موضوع  [ 5 پست ] 
 آموزش كامل بک آپ گیری Backup و ریستور Restore در ویندوز XP 
نویسنده پیام

عضو: شنبه 01 دسامبر, 2007 4:00 pm
پست ها: 102
پست آموزش كامل بک آپ گیری Backup و ریستور Restore در ویندوز XP
ابزار Backup یك ابزار مفید و بسیار سودمند در ویندوز است كه به كاربر این امكان را میدهد تا بتواند همواره یك نسخه پشتیبان را از فایلهای مورد نیازش در ویندوز داشته باشد. این نسخه پشتیبان در مواقع ضروری میتواند بسیار به كاربر كمك كند ( برای مثال در هنگام بروز مشكلات سیستمی و یا نفوذ ویروسها و ... ).
در این مقاله میخواهم به صورت كامل كار با این ابزار مفید را توضیح دهم. پس با ما همراه باشید.


آخرین بار توسط mehran در چهارشنبه 20 آگوست, 2008 11:01 am ویرایش شده است و در کل 1 بار ویرایش شده.چهارشنبه 20 آگوست, 2008 10:55 am
مشخصات شخصی

عضو: شنبه 01 دسامبر, 2007 4:00 pm
پست ها: 102
پست Re: آموزش كامل بک آپ گیری Backup در ویندوز XP
برای دستیابی به این ابزار مفید شما باید مسیر زیر را طی كنید :

Start > All Programs > Accessories > System Tools > Backup

بعد از اجرا صفحه آغازین ( Welcome ) برنامه Backup or Restore Wizard ظاهر میشود.

در این صفحه بهتر است تیك كنار عبارت Always start in wizard mode فعال باشد تا هر بار با اجرای ابزار Backup ، ابزار از ابتدای Wizard آغاز شود. روی دكمه Next كلیك كنید.
در صفحه ای كه ظاهر میشود یك پرسش با دو انتخاب وجود دارد. در اینجا از شما پرسیده میشود كه چه كاری را میخواهید انجام دهید ( What do you want to do ). شما در پاسخ میتوانید دو انتخاب زیر را انجام دهید :

Back up files and settings : برای تهیه نسخه پشتیبان از فایلها و تنظیم شرایط آن
Restore files and settings : برای خارج كردن فایلهایی كه توسط Backup به حالت فشرده در آمده اند و تنظیم شرایط آن

برای تهیه نسخه پشتیبان Back up files and settings را انتخاب كرده و روی Next كلیك كنید.

در صفحه ای كه ظاهر میشود سوالی تحت عنوان از چه چیز میخواهید نسخه پشتیبان تهیه كنید ( What do you want to back up ) وجود دارد. شما میتوانید به تزتیب زیر یكی از پاسخها را انتخاب كنید :

My documents and settings : برای تهیه نسخه پشتیبان از تمامی فایلهای موجود در پوشه My documents كه شامل پوشه Favorites و محتویات Desktop و Cookie ها و ... و تنظیم شرایط آن است. این نسخه پشتیبان فقط از پوشه My documents كاربر جاری تهیه میشود.

Everyone's documents and settings : درست مانند بالا عمل میكند با این تفاوت كه از پوشه My documents كلیه كاربران ویندوز نسخه پشتیبان تهیه میكند.

All Information on this computer : برای تهیه یك نسخه پشتیبان از تمامی اطلاعات و فایلها و پوشه ها و ... موجود در سیستم و تنظیم شرایط آن به كار میرود. از این گزینه معمولا كاربرانی استفاده میكنند كه نیاز به تهیه نسخه پشتیبان از یك هارد دیسك دارند و این نسخه پشتیبان را در یك هارد دیگر ذخیره میكنند. از این گزینه برای تهیه نسخه پشتیبان از ویندوز نیز میتوان استفاده كرد تا در مواقع بسیار خطرناك كه برای مثال ویندوز از بین میرود آن را جایگزین كرده و ویندوز را باز یابی كرد ( البته اگر از هاردی با ظرفیت بسیار بالا استفاده میكنید ).

Let me choose what to back up : این امكان را به شما میدهد كه خودتان در مورد اینكه از چه چیزی باید نسخه پشتیبان تهیه شود تصمیم بگیرید.

آخرین گزینه یعنی Let me choose what to back up را انتخاب كرده و روی Next كلیك كنید.

صفحه ای تحت عنوان Items to Back Up ظاهر میشود كه در این صفحه شما میتوانید فایلها یا پوشه هایی را كه میخواهید از آنها نسخه پشتیبان تهیه شود را معین كنید دقت كنید كه قسمت سمت چپ فقط برای انتخاب كل یك پوشه و قسمت سمت راست برای انتخاب فایلهای موجود در آن پوشه استفاده میشود. اگر كل یك پوشه را انتخاب كنید تمام فایلهای درون آن پوشه نیز انتخاب میشوند. موارد مورد نظر خود را با گذاشتن تیك كنار عبارت آن مورد انتخاب كنید و بعد روی Next كلیك كنید.

در صفحه ای كه باز میشود شما باید مسیر و نام ذخیره شدن فایل Back up را مشخص كنید. در قسمت Choose a place to save your backup شما میتوانید از طریق لیست كشویی یا فشردن دكمه ...Browse مسیر دلخواه خود را انتخاب كنید. این مسیر میتواند درایو Floppy یا Zip Drive یا هارد دیسك كاربر و ... باشد.
در قسمت Type a name for this backup نیز یك نام برای فایل Backup خود مشخص كنید و بعد روی Next كلیك كنید.

در این مرحله صفحه پایانی تحت عنوان Completing the Backup or Restore Wizard ظاهر میشود. تا به اینجا شما میتوانید اگر در مراحل اشتباهی را مرتكب شده اید ، با فشردن دكمه Back مرحله به مرحله به عقب بازگشته و مراحل را تصحیح كنید. اما به محض فشردن دكمه Finish عملیات Backup گیری آغاز میشود و دیگر راه برگشتی برای شما نخواهد بود.
اما در همین صفحه دكمه دیگری نیز با نام Advanced وجود دارد. با كلیك كردن روی آن شما میتوانید تنظیمات پیشرفته تری را برای Backup خود تنظیم كنید.


چهارشنبه 20 آگوست, 2008 10:57 am
مشخصات شخصی

عضو: شنبه 01 دسامبر, 2007 4:00 pm
پست ها: 102
پست Re: آموزش كامل بک آپ گیری Backup در ویندوز XP
شرح قسمت Advanced :

در ابتدا صفحه Type of Backup ظاهر میشود كه شما میتوانید از لیست كشویی موجود در این صفحه حالات زیر را به ترتیب انتخاب كنید :

Normal : برای گرفتن یك Backup كه تمامی فایلهای آن به عنوان Backup نشانه گذاری خواهند شد ( حالت پیش فرض Backup گیری )

Copy : برای گرفتن یك Backup با این تفاوت كه فایلها به عنوان Backup نشانه گذاری نخواهند شد ( بلكه به عنوان كپی نشانه گذاری میشوند )

Incremental : برای گرفتن یك Backup فقط در صورتی كه پس از Backup قبلی تغییر داده شده باشد.

Differential : برای گرفتن یك Backup فقط در صورتی كه پس از Backup قبلی تغییر داده شده باشد ، اما فایلهای آن به عنوان Backup نشانه گذاری نشده باشند.

Daily : برای گرفتن یك Backup از فایلهایی كه امروز ساخته شده یا تغییر داده شده اند.
حالت Normal را انتخاب و روی Next كلیك كنید.

در صفحه ای كه باز میشود شما میتوانید با فعال كردن تیك عبارت Verify data after backup تأیین كنید كه آیا اطلاعات شما بعد از Backup گیری كنترل شود یا خیر. این كار شما را از صحت كامل عملیات Backup گیری مطمئن میكند اما كمی وقت گیر است.

در همین صفحه گزینه دیگری نیز با عنوان Disable volume shadow copy نیز وجود دارد.

Volume shadow copy به شما این امكان را میدهد كه حتی اگر فایل مورد نظر شما برای Backup گیری در حالت پردازش قرار داشته باشد یك كپی از آن در Backup تهیه شود و وقفه ای در كار شما پیش نیاید ( همچنین در مورد تمام برنامه های در حال پردازش و ... ). اگر شما تیك كنار این عبارت را فعال كنید در واقع این قابلیت را غیر فعال خواهید كرد و در این حالت ویندوز از فایلهای در حال پردازش Backup تهیه نخواهد كرد.

به دلخواه موارد را انتخاب كرده ( و یا اصلا انتخاب نكرده ) و روی Next كلیك كنید.

در این صفحه اگر شما قبلا Backup ای تهیه كرده اید و میخواهید آن را به اصطلاح Update كنید باید گزینه Append this backup to the existing backups را انتخاب كنید.
با این كار محتویات backup شما به backup های قبلی الحاق میشود.
اما اگر گزینه دوم یعنی Replace the existing backups را انتخاب كنید ، Backup جدید شما جایگزین Backups های موجود شما میشود.
با انتخاب این گزینه قابلیتی در اختیار شما قرار میگیرد كه از طریق آن میتوانید كاری كنید كه فقط كاربر اصلی ( Administrator ) قابلیت دسترسی به فایلهای Backup را داشته باشد. برای این كار كافی است پس از انتخاب گزینه دوم تیك كنار عبارت ... Allow only the awner and the را فعال كنید.

گزینه مورد نظر را انتخاب كرده و روی Next كلیك كنید.

در این صفحه شما میتوانید نحوه زمانبندی Backup گیری را تعیین كنید.
با انتخاب گزینه اول Backup گیری بلافاصله بعد از پایان Wizard آغاز میشود. اما اگر شما گزینه دوم را انتخاب كنید درست مانند این تنظیمات Scheduled Task میتوانید برای Backup گیری زمانبندی تعیین كنید.
برای این كار ابتدا در قسمت Job name یك نام برای زمانبندی خود انتخاب كرده و بعد برای تنظیم زمان روی دكمه ...Sed Schedule كلیك كنید. بعد از این كار پنجره Schedule Job ظاهر میشود كه شما میتوانید آن را با توجه به مقاله مربوط به آموزش Scheduled Task در همین وبلاگ تنظیم كنید.

حالت Now را انتخاب كرده و روی Next كلیك كنید.

در اینجا مجددا با صفحه پایانی Wizard مواجه میشوید ( البته با كمی تغییر نسبت به اولی ). به محض فشردن دكمه Finish عملیات Backup گیری آغاز میشود. در پایان عملیات نیز میتوانید با فشردن دكمه Report گزارش وضعیت عملیات را مشاهده نمایید.


چهارشنبه 20 آگوست, 2008 10:59 am
مشخصات شخصی

عضو: شنبه 01 دسامبر, 2007 4:00 pm
پست ها: 102
پست Re: آموزش كامل بک آپ گیری Backup در ویندوز XP
اما برای بازگرداندن فایلهایی كه به صورت فشرده و Backup در آمده اند :
برای این كار مراحل زیر را دنبال كنید :

ابتدا از همان مسیر گفته شده برنامه Backup را اجرا كنید.

روی دكمه Next كلیك كنید تا صفحه Backup or Restore ظاهر شود. در اینجا عبارت Restore files and settings را انتخاب كرده و روی Next كلیك كنید.

در صفحه What to Restore از طریق فشردن دكمه Browse مسیر فایل Backup خود را مشخص كنید.

پس از این كار محتویات فایل Backup به صورت كامل در دو پنجره موجود نمایش داده میشوند كه شما به همان طریق بالا میتوانید فایلی یا پوشه ای را كه میخواهید بازیابی شود را مشخص كنید. بعد از این كار روی Next كلیك كنید.

در اینجا نیز صفحه Completing the Backup or Restore Wizaed ظاهر میشود كه شما میتوانید با فشردن دكمه Finish در آن عملیات Restore را آغاز كنید. اما برای تنظیمات پیشرفته تر روی دكمه Advanced كلیك كنید.

در صفحه ای كه ظاهر میشود شما میتوانید از لیست كشویی موجود در زیر عبارت Restore files to به ترتیب گزینه های زیر را انتخاب كنید :

Original location : بازیابی فایلها و فولدرها در همان محلی كه در هنگام Backup گیری قرار داشتند.

Alternate location : بازیابی فایلها و فولدرها در مكانی غیر از مكان اصلی ( به حالت متناوب ). در این حالت شما با فشردن دكمه Browse میتوانید مسیر را مشخص كنید.

Single Folder : بازیابی فایلها و فولدرها در یك فولدر مستقل تنها ( تمام فایلها در یك فولدر قرار میگیرند ).

حالت مورد نظر را انتخاب و روی Next كلیك كنید.

در این صفحه برنامه از شما میپرسد كه اگر در هنگام بازیابی فایلها در مسیر مشخص همان فایل وجود داشت چه كاری را باید انجام دهد ، كه شما در پاسخ میتوانید به ترتیب موارد زیر را انتخاب كنید :

Leave existing files : جلوگیری از بازیابی فایلهای موجود در محل.

Replace existing files if they are older than backup files : جایگزینی فایلهای Backup با فایلهای موجود اگر زمان تولید یا ساخت آنها قدیمی تر از فایلهای موجود در Backup بود.

Replace existing files : جایگزینی بی قید و شرط فایلهای Backup با فایلهای موجود.

گزینه مورد نظر را انتخاب كرده و روی Next كلیك كنید.

در این صفحه اگر تیك عبارت Preserve existing volume mount points فعال باشد تمام اطلاعات سیستمی فایلها به همان شكل قبل حفظ میشوند ( در صورت غیرفعال كردن این گزینه اطلاعات سیستمی جدید جایگزین اطلاعات قبل میشود ).

روی Next كلیك كنید.

در اینجا نیز دو مرتبه با صفحه پایانی Wizard با كمی تغییر مواجه میشوید. با فشردن دكمه Finish عملیات Restore آغاز میشود.


چهارشنبه 20 آگوست, 2008 11:00 am
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: دوشنبه 03 دسامبر, 2007 5:35 pm
پست ها: 184
پست Re: آموزش كامل بک آپ گیری Backup و ریستور Restore در ویندوز XP
سلام
خيلي عالي بود.. ::hand::

براي كوتاه كردن مسير backup گيري مي توانيم RUN را باز كنيم و عبارت ntbackup را بنويسيم و ok.
::rose::


شنبه 23 آگوست, 2008 10:04 am
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 5 پست ] 

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 11 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
cron
استفاده و نقل از مباحث سایت، فقط با ذکر منبع و لینک سایت میکرورایانه مجاز است.
Copyright © 2006 - 2010 MicroRayaneh - Powered by phpBB © phpBB Group
Valid CSS2 Valid XHTML 1.0
طراحی سایت : میکرو رایانه