تالار گفتگوی میکرو رایانه - مشاهده موضوع - تاریخچه ایمیل ( e-mail)
مشاهده پست های بی پاسخ | مشاهده موضوعهای فعال تاریخ امروز چهارشنبه 22 می, 2019 2:43 amپاسخ به موضوع  [ 6 پست ]  برو به صفحه 1, 2  بعدی
 تاریخچه ایمیل ( e-mail) 
نویسنده پیام
آواتار کاربر

عضو: یکشنبه 25 نوامبر, 2007 7:24 am
پست ها: 457
پست تاریخچه ایمیل ( e-mail)
بشر همواره علاقه و آرزوی وافری به ایجاد ارتباطات داشته است. در دوران قدیم این آرزو می توانست به شكل كلمات و یا نوشته هایی باشد. اگر ارتباط با دور دستها لازم بود, به عنوان مثال اگر دو محل به طور فیزیكی با هم نبودند, آن زمان پیامها باید بوسیله یك پیغام رسان حمل یا فرستاده می شد.

مثالهای روشهای اولیه انتقال پیام به دور دستها در انتقال پیام,طبل جنگ و یا علامت دادن بوسیله دود می باشد. این روشها به نحوی فاقد امنیت و خصوصی بودن است.

اگر ایمیل بعنوان انتقال پیام به صورت الكترونیكی تعریف شود بنابر این اولین پیام ایمیل باید در قرن گذشته با پیامهای تلگرافی بوسیله ی سیم و انتقال بوسیله ی كد مورس از طریق راههای هوایی شروع شده باشد. شبكه تلكس وابسته به شبكه تلفن بود و دستگاههای تلكس می توانست با هر دستگاه تلكس دیگری در مقیاس جهانی تماس بگیرد و یا ارتباط برقرار كند.

از آن جهت كه دستگاههای فرستنده و گیرنده كار تایید و شناسایی را انجام می دادند تلكس امنیت خوبی داشت. نصب خط تلكس نسبتا گران می باشد و هزینه ارسال پیامها بر اساس حجم اطلاعات به عهده فرستنده می باشد.

در طول دهه ی 1960 و 1990 بسیاری از شركتها كه در حال استفاده از كامپیوتر های بزرگ (main frame) و كامپیوترهای كوچك بودند , از امكانات email هم در آن سیستم ها استفاده می كردند, این كار استفاده كنندگان ترمینالهای الحاقی به آن سیستم ها را قادر می ساخت كه پیامهایی به یكدیگر بفرستند, با اتصال سیستم های مركزی (hosts) شركتها به دفاتر فرعی شان , كاركنان قادر بودند كه به دیگر كاركنان شركت در سر تا سر دنیا ایمیل بفرستند.

بر طبق این اطلاعات اولین پیام ایمیل توسط شبكه آرپانت در سال 1971 ارسال شد. اواخر سال 1970 و اوایل سال 1980 زمان رشد كامپیوتر های شخصی (apple macintosh 1984,ibm pc 1983,apple ii 1978) بود كه در برگیرنده تكنولوژی جدید ایمیل بود. بعضی از این سیستمها , به شكل ( dial – up) بودند , مانند: apple link, compuserve one to one tlecom gold, easy link,mci mail) و غیره. جهت ارسال پیام بین دو نفر لازم بود كه این دو نفر مشترك سیستم باشند.سیستمهای اختصاصی ، پیامها را از یك سیستم به سیستم دیگر نمی فرستاد یا معاوضه نمی كرد, یا برای تعداد كمی از این سیستمها كه این كارها را انجام می داد غیر قابل اعتماد بود, كه دلیلی برای شكست احتمالی بیشتر این سیستمها شد. در همان زمان شركت ها و طرفداران آنها , سیستم های تابلو اعلانات (bbs) را تنظیم كرد.


دوشنبه 14 ژانویه, 2008 12:07 pm
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: یکشنبه 25 نوامبر, 2007 7:24 am
پست ها: 457
پست Re: تاریخچه ایمیل ( e-mail)
دو واقعیت كه ارزش ذكر كردن را دارند:
الف) بیش از یك میلیون كامپیوتر apple ii فروخته شد قبل از اینكه حتی اولین pc به بازار عرضه شود.

ب) صد ها هزار نفر از استفاده كنندگان كامپیوتر های شخصی كه پیامهای ایمیل ارسال و یا دریافت می كردندوجود داشتند كه از سیستمهای dial – up قبل از اینكه اینترنت برای استفاده عمومی قابل دسترس باشد استفاده می كردند.

به موازات توسعه بازارهای كامپیوترهای شخصی , شركتها با كامپیوتر های pc به طور پیوسته برای كار خود ، با هر دو سیستمهای بزرگ و كامپیوتر های متوسط و با سیستمهای ایمیل, بر اساس شبكه lan در ارتباط بودند. در زمانیكه با این سیستمها ، یعنی كامپیو ترهای بزرگ و متوسط در ارتباط بودند, اغلب آنها در حالت terminal emulation استفاده می شدند و بنابراین ایمیل مورد استفاده همان بود كه در ترمینالهای اختصاصی استفاده می شد. سیستمهایی كه بر اساس شبكه lan بودند , اغلب رابط هایی داشتند كه برای استفاده راحت کاربر درست شده بود و كاربرد بیشتری ارائه می نمود, مانند توانایی فرستادن پیوستها با ایمیل.
همانگونه كه شبكه شركتها به آرامی از برنامه های كاربردی كه از طریق میزبان (host) بر اساس ترمینال, به گروههایی كه با pc كار می كردندتوسعه پیدا می كرد, اینترنت نیز بصورت گسترده تری برای دستیابی به اطلاعات مورد استفاده قرار گرفت. اینترنت ابتدا برای استفاده نظامی سپس برای ارتباطات فرهنگی و تجاری استفاده شد.

تاریخچه اینترنت و ایجاد آن در تاپیک جداگانه ایی ذکر شده. همانطوری كه اینترنت در دسترس اكثر مردم واقع شد, امكانات ایمیل نیز از سیستم ایمیل اختصاصی داخل شبكه ها و از طریق سیستم های host based به روش رایج اینترنت توسعه یافت, مثل سرویس دهنده های web & mail بجای سرویس دهنده های اختصاصی.


دوشنبه 14 ژانویه, 2008 12:08 pm
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: یکشنبه 25 نوامبر, 2007 7:24 am
پست ها: 457
پست منظور از ایمیل چیست؟
ایمیل یك نشانی پستی یا به اصطلاح آدرس پست الكترونیكی (Electronic Mail) است كه از طریق این نشانی می توان با هر شخصی یا ارگان و سازمانی به صورت الكترونیكی و از طریق شبكه جهانی اینترنت ارتباط پیدا كرد. و از طریق آن همه افراداز هر كجای دنیا می توانند پیام ها, عكس ها و هر فایل دیگری را ارسال نمایند .مزیت جهانی بودن دسترسی به صندوق پست الكترونیك و عدم محدودیت زمانی دسترسی به منظور ارسال و دریافت نامه ها و همچنین آنی بودن همین ارسال ها و دریافت ها، پست الكترونیك را به یك ضرورت فوق مهم بدل كرده است.

ایمیل را می توان به دو طریق ایجاد و استفاده نمود. از طریق سایتهایی كه ایمیل رایگان می دهند مانند yahoo كه مدیریت این ایمیل نیز از طریق خود سایت یاهو امكان پذیر است و دوم ایجاد ایمیل های اختصاصی از سایت های اختصاصی .
آدرس ایمیل از دو بخش تشكیل شده است كه توسط علامت @ (at sing) از هم جدا می شوند بخش اول Username وبخش دوم نام سایت ویا دامنه ایی است كه ایمیل در آن قرار می گیرد . نشانی پست الكترونیك به این صورت نوشته می شود : name@yourdomain.com .حروف كوچك وبزرگ در ادرس ایمیل بی تاثیر بوده اما معمولا ً همه حروف را بصورت كوچك می نویسند .در ضمن بین هیچ كدام از حروف وبخش های آدرس ایمیل فاصله ایی وجود ندارد.


دوشنبه 14 ژانویه, 2008 12:10 pm
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: یکشنبه 25 نوامبر, 2007 7:24 am
پست ها: 457
پست خصوصیات ایمیل
از سال 1995 اینترنت و ایمیل موضوعات دائمی روز بودند ایمیل خصوصیات زیر را داراست:

- سهولت بیشتر برای دسترسی

- استفاده آسان

- توانایی كار برای محیط های مختلف بین سیستمها

- دسترسی در سطح جهانی

- كم خرجی

- شناخته تر شده به حد كافی تا آنجا كه انتظار می رود همه آدرس ایمیل داشته باشند

- مطابقت با استاندارد ها


دوشنبه 14 ژانویه, 2008 12:11 pm
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: یکشنبه 25 نوامبر, 2007 7:24 am
پست ها: 457
پست نخستین ایمیل
امروزه e- mail یكی از مهمترین كاربردهای اینترنت است . تقریبا اغلب مردم, همه روزه از ایمیل استفاده می كنند . بعضی كاربران ممكن است هفته ای یك یا دو پیام ارسال كنند و دیگران بیشتر و بعضی هزاران پیام ارسال و دریافت كنند .

این موضوع در سال 1986 توسط كمپانی BBN) Bolt Beranek and Newman ) مطرح شد. این كمپانی توسط وزارت دفاع آمریكا بكار گرفته شد, تا چیزی را كه ARPANet نامیده می شد, ایجاد كند و بعدا اینترنت نامیده شد. ARPANet یك پروژه تحقیقاتی شبكه بود و هدف آن ایجاد ارتباط بین مراكز نظامی و مراكز آموزش عالی بود.

در سال 1971 مهندسی بنام ری تامیلسون در پرژه ای به نام SNDMSG گمارده شد. این برنامه تازگی نداشت, در حقیقت آن، سالها قبل ایجاد شده بود كه بر اساس استاندارد های امروزه بسیار مقدماتی می نمود. این موضوع به كاربران اجازه می داد كه پیامهایی را روی یك ماشین به همدیگر ارسال كنند. كاربران می توانستند فایلهای متنی Text ایجاد كنند كه بعدا به صندوق پستی در همان ماشین تحویل داده می شد. صندوق پستی یك فایل متنی بود كه می توانست فایلهای متنی دیگری به انتهای آن اضافه شود. داده ها می توانستند به انتهای آن اضافه شوند ولی نمی توانستند حذف و یا تغییر پیدا كنند. نام صندوق پستی مشابه نام فایل Text بود.

از مهندس Ray خواسته شد كه این موضوع ساده را كمی بیشتر گسترش دهد كه منجر به كار بر روی پروژه ای به نام Cypnet شد و هدف آن ارسال فایلها بین كامپیوتر ها از طریق همین ایده بود و موضوع چنین به نظر می رسید كه Cypnet می تواند به سادگی فایلهایی را به انتهای صندوق پستی SNDMSG اضافه مند. بنابراین او كار دیگری را با تغییر Cypnet به طوری كه قابلیت اضافه نمودن به یك فایل را داشت, انجام داد.

تغییرات به سرعت اتفاق افتاد بعدا RAY تصمیمی گرفت كه تاریخ را متحول كرد. او قالب بندی آدرس های ایمیل را ایجاد كرد. او آن را بصورت " نام گره ماشین و علامت @ و نام صندوق پستی" تعریف كرد. از علامت @ برای آنكه به نظر می رسید معنی دار است, استفاده كرد. علامت @ نشان می داد كاربران در كامپیوترهایی بجز كامپیوترهای میزبان هستند. او ابتدا پیامی برای خودش ارسال كرد كه محتوای آن همان زمان گم شد. نخستین ایمیل بدون هیچ جشن و شادمانی و مراسمی بین دو گروه PDP_ 10 شبكه آرپانت ارسال شد, كه البته یك تاریخ مهم شد. بعدا استفاده از ایمیل به سرعت گسترش یافت و یك تحقیق, دو سال بعد نشان داد كه 75% ترافیك آرپانت را ایمیل تشكیل می داد.


دوشنبه 14 ژانویه, 2008 12:12 pm
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6 پست ]  برو به صفحه 1, 2  بعدی

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 5 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
cron
استفاده و نقل از مباحث سایت، فقط با ذکر منبع و لینک سایت میکرورایانه مجاز است.
Copyright © 2006 - 2010 MicroRayaneh - Powered by phpBB © phpBB Group
Valid CSS2 Valid XHTML 1.0
طراحی سایت : میکرو رایانه