تالار گفتگوی میکرو رایانه - مشاهده موضوع - اینترنت چیست ؟
مشاهده پست های بی پاسخ | مشاهده موضوعهای فعال تاریخ امروز یکشنبه 19 ژانویه, 2020 11:30 pmپاسخ به موضوع  [ 6 پست ]  برو به صفحه 1, 2  بعدی
 اینترنت چیست ؟ 
نویسنده پیام
آواتار کاربر

عضو: شنبه 24 نوامبر, 2007 1:54 pm
پست ها: 137
پست اینترنت چیست ؟
اينترنت، در ساده ترين تعريف، عبارتست از کامپيوترهايي که در سراسر دنيا به هم متصل هستند، شبکه ای که اين کامپيوترها را به يکديگر متصل می سازد، و متدهای انتقال اطلاعات روی اين شبکه.

منشاء اينترنت را می توان در سالهای جنگ سرد يافت، زمانی که احتمال شروع يک جنگ هسته ای بين ايالات متحده و اتحاد جماهير شوروی کاملا وجود داشت. در آن سالها وزارت دفاع آمريکا بدنبال يک سيستم مخابراتی بود که بتواند حتی در مقابل ضربات يک جنگ اتمی دوام آورد و از هم نپاشد.

اين پروژه که Arpanet نام گرفت، در سال 1968 شروع شد. اين شبکه در اولين قدم (محکم) خود چهار کامپيوتر را در نقاط مختلف آمريکا به هم متصل کرد. خوب، اين اقدام در آن سال ها بسيار فوق العاده بود .

بزودی معلوم شد که چنين شبکه ای بطور بالقوه دارای توانائيهای بسيار بيشتری از آنچه مسئولان وزارت دفاع در تصور داشتند، است. تبادل اطلاعات علمی و مهندسي از اين نمونه بود.

همچنين معلوم شد که يک شبکه واحد هرگز نمی تواند به هدفی که برای آن در نظر گرفته شده بود (توانايی مقاومت در مقابل ضربه هسته ای) دست يابد. به جای آن تصميم گرفته شد تا شبکه های موجود به هم متصل شوند و به عبارت ديگر شبکه ای از شبکه ها ساخت شود. نام اينترنت هم از همين جا نشات گرفت. اينترنت اوليه فقط دانشگاهها و مراکز تحقيقاتی را به هم متصل می کرد و چون تحت کنترل دولت قرار داشت افراد و شرکتهای خصوصی راهی به آن نداشتند.

اين وضع تا سال 1991 ادامه داشت، اما از اين تاريخ اوضاع بسرعت دگرگون شد. در اين سال بنياد ملی علوم (NSF)، که بزرگترين تامين کننده مالی اينترنت بود، سرمايه خود را از آن خارج کرد و اينترنت را بر روی شرکتهای تجاری گشود. و بزودی سيل خروشانی ، که امروز آنرا می شناسيم تبديل شد، و شروع اين رشد انفجاری با شبکه تارعنکبوتی جهانی (وب) همراه بود.

اينترنت يک چيز مستقل نيست که ديگران کامپيوترهايشان را به آن متصل کنند. بلکه اينترنت خود حاصل بهم پيوستن اين کامپيوترهاست. در واقع وقتی به کامپيوترهای يک سرويس دهنده اينترنت (ISP) متصل می شويد، کامپيوتر شما هم جزئی از اينترنت می شود.

اينترنت به انواع بسيار گوناگونی از سرويس های مخابراتی ، از خطوط ساده تلفنی گرفته تا کابل های نوری پر سرعت و کانال های ماهواره ای، متکی است. اگر اين کانال های مخابراتی را بزرگراه اينترنت بدانيم، مسيرياب ها (routers ) کامپيوترهايی که بر انتقال اطلاعات بين نقاط مختلف نظارت می کنند، پليس های راهنمايی آن هستند.

_________________
زندگی سیبی است که باید گاز زد، با پوست!


جمعه 14 دسامبر, 2007 3:28 pm
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: شنبه 24 نوامبر, 2007 1:54 pm
پست ها: 137
پست اينترانت چیست؟
اينترانت از نظر تکنولوژی و پروتکل های مورد استفاده اساساً شبيه اينترنت است. فرق اينترانت با اينترنت اين است که کامپيوترهای يک اينترانت اصولا از ساير نقاط ايزوله هستند و در واقع يک شبکه محلی (LAN) محسوب می شوند. البته اين شبکه محلی می تواند دارای دسترسی به اينترنت هم باشد.

از اينترانت معمولا در شرکتهايی که مايلند به اينترنت دسترسی داشته باشند ولی نمی خواهند شبکه آنها از خارج قابل دسترسی باشد، استفاده می شود. معمولا اتصال بين اينترانت و اينترنت از طريق يک فايروال (fire-wall) کامپيوتری با يک نرم افزار خاص براي جلوگيری از ارتباطات غير مجاز بين اينترانت و اينترنت، صورت می گيرد.

_________________
زندگی سیبی است که باید گاز زد، با پوست!


جمعه 14 دسامبر, 2007 3:30 pm
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: یکشنبه 25 نوامبر, 2007 7:24 am
پست ها: 457
پست Re: اینترنت چیست ؟
یه مطلب هم من اضافه میکنم
اينترنت از ترکيب واژه های " Interconnected" و " Network" انتخاب شده است . ( شبکه های بهم مرتبط ).
اينترنت فعاليت اوليه خود را از سال 1969 و با چهار دستگاه کامپيوتر ميزبان (host) آغاز و پس از رشد باورنکردنی خود ، تعداد کامپيوترهای ميزبان در شبکه به بيش از ده ها ميليون دستگاه رسيده است . اينترنت به هيچ سازمان و يا موسسه خاصی در جهان تعلق ندارد. عدم تعلق اينترنت به يک سازمان ويا موسسه به منزله عدم وجود سازمانها و انجمن های خاصی برای استانداردسازی نيست .يکی از اين انجمن ها، "انجمن اينترنت " است که در سال 1992 با هدف تبين سياست ها و پروتکل های مورد نظر جهت اتصال به شبکه تاسيس شده است


جمعه 14 دسامبر, 2007 4:38 pm
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: شنبه 24 نوامبر, 2007 1:54 pm
پست ها: 137
پست در اعماق وب
امروزه در مورد اعماق وب يا وب عميق بسيار صحبت مي شود. وب يا همان شبكه جهاني اينترنت امروزه داراي ماهيت پيچيده اي شده است كه شامل اطلاعاتي از منابع متفاوتي است. و اين بيش از صفحات معمولي اينترنتي است كه مشاهده مي كنيد. در حقيقت قسمتي از وب مي باشد كه به طور ديناميك عرضه مي شود و چيزي بيش از صفحات ثابتي هستند كه در اينترنت يافت مي شوند. و به اشتباه بعضي ها آن را به دلايلي كه در ادامه مطلب به آنها اشاره مي كنيم « وب نامرئي » يا "invisible web" مي نامند.

•محتويات بانكهاي اطلاعاتي كه در وب قابل دسترسي هستند. بانكهاي اطلاعاتي شامل اطلاعاتي هستند كه در جداولي كه بوسيله نرم افزارهايي مانند Access , Oracle , SQL Server و DB2 بوجود آمده اند و با درخواست شما قابل دستيابي هستند. مقدار قابل توجهي از اطلاعات با ارزش در بانكهاي اطلاعاتي توليد مي شوند. تخمين ها نشان مي دهد كه محتويات وب عميق پانصد برابر بزرگتر از صفحات وب معمولي است.

•فايلهاي غير متني يا none-textual مانند فايلهاي صتوتي و تصويري، فايلهاي گرافيكي و پرونده هايي مانند فايلهاي PDF.

پديده بانكهاي اطلاعاتي سالها قبل از اين كه اصطلاحات وب نامرئي يا وب عميق مصطلح شوند وجود داشته اند. همچنان كه تكنولوژي پيشرفت مي كند مقدار بيشتري اطلاعات روي اينترنت قرار مي گيرد و اين بانكهاي اطلاعاتي به عنوان اولين ابزار پيدا كردن اطلاعات استفاده مي شود.
همينطور كه موتور هاي جستجو مانند گوگل براي جمع آوري محتويات بانكهاي اطلاعاتي در توابع جستجوي خود راههاي جديد پيدا مي كنند مفهوم وب عميق هم پيچيده تر مي شود و اين شامل هر چيزي از اطلاعات پرواز تا پرونده هاي پستي مي شود. به طوري كه يك موتور جستجوي پيشرفته مانند گوگل به قسمت كوچكي از اعماق وب ( يا همان وب عميق ) دسترسي دارد.
يك كمپاني به نام Bright Planet اولين بار اصطلاح وب عميق را بكار برد تا پديده بانكهاي اطلاعاتي قابل جستجو در اينترنت را توصيف كند.

_________________
زندگی سیبی است که باید گاز زد، با پوست!


چهارشنبه 19 دسامبر, 2007 9:51 am
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: شنبه 24 نوامبر, 2007 1:54 pm
پست ها: 137
پست چند نكته براي كار با وب عميق
زمانيكه با اعماق وب سر و كار داريد اين نكات را بخاطر داشته باشيد:

•اطلاعاتي كه بايد در بانكهاي اطلاعاتي ذخيره شوند جزئي از وب عميق هستند. اين اطلاعات مي تواند ليست بزرگي باشد از چيزهايي با يك موضوع مشخص و همچنين همه دايركتورها قسمتي از وب عميق هستند.
-دفتر تلفنهاي ديجيتال
-جستجو گر هاي اشخاص مانند ليست افراد بر اساس حرفه آنها از قبيل وكلا ، پزشكان و ...
-اختراعات
-قوانين
-دايره المعارف ها
-هر آنچه كه در فروشگاه ها و حراجي ها اينترنتي به فروش مي رسد.
-اشكال گرافيكي
-فايل هاي گرافيكي صوتي و تصويري
•اطلاعاتي كه تازه هستند و مرتب تغيير مي كنند قسمتي از وب عميق هستند. اين قسمت از وب عميق شامل موارد زير است:
-اخبار
-موقعيت هاي شغلي
-ليست پرواز شركتهاي هواپيمايي، اتاق هاي قابل رزرو هتل ها و غيره
-قيمت اجناس به صورت كلي و جزئي و ...
•يك دايركتوري موضوعي مناسب به سايتهاي داراي بانك اطلاعاتي پيوند مي دهند. علت اين است كه هر يك از بانكهاي اطلاعاتي در وب سايت هاي بخصوصي آدرس داده شده اند. پس بسته به نياز خود بايد دايركتوري مناسب را پيدا كنيد.
•وب سايتهايي كه از طريق آنها مي توانيد به بانكهاي اطلاعاتي مورد نظر برسيد خود بوسيله موتور هاي جستجو قابل دستيابي هستند
•بسياري از موتورهاي جستجو و سايتهاي پرتال بانكهاي اطلاعاتي قابل جستجو را به عنوان بخشي از پكيج خود در اختيار قرار مي دهند. مثلاً AltaVista امكان جستجوي جداگانه اي براي اخبار ، نقشه ها ، شغل ، حراجي ها ، هر آنچه قابل خريد فروش باشد و ... در اختيار شما قرار مي دهد. يا گوگل در سرويس جستجوي خود يك بانك اطلاعاتي از فايلهاي PDF و مطالب موجود در آن دارد.
•بعضي از موتور هاي جستجو مشابه نتايج جستجوي شما را در اعماق وب پيدا مي كنند. مثلاً اگر "World Trade Center" را در گوگل جستجو كنيد و سپس روي لينك Images كليك كنيد فهرستي از صفحاتي كه عكسي مركز تجارت جهاني دارند را براي شما نمايش مي دهد.
•سر فصل ها در وب عميق به شدت در حال تغيير هستند. اين يك مبارزه سخت براي داشتن اطلاعات صحيح از بانكهاي اطلاعاتي است.

_________________
زندگی سیبی است که باید گاز زد، با پوست!


چهارشنبه 19 دسامبر, 2007 9:52 am
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6 پست ]  برو به صفحه 1, 2  بعدی

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 4 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
cron
استفاده و نقل از مباحث سایت، فقط با ذکر منبع و لینک سایت میکرورایانه مجاز است.
Copyright © 2006 - 2010 MicroRayaneh - Powered by phpBB © phpBB Group
Valid CSS2 Valid XHTML 1.0
طراحی سایت : میکرو رایانه