تالار گفتگوی میکرو رایانه - مشاهده موضوع - اينترنت چگونه كار مي كند؟
مشاهده پست های بی پاسخ | مشاهده موضوعهای فعال تاریخ امروز چهارشنبه 22 می, 2019 2:23 amپاسخ به موضوع  [ 2 پست ] 
 اينترنت چگونه كار مي كند؟ 
نویسنده پیام
آواتار کاربر

عضو: شنبه 24 نوامبر, 2007 1:08 pm
پست ها: 107
پست اينترنت چگونه كار مي كند؟
وقتی اولین بار عملیات گردش دیتا در اینترنت را یاد گرفتم برای من بسیار جالب و جذاب بود. در اینجا سعی می کنم با زبانی ساده چگونگی این عملیات جالب را شرح دهم. امیدوارم بعدا دوستان من اطلاعات دقیق تر و علمی تری را در این مورد در اختیار خوانندگان قرار دهند. در مورد اینکه خود اینترنت چیست ؛قبلا بعضی از دوستان در این سایت توضیح داده اند و یا در آینده نیز توضیح خواهند داد.

در اينترنت اطلاعات چگونه از يك كامپيوتر به كامپيوتر ديگر انتقال مي يابد؟
آيا تا به حال قكر كرده ايد كه از زماني كه شما درخواست يك صفحه وب مي كنيد تا زماني كه آن را در كامپيوتر خود دريافت كنيد چه مراحلی را طی می کند؟ و چگونه اطلاعات از گوشه اي از جهان به گوشه اي ديگر انتقال مي يابند؟

آنچه اتفاق مي افتد تا يك سري اطلاعات (مثلاً يك صفحه وب) در اينترنت انتقال داده شود در ذيل به صورت مرحله به مرحله بيان شده است:

اول:
اين اطلاعات در اندازه های مساوی قطعه قطعه شده و آماده بسته بندی اطلاعاتی می شوند (هر کدام از اين قطعات بسته يا packet ناميده مي شود.) یکی از هدفهای این کار، یکسان سازی طول اطلاعات ارسالی است. چون می دانید حجم اطلاعات هر صفحه با صفحه دیگر کاملا متفاوت است.
دوم:
به ابتدای هر بسته اطلاعاتی یک header افزوده می گردد و مشخصات بسته در آن header قرار می گیرد. مشخصاتی از قبیل اینکه مبدا آن بسته از كجاست و مقصد آن کجا خواهد بود؟ و نیز چندمین بسته از یک مجموعه اطلاعات است و اطلاعات دیگر...
سوم:
هر بسته در طول مسیر عبوری خود از کامپیوترهایی می گذرد تا به مقصد برسد. نحوه قرار گرفتن این کامپیوترها به صورت سخت افزاری دقیقا مشابه آن چیزی است که دوست عزیزمان رازنامه در بحث شبکه در حال توضیح دادن آن است.
هر كامپيوتر در طول مسير تصميم مي گيرد كه هر بسته را در مسير بعدي به كدام كامپيوتر ارسال كند. نحوه انتخاب کامپیوتر بعدی موضوعی تقریبا پیچیده بوده و با روتین های اجرایی دقیق انجام می گیرد. جالب است بدانید که حتی ممکن است بسته ی یک اطلاعات از یک مسیر و بسته دیگر همان اطلاعات از مسیر دیگری به مقصد انتقال یابد!
چهارم:
در هر مقصدی با روش هایی صحت و درستی اطلاعات رسیده بررسی و تایید می شود. اگر به هر دلیلی بسته اطلاعاتی در بین راه خراب شده باشد و یا نویز در آن داخل شده باشد، کامپیوتر دریافت کننده بسته، از مبدا (از همان مبدایی که خودش بسته را دریافت کرده) درخواست ارسال مجددد می کند.

پنجم:
در کامپیوتر گیرنده نهایی بسته های یک اطلاعات باهم و در کنار هم قرار گرفته و اطلاعات ارسالی از مبدا اصلی بازسازی شده و آماده استفاده می شود. اگر به هر دلیلی تقدم و تاخر در ترتیب بسته ها ایجاد شود کامپیوتر گیرنده نهایی آنها را به ترتیب صحیح خود می چیند.

مبادله اطلاعات در اینترنت از پروتکل و قراردای پیروی می کند که بنام TCP/IP ( Transmission Control Protocol / internet protocol نامیده می شود.

::rose::

_________________
در شهادت یک شمع ، راز منوری است که آن را آن آخرین و آن کشیده ترین شعله خوب می داند.


یکشنبه 16 دسامبر, 2007 9:29 am
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: شنبه 24 نوامبر, 2007 1:54 pm
پست ها: 137
پست نحوه ترجمه اسامی Domain توسط DNS
آيا تاکنون اين سوال برای شما مطرح شده است که پس از تايپ نام يک سايت در مرورگر وب، آدرس IP آن چگونه پيدا می شود؟ برای ارتباط با يک سايت ، می بايست قبل از هر چيز آدرس IP آن مشخص گردد . به منظور ترجمه اسامی کامپيوترهای ميزبان و Domain به آدرس های IP از پروتکل DNS استفاده می گردد.


Queries و Resolution

يک سرويس گيرنده به منظور استفاده از DNS و اخذ پاسخ لازم از دو روش متفاوت استفاده می نمايد :
در روش اول ، سرويس گيرنده با سرويس دهندگان نام ارتباط برقرار می نمايد . فرآيند فوق ماداميکه سرويس دهنده مجاز شامل اطلاعات مورد نياز پيدا نشود ، ادامه خواهد يافت ( روش non Recursive query ) .
در روش دوم ، ماموريت ترجمه نام به آدرس به DNS واگذار می شود . در اين روش سرويس گيرنده اقدام به ارسال درخواست خود برای DNS نموده و DNS پس از انجام عملياتی خاص و يافتن آدرس IP سايت درخواستی ، آن را برای سرويس گيرنده ارسال می نمايد (روش Recursive query ) .
شکل زير نحوه انجام کار در روش دوم را نشان می دهد :
ضمیمه:
6luzqk9.jpg

به منظور آشنائی با نحوه انجام عمليات فوق به بررسی يک نمونه مثال می پردازيم . زمانی که شما قصد مشاهده يک وب سايت نظير وب سايت شرکت سيسکو ( http://www.cisco.com ) را داشته باشيد ، پس از فعال نمودن مرورگر وب و تايپ آدرس http://www.cisco.com و يا http://www.cisco.com ، پس از مدت زمان کوتاهی ! صفحه اصلی وب سايت در مرورگر شما نمايش داده می شود . برای يافتن آدرس IP وب سايت درخواستی مراحل زير دنبال می شود :
مرحله اول : فعال نمودن مرورگر و درج آدرس http://www.cisco.com در بخش آدرس آن . در اين مقطع کامپيوتر شما دارای آگاهی لازم در خصوص آدرس IP وب سايت سيسکو نمی باشد. بنابراين يک درخواست DNS را برای سرويس دهنده DNS مربوط به مرکز ارائه دهنده سرويس های اينترنت ( ISP ) ارسال می نمايد . حتما" اين سوال برای شما مطرح شده است که کامپيوتر به چه صورت از آدرس IP سرويس دهنده DNS آگاهی می يابد تا درخواست خود را برای وی ارسال نمايد ؟ در صورتی که شما از طريق Dial-up به اينترنت متصل شده ايد ، اين موضوع با استفاده از تنظيمات انجام شده ( ايستا و پويا ) پروتکل TCP/IP مرتبط با آداپتور مجازی Dial-up انجام خواهد شد . در صورتی که دارای يک اتصال دائم به اينترنت و از طريق يک شبکه محلی می باشيد ، اين موضوع با استفاده از تنظيمات انجام شده ( ايستا و پويا ) پروتکل TCP/IP مرتبط با آداپتور کارت شبکه انجام خواهد شد .

مرحله دوم : سرويس دهنده DNS مرکز ارائه دهنده خدمات اينترنت ( ISP ) شما ، آدرس IP مربوط به سايت سيسکو را نمی داند و بدين دليل، آدرس سايت فوق را از يکی از سرويس دهندگان نام ريشه درخواست می نمايد .
مرحله سوم : سرويس دهنده DNS ريشه ، بانک اطلاعاتی خود را بررسی نموده و از سرويس دهنده DNS اوليه Cisco.com آگاهی می يابد ( IP : 198.133.219.25 ) . پس از آگاهی از آدرس IP سرويس دهنده DNS مربوط به cisco.com ، پاسخ لازم برای سرويس دهنده ISP شما ارسال می گردد.
مرحله چهارم : در اين مرحله سرويس دهنده DNS مرکز ISP شما دانش لازم به منظور ارتباط با سرويس دهنده DNS سيسکو را پيدا نموده و پس از برقراری ارتباط از وی آدرس IP وب سايت سيسکو ( http://www.cisco.com ) را جويا می شود. بدين منظور سرويس دهنده شما يک درخواست Recursive را برای سرويس دهنده DNS مربوط به Cisco.com ارسال می نمايد.
مرحله پنجم : سرويس دهنده DNS سيسکو، بانک اطلاعاتی خود را بررسی نموده و از وجود رکورد http://www.cisco.com در بانک آگاه می گردد. رکورد فوق دارای يک آدرس IP معادل IP:198.133.219.25 است . در اين حالت خاص ، سرويس دهنده وب بر روی ماشين مشابهی است که سرويس دهنده DNS نصب شده است . در صورتی که سرويس دهنده وب و سرويس دهنده DNS بر روی يک ماشين مشابه نصب نشده باشند ، آدرس IP آنان متفاوت بوده و اين موضوع از طريق رکوردهای منبع موجود در بانک اطلاعاتی سرويس دهنده DNS مشخص می گردد .
مرحله ششم : سرويس دهنده DNS مربوط به ISP شما از آدرس IP مربوط به http://www.cisco.com آگاهی پيدا نموده و نتايج را برای کامپيوتر شما ارسال می نمايد .
مرحله هفتم : کامپيوتر شما در اين مقطع دارای آگاهی لازم در خصوص آدرس IP وب سايت سيسکو بوده و می تواند با آن ارتباط برقرار نمايد . بنابراين کامپيوتر شما يک درخواست http را مستقيما" برای سرويس دهنده وب سيسکو ارسال نموده و از وی درخواست يک صفحه وب را می نمايد .


برای مشاهده تصاویر و دانلود فایل های ضمیمه ، لازم است در سایت ثبت نام کرده و با نام کاربری خود وارد شوید. در حال حاضر ثبت نام در سایت رایگان است.

_________________
زندگی سیبی است که باید گاز زد، با پوست!


یکشنبه 23 دسامبر, 2007 2:30 pm
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 2 پست ] 

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 6 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
cron
استفاده و نقل از مباحث سایت، فقط با ذکر منبع و لینک سایت میکرورایانه مجاز است.
Copyright © 2006 - 2010 MicroRayaneh - Powered by phpBB © phpBB Group
Valid CSS2 Valid XHTML 1.0
طراحی سایت : میکرو رایانه