تالار گفتگوی میکرو رایانه - مشاهده موضوع - آموزش گام به گام ASP
مشاهده پست های بی پاسخ | مشاهده موضوعهای فعال تاریخ امروز شنبه 22 فوریه, 2020 10:12 amاین موضوع قفل شده است، نمی توانید آن را ویرایش کنید یا به آن پاسخ دهید.  [ 53 پست ]  برو به صفحه 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  بعدی
 آموزش گام به گام ASP 
نویسنده پیام

عضو: جمعه 07 دسامبر, 2007 6:47 am
پست ها: 52
پست آموزش گام به گام ASP
.
ASP یا (Active Server Pages ) چیست؟

با گذشت سالهای متمادی، ما تغییرات مهمی را در موضوع اینترنت مشاهده می نماییم. ابتدا، اینترنت به منظور یک سرویس دهنده ارتباطات متوسط برای بخشهای دولتی و موسسات دانشگاهی بود. با پیدایش www، اینترنت یک محیط دوستانه چند رسانه ای شد. در اصل سرویس دهنده اینترنت به عنوان یک مکان برای آدمهای با ذوق به منظور خلق صفحات خانگی بود. اما هر چه افراد بیشتری به اینترنت وارد شدند، اینترنت به یک منبع اطلاعاتی برای همه افراد تبدیل شد. وقتی تعداد افراد Online به یک محدوده بحرانی رسید، شرکتهایی که محصولات و خدمات را می فروختند شروع به فروش اینترنتی کردند.

این شرکتها هیچ حضور فیزیکی نداشتند، فقط یک حضور مجازی داشتند! برای مثال شما میتوانید از سایت Amazon.com کتاب بخرید، اما شما قادر نخواهید بود که کتابفروشی Amazon.com را در نزدیکی خود پیدا کنید.

همانگونه که اینترنت به صورت یک فروشگاه موفق شد، طراحی صفحات وب سایت ها هم تغییر پیدا کرد. در روزهای اولیه وب،HTML به منظور ایجاد صفحات وب ایستا استفاده می شد. اما امروزه، صفحات وب ایستا به سرعت در حال منسوخ شدن میباشند. تصور کنید اگر Amazon.com تنها از صفحات وب ایستا تشکیل شده بود! شما نمی توانستید فهرستهای کتاب جستجو کنید. شما نمی توانستید یک در خواست را به صورت Online صادر کنید، شما نمی توانستید توضیحات کاربران دیگر را بخوانید. این است دلیل یک سرمایه گذاری مطمئن که اگر Amazon.com از صفحات وب پویا (Active Server Pages)استفاده نمی کرد، نمی توانست کتابهای زیادی بفروشد.


شما میتوانید صفحات وب پویا را از راههای زیادی ایجاد نمایید. راه حل مایکروسافت برای ساختن صفحات وب پویا استفاده از Active Server Pages ها می باشد که بصورت مختصر بر آن ASPمی گویند.
سایت های وب بزرگ زیادی از ASP به منظور سرویس دادن پویا به اسناد وب استفاده می کنند. برای مثال Buy.com, HotBot.com, Dell.com از ASP برای ساخت سایت های وب پویای محاوره ای خود استفاده کردند.

_________________
محسن آقامحمدی


آخرین بار توسط Spring_Your_Life در یکشنبه 02 مارس, 2008 7:09 pm ویرایش شده است و در کل 1 بار ویرایش شده.جمعه 07 دسامبر, 2007 3:35 pm
مشخصات شخصی

عضو: جمعه 07 دسامبر, 2007 6:47 am
پست ها: 52
پست Re: ASP چیست؟
ASP شامل دوبخش می باشد:

1- کدهای برنامه نویسی
2- کدهای HTML. کدهای برنامه نویسی میتوانند به وسیله تعدادی از زبانهای دست نویس (Scripting Language) نوشته شوند.

یک زبان دست نویس(Scripting Language) یک دستور زبان مخصوص است که برای اجرای دستورات بر روی کامپیوتر استفاده می شود.
زبانهای اسکریپت نویسی دست نویس(Scripting Language) مربوط به وب که محبوب می باشند عبارتند از: VBScript و JavaScript. وقتی یک صفحه ASP درست می کنید، شما میتوانید از یکی از چهار زبان برنامه نویسی استفاده کنید.(شبیه به دستورات زبان Visual Basic)

تعریف زبانهای دست نویس

VBScript: معمولترین زبان برنامه نویسی تحت وب برای ASPمی باشد.
JScript: شبیه به JavaScript میباشد.
PerlScript: شبیه به زبان Perlمیباشد.
Python: یک زبان اسکریپت نویسی قدرتمند می باشد که بطور معمول برای توسعه وب به کار می رود.
حال، چطور یک سرویس دهنده وب تعیین می کند که سرویس گیرنده یک صفحه HTML ایستا را درخواست کرده است یا یک صفحه ASP را؟ سرویس دهنده وب بوسیله پسوند صفحه وب، این موضوع را تعیین می نماید. به همین دلیل است که وقتی شما یک صفحه ASP را ایجاد می کنید باید پسوند آن را .aspقرار دهید. با این کار سرویس دهنده وب می فهمد که قبل از فرستادن خروجی برای سرویس گیرنده باید کد برنامه نویسی را پردازش نماید.
اجازه دهید به صورت مختصر به یک صفحه ASP نمونه نگاهی بیندازیم. کد زیر شامل کدهایی می باشد که زمان و وقت فعلی را نمایش میدهند. برای اجرای کد شما در ابتدا نیاز به یک خدمات دهنده وب بر روی کامپیوترتان دارید. در این مورد در قسمت اجرای صفحات ASP بحث خواهیم نمود. در حال حاضر کد زیر را به منظور این ببینید که یک صفحه ASPچگونه بنظر میرسد اجرا نمایید.

کد:
<%"@Language="VBScript %>
<html>
<body>
The current time is:
<% ()Response.Write Time%>
</body>
</html>


توجه کنید که کد ASP بوسیله علامت <% %> احاطه شده است. وقتی یک صفحه ASP از یک سرویس دهنده وب درخواست می گردد، سرویس دهنده وب به طور کامل همه کدهای مابین علامت <% %> را قبل از فرستان خروجی برای سرویس گیرنده پردازش می کند. کد بالا ممکن است شباهت زیادی به فایل HTML واقعی داشته باشد. در حقیقت، تنها کد ASP خطوط 1و 5 می باشد. خط 1 به سرویس دهنده وب اطلاع میدهد که زبان Scripting در این صفحه ASP بکار رفته است. آن هم از نوع VBScript. به خاطر بیاورید که یک صفحه ASP می تواند از یکی از چهار زبان اصلی اسکریپت نویسی استفاده نماید.برای تعیین کردن یک زبان اسکریپت نویسی، برای یک صفحه ASP، شما از فرمان Language @ استفاده می کنید. اگر می خواستید از JScript بجای VBScript در مثال بالا استفاده کنید، باید خط اول کد بالا را بصورت زیر بنویسید:

کد:
<% "Language= "Jscript@ %>


خط دوم از کد بالا وقت و زمان فعلی را نشان میدهند. تابع ( ) Time یک تابع VBScript می باشد .قسمت Response.Write نتایج حاصل از تابع ( ) Time را به سرویس گیرنده به عنوان خروجی می فرستد.

اگر یک سرویس دهنده وب مابکروسافت بر روی کامپیوترتان دارید، میتوانید کدهای بالا را آزمایش نمایید. یک فایل با نام current-time.asp ایجاد کرده و آنرا در دایرکتوری ریشه سایت وب(wwwroot) خود قرار دهید. سپس ،مرورگر مورد علاقه خود را باز کرده و صفحه ASP را ببینید.
URLی که شما باید تایپ کنید به صورت زیر است:

کد:
http://localhost/current-time.asp


خروجی:

کد:
The current time is: 10.26.57 AM

_________________
محسن آقامحمدی


جمعه 07 دسامبر, 2007 3:41 pm
مشخصات شخصی

عضو: جمعه 07 دسامبر, 2007 6:47 am
پست ها: 52
پست فرق ASP با Client Side Scripting
مهم است بدانید که کدهای ASP فقط بر روی سرویس دهنده وجود دارند.کد ASP ، که به وسیله محدود کننده های <% , %> محصور می شوند به وسیله سرویس دهنده به صورت کامل پردازش میگردند . سرویس گیرنده به این کدهای ASP دسترسی ندارد.

Client side scripting کدهای برنامه نویسی ای است که در یک فایل HTML بر روی مرورگر اجرا می گردد.
کدهای اسکریپت نویسی Client Side شبیه کدهای HTML می باشند و به وسیله تگ HTML <Script> فهمیده می شوند.

_________________
محسن آقامحمدی


پنجشنبه 13 دسامبر, 2007 10:40 pm
مشخصات شخصی

عضو: جمعه 07 دسامبر, 2007 6:47 am
پست ها: 52
پست مقايسه بين صفحات HTML و ASP
مشاهده يک صفحه وب به این صورت است که وقتي شما يک آدرس رو در نوار آدرس مرورگر خودتون تايپ مي کنيد مثلا : http://www.yahoo.com مرورگر يک درخواست به سرور مي فرستد . سرور به درخواست مرورگر شما پاسخ مي دهد و سند درخواستي شما رو برمي گرداند ( البته اين بین DNS ها آدرس IP دامين سايت رو پيدا و مشخص مي کنند + يک سري کارهاي ديگر که به اين مسائل کاري نداريم ) . اگر اين سند يک فايل قابل نمايش براي مرورگر باشد ، کد اون فايل توسط مرورگر ترجمه مي شود و شما اطلاعات فايل رو مي بينيد . اگر هم قابل نمايش نباشد برنامه مرورگر سعي در بارگذاري ( دانلود ) اون فايل مي کند . با يک مثال معني اين حرف ها رو روشن مي کنم .
فرض کنيد شما آدرس زير رو در مرورگر خودتون تايپ کنيد :

http://www.microrayaneh.com/Articles/ArticlesList.htm

اين درخواست يک فايل از نوع HTML است . HTML مخفف Hyper Text Markup Language به معني زبان نشانه گذاري ابرمتن است . اگر چنين فايلي روي سرور سايت وجود داشته باشد . مرورگر کد فايل رو ترجمه مي کند و شما صفحه somepage.htm رو مي بينيد . براي دستيابي به کد يک صفحه از نوعHTML در اينترنت اکسپلورر مي تونيد از منوي View گزينه Source رو انتخاب کنيد . اين کد چيزي شبيه به کدهاي زير خواهد بود :

کد:
<html>
<head>
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=windows-1252">
<title>Page Title</title>
</head>

<body>
......
</body>
</html>


نمونه سورس يک فايل HTML . به جاي نقطه چين ها عناصري قرار مي گيرد که بايد در صفحه نمايش داده شود.اما فرض کنيد فايل HTML اي که شما درخواست کرده ايد روي سرور سايت وجود نداشته باشد . در اين صورت شما يک پيغام خطا دريافت خواهيد کرد ( خظاي 404 ) مبني بر اين که مرورگر موفق نشده است فايل مورد نظر شما را پيدا کند حالا فرض کنيم شما در نوار آدرس مرورگر خودتون آدرس يک فايل رو تايپ کنيد که قابل نمايش نيست . مثل فايل هاي exe يا zip يا mp3 و ... . در اين صورت برنامه مرورگر سعي مي کند فايل مورد نظر رو دانلود کند.

_________________
محسن آقامحمدی


پنجشنبه 13 دسامبر, 2007 10:43 pm
مشخصات شخصی

عضو: جمعه 07 دسامبر, 2007 6:47 am
پست ها: 52
پست Re: ASP چیست؟
اما بالاخره فرق يک صفحه ASP با يک صفحه HTML در چیست ؟

صفحات HTML استاتيک هستند يعني به صورت پويا تغيير نمي کنند ، اگر بخواهيد يک صفحه HTML چيزي غير از آنچه که در حال حاضر نمايش مي دهد رو نشان بدهد چاره اي جز دست بردن در سورس صفحه نيست .
اما يک صفحه ASP به دليل اينکه مجموعه اي از اسکريپت ها و کدهاي HTML هست این قابليت را دارد که به صورت خودکار و بر اساس شرايط محتواي مختلفي رو نمايش بدهد . هميشه براي اينکه کاربرد صفحات ASP در ساخت سايت هاي ديناميک مشخص شود از مثال مسابقات فوتبال استفاده مي کنم .

فرض کنيم از شما خواسته شود که يک صفحه طراحي کنيد براي نمايش جدول مسابقات ليگ برتر کشور .
خوب اگر شما به صورت عادي و با استفاده از جدول هاي HTML کار رو پياده سازي کنيد مجبور هستيد هر بار که مسابقه اي انجام مي شود ، خودتون بررسي کنيد که جايگاه هر تيم چه تغييري مي کند ، امتيازات و تفاضل گل و بقيه چيزها رو هم خودتون حساب کنيد و بعد بر اساس اون صفحه رو يک بار ديگر طراحي کنيد . اين بار با يک جدول که بر اساس اطلاعات جديد طراحي شده است . اين يک کار وقت گير و بيهوده است . تازه امکان اشتباه هم کم نيست . اما حالا اگر فرض کنيم که اين پروژه رو با ASP پياده سازي کرده باشيم . بر اين اساس فقط بايد يک سرويس طراحي کنيم که يک نفر نتيجه هر مسابقه رو وارد کند. نتايج براي پردازش به سرور فرستاده مي شود ، بعد از پردازش بر اساس اسکريپت هايي که داخل صفحه هست ، جدول به روز مي شود.

_________________
محسن آقامحمدی


پنجشنبه 13 دسامبر, 2007 10:44 pm
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
این موضوع قفل شده است، نمی توانید آن را ویرایش کنید یا به آن پاسخ دهید.   [ 53 پست ]  برو به صفحه 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  بعدی

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 2 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
cron
استفاده و نقل از مباحث سایت، فقط با ذکر منبع و لینک سایت میکرورایانه مجاز است.
Copyright © 2006 - 2010 MicroRayaneh - Powered by phpBB © phpBB Group
Valid CSS2 Valid XHTML 1.0
طراحی سایت : میکرو رایانه