تالار گفتگوی میکرو رایانه - مشاهده موضوع - زمین زیر پای شما
مشاهده پست های بی پاسخ | مشاهده موضوعهای فعال تاریخ امروز جمعه 24 می, 2019 5:27 pmپاسخ به موضوع  [ 2 پست ] 
 زمین زیر پای شما 
نویسنده پیام
آواتار کاربر

عضو: یکشنبه 02 مارس, 2008 1:32 pm
پست ها: 148
آدرس: تهران
پست زمین زیر پای شما
اگر بخواهید معدنی اکتشاف کنید یا چاه نفتی حفر کنید، اگر بخواهید در مورد زلزله و امواج آن بیشتر بدانید و خیلی اگرهای دیگر که به زمین زیر پای شما مربوط است، آشنایی با لایه های مختلف زمین به درد شما خواهد خورد.

لایه های تشکیل دهنده کره زمین عبارتند از:پوسته، جبه(گوشته) و هسته.
- پوسته فقط 0.42 درصد جرم زمین را تشکیل می‌دهد. که به پوسته اقیانوسی و قاره‌ای تقسیم می‌شود.
- گوشته دومین بخش اصلی زمین بوده و 84 درصد حجم زمین و 67 درصد جرم آن را تشکیل می‌دهد. پوسته و لایه نسبتاً نازک رویی گوشته به عنوان یک بخش مجزا و به نام لیتوسفر شناخته می‌شود. در زیر این لایه، لایه دیگری به نام آستنوسفر وجود دارد، بطوری که صفحات لیتوسفری جامد بر روی این لایه شناورند.
- هسته داخلی‌ترین بخش کره زمین است که شامل هسته خارجی و داخلی است.هسته خارجی مایع است در حالیکه هسته داخلی حالت جامد دارد.

لیتوسفر(سنگ کره)
بر اساس مشخصات فیزیکی، لایه بیرونی کره زمین شامل پوسته و بخش خارجی گوشته است که لایه ای نسبتاً سرد و صلب را تشکیل می دهد درحالی که این لایه­ها از مواد متفاوت شیمیایی تشکیل شده است، ولی بدلیل سرد بودن و مقاوم بودن رفتار یکپارچه ای خود نشان می­دهند.
لیتوسفر در قسمت قاره­ای بطور متوسط 100 کیلومتر ضخامت دارد ولی ممکن است به بیش از 250 کیلومتر در زیر قسمتهای قدیمی قاره­ها برسد. در زیر اقیانوسها ضخامت لیتوسفر از چند کیلومتر در قسمت رشته کوههای اقیانوسی تا حدود 100 کیلومتر در قسمتهای قدیمی­تر و سردتر پوسته اقیانوسی می­رسد.مطالعات لرزه‌ای نشان داده است که پوسته اقیانوسی لایه لایه بوده و در اکثر حوضه‌های اقیانوسی سه لایه اصلی وجود دارد.

استنوسفر:
در زیر لیتوسفر و در قسمت فوقانی گوشته، تا عمق 660 کیلومتری استنوسفر قرار دارد. قسمت بالای استنوسفر دارای چنان دما و فشاری است که منجر به ذوب اندک این لایه ­می­شود. در برابر این ناحیه ضعیف(به لحاظ ساختمانی)، لیتوسفر از لایه زیرین خود جداست که منجر به حرکت مستقل لیتوسفر نسبت به استنوسفر می گردد.
گوشته پائینی: زیر ناحیه ضعیف استنوسفر، افزایش فشار اثر دمای بالا را خنثی کرده و سنگها تا حدودی با افزایش عمق مقاوم تر می­شوند. در عمق 660 کیلومتر تا 2900 کیلومتر، گوشته پائینی واقع است. برخلاف مقاومت آنها، سنگهای گوشته پائینی همچنان گرم بوده و توانائی جریان یافتن(جریان همرفتی) را دارا می­باشند.

هسته داخلی و خارجی
هسته از آلیاژ آهن – نیکل تشکیل شده و به همین دلیل دارای چگالی بالایی است. به دو لایه تقسیم می شود که مقاومت مکانیکی کاملاً متفاوتی را نشان می­دهند. هسته خارجی یک لایه مایع به ضخامت 2270 کیلومتر می باشد. ثابت شده است که جریان آهن مذاب در این لایه باعث ایجاد میدان مغناطیسی در کره زمین است. هسته داخلی یک کره به شعاع 3486 کیومتر است. برخلاف دمای بالاتر هسته داخلی، مواد تشکیل دهنده آن مقاومتر هستند.
ضمیمه:
Earth.jpg

البته به لحاظ مطالعات لرزه ای و امواج الاستیک، کره زمین به 7 لایه فرعی تقسیم می شود که از حوصله بحث خارج است.
::rose::


برای مشاهده تصاویر و دانلود فایل های ضمیمه ، لازم است در سایت ثبت نام کرده و با نام کاربری خود وارد شوید. در حال حاضر ثبت نام در سایت رایگان است.

_________________
تصویر


سه شنبه 06 می, 2008 9:26 am
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: یکشنبه 16 مارس, 2008 5:54 pm
پست ها: 301
پست Re: زمین زیر پای شما
زمین
دانشمندان عمر زمین را به حدود ۴.۵ بیلیون سال تخمین می زنند، همچنین فسیل ها نشان می دهند که سابقه حیات بر روی کره زمین به ۳.۵ بیلیون سال پیش می رسد. دانشمندان معتقد هستند که زمین یگانه جرم آسمانی می باشد که توانایی پذیرش حیات به شکل و گونه ای که ما انسانها از آن انتظار داریم را در خود دارد. دلیل آن به عوامل زیادی بر می گردد که شاید یکی از مهمترین آنها وجود اتمسفر و کمربندهای مغناطیسی اطراف زمین باشد. مجموع این عوامل کره زیبای زمین را از گزند بسیاری خطرات موجود در فضا محافظت می کند.

با وجود آنکه از نظر ما انسانها کره زمین بسیار بزرگ و وسیع می باشد اما از دید افرادی که به فضا سفر کرده اند کره زمین بسیار کوچک بنظر می رسد. زیبایی زمین از دید فضانوردان چهره آبی رنگ اقیانوسها و دریاهای آن است که با زمین های سبز و قهوه ای از یکطرف و ابرهای خاکستری موجود در اتمسفر ترکیب شده است.
ضمیمه:
horn-of-africa.jpg

خیلی از ما بخصوص در دوران کودکی آروزی مسافرت به فضا را در سر می پرورانیم اما اگر کمی دقت کنیم خواهیم دید که همه ما به نوعی سوار بر فضا پیمای زمین با سرعت ۱۰۸ هزار کیلومتر در ساعت در حال حرکت در فضا هستیم.

زمین سومین سیاره نزدیک به خورشید با فاصله ای حدود ۱۵۰ میلیون کیلومتر میباشد. حتما” می دانید که برای زمین حدود ۳۶۵.۲۵۶ روز طول می کشد تا یک سفر کامل بدور خورشید داشته باشد.

احتمالا” تعجب خواهید کرد همچنین اگر بدانید که یک گردش کامل زمین به دور محور خود بر خلاف تصور اغلب مردم ۲۴ ساعت نمی باشد بلکه چیز حدود ۲۳ ساعت و ۵۶ دقیقه.

متوسط شعاع کره زمین حدود ۶۳۷۸ کیلومتر می باشد، که اگر محیط دایره ای به این شعاع را حساب کنید به همان عدد معروف که همه ما می دانیم یعنی اینکه محیط زمین (یا همان کمربند استوا) در حدود ۴۰ هزار کیلومتر میباشد، خواهیم رسید.

هنگامی که از فضا به زمین نگاه می شود برخی قسمتهای آن بسیار زیبا جلب نظر می کند. یکی از این قسمت ها سومالی و شاخ آفریقا می باشد که به رنگ نارنجی متمایل به قرمز و قهوه ای روشن است، میباشد. علت آن مشخصا” کمبود آب، پوشش گیاهی خاص و وجود صحرا در این قسمت از کره زمین میباشد. از دیگر قسمتهای زیبا و مشخص کره زمین می توان به Antarictica یا همان قطب جنوب اشاره کرد که از فضا زیبایی خاصی دارد.
ضمیمه:
antarictica.jpg

گرمترین دمایی که تا کنون در زمین دیده شده است مربوط می شود به نقطه ای در لیبی بنام “العزیزا” که در سال ۱۹۲۲ در حدود ۵۷ در جه سانتیگراد گزارش شده است. همینطور سردترین قسمت در قطب جنوب در منطقه ای بنام وستوک (Vostok) می باشد، دمای این منطقه در سال ۱۹۸۳ به زیر ۸۹ درجه سانتیگراد رسید.


برای مشاهده تصاویر و دانلود فایل های ضمیمه ، لازم است در سایت ثبت نام کرده و با نام کاربری خود وارد شوید. در حال حاضر ثبت نام در سایت رایگان است.

_________________
مقیم بر سر راهش نشسته ام چون گرد
بـدان هـوس کـه بدیــن رهـگـذار بــاز آیــد


سه شنبه 06 می, 2008 12:33 pm
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 2 پست ] 

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 5 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
cron
استفاده و نقل از مباحث سایت، فقط با ذکر منبع و لینک سایت میکرورایانه مجاز است.
Copyright © 2006 - 2010 MicroRayaneh - Powered by phpBB © phpBB Group
Valid CSS2 Valid XHTML 1.0
طراحی سایت : میکرو رایانه