تالار گفتگوی میکرو رایانه - مشاهده موضوع - ورود تكنولوژی به كشور در زمينه علوم زمين با تاخير همراه بوده
مشاهده پست های بی پاسخ | مشاهده موضوعهای فعال تاریخ امروز شنبه 07 دسامبر, 2019 5:55 pmپاسخ به موضوع  [ یک پست ] 
 ورود تكنولوژی به كشور در زمينه علوم زمين با تاخير همراه بوده 
نویسنده پیام
آواتار کاربر

عضو: جمعه 30 نوامبر, 2007 2:37 am
پست ها: 357
آدرس: تهران
پست ورود تكنولوژی به كشور در زمينه علوم زمين با تاخير همراه بوده
در زمينه علوم زمين در چهار نقطه‌ زماني بارز شاهد تاخير در ورود تكنولوژي به كشور بوده‌ايم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، محمد تقي كره‌اي ـ رييس سازمان زمين شناسي و اكتشافات معدني كشور ـ با بيان اين مطلب افزود: اين چهار نقطه عبارتند از تاخير در تاسيس، تاخير در ورود سيستم‌هاي ديجيتالي، تاخير در تكنولوژي ماهواره‌اي و تاخير در توسعه شبكه‌هاي اينترنتي.

وي با بيان اين‌كه اين تاخير طي سه دهه اخير نسبت به ظهور آن‌ها در عرصه‌ جهاني به صورت غير سيستماتيك و نامنظم كاهش داشته است، خاطرنشان كرد: دليل اين مساله تغيير در ماهيت تكنولوژي و عصر انفجار اطلاعات و توسعه‌ ارتباطات بين‌المللي بوده است.

به گفته او سازمان زمين شناسي مصمم است كه فاصله‌ي خود از تكنولوژي روز دنيا را به صورت سيستماتيك كنترل و كاهش دهد؛ در اين راستا برنامه‌هاي مدوني را در نظر گرفته است.

كره‌اي كه در مراسم افتتاحيه‌ بيست و هفتمين گردهمايي علوم زمين ايران و سيزدهمين همايش انجمن زمين‌شناسي ايران سخن مي‌گفت، با بيان اين‌كه رصد علم و فناوري، سياستگذاري‌هاي كلان، توليد تكنولوژي و كاهش وابستگي سخت‌افزاري و نرم‌افزاري از جمله‌ اين برنامه‌هاست، تصريح كرد: همچنين طبق اين برنامه‌ها ايجاد سازماني منعطف از طريق تغيير فرهنگ سازماني، افزايش ارتباطات داخلي و خارجي، ساختار منعطف و بهينه‌سازي و بازبيني‌ فرآيندها و همچنين توسعه‌ پايگاه‌هاي دانش و توسعه‌ علوم بين رشته‌اي را مد نظر داريم.

او گفت: براي بررسي روند تكامل علوم زمين در دنيا مي‌توان تاريخ را به سه دوران كلي تقسيم و بر مبناي آن تغييرات صورت گرفته در ايران و دنيا را مرور و مقايسه كرد. در دوران علمي كه از قرن بيستم تا امروز را شامل مي‌شود، با حركت سريع و پرشتاب علم در دنيا و شكل‌گيري سازمان زمين شناسي در ايران طي اين دوره روبه‌رو بوده است.

وي با بيان اين‌كه دراين دوران در نيمه نخست قرن 20 فعاليت علوم زمين در ايران را در قالب فعاليت‌هاي نفتي و غير نفتي مي‌توان بررسي كرد كه در اين دوران تحت سلطه‌ شديد انگلستان و ديگر كشورهاي اروپايي بوده است.

رييس سازمان زمين شناسي و اكتشافات معدني ادامه داد: دهه‌ 80 نيز مقارن با ظهور سيستم‌هاي ديجتيالي در حوزه‌ علوم زمين بوده كه از مهمترين اتفاقات در اين دوره مي‌توان به ابداع سيستم‌هاي عامل، ورود زبان‌هاي برنامه‌نويسي، اختراع كامپيوتر قابل حمل و پديد آمدن نرم افزارهاي گوناگون اشاره كرد.

وي با بيان اين‌كه در سازمان زمين شناسي نيز به دليل مقارن شدن اين اصل با انقلاب اسلامي و جنگ تحميلي، ورود به فرآيندهاي محوري سيستم‌هاي ديجيتالي و كامپيتري با تاخير اتفاق افتاد، خاطرنشان كرد: دهه‌ 90 نيز مقارن بود با ظهور كاربرد ماهواره‌ها در علوم زمين كه همواره با ابزارهاي متنوع براي مديريت نقشه‌اي، تاسيس سازما‌ن‌هاي اطلاعات جغرافيايي و گسترش اطلاعات و ارتباطات همراه بوده است.

وي ادامه داد: در سازمان زمين شناسي نيز در اين دهه اقداماتي همچون به كارگيري ماهواره و ژئوفيزيك در اكتشافات معدني در سال 1373 و تشكيل گروه‌هاي دورسنجي و برخي اقدامات ديگر صورت گرفت.

::rose::

_________________
تصویر


شنبه 20 فوریه, 2010 1:09 pm
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ یک پست ] 

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 6 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
cron
استفاده و نقل از مباحث سایت، فقط با ذکر منبع و لینک سایت میکرورایانه مجاز است.
Copyright © 2006 - 2010 MicroRayaneh - Powered by phpBB © phpBB Group
Valid CSS2 Valid XHTML 1.0
طراحی سایت : میکرو رایانه