تالار گفتگوی میکرو رایانه - مشاهده موضوع - سنجش از دور (Remote Sensing)
مشاهده پست های بی پاسخ | مشاهده موضوعهای فعال تاریخ امروز شنبه 07 دسامبر, 2019 5:38 pmپاسخ به موضوع  [ 10 پست ]  برو به صفحه 1, 2  بعدی
 سنجش از دور (Remote Sensing) 
نویسنده پیام
آواتار کاربر

عضو: یکشنبه 02 مارس, 2008 1:32 pm
پست ها: 148
آدرس: تهران
پست سنجش از دور (Remote Sensing)
مبانى سنجش از دور


از ديرباز روش هاى مختلفى براى جمع آورى داده ها به خصوص داده هاى مکانمند وجود داشته است. انجام مشاهدات نجومى ، نقشه بردارى زمينى ، هيدروگرافى، فتوگرامترى و سنجش از دور روش هاى عمده جمع آورى اطلاعات مکانمند مى باشد. سنجش از دور (Remote Sensing) از زمره روش هاى جمع آورى داده ها محسوب مى شود که در آنها تماس فيزيکى با اشيا مورد اندازه گيرى در حداقل ممکن نگه داشته مى شود. در مقابل روش هاى زمينى که در آنها عامل انسانى وظيفه تفسير و برداشت را بر عهده دارد و معمولا در تماس مستقيم يا با فاصله کم از اشيا انجام مى شود، در سنجش از دور ، جمع آورى داده ها بر عهده سنجنده است.

براى سنجش از دور تاکنون تعاريف بسيارى ارائه شده است که برخى از مهمترين آنها عبارتند از :

- سنجش از دور دانش پردازش و تفسير تصاويرى است که حاصل ثبت تعامل انرژى الکترومغناطيس و اشيا مى باشند.(Sabins,1997)

- سنجش از دور به معناى برداشت سطح زمين از فضا با استفاده از خصوصيات امواج الکترومغناطيس منعکس شده يا منتشر شده از سطح اشيا است. کاربرد سنجش از دور در مديريت منابع طبيعى ، توليد نقشه هاى کاربرى و پوششى و حفظ طبيعت است(UN,1999

- سنجش از دور علم و هنر بدست آوردن اطلاعات درباره يک شى، منطقه يا پديده از طريق پردازش و آناليز داده هاى اخذ شده بوسيله يک دستگاه ( بدون تماس مستقيم با شى، منطقه يا پديده مورد مطالعه ) است. (ASP,1983)

اين تعريف گرچه کمى قديمى است ولى تا حد زيادى وظايف و قابليت هاى مهم سنجش از دور را بيان مى دارد.
فيزيکى با اشيا مورد اندازه گيرى در حداقل ممکن نگه داشته مى شود.

_________________
تصویر


یکشنبه 13 دسامبر, 2009 12:59 pm
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: یکشنبه 02 مارس, 2008 1:32 pm
پست ها: 148
آدرس: تهران
پست Re: سنجش از دور (Remote Sensing)
يک سيستم سنجش از دور را مى توان به دو بخش تقسيم کرد :

1-بخش جمع آورى داده ها
2-بخش استخراج اطلاعات

حاصل بخش جمع آورى داده ها ، داده هاى سنجش از دورى هستند که به شکل تصاوير، عکس ها ،داده هاى ارتفاعى و نظاير آنها به کاربران ارائه مى شوند.

اين بخش از چهار عنصر اساسى تشکيل شده است:

1- منبع انرژي (Energy Source) ، موج الکترومغناطيس را توليد کرده و آن را از طريق اتمسفر به سمت اشيا گسيل مى دارد. در اغلب اوقات منبع انرژى خورشيد است ، ولى در بعضى از سيستم هاى سنجش از دورى منبع انرژى همان سنجنده است که امواج الکترومغناطيس را در طول موج هاى خاصى توليد مى کند.

2- اتمسفر : موجى که از منبع انرژى به سمت اشيا حرکت مى کند در راه خود از واسطه اى به نام اتمسفر عبور مى کند اثرات مهم اتمسفر بر روى انرژى ارسالى عبارتند از : جذب و تفرق

3- اشيا و پديده ها : قسمتى از موج الکترومغناطيس پس از تعامل با اتمسفر بلاخره به اشيا برخورد مى کند و قسمتى از آن انعکاس يافته ، قسمتى جذب شده و قسمتى از شى عبور مى کند. قسمت انعکاس يافته دوباره از طريق اتمسفر به سمت فضاى بيرون هدايت مى شود و قسمتى از آن به سنجنده مى رسد.

4- سنجنده ها : سنجنده انرژى ارسال شده از طرف اشيا را دريافت ، اندازه گيرى و ثبت مى کند. سنجنده ها براى نگهدارى و انتقال ( در مدار يا فضا) نياز به سکويى دارند که اغلب هواپيما يا ماهواره است.

حاصل تعامل چهار مولفه ياد شده، معمولا تصويرى است که در بخش استخراج اطلاعات بکار گرفته مى شوند. در مرحله بعد تصوير مورد آناليز قرار مى گيرد تا اطلاعات مورد نياز از آن استخراج شود. به طور کل آناليز تصاوير را از لحاظ تئورى ، مى توان نگاشتى از تصوير به همراه اطلاعات دانست.

که به دو صورت تفسير بصرى ( روش سنتى) و روش کامپيوترى انجام مى پذيرد. در روش اول کارشناس با کمک ايجاد انواع ترکيب هاى رنگى و تجربيات گذشته عوارض را بر اساس به رنگ ، بافت و ديگر پارامترها شناسايى مى کند. در صورتى که در روش هاى کامپيوترى عليرغم دخالت عامل انسانى در نهايت تصميم گيرى با الگوريتم کامپيوترى مى باشد که هر پيکسل از تصوير متعلق به چه کلاس يا عارضه اى بر روى سطح زمين است.

اين مقدمه کوتاه بر سنجش از دور گرچه بسيارى از جزئيات را به همراه ندارد ولى مى تواند ديد کلى ايجاد کند که فرآيند و عملکرد يک سيستم سنجش از دور چگونه است و هر بخش از آن در کجاى فرآيند نقش بازى مى کند.


برای مشاهده تصاویر و دانلود فایل های ضمیمه ، لازم است در سایت ثبت نام کرده و با نام کاربری خود وارد شوید. در حال حاضر ثبت نام در سایت رایگان است.

_________________
تصویر


یکشنبه 13 دسامبر, 2009 1:56 pm
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: یکشنبه 02 مارس, 2008 1:32 pm
پست ها: 148
آدرس: تهران
پست Re: سنجش از دور (Remote Sensing)
تاريخچه عکس هاى هوايى در جهان

تاريخچه عکس هاى هوائى با تاريخچه پرواز بالن واختراع فن عکاسى وپرواز هواپيما ارتباط دارد.اولين بار در 4 ژوئن سال 1783 ميلادى(14 خرداد سال 1162 هجرى شمسى) بالنى که به صورت يک کره کاغذى به قطر 10 متر توسط برادران مونگليفه(Montgolifier) فرانسوى به نام ژاک و ژوزف ساخته شده بود براى اولين بار تا ارتفاع 450 مترى از سطح زمين بالا رفت.
بالن دوم در تاريخ 19 سپتامبر 1783 ميلادى (28 شهريور 1162 هجرى شمسى) در حضور لوئى شانزدهم پادشاه فرانسه به هوا فرستاده شده وپس از هشت دقيقه پرواز سرنشينان آن که يک راس گوسفند، به همراه يک اردک ويک خروس بودند، سالم به زمين بازگردانيده شدند.

در 15 اکتبر 1783 ميلادى (23 مهرماه 1162 هجرى شمسى) بالنى به سرنشينى پيلاتر دوروزيه(pilatre – de Rozoier) که تاريخ نويس دربار لوئى شانزدهم بود ودرخواست کرده بود که افتخار اولين پرواز بشر به وى داده شود،به هوا رفت وبه مدت 5/4 دقيقه تا ارتفاع 25 مترى ازسطح زمين اوج گرفت ونام اين شخص به عنوان اولين انسانى که با بالن به هوا پرواز کرد در تاريخ به ثبت رسيد .آقاى پيلاتر دوروزيه بعدها در اثر انفجار بالن هيدروژنى جان خود را از دست داد وبدين ترتيب اولين پرواز کننده با بالن، خود اولين شخصى بوده که دچار سانحه هوائى گرديد(يوسفى تهرانى، ح،‌1367)
اولين عکس هوائى از بالن در سال 1859(1238 هجرى شمسى) به وسيله کاسپاروفيليکس تورناشون (Casparo- Felix –Tournachon) که بعدها به نام نادار (Nadar) مشهور شد از دهکده کوچکى از نزديک پاريس گرفته شد.

يک سال بعد يعنى در سال 1860 ميلادى (1239 هجرى شمسى) ساموئل آکينگ (Samule . A. King) و جيمس دبليو بلک (James W . Black) از ارتفاع 400 مترى زمين (1200 فوت) با بالن ،‌اولين عکس هوايى را از شهر بوستون گرفتند.

_________________
تصویر


شنبه 19 دسامبر, 2009 10:53 am
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: یکشنبه 02 مارس, 2008 1:32 pm
پست ها: 148
آدرس: تهران
پست Re: سنجش از دور (Remote Sensing)
تاريخچه عکسبردارى هوائى در ايران

اولين پرواز براى تهيه عکس هاى هوائى در ايران در سال 1935 ميلادى (1314 هجرى شمسى) توسط يک آمريکايى به نام (Erich schimdt) به منظور انجام مطالعات باستان شناسى صورت گرفت.در تاريخ 18 سپتامبر 1935 ميلادى (27 شهريور 1314 هجرى شمسى) اولين عکس هوائى از ارتفاع 915 مترى سطح زمين وبا دوربين (F1,K,19) ساخت کارخانه زايس آلمان ، از محلى به نام دروازه شمال (محل گرمسار فعلى)بطور مايل گرفته شد.
اولين پرواز براى تهيه عکس هاى هوائى در ايران در سال 1935 ميلادى (1314 هجرى شمسى) توسط يک آمريکايى به نام (Erich schimdt) به منظور انجام مطالعات باستان شناسى صورت گرفت.در تاريخ 18 سپتامبر 1935 ميلادى (27 شهريور 1314 هجرى شمسى) اولين عکس هوائى از ارتفاع 915 مترى سطح زمين وبا دوربين (F1,K,19) ساخت کارخانه زايس آلمان ، از محلى به نام دروازه شمال (محل گرمسار فعلى)بطور مايل گرفته شد.
اولين سرى عکس هاى هوايى سراسرى ايران را، يک شرکت خارجى (آمريکايى)،‌از سال 1957 -1955 ميلادى(1336 -1334 هجرى شمسى ) ‌و با مقياس 1:50000 يا 1:55000 تهيه کرده است ودر اين برنامه تکميل وبرطرف کردن نواقص مربوط به مناطق مرزى حدود 13 سال به طول انجاميد. اصلى ترين هدف در برداشت اين عکس ها، تهيه نقشه هاى 1:50000 و 1:250000بوده است.

اولين عکس هوايى از تهران، در تاريخ 22 ارديبهشت 1335 مطابق با 12 ماه مه 1956، با مقياس 1:10000 برداشته شد.

_________________
تصویر


شنبه 19 دسامبر, 2009 10:57 am
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: یکشنبه 02 مارس, 2008 1:32 pm
پست ها: 148
آدرس: تهران
پست Re: سنجش از دور (Remote Sensing)
کاربردهاى مهم سنجش از دور


سنجش از دور در بسيارى از زمينه هاى علمى و تحقيقاتى کاربردهاى گسترده اى دارد. از جمله کاربردهاى فن سنجش از دور مى توان به استفاده از آن در زمين شناسى، آب شناسى، معدن، شيلات، کارتوگرافى، جغرافيا، مطالعات زيست شناسى، مطالعات زيست محيطى، سيستم هاى اطلاعات جغرافيايى، هواشناسى، کشاورزى، جنگلدارى، توسعه اراضى و به طورکلى مديريت منابع زمينى و غيره اشاره کرد.

سنجش از دورمى تواند تغييرات دوره اى پديده هاى سطح زمين را نشان دهد و در مواردى چون بررسى تغيير مسير رودخانه ها، تغيير حد و مرز پيکره هاى آبى چون درياچه ها، درياها و اقيانوسها، تغيير مورفولوژى سطح زمين و غيره بسيار کارساز است. افزون بر اين يک سيستم سنجش از دور با توجه به اين که بر اساس ثبت تغييرات واختلافهاى بازتابش الکترومغناطيسى از پديده هاى مختلف کار مى کند، ميتواند حد و مرز پديده هاى زمينى اعم از مرز انواع خاکها، سنگها، گياهان، محصولات کشاورزى گوناگون و ... را مشخص کند.
سنجش از دور در پيش بينى وضع هوا و اندازه گيرى ميزان خسارت ناشى ازبلاياى طبيعى،کشف آلودگى آبها و لکه هاى نفتى در سطح دريا، اکتشافات معدنى نيز کاربرد دارد. بدون شک استفاده از اين فن در مطالعات اکتشافى و منابع طبيعى و ساير موارد پيش گفته نه تنها سرعت انجام مطالعات را بيشتر مى کند،بلکه از نظر دقت و هزينه و نيروى انسانى نيز بسيار با صرفه تر است.

در زمينه کاربرد داده هاى ماهواره اى مى توان به طور اختصار به موارد زير اشاره کرد:
- مطالعه تغييرات دوره اى
- مطالعات زمين شناسى
- مطالعات کشاورزى وجنگلى
- مطالعات منابع آب
- مطالعات دريايى
- مطالعه بلاياى طبيعى

_________________
تصویر


شنبه 19 دسامبر, 2009 11:05 am
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 10 پست ]  برو به صفحه 1, 2  بعدی

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 6 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
cron
استفاده و نقل از مباحث سایت، فقط با ذکر منبع و لینک سایت میکرورایانه مجاز است.
Copyright © 2006 - 2010 MicroRayaneh - Powered by phpBB © phpBB Group
Valid CSS2 Valid XHTML 1.0
طراحی سایت : میکرو رایانه