تالار گفتگوی میکرو رایانه - مشاهده موضوع - بدون ماه ..؟!
مشاهده پست های بی پاسخ | مشاهده موضوعهای فعال تاریخ امروز جمعه 24 می, 2019 2:26 amپاسخ به موضوع  [ 2 پست ] 
 بدون ماه ..؟! 
نویسنده پیام

عضو: شنبه 01 دسامبر, 2007 4:00 pm
پست ها: 102
پست بدون ماه ..؟!
نگاه اجمالی
اگر زمین ماهواره طبیعی خود ، یعنی ماه را از دست بدهد، چه پیش می‌آید؟ این فقدان بیش از هر چیز دیگر بر زیبایی شب اثر می‌گذارد. دیگر نور ملایم و شفاف ماه و مسیرهای نقره‌ای بر روی آب وجود نخواهد داشت. ولی اینها فقط جنبه قابل رؤیت این مسئله هستند. جزر و مدهای ماه نیز از بین می‌روند و در نتیجه باید در کشتیرانی تغییراتی پدید آید. در این صورت فقط جزر و مدهای خورشید وجود خواهد داشت. ماه که تنها قمر زمین می‌باشد، طبق بررسی انجام شده باعث بسیاری از کشفیات از جمله اثبات کروی بودن زمین توسط گالیله می‌باشد.


فاصله خورشید به اندازه‌ای زیاد است که جزر و مدهای آن بسیار ضعیفتر از جزر و مدهای ماه می‌باشد. نبودن ماه در شب رصدهای نجومی را آسانتر می‌کند. دانشمندان می‌توانند ستارگان دنباله‌دار بیشتری را کشف و سیارات کوچکتری از منظومه شمسی را مشاهده نمایند و غیره. به علاوه ممکن است نبودن ماه بر فرآیند ژئوفیزیکی تأثیر بگذارد، ولی این تمام مسئله نیست.

آیا ماه ثابت است؟
کروی بودن زمین بر اساس سایه کروی که زمین در خلال خسوف بر ماه می‌افکند، مشخص گردید. گالیله در خلال رصد ماه بوسیله دوربین نجومی ، وجود کوهها را بر سطح آن تشخیص داد و برای نخستین بار این تصور قدیمی را که فضای بی‌انتهایی بین زمین و آسمان وجود دارد را نقض نمود. اسحاق نیوتن بوسیله مطالعاتی که درباره گردش ماه به دور زمین انجام داده بود، دلیل قاطعی را برای قانون گرانش عمومی خود فراهم آورد و باز هم مشاهده چرخش ماه به دور زمین بود که برای نخستین بار فکر ایجاد ماهواره مصنوعی زمین را پدید آورد. فقدان ماه به کسوفها پایان می‌بخشید، ولی نقش ماه به اثر آن در گسترش علم محدود نمی‌شود.

سهم ماه در توسعه تکنولوژی
ماه نخستین منعکس کننده موج رادیویی در فضا می‌باشد که به گسترش روشهای استفاده از رادار کمک نموده است. آزمایشهایی که بر روی موج رادیویی منعکس شده از سطح ماه انجام گرفته ، اساس طرح دستگاههای ویژه‌ای می‌باشند که برای تعیین محل خورشید و بسیاری از سیارات منظومه شمسی بکار می‌روند.


وجود ماه برای توسعه سفرهای فضایی اهمیت زیادی دارد و اهمیت آن فقط بدین دلیل نیست که احتمالا ایستگاهی در ماه ساخته می‌شود، بلکه علت دیگری را نیز در بر دارد که بسیاری از عملیات اصلی مربوط به هدایت سفینه در فضا در نزدیکی ماه صورت می‌گیرد. بنابراین ماه در حکم زیوری در آسمان نمی‌باشد بلکه عامل مهمی است که احتمالا پیشرفت علمی و اکتشاف فضا بدون آن بسیار آهسته‌تر انجام می‌شود.

ماه بر حرکت تقدیمی زمین
فقدان ماه اثر پدیده‌ای به نام حرکت تقدیمی را بسیار کاهش می‌دهد. همانطوری که می‌دانید زمین در قطبها مقداری پخیدگی دارد . قطر آن در قطب حدود 21 کیلومتر کوتاهتر از استوا می‌باشد. چنین چیزی در نتیجه القای ماده روی زمین (ممان اینرسی) می‌باشد که به توسط چرخش روزانه آن ایجاد می‌گردد. مقداری از ماده زمین در اثر چرخش از قطبها به استوای آن منتقل شده و برآمدگی استوایی را بوجود آورده است.

گرانش ماه همانند گرانش خورشید و سیارات سبب می‌شود که محور چرخشی زمین را در مخروطی در ظرف 26 هزار سال با زاویه رأسی در حدود 47 درجه رسم نماید. این اثر به حرکت تقدیمی زمین معروف شده است که اصلی‌ترین عاملش حضور ماه در مدار زمین می‌باشد.

اثر ماه بر حرکت رقصی زمین
با آنکه جرم ماه در مقایسه با جرم خورشید و سیارات زیاد نیست، نباید فراموش کنیم که نزدیکترین جسم به ما می‌باشد. نیروی گرانشی با مجذور فاصله متناسب است. به بیان دیگر این نیرو با افزایش فاصله کم می‌شود. اگر ماه نبود حرکت تقدیمی همچنان وجود داشت، فقط زاویه رأس مخروط بسیار کوچکتر می‌شد. در حالی که ماه باعث اثر تقدیمی می‌شود، مسئول رقص محوری نیز هست. یعنی انحراف در حرکت تقدیمی در ظرف 19 سال که در نتیجه برخی از ویژگیهای حرکت ماه می‌باشد. رقص محوری نیز در صورت نبودن ماه از بین می‌رود.


پنجشنبه 31 ژانویه, 2008 5:21 pm
مشخصات شخصی

عضو: شنبه 01 دسامبر, 2007 4:00 pm
پست ها: 102
پست Re: بدون ماه ..؟!
تاخير در مبداء:

شروع و تکامل حيات در زمين بدون ماه خيلي سخت تر است. در درجه ي اول تمام مواد معدني که براي گسترش حيات در اقيانوسهاي زمين جوان لازم بودند توسط جذر و مدهاي غول پيکر از خشکي ها به کف اقيانوسهاي زمين جوان و داغ برده شدند. جذرو مدهايي که ارتفاعشان هزاران بار از انواع امروزي بيشتر بود و عاملشان هم ماه بود که در آن زمان 10 بار نزديکتر از حالت فعلي خود به زمين بود. زمين جوان ما در آن زمان 4 بار سریعتر به دور خود مي چرخيد و باعث مي شد که آب اقيانوسها هر دو ساعت به اندازه ي چند کيلومتر در خشکي پيشروي کنند.

البته در زمين بدون ماه هم جذر و مدهاي ناشي از خورشيد را خواهيم داشت. البته اين جذر و مدها 3/1 قدرت جذر و مدهاي امروزي را خواهند داشت. انتقال مواد معدني بسيار کند و توسط جريان رودها انجام مي شوند. با اين حساب عمل حل شدن مواد معدني در آب اقيانوسها صدها ميليون سال طول مي کشيد و تکامل حيات هم به همان اندازه به تعويق مي افتاد.

شرايط ناگوار:

بخاطر وزش بادهاي شديد با سرعتي بين 50 و 150 مايل بر ثانيه -که در اثر چرخش بسيار سريع زمين به دور خودش ايجاد مي شوند- انتقال حيات از درياها به خشکي خيلي مشکل خواهد بود. زمين لرزه هاي ايجاد شده در اثر اين بادها خيلي بزرگ و مداوم خواهند بود. ماهيهايي که در نزديکي ساحل زندگي مي کردند و داراي پا هم بودند ديگر نمي توانستند خيلي آرام از آب بيرون بيايند و بعد با آرامش هم دوباره به آب برگردند بلکه در اثر شرايط موجود به يک تکه گوشت مرده! تبديل مي شدند.

امروزه شاهد آن هستيم که حيات روي زمين در انواع و شکلهاي مختلفي وجود دارد، اينها به نظر باورنکردني مي رسد که حيات دريايي راه خود را به زمين خشک و پيدا کرده و در آنجا به تکامل رسيده است.

فرض کنيم در زمين بدون ماه، حياتي شکل گرفته و تکامل و گسترش پيدا کرده است؛ اين گونه از حيات چه تفاوتهايي با ما خواهد داشت؟ مثلا آن موجودات بايد هميشه در مقابل باد و غبار زياد مقاومت کنند، پس داشتن يک سپر مثل "لاک پشت!" راه حل خوبي است.

قطعا وقتي ماهي وجود نداشته باشد هيچ کسوف و خسوفي و هيچ مهتابي هم نخواهد بود. شبهاي صاف کاملا تاريک و پر از ستاره خواهد بود. بنابراين جانوراني که در شب بيدار هستند موفقيت کمتري در شکار و کارهاي ديگرشان خواهند داشت. درعوض ممکن است اين حيوانات در حسهاي ديگر خود رشد کنند تا اين ضعف بينايي در شب را جبران کنند.

وقت کم:

با وجود تمام مسايلي که گفتيم، حيات کنوني بشر هم در راه تکامل تابحال با فراز و نشيبهاي زيادي روبرو شده. حيات بر روي زمين بدون ماه هم با مشکلاتي روبرو خواهد شد و تکامل خواهد يافت.
فيزيولوژي حيات روي زمين بر شبانه روز 24 ساعته استوار است. شاهد اين مدعي هم ساعت بيولوژيکي موجودات است که همان مکانيسم داخلي است و خواب و بيداري، خوراک و ديگر رفتارهاي روزانه را کنترل ميکند. اگر ما با روزي 6 ساعته روبرو شويم، اين نظم و هماهنگي بهم مي خورد. براي زندگي روي يک زمين بدون ماه که 4 بار سريعتر بدور خود مي گردد، ساعت بيولوژيکي تمام موجودات بايد بر پايه روز 6 ساعته تنظيم شود.فرض کنيد با اين همه کاري که داريد فقط 6 ساعت در شبانه روز داريد! حالا چيکار مي کنيد؟!


پنجشنبه 31 ژانویه, 2008 5:27 pm
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 2 پست ] 

افراد آنلاین

کاربر حاضر در این تالار : - و 1 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
cron
استفاده و نقل از مباحث سایت، فقط با ذکر منبع و لینک سایت میکرورایانه مجاز است.
Copyright © 2006 - 2010 MicroRayaneh - Powered by phpBB © phpBB Group
Valid CSS2 Valid XHTML 1.0
طراحی سایت : میکرو رایانه