تالار گفتگوی میکرو رایانه - مشاهده موضوع - طولاني‌ ترين خورشيد گرفتگي هزاره سوم
مشاهده پست های بی پاسخ | مشاهده موضوعهای فعال تاریخ امروز جمعه 06 دسامبر, 2019 5:05 amپاسخ به موضوع  [ یک پست ] 
 طولاني‌ ترين خورشيد گرفتگي هزاره سوم 
نویسنده پیام

عضو: شنبه 01 دسامبر, 2007 4:00 pm
پست ها: 102
پست طولاني‌ ترين خورشيد گرفتگي هزاره سوم
دیروز در برخی نقاط کره زمین خورشید گرفتگی یا کسوف قابل مشاهده بود. در‌اين نوع خورشید گرفتگی که به خورشید گرفتگی حلقوی معروف است، قرص ماه سطح خورشید را می‌پوشاند به جز حلقه‌ای نازک از محیط آن که نتيجه‌اش بدل شدن خورشید به یک حلقه طلائی است. بنابراین ماه به طور کامل خورشید را تاریک نمی‌کند و فقط نقطه «اوج زمینی» (دورترین نقطه خورشید از زمین) را می‌پوشاند.
دیروز کسوف با طلوع خورشید در ساعت 5:14 دقیقه صبح به وقت گرینویچ در مرکز آفریقا شروع شد و با گذر از اقیانوس هند در ساعت 7:51 از نقطه‌اي درست در وسط دماغه جنوبی هند و سریلانکا عبور کرد. کسوف سپس بار دیگر در برمه وارد خشکی شد و از جنوب چین گذشت تا با غروب خورشید در دریای زرد پایان یابد. دیروز طولانی ترین خورشیدگرفتگی هزاره سوم در یکی از شهرهای هند به مدت 11 دقیقه و 8 ثانیه رخ داد.‌اين طولانی ترین خورشیدگرفتگی صبح دیروز جمعه در شهر «کانیاکوماری» در‌ايالت «تامیل نادو» رصد شد. در‌اين شهر 15 هزار علاقه مند گردهم آمدند تا شاهد‌اين مهم‌ترین رویداد هزاره سوم باشند.
برای رصد طولانی‌ترین خورشید گرفتگی آينده، جمعیت جهان باید تا روز 23 دسامبر سال 3043 منتظر بماند. پس از شهر «کانیاکوماری»، بیشترین زمان خورشیدگرفتگی مربوط به پایتخت جزایر مالدیو بود که در آن حلقه آتش اطراف خورشید 10 دقیقه و 45 ثانیه به طول انجامید. جنوب هند و شمال سریلانکا دیگر مناطقی بودند که بهترین رصد در آنها میسر شد.

ضمیمه:
khorshid.jpg


پیش از خورشیدگرفتگی دیروز (جمعه 15 ژانویه) رکورد طولانی ترین کسوف حلقوی در 14 دسامبر 1955 ثبت شد.
در‌اين خورشید گرفتگی، ماه به مدت 12 دقیقه 9 ثانیه خورشید را پوشاند. اگرچه هنوز رکورد طولانی‌ترین خورشید گرفتگی شکسته نشده است، اما کسوف دیروز رکورد طولانی‌ترین خورشید گرفتگی حلقوی هزاره سوم را رقم زد. قطر نواری که خورشیدگرفتگی حلقوی از آن به طور کامل قابل رویت بود حدود 320 کیلومتر بود اما اغلب ساکنان آفریقا و آسیا قادر به دیدن کسوف نسبی بودند. برای مثال در کلکته و پکن میزان خورشیدگرفتگی 75 درصد بود. منجمان اعلام کرده بودند که بهترین جا برای دیدن‌اين کسوف در ‌ايران، جنوب کشور بود. در جنوب ‌ايران‌ اين خورشیدگرفتگی 20 درصد بود.‌اين خورشیدگرفتگی در ‌ايران به وقت رسمی (نصف‌النهار مرزی ‌ايران) از ساعت 9 و 20 دقیقه تا 9 و 30 آغاز شد و تا ساعت 11 و 30 دقیقه ادامه داشت.


برای مشاهده تصاویر و دانلود فایل های ضمیمه ، لازم است در سایت ثبت نام کرده و با نام کاربری خود وارد شوید. در حال حاضر ثبت نام در سایت رایگان است.


شنبه 16 ژانویه, 2010 9:25 am
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ یک پست ] 

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 2 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
cron
استفاده و نقل از مباحث سایت، فقط با ذکر منبع و لینک سایت میکرورایانه مجاز است.
Copyright © 2006 - 2010 MicroRayaneh - Powered by phpBB © phpBB Group
Valid CSS2 Valid XHTML 1.0
طراحی سایت : میکرو رایانه