تالار گفتگوی میکرو رایانه - مشاهده موضوع - اجزای تشکیل دهنده ی جهان
مشاهده پست های بی پاسخ | مشاهده موضوعهای فعال تاریخ امروز سه شنبه 10 دسامبر, 2019 12:33 amپاسخ به موضوع  [ یک پست ] 
 اجزای تشکیل دهنده ی جهان 
نویسنده پیام

عضو: شنبه 01 دسامبر, 2007 4:00 pm
پست ها: 102
پست اجزای تشکیل دهنده ی جهان
زمینی که ما برآن زندگی می کنیم یکی ازسیارات منظومه شمسی و یا یکی ازسیارات دنیا است . ما از روی زمین میتوانیم اقمار ؛ سیارات ؛ ستارگان ؛ کهکشانها ؛ سحابی ها ؛ دنباله دارها ؛ شهابها و اجرام سماوی را مشاهده کنیم.

1- ستارگان:

ستارگان گوی های بسیار بزرگی هستند که بر اثر داشتن گاز و فعل و انفعالاتی که درآن روی می دهد می درخشند. دمای سطحی آنها به چندین هزار درجه می رسد البته دمای درونی آنها بسیار بیشتر است. دراین دما ماده نمیتواند به صورت مایع و جامد باشد بلکه گازاست البته گازی که بسیار غلیظ است و با گازهای معمولی متفاوت است. (گازپلاسما)

ستارگان در فضا درحال حرکت اند ولی حرکت آنها از روی زمین قابل مشاهده نیست زیرا فاصله آنها تا ما بسیار زیاد است ونوری که ما ازآن می بینیم نوری است که شاید درحدود چندین هزار سال قبل تولید شده است.


2- سحابی ها :

سحابی ها تشکیل شده اند از گازهای بسیار رقیق و البته با دمایی بسیار کم . سحابی بر اثر نورخودشان نمی تابند بلکه نورشان را از ستارگان مجاورشان می گیرند. البته سحابی هایی هم هستند که تاریک اند و دلیل آن نتابیدن نورستارگان به آن است


3- سیارات:

سیارات اجرامی هستند کروی و جامد البته بعضی ازآنها به صورت گازهستند که به دور خورشید می چرخند.

بهترین سیاره ای که می شناسم زمین خودمان است البته می توان سیارات دیگری را هم با چشم غیر مسلح دید که این اتفاق به صورت گه گاه است. اما سیاره را می توان با تلسکوپ دید. در نظریه اول سیارات همانند انبوه ستارگان هستند که درآسمان می درخشند و ناظر می تواند سیاره را تشخیص دهد با یکی ازمشخصات ذیل:

الف سیارات با نوری پایدار می درخشند در حالی که ستارگان چنین نیستند نوری که از ستارگان به ما می رسد همواره درحال تغییر است یا اینکه درحال چشمک زدن اند.

ب‌. سیارات در آسمان در حال سیر هستند. سیاره ای که در نزدیکی ستاره ای بوده چندی بعد در کنار ستاره ای دیگر است.

ت. سیارات با تلسکوپ همانند قرصی نورانی است که با بزرگنمایی بیشتر آن هم بزرگتر می شود اما ستارگان در تلسکوپ های بزرگ هم به صورت نقطه ای هستند.

ث‌. حرکت آنها به صورت مشخص است.


4- سیارکها:

سیارک ها اجرامی جامد با شکلی نامنظم هستند که در بین دو سیاره مریخ و مشتری قرار گرفته اند. سرس از بزرگترین خرده سیارات و یا سیارکها است که قطری در حدود800 کیلومتر دارد اما بعضی از آنها در حدود3 کیلومتر قطر دارند. اولین سیارک در سال 1801 کشف شد آنها هم با نور خورشید می درخشند اما به دلیل سطح کم شان نور کمی بازتاب می کنند.


5- اقمار:

از بین نه سیاره شش تای آن دارای قمر هستند البته تا کنون در حدود 42 قمر را یافته اند.


6- دنباله دارها:

دنباله دارها اجرامی هستند که گه گاه درآسمان ظاهر میشوند و بسیار هم دارای نوری نمایان است. دنباله دارها ازهسته ای یخی تشکیل شده است و در مداری بیضی گون به دور خورشید می چرخد. تاکنون در حدود 700 ستاره دنباله دار کشف شده است که هرساله بر تعداد آنها افزوده میشود. البته درمورد خیلی ازآنها اطلاعاتی کامل نداریم.


7- شهابواره ها:

شهابوارهها معمولا اجسام جامد ریزی هستند که در فضا حرکت میکنند. گاهی این اجرام به جو زمین برخورد میکنند و میسوزنند و غبارحاصل از آن به زمین می آید که هرساله چندین تن ازاین غبار به زمین می رسد. پدیده نوری که از برخورد آن با جو حاصل میشود را تیرشهاب می گویند.


شنبه 14 ژوئن, 2008 2:04 pm
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ یک پست ] 

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 4 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
cron
استفاده و نقل از مباحث سایت، فقط با ذکر منبع و لینک سایت میکرورایانه مجاز است.
Copyright © 2006 - 2010 MicroRayaneh - Powered by phpBB © phpBB Group
Valid CSS2 Valid XHTML 1.0
طراحی سایت : میکرو رایانه