تالار گفتگوی میکرو رایانه - مشاهده موضوع - سرماخوردگی چیست و راه های مقابله با آن
مشاهده پست های بی پاسخ | مشاهده موضوعهای فعال تاریخ امروز پنجشنبه 21 مارس, 2019 6:55 amپاسخ به موضوع  [ 10 پست ]  برو به صفحه 1, 2  بعدی
 سرماخوردگی چیست و راه های مقابله با آن 
نویسنده پیام
آواتار کاربر

عضو: شنبه 24 نوامبر, 2007 7:39 pm
پست ها: 546
آدرس: تهران
پست سرماخوردگی چیست و راه های مقابله با آن
تا کنون تئوریهای بسیار زیادی راجع به دلایل ابتلا به سرما خوردگی و راههای جلوگیری و درمان سریع تر آن مطرح شده است. در این مقاله بعضی از واقعیت های پذیرفته شده و متداول درباره سرماخوردگی ارائه می شود.
سرماخوردگی معمولی شایعترین بیماری است که در طب عمومی به آن پرداخته می شود. علی رغم تحقیقات طولانی مدت جهت درمان آن تنها درمانهای تسکین دهنده نشانه ها برای تثبت (!) آن پیشنهاد می شود.

اول خلاصه ایی از مطالب عمومی
مطالعات جدید نشان می دهد علت اصلی انتقال سرماخوردگی انتشار ویروس آن در فضا است و نه وجود سرما و یا گرمای بیش از حد و حتی در معرض هوای خنک بودن نیز احتمال ابتلا به سرماخوردگی را افزایش نمی دهد.

در واقع قرار گرفتن در مکان های سربسته هست که انتقال ویروس را بین افراد گسترش می دهد.

از روشهای متداول برای جلوگیری از انتشار این ویروس شستن دستها با آب و صابون و ضد عفونی کردن سطوح قابل دسترس را میتوان در این مکانها پیشنهاد کرد.

بعضی از این ویروسها به مدت سه ساعت بر روی پوست و سطوح ، زنده می مانند و ضد عفونی کردن و شستشو با آب و صابون میتواند راه موثری برای از بین بردن آن باشد.

مطالعات علمی بسیاری برای یافتن بهترین روش برای جلوگیری از مبتلا شدن به این بیماری در طول سال و گسترش آن در میان مردم جوامع انجام شده است ، ولی مشکل اینجاست که روش یکسانی برای درمان و جلوگیری از این بیماری وجود ندارد و هر فرد بنا به خصوصیات جسمی خود باید از روش های خاص خود استفاده نماید.

بر ای مثال تعداد زیادی از مطالعات از این ایده حمایت می کنند که مکمل های ویتامین ث روش مناسبی برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری است اما موسسات بزرگ سلامتی درباره تاثیر ویتامین ث در جلوگیری از مبتلا شدن به سرماخوردگی ابراز تردید کرده اند زیرا 25% مردم که مبتلا به این بیماری می گردند علایم و نشانه های یکسانی ندارند.

علت پدیدار شدن علائم این بیماری در بعضی از افراد و ظاهر نشدن آنها در افراد دیگر مطلب قابل بحثی است ولی تحقیقات اخیر بیانگر این است که سیستم ایمنی هر فرد نقش تعیین کننده ای در این امر دارد.

به عنوان مثال فردی که مبتلابه بیماری آسم است در مقابل ویروس سرماخوردگی آسیب پذیرتر می باشد زیرا این فرد تولید پروتین ضد ویروس در بدنش کمتر از یک فرد عادی است.

این پروتئین که در گلبولهای قرمز خون تولید می شود به دیواره ویروس چسبیده و به داخل آن نفوذ کرده و از تکثیر آن در بدن جلوگیری می کند.

متخصصین معتقدند افرادی که سیستم ایمنی مناسبی دارند کمتر علائم این بیماری در آنها بروز می کند و در مقابل اشخاصی که دارای سیتم ایمنی ضعیفی هستند غالبا درگیر علائم و آثار این بیماری هستند.

بطور کلی برای درمان سرماخوردگی روش واحدی پیشنهاد نشده است اما می توان بیان کرد که با بالا بردن سیستم دفاعی بدن می شود با این بیماری بهتر و سریعتر مقابله کرد.


چهارشنبه 07 می, 2008 8:42 am
مشخصات شخصی WWW
آواتار کاربر

عضو: شنبه 24 نوامبر, 2007 7:39 pm
پست ها: 546
آدرس: تهران
پست Re: سرماخوردگی چیست و راه های مقابله با آن
به طور کلی شیوع سرماخوردگی به شکل سه موج مشاهده می شود:
در پاییز بلافاصله بعد از باز شدن مدارس
در وسط زمستان
و در بهار

سلامتی مجاری تنفسی وابسته به دریافت هوای فاقد میکروب و آلودگی است. بیش از دویست نوع ویروس شناخته شده است که به دستگاه تنفسی فوقانی اثر گذاشته و باعث سرماخوردگی می‌شوند. در اغلب موارد سرماخوردگی‌ها خفیف بوده و به طور معمول برای حدود یک هفته باقی می‌ماند.


چرا سرما می خوریم ؟

همانطوریکه اشاره کردم برخلاف باور بسیاری از مردم ، هوای سرد تاثیری بر سرماخوردگی ندارد یا اگر هم دارد بسیار اندک است . حقیقت آن است که در طول فصلهای سرد ، مردم اغلب اوقات خود را در محیطهای سرپوشیده و بسته می گذرانند ، در نتیجه شانس و فرصت پخش شدن ویروس به طریق تماس نزدیک از فردی به فرد دیگر افزایش می یابد .

بطور کلی ویروس سرماخوردگی از دو طریق انتقال می یابد:
اول از طریق تنفس و استنشاق ترشحات عفونی ، عطسه و سرفه پخش شده در هوا
دوم از طریق لمس اشیاء آلوده به ویروس (مانند کتاب، دستگیره در و دست دادن با افراد بیمار ) و لمس متقابل صورت .

هوای سرد رطوبت را کاهش می دهد ، از این رو باعث خشک شدن مجرای بینی می شود و بدین وسیله شرایط برای واگیر کردن ویروس آماده می شود .
ترشحات معمول و طبیعی بینی و گلو یکی از اولین خطوط دفاعی بدن در مقابل ویروس های سرماخوردگی هستند ، به علاوه بسیاری از ویروسهای سرماخوردگی با کاهش رطوبت ، دوام بیشتری پیدا می کنند .


چهارشنبه 07 می, 2008 8:45 am
مشخصات شخصی WWW
آواتار کاربر

عضو: شنبه 24 نوامبر, 2007 7:39 pm
پست ها: 546
آدرس: تهران
پست Re: سرماخوردگی چیست و راه های مقابله با آن
علائم سرماخوردگی :

نشانه ها و علائم سرماخوردگی شامل ترشح انساد بینی، گلودرد ، عطسه ، حالت ناخوشی ، تب ، لرز و اغلب سردرد و دردهای عضلانی هستند.
در اثر پیشرفت سرما خوردگی سرفه هم در بیمار بوجود می آید. علائم سرماخوردگی از 5 روز تا 6 هفته ادامه دارند. گر این حالت با تب شدید یا علائم عمومی شدید همراه باشد دیگر سرما خوردگی نیست. احتمالا" نوعی عفونت حاد دستگاه تنفس فوقانی در کار است.


چهارشنبه 07 می, 2008 8:51 am
مشخصات شخصی WWW
آواتار کاربر

عضو: شنبه 24 نوامبر, 2007 7:39 pm
پست ها: 546
آدرس: تهران
پست Re: سرماخوردگی چیست و راه های مقابله با آن
تفاوت های سرماخوردگی با آنفولانزا و آلرژی :

سرماخورگی و آنفلو آنزا هر دو نشانه های مشترکی دارند اما معمولا می توان آنها را از هم تمیز داد . به طور کلی نشانه های سرماخوردگی مرحله به مرحله و طی چند روز بعد از شروع عفونت بروز پیدا می کند . سرماخوردگی معمولا با گلو درد همراه با عطسه و آب ریزش بینی یا گرفتگی بینی شروع می شود . تب یک علامت معمولی برای یک سرماخوردگی ساده نمی باشد و زمانی که تب وجود دارد ، معمولا بیانگر وجود عفونت باکتریائی می باشد .
همچنین معمولا سردرد شدید و دردهای شدید عضلانی رابطه مستقیمی با بیماری سرماخوردگی ندارند و علائم خستگی و ضعف نیز خفیف می باشد .

نشانه های آنفلو آنزا از قبیل سردرد ، سرفه های خشک ، لرز و درد عمومی در تمام بدن معمولا به طور ناگهانی ظاهر می شود . همچنین تب بالا ( 38.8 - 40 درجه سانتیگراد ) در مدت سه تا چهار روز ، یکی از مهمترین نشانه های آنفلوآنزا است. گرفتن بینی ، عطسه ، گلو درد از نشانه های بارز آنفلوآنزا نمی باشد .

این علائم اگر وجود داشته باشد معمولا در مراحل آخر بیماری بروز می نماید . تمیز دادن بین سرماخوردگی و آلرژی دارای اهمیت بسیاری است .


نشانه های سرماخوردگی و آلرژی می تواند مشابه باشد . اما یک سری از نشانه ها و علامتهای بخصوصی وجود دارد که می توان آن دو را از هم متمایز کرد .
در حقیقت هم آلرژی و هم سرماخوردگی دارای نشانه هایی از قبیل گرفتگی بینی ، عطسه ، آبریزش چشم و گاهی سردرد می باشد . اما علائم سرماخوردگی یکی یکی ظاهر می شوند . ابتدا عطسه ، آبریزش بینی ، آبریزش چشم و به دنبال آن گرفتگی بینی اما در آلرژی تمام علائم با هم و در یک زمان ظاهر می شوند .

عطسه های پیاپی و پشت سر هم معمولا نشانه وجود آلرژی است ، در صورتی که تک عطسه معمولا نشانه سرماخوردگی است . به علاوه در سرماخوردگی ترشحات بینی زرد رنگ است ، در صورتی که در آلرژی ترشحات بینی بی رنگ و رقیق می باشد .
یکی دیگر از تفاوتهای آلرژی و سرماخوردگی این است که طول مدت وجود علائم سرماخوردگی می تواند 7 تا 10 روز ادامه داشته باشد ، در حالی که نشانه های آلرژی در مدت بسیار کوتاه تری پایان می یابد .


تا کنون بیش از 200 نوع مختلف از ویروس سرماخوردگی شناخته شده است . ویروس pare ، influenza- corona و Rhino جزء رایج ترین ویروسها می باشد . قسمت بالایی بینی به علت داشتن دمای مناسب 32.7 درجه سانتیگراد ، یکی از مناسبت ترین مکانها برای رشد ویروسهاست . برخی از انواع ویروس های آنفلوآنزا و سرماخوردگی قابلیت جهش و تغییر نوع به ویروس دیگر را دارند . این امر دانشمندان را برای پیدا کردن واکسنهای موثر به دردسر انداخته است .


چهارشنبه 07 می, 2008 8:53 am
مشخصات شخصی WWW
آواتار کاربر

عضو: شنبه 24 نوامبر, 2007 7:39 pm
پست ها: 546
آدرس: تهران
پست Re: سرماخوردگی چیست و راه های مقابله با آن
غذاهای مخصوص و پرهیز در موقع سرماخوردگی :

بسیاری از مردم بر این باورند که مصرف زیاد ویتامین ث، باعث جلوگیری از سرماخوردگی می شود و یا نشانه های سرماخوردگی را کاهش می دهد اما هنوز دلیل قانع کنندهً علمی برای این موضوع پیدا نشده است.
البته در این مطلب شکی نیست که ویتامین ث یک ویتامین اساسی است و باعث افزایش سلامتی می شود و امکان دارد که باعث کاهش دورهً سرماخوردگی نیز بشود اما در درمان و جلوگیری از سرماخوردگی تأثیر بسزائی ندارد.
در حقیقت مصرف زیاد ویتامین ث برای مدت زمان طولانی می تواند مضر باشد و می تواند باعث اسهال و کاهش آب بدن در بزرگسالان و بچه ها شود و باعث نتایج گمراه کننده و اشتباه در آزمایشات خون و ادرار گردد. مدارک علمی وجود دارد که قرصهای مکیدنی روی ( zinc ) می تواند دوره سرماخوردگی را کاهش دهد.

تحقیقات پزشکی نشان داده است که اگر قرص های مکیدنی در طول 24 ساعت اول بروز علائم سرماخوردگی مصرف شود، می تواند دوره سرماخوردگی را بطور قابل توجهی کاهش دهد. محققان بر این باورند که " روی " از ارتباط ویروس های سرماخوردگی و سلول های بدن جلوگیری می کند ولی از ایجاد سرماخوردگی و یا آنفلوآنزا جلوگیری نخواهد کرد و اگر این قرص ها برای مدت طولانی استفاده شوند، می تواند سیستم دفاعی بدن را ضعیف نماید و باعث افزایش کلسترول خون شود.

از آنجایی که مراقبت و درمان پزشکی خاصی برای سرماخوردگی و آنفلوآنزا وجود ندارد، بهترین راه درمان استراحت و نوشیدن مایعات به مقدار زیاد است. بسیاری از مردم سلامت خود را از آنفلوآنزا در طول چند روز به دست می آورند در صورتیکه سرماخوردگی ممکن است به مدت یک یا دو هفته بطول انجامد.

اگر نشانه های بیماری بدتر شوند و یا برای مدت طولانی ادامه یابد و یا علائمی مانند تنگی نفس، درد در قفسهً سینه، تب، استفراغ، احساس درد زیاد در هنگام بلعیدن، سرفه مداوم، گرفتگی بینی و سردرد ظاهر شوند ، مراجعه به پزشک ، تصمیم خوب و به جایی خواهد بود.


فلفل قرمز و فلفل سبز

اگر احساس می کنید سرتان سنگین شده و حالت سرماخوردگی دارید، قرص خوردن را کنار بگذارید و به جای آن یک فلفل بردارید. تند بودن فلفل به دلیل وجود یک نوع ماده شیمیایی به نام " کپساسین " می باشد که خاصیت خلط آور، و آرام بخش دارد.
تا به حال توجه کرده اید زمانی که آن را مصرف می کنید، چگونه آب از بینی چشم ها و دهانتان جاری می شود؟
همین اتفاق در سر نیز رخ می دهد. کپساسین باعث می شود بدن کلیه مخاط هایی که منجر به ایجاد حالت ناخوشی شده است را آزاد کند. به همین دلیل پس از مصرف فلفل احساس آرامش خواهید کرد.

شاید کمی عجیب باشد، اما کپساسین سلول های عصبی را برای مدت زمانی کوتاه بی حس می کند. مواد شیمیایی که در آن وجود دارد باعث می شود که عملکرد انتقال دهنده های عصبی که پیغام وجود درد را به سوی مغز می برند، به کندی انجام پذیرد. همچنین این ماده، ترشح هورمون های کلاژن و پروستاگلاندین را که منجر به ایجاد آرامش، و کاهش تورم می شوند را نیز زیاد می کند.

فلفل قرمز هم سرشار از ویتامین C می باشد. در حقیقت یک عدد فلفل قرمز به اندازه ۴ پرتقال حاوی ویتامین C می باشد. همانطور که می دانید از نظر علمی اثبات شده است که ویتامین C دوره درمان سرماخوردگی را کوتاه می کند.

سوپ مرغ همیشه نصیحت مادر بزرگ در گوشمان صدا می کند که سوپ جوجه در درمان سرماخوردگی معجزه می کند. البته آنها این عبارت را بدون هیچ گونه تحقیق آزمایشگاهی و تنها از روی تجربه بیان می کنند. پزشکان دانشگاه نبراسکا به طور عملی ثابت کرده اند که سوپ مرغ به راحتی توانایی درمان سرماخوردگی را دارد.
البته آنها هم در سوپ خود از دستور غذایی قدیمی مادر بزرگ استفاده کرده اند: پیاز، سیب زمینی، هویج، شلغم، کرفس، و جعفری. پس از آزمایش های متفاوتی که در لابراتورهای مجهز انجام شد، محققان به این نتیجه رسیده اند که یک ماده در این سوپ معجزه می کند: عصاره مرغ. انواع مختلف سوپ های جوجه، ترشح مخاط ها را کمتر کرده و به شما کمک می کنند که در حین بیماری راحت تر تنفس کنید.
پژوهشگران 13 نوع مختلف از سوپ های جوجه را مورد آزمایش قرار دادند و در همه آزمایش ها به این نتیجه رسیدند که کلیه سوپ ها توانایی توقف تولید مخاط و خلط را دارند. انواع مخلوط به سبزی آن نیز از درصد شفابخشی بالاتری برخوردار می باشند.

خوب اگر مادربزرگتان کنارتان نیست تا یک سوپ خانوادگی برایتان درست کند،

آب پرتقال یادتان می آید زمان بچگی هنگامی که سرما می خوردید، چگونه مادرتان آب پرتقال را به زور درون حلق تان می ریخت؟
مادر مانند همه کارهایی که دیگری که انجام می داد به خوبی می دانست که دارد چه کار می کند. آب پرتقال یکی از بهترین درمان های شناخته شده برای سرماخوردگی است. این میوه سرشار از ویتامین C است و همانطور که پیشتر نیز به آن اشاره شد، طول درمان را کاهش می دهد.
در دهه 70 دکتر ترنس اندرسون و همکارانش در دانشگاه تورنتو نتیجه مطالعات خود را در مورد دوز روزانه مصرف ویتامین C منتشر کردند. دوز مصرف روزانه این ویتامین ۹۰ گرم می باشد و ثابت شده که مصرف روزانه این مقدار ویتامین C می تواند دوره بیماری را حتی تا یک روز نیز منحصر کند.
در همان زمان عده دیگری از دانشمندان و پزشکان که شیمی دان افسانه ای "لینوس پالینگ" نیز در میان آنها بود، این بیانیه را منتشر کردند که مصرف4 برابر بیش از دوز تعیین شده، شگفتی به بار می آورد. اما در تحقیقات اخیر این مسئله کاملاً رد شده و محققان معتقدند که استفاده بیش از اندازه از آن هیچ فایده ای را در بر نخواهد داشت.

حال یک لیوان آب پرتقال حاوی چه مقدار ویتامین C است؟ بسته به نوع و مارک پرتقال ها (!) می توان گفت در حدود ۱۲۰ گرم. این مقدار از میزان معین شده برای دوز روزانه بالاتر است. دفعه آینده اگر خدای نکرده مریضی به سراغ تان آمد آب پرتقال را فراموش نکنید.
همچنین به خاطر داشته باشید که هر چه آب پرتقال تازه تر باشد، تاثیر آن نیز بالاتر می رود. پس سراغ آب پرتقال های تازه گرفته شده بروید.

چای زنجبیل دارچین
اگر شما را در حال عطسه کردن ببینند، مطمئن باشید که چیزی جز چای زنجبیل به شما معرفی نمی کنند. گیاه شناسان باستان این دارو را از مدت ها قبل برای بیماری های مختلف تجویز می کردند. آنها معتقد بودند که چای زنجبیل برای سرماخوردگی، سر درد ، حالت تهوع ، و حتی بهبود گردش خون نیز موثر است.

شواهدی وجود دارد که اثبات می کند مصرف زنجبیل چه در چای و چه به صورت تنها خاصیت آرام بخش (مسکن) دارد. تحقیقات دیگر نیز نشان می دهند که زنجبیل توانایی مقابله با برخی ویروس های خاص را داراست. بنابراین یک فنجان چای زنجبیل و یا مقداری زنجبیل خرد شده تازه که در آب گرم حل شده باشد، می تواند علائم بیماری را کاهش داده و به شما کمک کند تا هر چه سریعتر سلامت خود را بدست آورید.


سیر
مصریان باستان آنقدر به سیر علاقه داشتند که در معاملات پایاپای خود از آن به عنوان نوعی پول استفاده می کردند. شاید امروزه از آن نتوانید در زمینه های مشابه استفاده کنید! اما یک بشقاب غذای مملو از سیر، به راحتی می تواند سرماخوردگی را از وجود شما بیرون بکشد. سیر دارای مقادیر زیادی " الیسین " می باشد. این ماده نوعی خاصیت شیمایی دارد و باعث می شود تا تمام باکتری ها از بین بروند و از این گذشته محیط را برای زنده ماندن هر ویروسی دشوار می سازد.

در پژوهش هایی که در سال ۲۰۰۱ در انگلستان انجام شد، پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که درصد احتمال ابتلا به سرماخودردگی در افرادی که از مکمل های غذایی الیسین استفاده می کنند، در مقایسه با دیگران، به نصف کاهش پیدا می کند. خوردن سیر و یا غذاهای سیر دار تاثیر مشابهی دارد.
سیر در درمان آنفلونزا نیز نقش فعالی را بازی می کند. موادی نظیر: اجیون، دریویتیو و اسیلین هر گونه باکتری را از بین می برند و نیز مانع رشد و تکثیر بسیاری از ویروس ها می شوند.

چگونه می توان فهمید که به اندازه کافی سیر مصرف نموده ایم؟
سعی کنید روزانه یک سیر به طور خام و یا پخته شده در غذاها میل کنید. البته باید توجه داشته باشید که طبخ، برخی از خواص سیر را از بین می برد، به همین دلیل این بار که خواستید در سس ماکارونی خود از سیر استفاده کنید به جای یکی از چند تا استفاده کنید تا از تمام خواص آن بهرمند شوید.
(لازم به ذکر است که تعداد معدودی از افراد به سیر حساسیت نشان می دهند)


مبارزه با غذا
اجازه ندهید که تاثیر شربت و یا قرص های گوناگون شما را وسوسه کند. این بار که احساس بیماری کردید، به یخچال خانه مراجعه کنید و از مواد طبیعی کمک بگیرید.طبیعت داروهای خوراکی زیادی را برای درمان شما در اختیارتان قرار می دهد که به اندازه داروی های سخت بشر - و در برخی مواقع خیلی بیشتر از آنها - برایتان مفید هستند.
پس توصیه من این است که پرهیز نکنید و تا می توانید سبزیجات و میوه های تازه مصرف کنید آب و مایعات و نیز نوشیدن چای بسیار بسیار کم رنگ به طور مستمر فراموش نشود.


چهارشنبه 07 می, 2008 9:07 am
مشخصات شخصی WWW
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 10 پست ]  برو به صفحه 1, 2  بعدی

افراد آنلاین

کاربر حاضر در این تالار : - و 1 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
cron
استفاده و نقل از مباحث سایت، فقط با ذکر منبع و لینک سایت میکرورایانه مجاز است.
Copyright © 2006 - 2010 MicroRayaneh - Powered by phpBB © phpBB Group
Valid CSS2 Valid XHTML 1.0
طراحی سایت : میکرو رایانه