تالار گفتگوی میکرو رایانه - مشاهده موضوع - ایدز ( Aids ) چیست ؟
مشاهده پست های بی پاسخ | مشاهده موضوعهای فعال تاریخ امروز شنبه 16 فوریه, 2019 10:38 pmپاسخ به موضوع  [ 10 پست ]  برو به صفحه 1, 2  بعدی
 ایدز ( Aids ) چیست ؟ 
نویسنده پیام
آواتار کاربر

عضو: شنبه 24 نوامبر, 2007 7:39 pm
پست ها: 546
آدرس: تهران
پست ایدز ( Aids ) چیست ؟
ایدز مخفف عبارت AIDS = Acquired Immun Defidiency Stndrome به معنی «سندرم نقص ایمنی اکتسابی » می باشد . یک بیماری پیشرونده غیر قابل درمان است. علت آن ویروسی به نام HIV است.

این بیماری از سال ۱۹۸۶ به عنوان یک بیماری جدید و مشخص شناسایی شد. در حال حاضر هر دقیقه ۱۶ نفر در جهان به این ویروس آلوده می شوند . بر خلاف تصور عمومی که ایدز را یک بیماری مختص به کشور های پیشرفته می دانند ، بیش از ۹۰ در صد موارد آلودگی مربوط به کشور های جهان سوم و در حال توسعه است . ایدز در حال حاضر چهارمین علت مرگ و میر بشر می باشد که پیش بینی می شود تا سال ۲۰۱۰ مقام اول را از آن خود نماید .

زمانی که ویروس ایدز وارد بدن می شود ،سلول های سیستم ایمنی را که نقش اصلی در دفاع از بدن در مقابل عوامل بیماری زا ایفا می کنند ، مورد حمله قرار می دهد و آنها را تخریب می کند . در نتیجه دفاع بدن در مقابل انواع عوامل بیماری زا ضعیف شده و میکروب هایی که در حالت عادی هیچ عارضه ای در فرد ایجاد نمی کنند ، به ناگاه بیماری های شدید و کشنده را باعث می شوند و فرد مبتلا نسبت به ابتلا به انواع بیماری های عفونی حساس می شود .

گاهی از زمان ورود ویروس به بدن تا بروز عوامل بیماری ماهها و یا سالها طول می کشد . یعنی چه بسیارند افراد به ظاهر سالمی که در واقع ناقل ویروس ایدز هستند و می توانند دیگران را آلوده کنند .
شایع ترین راه انتقال ایدز در ایران استفاده از سرنگ آلوده توسط معتادین تزریقی و یا انتقال خون آلوده است . در کل باید دانست ترشحات بدن فرد آلوده انتقال دهنده این ویروس به دیگران است حتی ثابت شده است مادر آلوده از طریق شیر دادن به نوزاد خود می تواند بیماری را منتقل کند . به دلیل خدمات ناچیزی که به بیماران مبتلا به ایدز ارائه می شود و همچنین به علت تصورات نادرست حاکم بر جامعه که به این بیماران نه به عنوان یک بیمار نیازمند به کمک بلکه به عنوان یک مجرم محکوم به اعدام نگریسته می شود ، بیماران تمایلی به معرفی خود ندارند . این تصور نابخردانه بزرگترین ضربه را به خود جامعه وارد می کند . زیرا تا زمانی که افراد مبتلا از واهمه طرد شدن از خانواده و جامعه از مراجعه به مراکز بهداشتی و درمانی خودداری می نمایند . به عنوان منابع بالفعل بیماری تسری دهنده آن در سطح جامعه خواهند بود و روز به روز بر شمار مبتلایان افزوده خواهد شد.

هم اکنون در تهران مرکز کلینیکی ویژه ایی برای این منظور تشکیل شده و مراجعه کنندگان به این مرکز به جای اعلام نام و نام خانوادگی خود ، فقط یک کد دریافت می کنند و دارای شماره می شوند تا از آن طریق بتوانند مسائل خود را بدون ترس از شناخته شدن پیگیری کنند.


دوشنبه 28 آوریل, 2008 8:09 am
مشخصات شخصی WWW
آواتار کاربر

عضو: شنبه 24 نوامبر, 2007 7:39 pm
پست ها: 546
آدرس: تهران
پست Re: ایدز ( Aids ) چیست ؟
عامل ایدز ، ویروس اچ-آی-وی است و ایدز به سندرم نقص ایمنی اکتسابی اشاره می کند. باید دانست که هرفرد آلوده به ویروس اچ-آی-وی ، الزاما مبتلا به ایدز نیست بلکه باید یک سری معیارهای شاخص ایدز را بروزدهد تابگوییم به ایدز مبتلا شده است . تنها نیمی از افراد آلوده به ویروس اچ-آی-وی ، درطی ۱۰ سال به سندرم ایدز مبتلا می شوند . این فاصله زمانی از فردی به فرد دیگر متفاوت است و به عوامل زیادی منجمله وضعیت سلامتی فرد و عادات بهداشتی وی ارتباط دارد .
امروزه به کمک بعضی ازداروها می توان این فاصله را طولانی تر کرد . آزمایشاتی که بطور معمول برای تشخیص این عفونت بکار می رود ، بر اساس جستجوی آنتی بادی های ایجاد شده توسط بدن دربرابر ویروس اچ-آی-وی است . میزان این آنتی بادی ها در اکثر مردم در طی ۳ ماه پس از عفونت قابل شناسایی است. ( بطور متوسط حدود ۲۵ روز پس از تماس ) . اما در بعضی موارد ممکن است این زمان به ۶ ماه هم برسد . بنابراین در حال حاضر پیشنهاد می شود که ۶ ماه پس از تماس احتمالی ، (تماس جنسی واژینال ، مقعدی یا دهانی بدون استفاده از کاندوم و یا استفاده از سوزن مشترک ) ، برای انجام آزمایش مراجعه کند . نکته بسیار مهمی که نباید فراموش شود این است که درطی این ۶ ماه نباید خود و دیگران را در معرض ویروس اچ-آی-وی قرار دهید .


دوشنبه 28 آوریل, 2008 8:15 am
مشخصات شخصی WWW
آواتار کاربر

عضو: شنبه 24 نوامبر, 2007 7:39 pm
پست ها: 546
آدرس: تهران
پست Re: ایدز ( Aids ) چیست ؟
منظور از تماس جنسی سالم چیست ؟

منظور این است که شما از آلودگی های منتقله از راه تماس جنسی ، نظیر ویروس اچ-آی-وی ، درامان هستید اگر و فقط اگر :
الف - اگر اصولا تماس جنسی نداشته باشید .
ب - اگر فقط با یک فرد تماس جنسی داشته باشید ، درحالی که هیچ کدام ازشما آلوده به ویروس اچ-آی-وی نبوده وشریک جنسی دیگری نداشته باشد .
پ - اگر بطور صحیح از کاندوم استفاده کنید .

انتقال این ویروس از طریق مایعات زیر به اثبات رسیده است :

الف - خون
ب - منی
پ - ترشحات واژن
ت - شیر مادر
ث - هر مایع دیگری درداخل بدن که حاوی خون باشد

شایعترین راههای انتقال ویروس اچ-آی-وی درحال حاضر به قرار زیر است :

الف - مقاربت ( واژینال ، مقعدی و یا دهانی ) بافرد آلوده .
ب - استفاده از سوزن مشترک با فرد آلوده .
پ - از مادر آلوده به جنین در داخل رحم و یا حین زایمان و یا در طی شیردهی .

علاوه بر آن ویروس می تواند از راه مصرف خون و یا فاکتورهای انعقادی آلوده هم منتقل شود .

آیا امکان انتقال از طریق مایعات بدن از قبیل آب دهان وجود دارد ؟

اگر چه مقدار کمی اچ-آی-وی در سایر مایعات بدن از قبیل آب دهان ، مدفوع ، ادار و اشک مشاهده شده اما هنوز در این مورد که اچ-آی-وی می تواند از طریق این مایعات منتقل شود اطمینان وجود ندارد و موردی مشاهده نشده است. هنوز پزشکان معتقدند که امکان ابتلا به اچ-آی-وی و ایدز از طریق لمس کردن، استفاده اشتراکی از وسایلی مانند فنجان و خودکار یا سرفه و عطسه وجود ندارد. اچ-آی-وی ویروسی نیست که از طریق اماکن عمومی مثل مدرسه ، رستوران و … منتقل شود. چون ویروس ایدز نمی تواند بمدت طولانی در محیط خارج از بدن به حیاط خود ادامه دهد ، تماسهای عادی در محیط کار ، اجتماع و مدرسه باعث انتقال بیماری نمی شود ویروس ایدز به شدت به حرارت حساس است. شناخت راههای انتقال بیماری در پیشگیری از آلودگی بسیار موثر است .


دوشنبه 28 آوریل, 2008 8:17 am
مشخصات شخصی WWW
آواتار کاربر

عضو: شنبه 24 نوامبر, 2007 7:39 pm
پست ها: 546
آدرس: تهران
پست Re: ایدز ( Aids ) چیست ؟
ویروس مولد ایدز از چند راه عمده زیر ، از فرد آلوده به شخص سالم منتقل می شود:

- سرایت از راه تماس جنسی
شایعترین راه سرایت آلودگی، تماس جنسی است . ویروس ممکن است از فرد آلوده به شریک جنسی اش منتقل بشود (مرد به مرد، مرد به زن و زن به مرد). سرایت از زن به زن هم امکان دارد آلودگی از راه تماس جنسی ۸۰ درصد کل موارد را شامل می شود که بیشتر از ۷۰ درصد آن از راه تماس با جنس مخالف و ۱۰ درصد آن از طریق همجنس بازی است. وجود بیماریهای مقاربتی دیگر مانند سوزاک سیفلیس و همچنین زخمهای دستگاه تناسلی ، خطر آلودگی را چند برابر خواهد کرد. بنابر این توجه به این مهم و درمان فوری آنها باید مد نظر قرار گیرد . زنان، بیشتر در معرض خطر آلودگی بوسیله شریک جنسی خود قرار دارند ، زیرا احتمال انتقال از مرد به زن بیشتر از زن به مرد می باشد.

- سرایت از راه خون و فراورده های خونی


دوشنبه 28 آوریل, 2008 8:18 am
مشخصات شخصی WWW
آواتار کاربر

عضو: شنبه 24 نوامبر, 2007 7:39 pm
پست ها: 546
آدرس: تهران
پست Re: ایدز ( Aids ) چیست ؟
ایدز ، از راه های زیر قابل سرایت نیست:

۱_ تماس معمولی افراد در منزل یا اجتماع با بیمار
۲_ دست دادن
۳_ استفاده از وسایل غذا خوری مشترک :بشقاب، لیوان، قاشق و چنگال و…
۴_ استفاده از استخر های عمومی و یا توالت عمومی
۴_ بغل گرفتن و یا بوسیدن صورت
۵_ عطسه و سرفه
۶_ دستگیره در، گوشی تلفن و میله اتوبوس
۷_ استفاده از البسه دست دوم
۸_ آب و غذا
۹_ تماس با اشک و عرق بیمار
۱۰_ استفاده از وسیله نقلیه مشترک
۱۱_ نیش حشرات


دوشنبه 28 آوریل, 2008 8:19 am
مشخصات شخصی WWW
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 10 پست ]  برو به صفحه 1, 2  بعدی

افراد آنلاین

کاربر حاضر در این تالار : - و 1 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
cron
استفاده و نقل از مباحث سایت، فقط با ذکر منبع و لینک سایت میکرورایانه مجاز است.
Copyright © 2006 - 2010 MicroRayaneh - Powered by phpBB © phpBB Group
Valid CSS2 Valid XHTML 1.0
طراحی سایت : میکرو رایانه