تالار گفتگوی میکرو رایانه - مشاهده موضوع - پوست و مراقبتهای ویژه - ماسکهای مفید برای پوست
مشاهده پست های بی پاسخ | مشاهده موضوعهای فعال تاریخ امروز چهارشنبه 22 می, 2019 2:11 amپاسخ به موضوع  [ 29 پست ]  برو به صفحه 1, 2, 3, 4, 5, 6  بعدی
 پوست و مراقبتهای ویژه - ماسکهای مفید برای پوست 
نویسنده پیام
آواتار کاربر

عضو: جمعه 30 نوامبر, 2007 2:37 am
پست ها: 357
آدرس: تهران
پست پوست و مراقبتهای ویژه - ماسکهای مفید برای پوست
درباره ی پوست چه می دانید؟

تشریح پوست

پوسـت بزرگترین ارگان بدن هر فردی است و خواص متعددی دارد:

1) محافظت اعضای داخلی از ورود هر نوع ماده خارجی (سیستم دفاع مکانیکی )

2) از بین بردن موادی که به طوراتفاقی وارد پوست شده اند (سیستم دفاع ایمونولوژیکی )

3) محافظت بدن در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید


کـُلاژن مهمترین پروتئین موجود در بافت های بدن ، استخوان ، غضروف و پوست می باشد که نوعی پروتئین است و باعث قوام پوست می شود.
پوست انسان از سه لایه تشکیل شده است:

1) اپیدرم یا رو پوست 2) درم 3) هیپودرم

پوست همچنین دارای ضمایم مو، ناخن و غدد مترشحه چربی و عرق می باشد.در داخل اپیدرم سلول ( یاخته ) های متفاوتی وجود دارند که وظایف متنوعی دارند از جمله:

- سلول های کراتین ساز که وظیفه ساخت کراتین پوست را دارند. این سلول ها بخش اعظم این لایه را تشکیل می دهند و از سلول های زایا درست شده و به طرف بیرون پوست در حرکت هستند. با گذر از این لایه تکامل می یابند و به سطح پوست می رسند و بالاخره ریزش می کنند. طول زمانی که نیاز است یک سلول از عمق لایه ( لایه پایه ) به سطح پوست برسد حدود 24 تا 42 روز می باشد.

- سلول یا یاخته دیگر این لایه سلول های رنگدانه ساز هستند که باعث بروز رنگ پوست افراد می شوند. وظیفه این سلول ها محافظت بدن از ورود اشعه ماوراء بنفش است که برای بدن مضر می باشد.

در داخل اپیدرم هیچگونه رگ خونی وجود ندارد و تغذیه این لایه توسط لایه زیرین آن یعنی درم صورت می گیرد. زیرِ لایه اپیدرم یا رو پوست، لایه درم قرار دارد. این لایه دارای عروق خونی فراوانی است که به صورت شبکه هایی در این لایه دیده می شوند و مسئول تغذیه و تنظیم درجه حرارت بدن هستند. به این صورت که با افزایش دمای محیط ، جریان خون در این شبکه های عروقی افزایش می یابد و دمای داخل بدن به سطح پوست انتقال می یابد و از طریق انتشار، و همچنین ایجاد تعریق ، دمای داخلی بدن تعدیل می شود. در این لایه علاوه بر عروق خونی؛ اعصاب نیز وجود دارند که مسئول حس در پوست می باشند. انتهاهای عصبی در این لایه به صورت اختصاصی هستند. گیرنده های عصبی حس لامسه، سرما، گرما ؛ ارتعاش ( VIBRATION ) و حس موقعیت ( POSITION ) در این لایه وجود دارند. همچنین رشته های عصبی با انتهای آزاد، جهت حس درد در این لایه وجود دارند. عمده ماده ی موجود در درم ، کـُلاژن ( مهمترین پروتئین موجود در بافت های بدن ، استخوان ، غضروف و پوست ) می باشد که نوعی پروتئین است و باعث قوام پوست می شود. همچنین اِلاستین ( پروتئین دیگر درم ) باعث ایجاد خاصیت ارتجاعی در پوست می گردد. بین درم و اپیدرم یک لایه نازک وجود دارد که مسئول اتصال این دو لایه می شود. در زیر درم لایه هیپودرم وجود دارد که غنی از بافت چربی است. این لایه به صورت یک عایق عمل می کند و مثل یک ضربه گیر می باشد.

::rose::

_________________
تصویر


دوشنبه 04 فوریه, 2008 10:30 am
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: جمعه 30 نوامبر, 2007 2:37 am
پست ها: 357
آدرس: تهران
پست Re: پوست و مراقبتهای ویژه - ماسکهای مفید برای پوست
بهداشت و زيبايي پوست


به طور کلي پوست افراد مختلف بر اساس چربي و ترشحات آن به چهار نوع تقسيم مي شود:

1- پوست معمولي:

پوستي است که ترشحات چربي آن در حد متعادل بوده و دچار خشکي يا چربي بيش از اندازه نيست. اکثر افراد داراي چنين پوستي هستند. اين نوع پوست هنگام لمس بسيار با طراوت و تازه است.

2- پوست چرب:

در پوست بدن يک فرد بالغ ، حدود دو ميليون غده چربي وجود دارد که بيشتر آنها در پوست صورت ، سر، سينه، پشت، دست و پا پراکنده هستند. ولي کف دست و پا فاقد غده چربي است.
خستگي و کار زياد، کشيدن سيگار، مصرف الکل، مصرف مواد آرايشي غيراستاندارد يا مصرف بي رويه و زياد اين مواد، استفاده خودسرانه و نابجاي برخي داروها موجب آسيب پوست و بروز چروک و پيري زودرس پوست مي شود .
چربي پوست دو عمل انجام مي دهد:
1) دفع برخي مواد زايد 2) محافظت از پوست در برابر سرما، رطوبت و مواد خارجي از جمله مواد آرايشي، ميکروب ها و نور آفتاب. اگر ترشح چربي پوست بيش از حد طبيعي باشد، پوست فرد هميشه چرب و براق است. حداکثر چربي پوست در سنين شانزده تا پنجاه سالگي است.
پوست خود را از تابش زياد آفتاب، وزش بادهاي گرم و خشک و همچنين سرما محافظت کنيد. براي اين محافظت بهتر است علاوه بر پوشش مناسب از کرم هاي ضدآفتاب نيز استفاده کنيد.

3- پوست خشک:

اين پوست به علت کمبود ترشح چربي و آب، خشک، زبر و نسبتاً خشن است و نرمي و لطافت لازم را ندارد و تدريجاً به رنگ تيره مي گرايد. پوست خشک معمولاً پوسته پوسته مي شود. خشکي پوست مي تواند در اثر تابش آفتاب مداوم يا بادهاي خشک گرمسيري باشد ولي بسياري از افراد به طور ژنتيکي داراي پوست خشک هستند.

4- پوست مختلط:

اين نوع پوست بسيار شايع است و به اين صورت است که برخي نواحي پوست بدن خشک و برخي نواحي چرب است. مثلاً ممکن است پوست گونه و پشت دست خشک و پوست پيشاني، بيني و چانه چرب باشد.

طريقه تشخيص نوع پوست


براي تشخيص نوع پوست خود کافي است يک تکه کاغذ را بر روي پيشاني، گونه ها و شانه خود بکشيد و سپس به آن نگاه کنيد. اگر بر روي کاغذ لکه هاي روغني کم و بيش وسيعي مشاهده شود، پوست شما چرب است. اگر فقط اثر مختصري از چربي بر روي کاغذ بيفتد نشانه اين است که شما داراي پوست معمولي هستيد. اگر کاغذ با اصطکاک روي پوست حرکت کند و هيچگونه اثري از چربي بر روي آن نباشد، نشانه خشک بودن پوست شماست. اما اگر کاغذي که بر روي پيشاني و چانه و بيني کشيده مي شود چرب ، ولي کاغذي که بر روي گونه ها کشيده مي شود هيچگونه چربي نداشته باشد، نشانه آن است که پوست شما از نوع مختلط است.

توجه داشته باشيد
که حداقل چهار ساعت پيش از انجام اين آزمايش نبايد صورت خود را با آب و صابون شسته و يا از کرم و لوازم آرايش بر روي آن استفاده کرده باشيد.

عوامل مؤثر بر حالت و سلامت پوست

پوست يک فرد ممکن است در طول حيات و به خاطر تغييرات غددي، رواني، ارثي، محيطي يا بيماري تغيير کند. مثلاً بعضي افراد در سنين بلوغ دچار چربي بيش از حد پوست مي شوند که به علت افزايش هورمون هاي جنسي است. اکثر زنان پس از سن يائسگي (حدود پنجاه سالگي) دچار کاهش چربي پوست مي شوند. بنابراين ممکن است تا سن خاصي پوست شما چرب باشد و از آن به بعد معمولي يا مختلط شود يا بالعکس.

بهترين ماسک ها، همان ماسک هاي متشکل از آب ميوه ها، پوست ميوه ها يا بافت ميوه ها هستند که در منزل مي توان به راحتي از آنها استفاده کرد.

خستگي و کار زياد، کشيدن سيگار، مصرف الکل، مصرف مواد آرايشي غيراستاندارد يا مصرف بي رويه و زياد اين مواد، استفاده خودسرانه و نابجاي برخي داروها (مثلاً ماليدن مکرر پماد بتامتازون به صورت) موجب آسيب پوست و بروز چروک و پيري زودرس پوست مي شود .

- پوست خود را زياد با آب و صابون نشوييد ولي اگر به خاطر مسائل شغلي مجبوريد اين کار را انجام دهيد ، از صابون هاي خنثي استفاده کنيد.
- پوست خود را از تابش زياد آفتاب، وزش بادهاي گرم و خشک و همچنين سرما محافظت کنيد. براي اين محافظت بهتر است علاوه بر پوشش مناسب از کرم هاي ضدآفتاب نيز استفاده کنيد.
- در هواي گرم از کرم هاي مرطوب کننده و در هواي سرد از کرم هاي محافظ استفاده کنيد.
پوست هيچگاه نبايد خشک بماند چون در اين صورت به محرک هاي خارجي حساس مي شود .
- مصرف شير پاک کن اشکالي ندارد. شما مي توانيد به جاي شير پاک کن مصنوعي از نوع طبيعي مثل شير، بادام شيرين يا عصاره خيار استفاده کنيد.
- از مصرف سيگار و الکل پرهيز کنيد، چون اين دو ماده جزو مضرترين مواد براي پوست بوده و موجب تغيير رنگ، چروک پوست و پيري زودرس مي شوند.
- استفاده از ماسک هاي پوستي مي تواند مفيد باشد چون موجب تميزي ، طراوت و شادابي پوست مي شود . بهترين ماسک ها، همان ماسک هاي متشکل از آب ميوه ها، پوست ميوه ها يا بافت ميوه ها هستند که در منزل مي توان به راحتي از آنها استفاده کرد. براي اين منظور ابتدا صورت را بشوييد، قسمت مورد نظر از ميوه (مثلاً خيار) را بر روي نقاط مختلف پوست بگذاريد و بيست دقيقه بعد آن را با آب يا پنبه آغشته به گلاب از سطح پوست خود پاک کنيد.
بهترين زمان براي استفاده از ماسک ها هنگام غروب است.
- پوست هيچگاه نبايد خشک بماند چون در اين صورت به محرک هاي خارجي حساس مي شود .
بنابراين هرگاه پوست قسمتي از بدنتان خشک شده بود، حتماً آن را با کرم مناسبي چرب نگه داريد البته هيچگاه پوست خود را بيش از حد با کرم چرب نکنيد.


منبع :
درسنامه جامع پوست ايران – انتشارات تيمورزاده – زير نظر هيئت بورد پوست ايران

::rose::

_________________
تصویر


چهارشنبه 06 فوریه, 2008 8:42 am
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: جمعه 30 نوامبر, 2007 2:37 am
پست ها: 357
آدرس: تهران
پست Re: پوست و مراقبتهای ویژه - ماسکهای مفید برای پوست
بهداشت پوست نوجوانان


جوش و جوانی

تصویر

در دوران بلوغ به علت تغييرات هورموني و ترشح هورمونهاي جنسي ، پياز مو ، غدد عرق اكرين و اپوكرين در محلهاي ويژه اي از بدن رشد بيشتري كرده و فعالتر مي شوند . فوليكولهاي مو در روي صورت مردان و... فعالتر و انتهاي موها زبرتر مي شوند .غدد چربي در روي صورت ، سينه و قسمت بالاي پشت فعال مي شوند و دانه هاي غرور جواني ممكن است بروز كند.

يكي از تغييرات چشمگير ديگر كه در دوره نوجواني در پوست بروز مي كند ، ظاهر شدن تعدادي خالهاي رنگدانه است كه معمولترين آنها كك و مك است كه به علت عدم انتشار يكنواخت ملانين در سطح پوست و تجمع آن در نقاط ويژه اي تظاهر مي كنند . به طور متوسط ، نوجوانان سفيد پوست ممكن است 20-15 عدد از اين خال ها روي بدنشان پيدا شود و معمولاً بعد از دوره نوجواني ديگر خال جديدي ظاهر نمي شود . كك و مك كه دانه هاي كوچك قهوه اي رنگي هستند ، معمولا در نواحي كه در برابر اشعه آفتاب قرار مي گيرند ظاهر مي شوند .يكي ديگر از مشكلات پوستي كه در دوره نوجواني بروز مي كند ، جوشهاي غرور است كه 90 درصد پسرها و 80 درصد دخترها را مبتلا مي سازد .

بروز جوشهاي غرور جواني به علت فعاليت شديد غدد چربي است كه به وسيله هورمون اندروژن تحريك مي شوند . اين جوشها ابتدا به صورت نقطه سفيد رنگي هستند كه به علت خشك شدن چربي مترشحه در مجاري غدد چربي پوست ايجاد مي شوند . پس از مدتي در اثر فشار مواد كراتيني مجاري باز شده و مواد داخل آن ، در اثر اكسيداسيون سياهرنگ شده و چنانچه شرايط براي توسعه آنها مناسب باشد به صورت پابول پوستول و بالاخره در اثر عوامل ميكروبي به صورت جوش برجسته التهابي خودنمايي مي كند . محل معمولي اين جوشها بيشتر در صورت است . ولي در قسمت بالاي فقسه سينه ، پشت شانه ها و روي شانه ها هم بروز مي كنند .

غير از تغييرات هورموني عوامل ديگر مانند اضطراب ٬ عوامل شيميايي ( فنوباربيتال ، ايزونيازيد و فني توئين ) ممكن است سبب بروز جوشها و تشديد آنها شوند . نوجواناني كه دچار جوشهاي غرور مي شوند معمولاً پوست و موي آنها چرب است .

براي پيشگيري از عفوني شدن اين جوشها ، بهترين روش رعايت اصول بهداشتي است : مانند استحمام روزانه و شستشوي پوست صورت با آب گرم و صابون ( به خصوص شبها قبل از خواب ) ، محافظت پوست از باد ،آفتاب ، گرد و خاك و ... اگر چه توصيه مي شود كه رژيم غذايي در بهبود اين جوشها نقش دارد، ولي محدوديت غذايي توصيه نمي شود بلكه بهتر است به نوجوانان آموزش داده شود كه خود دقت كنند و متوجه شوند كه چه غدايي سبب ازدياد جوشها مي شود تا از خوردن آنها پرهيز كنند .

مصرف مايعات فراوان ، ميوه ها ، سبزي ها در پيشگيري از بروز جوشهاي غرور و يا تشديد آنها موثر است . خارج كردن چربي درون دانه ها با دستهاي تميز و گاز ضد عفوني توام با فشاري نرم و آرام پيشنهاد مي شود . وسايل استحمام ، حوله صورت ، تيغ يا ماشين ريش تراش بايد ويژه و شخصي باشد . لباس زير هر روز تعويض ، شسته و اتوكشي شود . از دست زدن و بازي كردن با جوشها مطلقاً خودداري شود . ورزش كردن ، تفريح در هواي پاك و تميز ، استراحت كردن به اندازه كافي در پيشگيري از بروز جوشهاي غرور موثر است . پرهيز از سيگار كشيدن در سلامت پوست و حفظ زيبايي و درخشندگي پوست صورت نقش اساسي دارد . پايبند بودن به دين و خداي بزرگ ، به انسان، شكيبايي و اعتماد به نفس مي دهد كه از عصبانيت و نگراني ها و فشارهاي رواني كه عاملي براي بروز جوشهاي غرور هستند ، جلوگيري مي كند .

برخي از داروهاي مصرفي همانند داروهاي كورتوني، داروهاي ضد تشنج، داروهاي ضد افسردگي (ليتيوم) و مقادير زياد ويتامين ها (همانند 12B ،6B، 1B) كه باعث افزايش جوش هاي صورت مي گردد.

چنانچه جوشهاي غرور به حالت التهابي بروز كنند ، ممكن است درمان با آنتي بيوتيك ( تتراسايكلين ) به صورت دوره اي ، كورتيكواستروئيد ، تزريق در ضايعه ها ، جراحي هاي كوچك لازم باشد .

منبع: تبیان

::rose::

_________________
تصویر


یکشنبه 27 آوریل, 2008 9:51 am
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: جمعه 30 نوامبر, 2007 2:37 am
پست ها: 357
آدرس: تهران
پست Re: پوست و مراقبتهای ویژه - ماسکهای مفید برای پوست
بهترین رژیم غذایی برای پوست شما

تصویر

همانطور كه بارها ذكر شده، رژیم مناسب برای حفظ سلامت پوست تقریباً همان رژیمی است كه برای حفظ سلامت كل بدن نیاز است. دلیل این است كه رژیم مناسب برای سلامت كل بدن، فرایند پیری سلولی را كند می سازد و پوست نیز به عنوان جزئی از بدن با این رژیم سلامتی بیشتری بدست می آورد. البته رعایت یك سری نكات خاص در مورد پوست از اهمیت خاصی برخوردار است كه در این مطلب بیان خواهد شد.

تعادل و تنوع

امروزه رعایت یك رژیم متعادل در همه جا توصیه می شود. ولی واقعاً یك رژیم متعادل چگونه است؟ منظور متخصصان تغذیه از رعایت یك رژیم متعادل، دریافت كافی كلیه مواد مغذی مورد نیاز است تا فرد دچار سوء تغذیه پروتئین و كمبود ویتامین و املاح نشود. اجرای چنین برنامه ای نقش مهمی در زندگی بسیاری از افراد، خصوصاً كسانی كه علاقه زیادی به مصرف غذای بیرون از منزل را دارند، ایفا می كند. البته به خاطر داشته باشید برای اینكه بتوانیم با مواد غذایی طبیعی از فرایند پیری جلوگیری كنیم، لازم است یك سری مواد غذایی را بیش از مقدار مورد نیاز مصرف كنیم.

استفاده از هرم غذایی و برنامه راهنمای روزانه غذا (Daily Food Guide) یك شیوه آسان و قابل درك برای اطمینان از مصرف یك رژیم متعادل است.

- 6 تا 11 واحد از نان و غلات
- 3 تا 5 واحد از سبزیجات
- 2 تا 4 واحد از میوه ها
- 2 تا 3 واحد از گوشت یا جانشین هایش (ماهی، مرغ، تخم مرغ، حبوبات و دانه ها)
- 2 واحد از شیر و محصولات لبنی


برای اینكه مطمئن باشیم كلیه مواد مغذی در حد نیاز تامین شده اند بهتر است در هر گروه غذایی از مواد متنوعی استفاده كنیم.

میوه ها و سبزیجات

تصویر

حتماً از قدیمی ترها شنیده اید كه مصرف مواد غذایی تازه كلید جوانی است. اكنون این مساله از نظر علمی نیز به اثبات رسیده است. میوه و سبزی تازه از پیری زودرس پوست جلوگیری می كنند زیرا محتوی مقدار زیادی آنتی اكسیدان هستند. بسیاری از رنگدانه های شیمیایی( phytochemicals )كه در میوه ها و سبزی ها موجودند خاصیت آنتی اكسیدانی بسیار بالایی دارند. این آنتی اكسیدان ها موجب جلوگیری از تخریب سلولی می شوند . بدین صورت كه رادیكال های آزاد موجود در بدن خصوصاً در منطقه پوست را كه در تماس با محیط اطراف است، فلج كرده و جلوی عملكرد تخریبی آنها را می گیرند. برای اطمینان از وجود آنتی اكسیدان كافی در میوه و سبزی، آنها بصورت خام و تازه ( یا نیم پز ) مصرف كنید، چون حرارت و نگهداری در یخچال و فریزر محتوای آنتی اكسیدانی آنها را كاهش می دهد.

مایعات

پوستی كه رطوبت كافی داشته باشد كمتر چروك می شود، پس با مصرف مقدار زیادی آب در طی روز، آب مورد نیاز برای تعریق پوست را فراهم كنید تا خشك نشود. متخصصان توصیه می كنند كه 6 تا 8 لیوان آب در روز بنوشید. قهوه و نوشابه منابع خوبی برای تامین مایعات نیستند زیرا حاوی كافئین هستند كه یك ماده دیورتیك ( ادرار آور ) است و موجب دفع آب بصورت ادرار می شود. نكته دیگر اینكه 2 تا 3 ساعت قبل از خواب آب زیادی ننوشید زیرا ممكن است موجب افزایش ورم صبحگاهی و كشیدگی بیش از اندازه پوست شد.


كالری مصرفی

غیر از سوختن پوست زیر آفتاب ظهر،اضافه و كم كردن وزن به سرعت پوست را چروك می كند، زیرا با افزایش چربی بدن پوست كش آمده و با لاغر شدن، چربی بدن تحلیل می رود و پوست جمع شده ، چروك می خورد. البته میزان جمع شدن پوست به سن فرد ( هر چه سن بالاتر باشد احتمال چروك شدن بیشتر است )، ژنتیك و دیگرعوامل موثر مثل نوع رژیم بستگی دارد. پس مراقب كالری مصرفی تان باشید تا دچار اضافه وزن نشوید و اگر قصد كاهش وزن دارید ، حتماً زیر نظر متخصص تغذیه رژیم بگیرید زیرا اضافه و كم كردن مرتب وزن، نه تنها برای پوست بلكه برای كل بدن مضر است.

پخت غذا

شیوه كلی پخت غذا استفاده از حرارت است و همانطوری كه می دانید و كلیه شیمی دان ها گفته اند افزایش حرارت موجب تغییر محتوایی در مواد غذایی می شود. این به چه معنی است؟
بدین معنا است كه هر دفعه گرم كردن غذا، فرایندهای تخریبی اكسیداسیون به سرعت بالا می رود؛ به عبارت دیگر حرارت، مواد مغذی و آنتی اكسیدان های موجود در غذا را كاهش و رادیكال های آزاد را افزایش می دهد. در نتیجه آنتی اكسیدان كمتر و رادیكال آزاد بیشتری دریافت می كنیم كه عامل اصلی پیری پوست است. ولی نخوردن غذای پخته هم اشتباه است و نباید مصرف غذاهای پخته شده را قطع كنید تا از اثرات مخرب آن مصون باشید.

باید مدت زمان پخت مواد غذایی را كاهش دهید و از سرخ كردن زیاد غذاها و پختن آنها با مقادیر فراوان روغن و چربی بپرهیزید. بهترین روش پخت، پختن غذا با مواد غذایی كاملاً تازه در مدت كم و مصرف سریع آن است.


* منبع :www.smartskincare.com

::rose::

_________________
تصویر


یکشنبه 27 آوریل, 2008 10:00 am
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: جمعه 30 نوامبر, 2007 2:37 am
پست ها: 357
آدرس: تهران
پست Re: پوست و مراقبتهای ویژه - ماسکهای مفید برای پوست
پوست خود را نجات دهید

تصویر

شاید هیچگاه حاضر نشوید پوست صورت خود را به چاقوی جراحان بسپارید . اما بی شك با شیوه های آسانتر و لطیف تر نگهداری و جوان نگه داشتن و شادابی پوست موافق هستید.

پاكسازی صورت كه با یك لوسیون اسیدی انجام می گیرد ، راه حل مناسبی است كه توسط متخصصان پوست توصیه می شود. كم هزینه بودن آن نیز از فاكتورهای پیشنهادی این راه حل است. به علاوه افراد می توانند حتی پس از پاكسازی صورت، بدون صرف چندین روز در بیمارستان ، با تحت مراقبت بودن به محل كار خود برگردند.

بخور صورت حتی با آب ، راه حل موثری برای شفافیت و شادابی پوست است . چنانچه جوش یا لكی در صورت مشاهده كردید، دراولین فرصت به پزشك مراجعه كنید. نه اینكه از دوستان و اطرافیان در پی راه حلی برای رفع مشكل عضو حساسی همچون پوست صورت خود باشید.

ماسك های طبیعی میوه ، قراردادن پوست میوه یا تكه ای از آن بر روی پوست صورت و سپس دراز كشیدن و استراحت دادن به عضله های صورت، توصیه نتیجه بخش دیگری از جانب متخصصان پوست و زیبایی است كه شفافی و شادابی صورت را به شما هدیه می دهد.

به یاد داشته باشید كه راز سلامت و شادابی پوست، پاكیزه نگه داشتن آن است و همانطور كه گفته شد، شست و شو ، بخاردادن و استفاده از لوسیون های مخصوص از شیوه های تمیز نگه داشتن صورت است.

مصرف خوراكی میوه های حاوی ویتامینE.A.C و هر نوع میوه و سبزیجات تازه دیگر تاثیر چشم گیری در زیبایی و شفافی پوست شما دارند. شیر تازه و ذرت نیز حاوی موادی هستند كه در شادابی و سلامت پوست مؤثر هستند . رژیم غذایی خود را تحت نظر یك متخصص تغذیه و پوست تغییر دهید.

مصرف چربی و مواد قندی بیش از حد، از مهمترین نابود گران طراوت و پوست هستند.

در معرض اشعه آفتاب ، به مدت طولانی، آنهم بدون لایه های حفاظتی كرم های ضد آفتاب قرار نگیرید .

استفاده از لوسیون های ضد آفتاب، محدود و مختص به گروه سنی خاص یا زن و مرد بودن ندارد. كودك و بزرگ، زن و مرد باید پوست خود را در مقابل اشعه های مضر آفتاب حفاظت نمایند.

هنوز شیوه های ارزان و كم هزینه دیگری برای محافظت از پوست، زیبایی و شادابی آن وجود دارد كه یقینا قابل مقایسه با آخرین راه حل ، یعنی عمل جراحی نیستند. كمپرس آب گرم بر روی صورت باعث باز شدن منافذ غدد چربی پوست می شود و مواد زاید را می زداید. پس از كمپرس آب گرم، صورت خود را با آب سرد به آرامی بشویید.

چنانچه پوست صورتتان چرب یا معمولی است، هفته ای یك یا دوبار و اگر پوست خشك دارید، حداقل هفته ای یك باربخور دادن صورت را انجام دهید و سپس از صابون های ملایم و متناسب با نوع پوستتان استفاده كنید.

حمام آفتاب یا قراردادن پوست صورت و بدن در معرض هوای آزاد( حمام هوا) نیز از شیوه های تغذیه ای پوست هستند .
پس از هر نوع حمام، حتماً از كرم مرطوب كننده استفاده كنید. به خصوص در زمستانها كه پوست كمی به خشكی می گراید، كرم مرطوب كننده در شادابی و تازگی پوست نقش موثری دارد.

شستن پوست صورت و بدن با اسنفج و پارچه های مخصوص شستشوی بدن در حمام( كیسه و لیف) را فراموش نكنید. با این عمل، جریان خون بهتر به جریان می افتد، پوست تنفس می كند و منافذ آن باز می شوند. نتیجه ، پاكیزگی ، شادابی و لطافت پوست است بخاطر داشته باشید كه پس از هر حمام، پارچه های مخصوص شستشو در حمام را در معرض مستقیم آفتاب قرار دهید و به پاكیزه كردن ضد عفونی نمودن آنها توجه بسیار داشته بشاید.

به محض اینكه احساس سوزش در پوستتان كردید ( به ویژه در تابستان های گرم ) پوستتان را خنك كنید. از كمپرس آب سرد استفاده كنید. روی پوست خود حوله یا پارچه مرطوب و خنكی قرار دهید . دوش آب سرد نیز از راه های دیگر شاداب كردن پوست بدن است. سپس، یك لایه كرم مرطوب كننده در حالیكه هنوز تری بدنتان هست، روی پوستتان بمالید.

دست و صورت را نباید زیاد با آب و صابون شست، زیرا باعث خشكی صورت و پوست می شود.

چنانچه در پوست صورتتان یا دست ها مویرگ های سطحی پوست را مشاهده كردید، نشانه ای برا ی كمبود ویتامینC و ناشی از كمبود مصرف سبزیجات یا میوه های تازه است. استفاده زیاد از آب و مواد شوینده، آرایشی و بهداشتی صدمات جبران ناپذیری به پوست می زند و حتی باعث بروز حساسیت می شود. مراقبت از پوست هیچگاه نباید در حاشیه قرار گیرد یا با درمان های پیشنهادی از جانب اشخاصی به جز پزشك انجام گیرد.

::rose::

_________________
تصویر


شنبه 03 می, 2008 10:14 am
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 29 پست ]  برو به صفحه 1, 2, 3, 4, 5, 6  بعدی

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 7 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
cron
استفاده و نقل از مباحث سایت، فقط با ذکر منبع و لینک سایت میکرورایانه مجاز است.
Copyright © 2006 - 2010 MicroRayaneh - Powered by phpBB © phpBB Group
Valid CSS2 Valid XHTML 1.0
طراحی سایت : میکرو رایانه