تالار گفتگوی میکرو رایانه - مشاهده موضوع - مهم ترین علل آسیب دیدگی موها و علت ریزش مو
مشاهده پست های بی پاسخ | مشاهده موضوعهای فعال تاریخ امروز چهارشنبه 22 ژانویه, 2020 3:22 pmپاسخ به موضوع  [ 2 پست ] 
 مهم ترین علل آسیب دیدگی موها و علت ریزش مو 
نویسنده پیام
آواتار کاربر

عضو: دوشنبه 12 می, 2008 12:09 pm
پست ها: 49
پست مهم ترین علل آسیب دیدگی موها و علت ریزش مو
خوره و به دنبال ایجاد آسیب شدیدتر، ریزش مو، از بیشترین دلایل مراجعه بیماران زن و مرد به پزشکان است. بنابراین بهتر است علل آسیب دیدگی مو را بهتر بشناسیم تا بتوانیم از ایجاد آن پیشگیری کنیم.علت آسیب دیدگی موها رفتاری است که ما با آنها انجام می دهیم و مهم ترین علت آن است که ما موهای خود را نمی پذیریم و سعی در تغییر شکل و حالت آنها می کنیم.

مهم ترین علل آسیب دیدگی موها

برس زدن بیش از حد و غلط:
برس زدن در حد معمول اشکالی ندارد و جهت زدودن آلودگی و گرد و غبار و همچنین پخش کردن چربی پوست در تمام سطح موها و نیز ایجاد ظاهری آراسته مفید است اما در صورتی که بیش از حد برس زده شود یا موهایی را که داخل هم فرو رفته اند به شدت به وسیله برس جدا کنید یا اینکه موها را برخلاف جهت به وسیله یک برس نوک تیز شانه بزنید همگی این موارد باعث آسیب دیدگی موها می شود.

تحت کشش قرار دادن موها:
بدین صورت که موها را محکم ببندید مثل مدل های دم اسبی یا مدل گوجه ای یا اینکه آنها را در حال کشش ببافید. این کار علاوه بر آسیب رساندن به ساقه مو می تواند باعث ریزش مو از ریشه آن شود که در صورت تکرار به طاسی دائمی آن ناحیه منجر می شود.

فر زدن موهای صاف یا صاف کردن موهای فر:
این کار باعث شکستن پیوندهای گوگردی موها می شود و در نتیجه موها قدرت خود را از دست می دهند و به راحتی می شکنند. پس از انجام این کار قدرت مو قابل برگشت نیست و آسیب وارد شده به آن قسمت از ساقه مو دائمی خواهد بود.

بی رنگ کردن مو و استفاده از رنگ های دائمی مو:
برای اینکه بتوان مو ها را بی رنگ (دکلره) کرد یا رنگ جدیدی در آن به وجود آورد باید به جدار مو نفوذ کرد.
این کار معمولاً با استفاده از مواد مخربی نظیر آب اکسیژنه صورت می گیرد بنابراین پس از رنگ کردن دائمی موها نباید توقع داشته باشیم که موها حالت و قوام قبلی را داشته باشند. چنین موهایی سست و شکننده می شوند و درخشش خود را از دست می دهند و الکتریسیته ساکن باعث حالت نگرفتن آنها می شود.
در صورتی که چند عمل مختلف مثل دکلره کردن، رنگ کردن و فر زدن با هم انجام شود مسلماً این آسیب ها بسیار شدیدتر خواهد بود.


استفاده بیش از حد از وسایل گرمازا مثل سشوار:
برای خشک شدن موها بهترین راه، آن است که آن را به تدریج با یک حوله خشک کنیم و استفاده از سشوار برای سرعت بخشیدن به روند خشک شدن مو یا حالت دادن آن می تواند باعث آسیب رسیدن به موها شود و در صورت استفاده از سشوار بهتر است آن را با درجه کم و از فاصله دور به کار بریم.

عوامل محیطی به خصوص نور آفتاب:
یکی از مهم ترین علل فرسودگی موها تماس طولانی مدت با نور خورشید است. تابش اشعه خورشید باعث ایجاد رادیکال های آزاد در ساقه مو می شود که شبکه پروتئینی مو را تغییر داده، باعث خراب تر شدن موها می شود. برای جلوگیری از این مساله باید هنگام کار زیر آفتاب از کلاه استفاده شود. شنا کردن در آب استخر هایی که حاوی کلر زیادی هستند نیز می تواند به موها آسیب برساند و آنها را خشک و زبر کند.

عادت به بازی کردن با موها:
این مساله یک وضعیت روانی خاص است که در بعضی موارد منجر به طاسی یک قسمت از سر می شود و علامت شناسایی آن هم، شکستن موها در اندازه های مختلف است که به دلیل بازی کردن و کندن مکرر موها است. درمان این حالت به خصوص در افراد بزرگسال و خانم های جوان مشکل است و نیاز به مشاوره با روانپزشک دارد.
وقتی که مویی آسیب دید و جدار آن شکست، دیگر نمی شود آن را ترمیم کرد. به عبارت دیگر نمی توان شکستگی های ایجاد شده را به هم چسبانید بنابراین باید با آن به ملایمت رفتار کرد تا آسیب شدیدتر نشود و به طور کامل کنده نشود و باید صبر کرد تا موهای جدید درآید و جانشین مو های آسیب دیده شود.
در واقع تنها راه آن است نگذاریم موها خراب شوند وگرنه در صورت خراب شدن آنها باید منتظر باشیم تا موهای جدید رشد کرده جای آنها را بگیرند. بنابراین هدف ما در برخورد با موهای آسیب دیده آن است که اولاً نگذاریم آسیب دیدگی بیشتر از این شود و ثانیاً همین موها را به بهترین نحو نگه داریم تا دچار ریزش نشوند.

برای این کار در ابتدا باید علل آسیب دیدگی موها را برطرف کرد. از شامپوهای ملایم جهت شست وشوی موها استفاده کرد، دفعات شست وشو را تا حد امکان کاهش داد. پس از شامپو زدن از مواد نرم کننده مو و لوسیون ها و روغن های چرب کننده مو استفاده کرد.
برای این کار بهترین مواد نرم کننده، آنهایی هستند که حاوی پروتئین های تجزیه شده یعنی اسید های آمینه هستند.
برای خشک کردن اینگونه مو ها نباید از سشوار استفاده کرد مگر اینکه با درجه کم و فاصله زیاد این کار انجام شود.
موی آسیب دیده را نباید ماساژ داد یا زیاد برس کشید. برای شانه کردن آنها نباید از شانه های پلاستیکی که دارای جدار برنده هستند یا از برس های فلزی نوک تیز که باعث خراش موها می شوند، استفاده کرد. موها را نباید در حالی که خیس هستند شانه زد. باید از بستن موها یا بافتن آنها در حالی که محکم کشیده شده اند، خودداری کرد.

_________________
مطالب پزشکی تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشكی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشك جهت تشخیص و درمان دانست


جمعه 13 فوریه, 2009 3:43 pm
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: دوشنبه 12 می, 2008 12:09 pm
پست ها: 49
پست Re: مهم ترین علل آسیب دیدگی موها و علت ریزش مو
موخوره

موخوره یعنی دو یا چند شاخه شدن انتهای موها. این وضعیت که بسیار هم شایع است بیشتر در خانم هایی که مو های بلند دارند، ایجاد می شود. موخوره در واقع نوعی شکستگی ساقه مو است که در اثر دستکاری زیاد موها ایجاد می شود. از علل مهم موخوره برس یا شانه کشیدن شدید و محکم موهایی که در هم فرو رفته اند، است که حتماً باید از این کار اجتناب کرد.
مو خوره وقتی ایجاد شد چاره ای برای ترمیم دوباره آن وجود ندارد. در واقع نوک موها را که چند رشته شده است، نمی توان مجدداً به هم چسباند. هر چند برخی از حالت دهنده های حاوی پروتئین های هیدرولیزه ممکن است به طور موقت تا حدودی آن را ترمیم کند اما پس از گذشت چند ساعت یا بعد از شستن موها دوباره اثر آنها برطرف می شود. بنابراین تنها راه درمان موخوره آن است که موها را از بالای قسمتی که دچار موخوره شده است،کوتاه کنیم. این کار باعث می شود شکاف ایجاد شده در نوک مو به سمت ریشه مو حرکت نکند و از بدتر شدن وضعیت پیشگیری می کند. از سوی دیگر بلند بودن موها در ایجاد مو خوره نقش دارد و بنابراین افرادی که زیاد دچار موخوره می شوند بهتر است موهای خود را به طور مرتب کوتاه کنند.

_________________
مطالب پزشکی تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشكی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشك جهت تشخیص و درمان دانست


جمعه 13 فوریه, 2009 3:44 pm
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 2 پست ] 

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 4 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
cron
استفاده و نقل از مباحث سایت، فقط با ذکر منبع و لینک سایت میکرورایانه مجاز است.
Copyright © 2006 - 2010 MicroRayaneh - Powered by phpBB © phpBB Group
Valid CSS2 Valid XHTML 1.0
طراحی سایت : میکرو رایانه