تالار گفتگوی میکرو رایانه - مشاهده موضوع - سرطان
مشاهده پست های بی پاسخ | مشاهده موضوعهای فعال تاریخ امروز شنبه 25 می, 2019 3:46 pmپاسخ به موضوع  [ 7 پست ]  برو به صفحه 1, 2  بعدی
 سرطان 
نویسنده پیام
آواتار کاربر

عضو: جمعه 30 نوامبر, 2007 2:37 am
پست ها: 357
آدرس: تهران
پست سرطان
سرطان چیست؟

ضمیمه:
cancer-cell-am1.jpg


سرطان اصطلاحی برای اطلاق به گروهی از بیماری‌ها است که در آن سلول‌های غیرطبیعی بدون کنترل تقسیم می‌شوند و می‌توانند به سایر بافت‌ها تهاجم کنند.

سلول‌های سرطانی همچنین می‌توانند از طریق خون و دستگاه لنفاوی به سایر نقاط بدن گسترش پیدا کنند.

سرطان یک بیماری منفرد نیست، بلکه بسیاری از بیماری‌ها را شامل می‌شود. بیش از 100 نوع متفاوت سرطان وجود دارد. رده‌های اصلی سرطان‌ها بر حسب نوع سلولی اینها هستند:

کارسینوم:
این نوع سرطان در پوست یا در بافت‌هایی آغاز می‌شود که سطوح اندام‌های داخلی را می‌پوشانند.

سارکوم:
سرطانی است که در استخوان، غضروف، چربی، عضله، عروق خونی، یا سایر بافت‌های همبند یا پشتیبان آغاز می‌شود.

لوسمی:
سرطانی که در بافت‌های خون‌ساز مانند مغز استخوان شروع می‌شود و باعث شمار زیادی از سلول‌های خونی غیرطبیعی تولید شوند و به خون وارد شوند.

لنفوم و میلوم:
سرطانی که در سلول‌های دستگاه ایمنی آغاز می‌شود.

سرطان‌های دستگاه عصبی مرکزی:
سرطان‌هایی که در بافت‌های مغز و طناب نخاعی آغاز می‌شود.

منشاء سرطان


همه سرطان‌ها در سلول‌ها، واحد پایه‌ای بدن آغاز می‌شوند.

بدن از انواع بسیاری از سلول‌ها ساخته شده است. این سلول‌‌ها به شیوه‌ای کنترل‌شده رشد می‌کنند و تقسیم می‌شوند تا سلول‌های بیشتری تولید کنند که برای سالم نگهداشتن بدن لازم است.

هنگامی که این سلول‌ها پیر یا آسیب‌دیده می‌شوند، می‌میرند و با سلول‌های جدید جایگزین می‌شوند.

اما گاهی این فرآیند منظم به هم می‌خورد. ماده ژنتیکی یا DNA سلول ممکن است آسیب ببیند یا تغییر کند و در آن جهش‌های رخ دهد که بر رشد و تقسیم طبیعی سلول اثر بگذارد.

هنگامی که این واقعه رخ می‌‌دهد، این سلول‌ها هنگامی که بایست بمیرند، نمی‌میرند، و سلول‌های جدیدی تشکیل می‌شوند که بدن به آنها نیازی ندارد. این سلول‌های اضافی ممکن است توده‌ای بافت را تشکیل دهند که تومور نامیده می‌شود.

همه تومورها سرطانی نیستند؛ تومورها ممکن است خوش‌خیم یا بدخیم باشند.

توموهای خوش‌خیم سرطانی نیستند. آنها را در اغلب موارد می‌توان برداشت، بدون اینکه عودکردنی در کار باشد. سلول‌ها در تومورهای خوش‌خیم به سایر نقاط بدن منتشر نمی‌شوند.

تومورهای بدخیم سرطانی هستند. سلول‌های این تومورها می‌توانند به بافت‌های مجاور تهاجم کنند و به سایر بخش‌های بدن گسترش یابند. این گسترش سرطان از یک بخش بدن به بخش دیگر "متاستاز" نامیده می‌شود.

اغلب سرطان‌‌ها بر حسب اندام یا نوع سلولی که از آن منشأ می‌گیرند نامگذاری می‌‌شوند. برای مثال سرطانی
که از معده آغاز می‌شود،سرطان معده نامیده می‌شود.

برخی ازسرطان‌ها تومور تشکیل نمی‌دهند، مثل لوسمی که سرطان مغز استخوان و خون است.


برای مشاهده تصاویر و دانلود فایل های ضمیمه ، لازم است در سایت ثبت نام کرده و با نام کاربری خود وارد شوید. در حال حاضر ثبت نام در سایت رایگان است.

_________________
تصویر


شنبه 05 جولای, 2008 8:49 am
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: جمعه 30 نوامبر, 2007 2:37 am
پست ها: 357
آدرس: تهران
پست Re: سرطان
تلفات جهاني سرطان در سال 2007

12 میلیون مورد جدید بدخیم و 7.6 میلیون مرگ و میر به خاطر سرطان در سال 2007 محورهاي يك گزارش را تشكيل داده است.

به گزارش هلث‌دی‌نیوز به نقل از گزارش انجمن سرطان آمریکا با نام "حقایق و ارقام سرطان در جهان" 5.4 میلیون نفر از موارد جدید سرطان و 2.9 میلیون مورد از مرگ و میرهای حاصل از آن در کشورهای مرفه توسعه‌یافته و 6.7 میلیون نفر از موارد جدید سرطان و 4.7 میلیون مورد از تلفات ناشی از آن در کشورهای روبه توسعه رخ داده است.

به گفته دکتر احمدین جمال یکی از نویسندگان این گزارش شمار سرطان و مرگ‌های ناشی از آن در همه جهان در حال افزایش است، که عمدتا به خاطر سالمندشدن جمعیت‌ها است.

او گفت: "افزایشی در متوسط طول عمر به وجود آمده است و سرطان در اغلب موارد در گروه‌های سنی بالا رخ می‌دهد."
به گفته جمال سبک زندگی هم ممکن است دلیل دیگری برای افزایش بدخیمی‌ها در کشورهای روبه توسعه باشد، چرا که مردمان این کشورها عادات مردم کشورهای غربی مانند سیگار کشیدن، رژیم‌های غذایی پرچربی و کمی فعالیت‌های جسمی را برمی‌گزینند.

این کارشناس فزود بهترین راه برای جلوگیری از افزایش موارد سرطان و تلفات ناشی از آن به خصوص در کشورهای فقیرتر پیشگیری است.به گفته جمال در بسیاری از کشورهای روبه‌توسعه زبربنای بهداشتی لازم برای بیماریابی و درمان سرطان برای اغلب مردم موجود نیست.

بر اساس این گزارش شایع‌ترین سرطان‌ها در کشورهای توسعه‌‌یافته در مردان سرطان‌های پروستات، ریه و روده بزرگ و در میان زنان سرطان‌های پستان، روده بزرگ و ریه هستند.

اما در کشورهای در حال توسعه شایع‌ترین سرطان‌ها در مردان سرطان‌های ریه، معده و کبد و در میان زنان سرطان‌های پستان و گردن رحم هستند.

حدود 15 درصد سرطان‌ها به عفونت‌ها از جمله هپاتیت (سرطان کبد) و ویروس پاپیلوم (زگیل) انسانی (سرطان گردن رحم) مربوط هستند و این همراهی در کشورهای روبه توسعه شدیدتر است.

همچنین در کشورهای رو به توسعه به علت فقدان سرویس‌های تشخیص و درمان سرطان میزان بقای افراد مبتلا به سرطان نسبت به کشورهای توسعه‌یافته پایین‌تر است.

این گزارش همچنین به سیگار کشیدن به عنوان یک مقصر مهم در بروز سرطان‌ها به خصوص سرطان ریه اشاره می‌کند و به خصوص کشورهای روبه توسعه از این لحاظ در معرض خطر هستند.

_________________
تصویر


شنبه 05 جولای, 2008 8:51 am
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: جمعه 30 نوامبر, 2007 2:37 am
پست ها: 357
آدرس: تهران
پست Re: سرطان
سرطان بيشتر مي‌كشد

مرگ‌ و مير انسان‌ در اثر بيماري سرطان، در سال 2030 حدود 2 برابر شده و به 17 ميليون نفر در سال خواهد رسيد.

اين خبري است كه هفته گذشته، رويترز از قول رئيس آژانس سرطان سازمان ملل متحد اعلام كرد. نكته دردناك‌تر اين است كه كشورهاي فقير بيشترين ميزان آسيب را در برابر اين بيماري متحمل خواهند شد.

«پتر بويل» مدير آژانس بين‌المللي تحقيقات سرطان گفت: جمعيت كهن‌سال در سال‌هاي آينده يكي از مهم‌ترين عوامل افزايش ميزان سرطان در جهان به ويژه در كشورهاي در حال توسعه خواهند بود كه ميزان مصرف الكل و استفاده از سيگار در اين كشورها در حال افزايش است.

وي كه در كنفرانس اروپايي سرطان‌ سخنراني مي‌كرد، تأكيد كرد كه به خاطر بودجه و امكانات محدود كشورهاي فقيرتر و مشكلاتي مانند پرتو درماني در نتيجه كمبود امكانات تأثير اين بيماري در كشورهاي فقيرتر بيشتر خواهد بود.

وي گفت: ‌اگر رشد جمعيت و سالخوردگي را كنار بگذاريم، رشد فاكتورهاي احتمالي ابتلا به سرطان و در درجه اول استعمال توتون و تنباكو در كشورهاي درحال توسعه يكي از مهم‌ترين عوامل ابتلا به سرطان خواهد بود.

اين درحالي است كه تا چند سال قبل، به اين دليل كه معتقد بودند مردم كشورهاي فقير آن قدر طول عمر ندارند كه در رشد آمار سرطان مؤثر باشند، گمان مي‌شد كه سرطان مشكل كشورهاي پيش رفته است،‌ اما به گفته «بويل» اين روند به خاطر كاهش فعاليت‌هاي عامل سرطان در غرب مانند سيگار كشيدن در حال كاهش است.

به اين ترتيب، بر اساس تحقيقات اين آژانس، مرگ و مير ناشي از سرطان تا سال 2030 افزايش چشمگيري يافته و از 7 ميليون نفر در حال حاضر به 17 ميليون نفر در سال خواهد رسيد. تعداد افراد مبتلا به سرطان هم تا سال 2030‌، 3 برابر شده و به 75 ميليون نفر خواهد رسيد.

در حال حاضر، در ايران سالانه بيش از 30 هزار نفر بر اثر سرطان در كشور جان خود را از دست مي‌دهند كه نزديك به 6 هزار نفر از زنان در كشور به سرطان سينه و حدود 4 هزار نفر از مردان به سرطان معده مبتلا مي‌شوند.

در حال حاضر، سرطان به‌عنوان سومين عامل مرگ و مير در كشور محسوب مي‌شود و سالانه بيش از 70 هزار مورد جديد سرطان در كشور اتفاق مي‌افتد. شايع‌ترين سرطان در مردان ايراني، سرطان معده است به‌طوري كه از هر 10 هزار ايراني 21 نفر مبتلا به سرطان معده هستند و سرطان سينه شايع‌ترين سرطان در زنان است.

به اين ترتيب مي‌توان گفت روزانه 100 نفر در ايران بر اثر بيماري سرطان جان خود را از دست مي‌دهند كه يك چهارم آن‌ها مبتلا به سرطان معده هستند.

در ايران، اردبيل بيشترين افراد مبتلا به سرطان معده را دارد. در اردبيل 50 نفر در 100هزار در سال مبتلا به سرطان معده هستند، در حالي كه مثلا در بوشهر 6 نفر در 100 هزار در سال مبتلا به اين بيماري مي‌شوند.به گفته كارشناسان، 40 درصد از سرطان‌ها قابل پيشگيري هستند.

_________________
تصویر


شنبه 05 جولای, 2008 8:53 am
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: جمعه 30 نوامبر, 2007 2:37 am
پست ها: 357
آدرس: تهران
پست Re: سرطان
چاقی خطر سرطان را افزایش می‌دهد

چاق بودن یا اضافه وزن ممکن است خطر ابتلا به چندین نوع متفاوت سرطان را افزایش دهد.

به گزارش آسوشیتدپرس دکترها مدت‌ها بود که حدس می‌زدند رابطه‌ای میان اضافه‌وزن و برخی از انواع سرطان از جمله سرطان روده بزرگ و پستان وجود داشته باشد.

اما یک بررسی جدید در اروپا که نتایج آن در نشریه معتبر لانست منتشر شده است، بیانگر آن است که چاقی ممکن است خطر ابتلا به بسیاری از سرطان‌ها از جمله سرطان مری، تیروئید، کلیه، رحم و کیسه صفرا افزایش دهد.

با اینکه این بررسی بیانگر رابطه‌ای میان چاقی و سرطان است، دلیلی قطعی بر این نیست که چاق بودن به خودی خود باعث سرطان می‌شود.

دکتر آندرو رنهان، سرپرست این تحقیق و مدرس دانشکده مطالعات سرطان در دانشگاه منچستر در انگلیس در این باره گفت: "برای اینکه رابطه‌ای علت و معلولی میان چاقی و سرطان برقرار کنیم، باید چندین قدم دیگر برداشته شود. این بررسی تنها اولین قدم در مسیر اثبات رابطه سببی این دو است."

پژوهشگران داده‌های به دست آمده از 141 تحقیق را جمع‌‌آوری کردند و انواع بیشتری از سرطان و جمعیتی‌ متنوع‌‌تر را نسبت به تحقیقات قبلی مورد بررسی قرار دادند.

این پژوهش 280000 مورد بیمار را از آمریکای شمالی، اروپا، استرالیا و آسیا در بر می‌گرفت.

این آزمودنی‌ها که شامل افراد با وزن طبیعی و هم افراد دارای اضافه‌وزن بودند، برای 9 تا 15 سال با اندازه‌گیری "شاخص توده بدنی" (BMI) – به عنوان معیار چاقی- مورد پیگیری قرار گرفتند و رابطه میزان این شاخص را با موارد بروز سرطان مورد بررسی قرار گرفت.

این پژوهش نشان داد در مردان اضافه وزنی در حد 15 کیلوگرم باعث افزایش خطر سرطان مری تا 52 درصد، سرطان تیرویید تا 33 درصد، سرطان‌های کلیه و روده بزرگ تا 24 درصد می‌شود.

در زنان افزایش وزنی در حد 13 کیلوگرم خطر سرطان رحم و کیسه صفرا در حد 60 درصد، مری در حد 51 درصد و کلیه در حد 34 درصد شده بود.

این رابطه در مورد سرطان‌‌های خون و استخوان هم برای مردان و هم برای زنان ضعیف‌تر بود.

دکتر دیوید رابینز، متخصص طب سالمندان در مرکز پزشکی بث‌ ایزرائل در نیویورک که در این تحقیق شرکت نداشت، درباره آن گفت: "این بررسی شواهدی ضمنی در مورد خطرات چاقی فراهم می‌‌آورد. این بررسی نشان‌دهنده بحران سرطانی است که با وجود شیوع چاقی در سراسر دنیا با آن روبرو خواهیم شد."

دانشمندان دقیقا نمی‌دانند که اضافه وزن ار چه راهی افراد در معرض خطر سرطان قرار می‌گیرد.

رنهان در این باره گفت: "یکی از فرضیه‌ها این است که وجود سلول‌های چربی بیش از حد به نحوی بر میزان هورمون‌های بدن‌تان اثر می‌گذارد. در سطح سلولی این امر ممکن ایجاد تومور در انسان‌ها را تسهیل کند."

کارشناسان با توجه به بررسی‌های زیادی که بیانگر احتمال بیشتر ابتلا افراد چاقتر به سرطان است، اغلب کم کردن وزن برای کاهش خطر ابتلا به سرطان را توصیه می‌کنند.

اد یانگ از موسسه پژوهش سرطان در انگلیس می‌گوید: "پیام ساده این است که اگر وزن‌تان در حد طبیعی نگهدارید، با خطر کمتر ابتلا به سرطان روبرو خواهید شد."

_________________
تصویر


شنبه 05 جولای, 2008 8:55 am
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: جمعه 30 نوامبر, 2007 2:37 am
پست ها: 357
آدرس: تهران
پست Re: سرطان
نوشتن احساسات، برای سرطانی‌ها مفید است

تشویق بیماران سرطانی برای یاداشت کردن احوال روزانه‌شان می‌تواند آن‌ها را به زندگی تشویق کند.

به گزارش بی بی سی, بیمارانی که به نوشتن ترس‌هایشان از سرطان تشویق شوند امید به زندگی در آن‌ها تقویت پیدا می‌کند.

یک پزشک آمریکایی با مطالعه روی ده‌ها بیمار سرطانی که به نوشتن دردها و ترس‌های وجودیشان تشویق شده بودند اعلام کرد که این کار آن‌ها را به زندگی امیدوارتر کرده است.

این محقق اهل واشنگتن عنوان می‌کند که نیمی از بیمارانی که از حال خود یادداشت کرده‌اند از نظر فکری دچار تغییرات مثبت شده‌اند و حتی بیماران جوانی که به تازگی مبتلا شده بودند از نظر جسمی نیز تا حدود کمی پیشرفت داشته اند.

نامه‌نگاری فوق که در کلینیک تخصصی سرطان صورت گرفته است تنها 20 دقیقه به طول می‌کشد و از بیماران می‌خواهد تا احساسات عمیق خود را در مورد سرطان و درمان آن و اثراتی که روی آن‌ها گذشته است یادداشت کنند.

در حالی که هنوز هیچ آمار دقیقی از این‌که این بیماران از نظر جسمانی نیز بهبود یافته باشند بدست نیامده است اما از نظر پزشکان تغییر در روحیات بیماران خود می‌تواند قدم بزرگی برای آن‌ها باشد.

_________________
تصویر


شنبه 05 جولای, 2008 8:56 am
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 7 پست ]  برو به صفحه 1, 2  بعدی

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 2 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
cron
استفاده و نقل از مباحث سایت، فقط با ذکر منبع و لینک سایت میکرورایانه مجاز است.
Copyright © 2006 - 2010 MicroRayaneh - Powered by phpBB © phpBB Group
Valid CSS2 Valid XHTML 1.0
طراحی سایت : میکرو رایانه