تالار گفتگوی میکرو رایانه - مشاهده موضوع - ارتباطات در موجودات زنده ( communictions )
مشاهده پست های بی پاسخ | مشاهده موضوعهای فعال تاریخ امروز شنبه 25 می, 2019 2:51 pmپاسخ به موضوع  [ یک پست ] 
 ارتباطات در موجودات زنده ( communictions ) 
نویسنده پیام
آواتار کاربر

عضو: شنبه 24 نوامبر, 2007 7:39 pm
پست ها: 546
آدرس: تهران
پست ارتباطات در موجودات زنده ( communictions )
ارتباطات موجود زنده می تواند بین یک موجود با هم گونه خود و یا بین آن موجود و موجودات غیر همگونه خود وجود داشته باشد. انواع ارتباطات می تواند در جهت یافتن غذا، ارتباطات جنسی ، مراقبت از نوزادان ، رفتار فرار از صیاد ، رفتار اطاعت و تسلیم ، جهت یابی و غیره باشد. در این جا تعدادی از سیگنال های ارتباطی مهمی که بین جانوران موجود داشته و از آن طریق ارتباط دقیق بر قرار می کنند ذکر می گردد.


1) visual
2) Tastile
3)Releasing of formon
4) Electric signal
5) Thermal signal
6) (Sound and hearing(Acoeestic

1- نمونه ای از ارتباطات visual را می توان در رقص زنبور عسل مشاهده کرد.
بدین ترتیب که اولین زنبوری که به یک منبع غذایی می رسد در باز گشت به کندو هم نمونه ای از شهد را به کندو آورده و در اختیار دیگران قرار می دهد و هم با انجام یک سری حرکات که به رقص های Round و Waggel معروفند هم کمک به شناسایی مسافت کندو و هم جهت و زاویه ای را که منبع غذا نسبت به دهانه کندو دارد (با توجه به محور تابش نور خورشید به درب کندو) نشان می دهد و بدین وسیله زنبور های دیگر را با آن منبع راهنمایی می کند

2 و 3- در مورد آزاد سازی فرومون مشاهده می شود که پروانه های ماده مواد شیمیایی را از خود رها می کنند که توسط آنتن پروانه نر تشخیص داده می شوند لذا این پروانه مسیر خود را در جهت خلاف جریان باد ادامه می دهد تا به پروانه ماده برسد که این مسئله در بقای نسل این موجود بسیار موثر است

4- سیگنال های الکتریکی می توان در ماهی هایی که از خود الکتریسیته منتشر می کنند مشاهده کرد این ماهی ها که جریان الکتریسیته از نوع مستقیم (Directed current) تولید می کنند دارای سلول های عضلانی تغییر شکل یافته بوده و به کمک ایجاد پولاریزاسیون و رپولاریزاسیون بین دو سطح عضلانی و اعصابی که به این عضلات می روند موجب تولید الکتریسیته می گردد و این الکتریسیته نقش اساسی را در تشخیص شکار ، فلج کردن و یادفع عوامل مزاحم دارد.
در بعضی از این ماهی ها اندام الکتریکی که دور دم قرار گرفته است در هر ثانیه 300 بار تخلیه الکتریکی می کند و بدین سان یک میدان الکتریکی ضعیفی اطراف بدن ماهی ایجاد می شود و با وارد شدن جسمی در این میدان باعث بر هم خوردن بردارهای میدان شده که این بر هم خوردگی توسط خط کناری (Lateral line) ماهی تشخیص داده می شود و موجب تولید پتانسیل عمل می گردد و بدین سان پاسخ مناسب به محرک داده می شود.

5- نمونه ای از سیگنال های حرارتی را می توان در افعی های Pitدار مشاهده کرد. بدین ترتیب که دارای حفره ها یا پیت هایی در کناره لب هایشان می باشد که در درون آنها گیرنده های بسیار حساس دمایی وجود دارد و قادر است اختلافات درجه حرارت محیط را تا 0/01 درجه سانتی گراد درک کند بدین سان جانوران خون گرمی همچون موش از فاصله 20 سانتی متری توسط افعی می تواند تشخیص داده شود و شکار گردد.

6- در ارتباطات با سیگنال های صوتی می توان پرندگان را مثال زد که نقش مهمی در این رابطه دارند. گونه ای از کبوتر دریایی در بها ر از محل زمستانی خود به جایی که در آن زاده شده و یا قبلا لانه سازی کرده باز می گردند. نر ها زود تر از راه رسیده و بعد از برگزیدن لانه صداهای ویژه و فریاد مانند Long call را سر می دهند . در این حال چنانچه نر دیگر بخواهد به آن لانه نزدیک شود با رفتار نمایش قدرت (Up right display) که بالا کشیدن گردن و آماده نگه داشتن منقار است آماده برای ضربه زدن و حمله کردن می کنند. ماده هایی که از راه می رسند آواهای Long call نر ها را می شنوند (بهترین ماده ، بهترین نر را انتخاب می کند) و همچنین نر و ماده شروع به رفتار نمایشی Mutual display می کنند و آن عبارت از خم شدن به طرف جلو و به طرف موازی می باشد.
نمایش بعدی رفتار Facing away display می باشد که همان روی برگرداندن می باشد و خود یک رفتار آشتی کنان است و بعد از آن ماده با حرکات نمایشی Food begging display که همانا نوک زدن به کنار نوک حیوان نر است، تقاضای غذا می کند و نر که از قبل غذا را در چینه دان خود ذخیره کرده و تا حدودی آن را گوارده است آن را در اختیار ماده قرار می دهد و بدین سان ضریب موفقیت را در تولید نسل آینده تضمین می کند.
رفتار بعدی حرکات Gerky سر می باشد که در این حالت سر خود را به طرف بالا حرکت می دهند و همزمان آوایی ملایم را سر می دهند و در نهایت جفت گیری انجام می شود.
بعد از بیرون آمدن جوجه ها از تخم نیز آواهای گوناگونی توسط والدین به نوزادان تعلیم داده می شود که شامل رفتار فرا خوانی یا Attraction call و رفتارهشدار دهنده Alarm call که در این حالت به جوجه ها می فهمانند که هر جا هستند به حالت خوابیده و بی تحرک در آیند می باشد.
در موجودات آبزی نیز می توان ارتباطات را به بهترین شکل آن مشاهده کرد ، مثلا در گونه ای از کوسه ماهی ، فرزندانشان با تشخیص ادرار ها (Urines) مربوط به صیاد می توانند خود را از دست صیاد برهانند و حتی قادرند به توجه به استروئید های موجود در ادرار و با توجه به زنجیره های پلی پپتیدی موجود در ادرار ، گونه خود را از سایر گونه ها تشخیص دهند ، این موجودات دارای (Chemosensory)شیمیو رسپتور های بسیار قوی هستند و بدین سان ادرار والدین خود را از ادرار صیاد باز می شناسند.

در مورد وال ها – دولفین ها ، به خاط محیطی که در آن زندگی می کنند، امواج صوتی نقش حیاتی دارند. اقیانوس ها مکان های تاریک و عمیق هستند که در آنجا نور آنقدر کم است که قدرت بینایی چندان مهم و کارا نیست.حنجره وال ها یک محوطه رزوناس نیست زیرا عاری از هر گونه طناب صوتی می باشد. محل اصلی دستگاه تولید صدا نزدیک مسیر بویایی آنها است که شامل یکسری کیسه های بویایی قابل تورم ،که از لحاظ شمار و بزرگی در بین گونه های متفاوت وال ها فرق می کند.

دولفین ها نیز دارای سه جفت از این کیسه ها هستند. این کیسه ها نقش ذخیره هوا را به عهده دارند که هم می تواند هوای دم و هوای بازدمی باشد.

دهانه این کیسه ها توسط عضلاتی که در انتها به لب ها متصل هستند جهت باز و بسته شدن فعالیت دارد و فیبر های عضلانی اطراف کیسه های هوایی توسط عصب صورتی (Facial) عصب گیری می شوند.
همچنین نوستریل ها که توسط یک اسفنگتر عضلانی کنترول می شوند ، می توانند نقش یک منبع تولید صوت را داشته باشند.
ولی همیشه باید به یاد داشت که اکثر صدا های تولید شده توسط وال ها در زیر اب صورت می گیرد که در این حال بایستی نوستریل ها بسته باشد.

وال ها و دولفین ها همچنین دارای یک شبکه اعصاب و عضلات کوچک متمرکز در جلوی سر هستند که در درک صدا ها شرکت می کنند.این اعصاب و عضلات در بخش های متورمی در جلوی سر واقع شده که به انها Melon می گویند و در وال های سفید بیشترین رشد و تکامل را یافته اند و به کمک این اندام موجود اکو های بازگشت یافته را می گیرد و لذا جهت خود را با دقت بسیار زیاد تنظیم می کند . نهنگ ها و دولفین ها به دو شکل از صدا استفاده می کنند، یکی برای ایجاد ارتباط و دوم برای تعیین محل اشیاء و موجودات دیگر با استفاده از صوت و تشخیص انعکاس آنها .

دولفین ها و نهنگ های دندان دار برای ایجاد ارتباط با یکدیگر از یک مجموعا وسیع متنوع از صوت های با فرکانس بالا استفاده می کنند،این صداها در محدوده فرکانس 500-2000 هرتز قرار دارند.

محققین دریایی کشف کرده اند که همیشه نرها آواز می خوانند و در هنگام خواندن در عمق 20 متری به شکل معلق در اب قرار می گیرند طوری که سر هایشان مستقیم به طرف پایین قرار دارد و آنها معمولا در نواحی کم عمق ساحلی که 20 تا 40 متر عمق و بستر نرم دارند آواز می خوانند.
بسیاری از نهنگ ها می توانند از فاصله های خیلی زیاد با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. آنها برای انجام کار صدا های تیک تیک خیلی بلند با محدوده فرکانس 10-16 کیلو هرتز تولید می کنند این صدا ها که به طور منظم تکرار می شود گاه شبیه علامت های موثری به نظر می آید و هر صدا مخصوص یک نوع نهنگ خواهد بود. با استفاده از روش ها و متد مختلف همچون ضبط صدا ها و تقویت آنها رفتار و نتایج زیر بدست امده و در نهایت همبستگی دقیقی بین رفتار ها و صدا ها بدس آمد.رفتاری که مشاهده شد عبارتند از :

1- نفس نفس زدن در سطح آب قابل مشاهده ترین رفتا

2- فرورفتن کوتاه در زیر آب به مدت 2-6 دقیقه عمومی ترین رفتار

3- فرورفتن های طولانی و عمیق به مدت 6-14 دقیقه بیشتر در ارتباط با تغذیه

4- شنا کردن در سطح آب یا نزدیک به سطح که در حقیقت نوعی استراحت محسوب می شود.

5- حرکت ها سریع نزدیک سطح آب

6-رفتار های تغذیه ای از دسته های ماهی در سطح آب که به اسانی قابل مشاهده است.

اصواتی که توسط اینها ضبط شده و مورد بررسی قرار گرفت شامل :

1- اصوات با فرکانس بالا شامل 30-100HZ که مطلوب ترین فرکانس هستند و مربوط به ارتباطات اجتماعی با دیگر وال ها و آوا کردن دیگر وال ها از منبع تغذیه ای به کار میرود.

2- پالس های انفرادی 20HZ برای پیام رسانی به مسافت های دور بالای 25 کیلومتر

3- پالس های تکراری 20HZ فقط در فصل تولید مثل شنیده می شود و فقط توسط نر های جوان برای جفت گیری ایجاد می شود.

4-پالس های زیر 20HZ مشهور به صداهای غیر صحبتی که در امر تغذیه در سطح آب کاربرد دارد.

5- پالس های با فرکانس بسیار پایین در پاسخ به عجایب و یا در اثر احساس خطر و نگرانی تولید می شود.

منبع:

Comparative psychology research in animal behavior، Denny and Ratner، 2002
دکتر مجيد اقدسی


شنبه 14 ژوئن, 2008 8:41 am
مشخصات شخصی WWW
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ یک پست ] 

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 2 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
cron
استفاده و نقل از مباحث سایت، فقط با ذکر منبع و لینک سایت میکرورایانه مجاز است.
Copyright © 2006 - 2010 MicroRayaneh - Powered by phpBB © phpBB Group
Valid CSS2 Valid XHTML 1.0
طراحی سایت : میکرو رایانه