تالار گفتگوی میکرو رایانه - مشاهده موضوع - اینترنت و نوجوانان
مشاهده پست های بی پاسخ | مشاهده موضوعهای فعال تاریخ امروز چهارشنبه 22 می, 2019 2:45 amپاسخ به موضوع  [ یک پست ] 
 اینترنت و نوجوانان 
نویسنده پیام
آواتار کاربر

عضو: یکشنبه 25 نوامبر, 2007 7:24 am
پست ها: 457
پست اینترنت و نوجوانان
پژوهش‌ها نشان می‌دهد که این ممکن است چیزی بیش از رفتارهای نوعی و عادی دوران بلوغ و نشانه افسردگی نوجوان شما باشد. بر طبق پژوهش‌های انجام گرفته از سوی دکتر سانگ کیو لی، استاد روان‌پزشکی دانشگاه هالیم در کره جنوبی، هر چه نوجوان افسرده‌تر باشد و یا به عبارت دیگر شدّت افسردگی در او بیشتر باشد، زمان بیشتری را صرف کار کردن با اینترنت می‌کند.

این مطالعه که نتایج آن در همایش سالانه انجمن روان‌پزشکی آمریکا ارائه گردید، بر روی ۴۲۵ دانش‌آموز دبیرستانی صورت گرفته است. از همه آن‌ها آزمون اعتیاد به اینترنت گرفته شد و پرسش‌هایی از قبیل این که «آیا احساس دلمشغولی نسبت به اینترنت دارید؟»، «آیا سفرهای اینترنتی شما وسیله‌ای برای فرار از مشکلات است؟» و «آیا به طور مداوم تلاش‌های ناموفقی برای قطع استفاده از اینترنت داشته‌اید؟» به عمل آمد.

این مطالعه نشان داد که ۱۱٪ نوجوانان «به شدّت» اعتیاد به اینترنت داشتند و کمتر از یک سوم آن‌ها در گروه «بدون مخاطره» قرار داشتند.

● اعتیاد به اینترنت، نقابی برای افسردگی
سپس از همه دانش‌آموزان آزمون اندازه‌گیری نشانه‌های افسردگی به عمل آمد. دانش‌آموزانی که بیشترین اعتیاد را به اینترنت داشتند، بیشترین نمره را نیز از نظر افسردگی به دست آوردند و گروهی که پائین‌ترین نمره را از نظر اعتیاد به اینترنت داشتند، در این آزمون نیز کمترین نمره را کسب کردند.
در نظر گرفتن رفتار دانش‌آموزان معتاد به اینترنت برای پژوهشگران روشن ساخت که معتادان به اینترنت، افرادی هستند در جستجوی چیزهای تازه، کم توجه و با هدف‌ها و آرمان‌های کمتر از بقیه.
این یافته‌های پژوهشی فارغ از جنسیت، سن و معدّل دانش‌آموزان بود.

ضمیمه:
nojvan_ie.jpg


● دور باطل
حال این پرسش مطرح می‌شود که کدام علّت دیگری است: افسردگی یا اعتیاد به اینترنت؟ مطالعه صورت گرفته، پاسخ دقیقی به این پرسش نداد امّا به گفته دکتر لی، این یک دور باطل است. به گفته او «افسردگی، نوجوانان را به اینترنت دلمشغول‌تر می‌سازد.» وی افزود: «کودکان و نوجوانان افسرده، هدف‌های کوچک‌تری برای خود قرار می‌دهند و از آنجا که اهداف بلندی ندارند، به دنبال پاداش‌های کوچک و اندکی هستند که بر روی اینترنت آن‌ها را می‌یابند.»
به گفته دکتر لی، انزوای نوجوانان به هنگام استفاده از اینترنت، خود باعث تشدید افسردگی آنان می‌شود.
دکتر لی در پایان خاطر نشان می‌سازد که این مهم نیست که کدامیک قبل از دیگری پدید می‌آیند (افسردگی یا اعتیاد به اینترنت) بلکه نکته مهم، تشخیص علائم و نشانه‌هاست. «نوجوانی که ساعت‌های زیادی را صرف کار کردن با اینترنت می‌کند، در معرض خطر افسردگی قرار دارد».

ترجمه: کلینیک الکترونیکی روان‌یار


برای مشاهده تصاویر و دانلود فایل های ضمیمه ، لازم است در سایت ثبت نام کرده و با نام کاربری خود وارد شوید. در حال حاضر ثبت نام در سایت رایگان است.


یکشنبه 30 دسامبر, 2007 10:41 am
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ یک پست ] 

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 2 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
cron
استفاده و نقل از مباحث سایت، فقط با ذکر منبع و لینک سایت میکرورایانه مجاز است.
Copyright © 2006 - 2010 MicroRayaneh - Powered by phpBB © phpBB Group
Valid CSS2 Valid XHTML 1.0
طراحی سایت : میکرو رایانه