تالار گفتگوی میکرو رایانه - مشاهده موضوع - نقش زنان در بازیهای ویدیویی
مشاهده پست های بی پاسخ | مشاهده موضوعهای فعال تاریخ امروز چهارشنبه 22 می, 2019 3:17 amپاسخ به موضوع  [ یک پست ] 
 نقش زنان در بازیهای ویدیویی 
نویسنده پیام
آواتار کاربر

عضو: یکشنبه 16 مارس, 2008 5:54 pm
پست ها: 301
پست نقش زنان در بازیهای ویدیویی
اگرچه بازیهای کامپیوتری، تکنولوژیی نوین در امر آموزش و سرگرمی به حساب میروند، اما نوع خاص استفاده از شخصیت زنان مشابه به نوع تفکر انسانها در زمانهای بسیار دور و زمانی است که زن، موقعیت فعلی را در بسیاری از جوامع نیافته و تنها نقشی حاشیه ای داشته است.

تحقیقات نشان می دهند که نقش زنان در بازیهای ویدیویی معمولا نقشی کمرنگ و وسیله ای است. این در حالیست که در اکثر بازیها نقش اصلی را کاراکتر مرد ایفا می کند و معمولا کاراکتر زن به عنوان شخصی که ایجاد انگیزه می کند و یا به عنوان وسیله یا هدف استفاده می شود. همچنین در بازیهایی که کاراکتر اصلی آنها یک زن است، معمولا جذابیتهای ظاهری آن کاراکتر بیشتر از موضوع اصلی آن به چشم می خورد.

وسیله یا شخصیت
برای مثال در بازی Tomb Raider که کاراکتر اصلی آن دختری بنام Lara Croft است، جذابیت ظاهری زیادی برای Lara در نظر گرفته شده و حرکات این کاراکتر برای یک بازیکن پسر که معمولا در سن جوانی یا نوجوانی به سر می برد بسیار جذاب هستند و یا در بازیهای مبارزه ای مانند Tekken و Street Fighter معمولا مبارزان زن دارای اندامی بسیار زیبا، لباسهایی بدن نما و حرکاتی جذاب هستند.
ضمیمه:
tombraider.jpg

و اما تعداد بازیهایی که زنان در آنها به عنوان یک وسیله و یا حتی هدف اصلی بکار گرفته می شوند کم نیست. برای مثال بازیی مانند سری بازیهای Leisure Suit Larry که هدف اصلی بازی، برقراری ارتباط کاراکتر اصلی، یعنی Larry با یک زن است، می تواند برای شخصیت زنان در جامعه تاثیری نامطلوب را به همراه داشته باشد.

هدف : بازار جوانان
پروفسور یو گروبل (JO Groebel) از انسنتیتو رسانه ای اروپا معتقد است : “تولیدکنندگان بازیهای ویدیویی از زنان در بازیها یا به عنوان کاراکتر فریب دهنده بازی و یا کاراکتر جذاب استفاده می کنند تا جوانان علاقمند به بازی را - که اکثریت آنها را پسران تشکیل می دهند - موضوع اصلی بازار خود قرار دهند، تا بدین صورت از رقبای خود پیش بی افتند.”

موضوع کلیشه ای
خانم سوزانه کیرک (Sussane Kirk) کارشناس آموزش و پرورش این چنین نظر خود را ارایه می کند : “این موضوع اکنون به موضوعی کلیشه ای تبدیل شده است. وقتی شما بازیهای کامپیوتری موجود در بازار را مرور می کنید، تعداد بازی کمی می بینید که در آنها زنی نقش اصلی را ایفا کند. معمولا خانمها در کنار نقش اصلی پدیدار می شوند که البته استفاده از آنها به دلیل حس زیبایی های ظاهری آنهاست.”

مانند عصر حجر
گرچه بازیهای کامپیوتری، تکنولوژیی نوین در امر آموزش و سرگرمی به حساب میروند، اما این نوع استفاده از شخصیت زنان مشابه به نوع تفکر انسانها در زمانهای بسیار دور می باشد. همین نوع طرز تفکر تا اواسط ده هشتاد به صورت موضوعی کلیشه ای در ساخت فیلمها نیز استفاده می شد اما در فیلمهای امروزی تا حدی این نوع استفاده انجام نمی شود.

ممکن است که استفاده وجود زنان بدین صورت در بازیهای کامپیوتری حسی منفی و منفور در ذهن جوانان و نوجوانان ایجاد نکند، اما بدون شک باعث تخریب شخصیت زن در جامعه و بویژه در بین جوانان می شود.


برای مشاهده تصاویر و دانلود فایل های ضمیمه ، لازم است در سایت ثبت نام کرده و با نام کاربری خود وارد شوید. در حال حاضر ثبت نام در سایت رایگان است.

_________________
مقیم بر سر راهش نشسته ام چون گرد
بـدان هـوس کـه بدیــن رهـگـذار بــاز آیــد


چهارشنبه 07 می, 2008 2:29 pm
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ یک پست ] 

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 3 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
cron
استفاده و نقل از مباحث سایت، فقط با ذکر منبع و لینک سایت میکرورایانه مجاز است.
Copyright © 2006 - 2010 MicroRayaneh - Powered by phpBB © phpBB Group
Valid CSS2 Valid XHTML 1.0
طراحی سایت : میکرو رایانه