تالار گفتگوی میکرو رایانه - مشاهده موضوع - مروري بر RUP و قابليت‌هاي آن در توليد نرم‌افزار
مشاهده پست های بی پاسخ | مشاهده موضوعهای فعال تاریخ امروز چهارشنبه 22 می, 2019 3:20 amپاسخ به موضوع  [ 12 پست ]  برو به صفحه 1, 2, 3  بعدی
 مروري بر RUP و قابليت‌هاي آن در توليد نرم‌افزار 
نویسنده پیام
آواتار کاربر

عضو: یکشنبه 16 دسامبر, 2007 11:14 am
پست ها: 126
پست مروري بر RUP و قابليت‌هاي آن در توليد نرم‌افزار
نويسنده : حجازي، سيد عليرضا

چكيده:
چه چيز مي‌تواند يك پروسه توليد نرم‌افزار را توصيف كند؟ آيا منظور از پروسه، آماده‌سازي نرم‌افزار صرفاً براي ارائه در بازار است؟ مسلماً در هر كاري وجود يك سامانه و فرايند كاري ضروري است؛ ولي چه چيزي مي‌تواند موجب ايجاد سرعت و كيفيت در فرايند توليد يك نرم‌افزارشود؟ لزوماً طراحي و پياده‌سازي يك فرايند يكپارچه و منطقي مي‌تواند چنين نتيجه‌اي در بر داشته باشد. بدين منظور امروزه از روشي استفاده مي‌شود كه اصطلاحاً RUP ناميده مي‌شود. به حداقل رساندن حجم پروسه توليد يك نرم‌افزار همزمان با حفظ كيفيت و صرفه‌جويي در زمان از مهمترين ويژگي‌هاي اين روش مي‌باشند.
معمولاً براي يك شركت توليد نرم‌افزار، سرعت عمل به موقع براي پاسخ‌گويي به تقاضا و شرايط اجتماعي اهميت دارد، اما گاهي اين شتابزدگي سبب فدا شدن كيفيت مي‌گردد. RUP با ارائه يك چارچوب منطقي علاوه بر تعيين زمانبندي مناسب، كيفيت مورد نظر توليد كننده و استفاده كننده نرم‌افزار را تأمين مي‌نمايد. در اين مقاله ضمن مروري بر RUP به عنوان روش يكپارچه توليد نرم‌افزار، قابليت‌هاي آن در افزايش سرعت توليد نرم‌افزار و حفظ كيفيت آن برشمرده مي‌شوند.
كليدواژه : RUP؛ UML؛ فرايند يكپارچه رشنال؛ Rational Unified Process؛ Unified Modeling Language


شنبه 29 دسامبر, 2007 4:42 pm
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: یکشنبه 16 دسامبر, 2007 11:14 am
پست ها: 126
پست 1- مقدمه
یك پروسه چابك، پروسه‌ای است كه همیشه آماده در آغوش كشیدن درخواستهای جامعه بوده و این درجه از سازگاری را دارا باشد. بنابراین منظور از سرعت عمل، فقط كاستن از حجم پروسه تولید نرم‌افزار یا سرعت ارائه آن به بازار نیست؛ بلكه منظور، انعطاف‌پذیری و حفظ کیفیت است. مطلبی كه در این مقاله قصد توضیح آن را داریم این است كه RUP ساختاری پروسه‌ای (چیو 2000) است كه امكان انعطاف‌پذیری را برای تولید‌كنندگان نرم‌افزار فراهم می‌آورد.


منظور از RUP چیست؟

در این مقاله از چند منظر به RUP خواهیم پرداخت:
• RUP یك پروسه تولید نرم‌افزار است.
• RUP مجموعه‌ای از تجربیات بسیار عالی تولید نرم‌افزار را كه در عمل با آنها برخورد شده است، در خود دارد.
• RUP همانند یك محصول نرم‌افزاری به بازار ارائه شده و به فروش می‌رسد با این تفاوت كه RUP اولین ساختار تولید نرم‌افزار را ارائه داده و گام نخست را در این زمینه برداشته است.


دوشنبه 31 دسامبر, 2007 12:47 pm
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: یکشنبه 16 دسامبر, 2007 11:14 am
پست ها: 126
پست 2- RUP چیست؟
با پیشرفت تكنولوژی‌های مرتبط با كامپیوتر، نیاز هر چه بیشتر به گسترش علم نرم‌افزاری نیز احساس می‌شد كه با پیدایش متدولوژیهای همانند SSADM و روش آبشاری (چیو 2000) ‎آغاز شد. در ابتدا، این روشها مناسب بود و جوابگوی نیازهای آن زمان بودند ولی با افزایش داده‌ها و پیدایش مفاهیمی همچون شبكه، وب و غیره دیگر كارآیی لازم را جهت پیاده‌سازی و هدایت پروژه‌های نرم‌افزاری نداشتند.
پس مفاهیم برنامه‌نویسی شیءگرا پا به عرصه وجود گذاشتند و در سال 1991 بطور جدی مورد مطالعه و بحث قرار گرفتند. استفاده از این روشها و متدهای برنامه‌نویسی، قدرت و انعطاف بسیاری را به برنامه‌ها داد و شركتهای نرم‌افزاری توانستند با كاهش هزینه‌ها و بهینه‌سازی كدهای خود، نرم‌افزارهای قویتری را به بازار عرضه كنند ولی این روش جدید نیز نیاز به مدیریت و یكپارچگی داشت.
پس روشها و متدولوژیهای جدیدی مطرح شد كه شامل Booch، OMT، OSE و ... می‌باشند. در سال 2000 شركت Rational روشی را تحت عنوان RUP مطرح ساخت (گروه كاسمیك 2003ب) كه بعد از روش MSF شركت مایكروسافت به دنیای نرم‌افزار عرضه شد و امروزه از طرفداران بسیاری برخوردار است.

فرایند یكپارچه Rational در اصل یك متدولوژی است كه در جهت كنترل و انجام پروژه‌های نرم‌افزاری در نظر گرفته شده است. در اصل این چارچوبی در جهت انجام صحیح و موفق پروژه‌های نرم‌افزاری می‌باشد كه كلیه مراحل انجام یك پروژه كه با معماری و آنالیز سازمان شروع شده و به تست نرم‌افزار و ارائه Gold Release ختم می‌شود را در بر می‌گیرد (گروه كاسمیك 2003 الف)


چرا RUP را یک فرایند یکپارچه می‌گویند؟

به سه علت RUP را یكپارچه می‌نامند:
• این متدولوژی از یكپارچه‌سازی سه متدولوژی معروف دیگر بوجود آمده است كه شامل Booch، OMT و OSE می‌باشد.
• از UMLدر جهت كارهای خود استفاده می‌كند. در واقع می‌توان گفت UML خود ثمره RUP می‌باشد و این خود بسیار خوب است كه متدولوژیی با خودش گسترش یابد (گروه كاسمیك 2003الف). مفاهیمی از قبیل Object، Class و ... مفاهیم ساده و ثابتی هستند ولی قبلاً متدولوژیها علامتهای خاصی داشتند كه اكنون همه آنها یكسان شده‌اند.
• در داخل RUP یك چارچوب تولید نرم‌افزار است كه ما آنرا برای سازمان و پروژه خود بومی می‌كنیم و می‌توان گفت كه در واقع یك قالب فرایند است.


دوشنبه 31 دسامبر, 2007 12:49 pm
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: یکشنبه 16 دسامبر, 2007 11:14 am
پست ها: 126
پست ساختار اصلي RUP
شكل 1 ساختار اصلي RUP را مشخص مي‌كند. اگر در بعد زمان به آن نگاه كنيم شامل 4 فاز مي‌باشد و اگر در هر لحظه به آن نگاه كنيم شامل 9 قالب خواهد بود.

ضمیمه:
RUP.JPG


برای مشاهده تصاویر و دانلود فایل های ضمیمه ، لازم است در سایت ثبت نام کرده و با نام کاربری خود وارد شوید. در حال حاضر ثبت نام در سایت رایگان است.


دوشنبه 31 دسامبر, 2007 8:24 pm
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: یکشنبه 16 دسامبر, 2007 11:14 am
پست ها: 126
پست 3- خصوصيات RUP چيست؟
 معماریRUP مبتني بر نوعي معماري است كه به اجزاء اصلي مي‌پردازد ولي طراحي به جزئيات نيز وارد مي‌شود. همچنين مي‌توان گفت معماري يكسري اجزا و ارتباط بين آنها است كه سيستم را مي‌سازد و ما را به سمت توسعه مؤلفه‌محور راهنمايي مي‌كند.

 ويژگي Usecase Driven: يكي از مشكلات OOA اين بود كه مي‌گفتند با هر روشي تبديل و كار كنند و بعد بتوان آنرا به شيءگرا تبديل كرد. يعني مثلاً پروژه SSADM را طراحي كرده و بعداً به شيءگرا تبديل نمود. ولي آن عقيده اشتباه بود و حتماً تحليل شيءگرا بايد صورت بگيرد.
خصوصيت خوب شيءگرا كه در ديگر روشها نمي‌باشد اين است كه نوتاسيوني كه استفاده مي‌شود (بوچ، رامباق و جاكوبسون 1999) در همه مراحل يكي است يعني مفاهيمي از قبيل شيء، كلاس، روابط كلاسها و ... در تمامي مراحل يكي است. اهميتي كه Usecase Driven دارد اين است كه با زبان مشتري نوشته مي‌شود. مشتري مي‌تواند آنرا بفهمد و بسيار مناسب براي تشخيص نيازمنديهاي سيستم مي‌باشد. در بخش تحليل و طراحي از روي Usecaseها تحليل و طراحي انجام مي‌دهيم و مسائلي مانند مديريت پروژه نيز تحت تاثير Usecaseها هستند كه ما آنها را دسته‌بندي كرده و مديريت مي‌كنيم. همچنين راهنماهاي سيستم هم تحت تاثير Usecaseها (كراچتن 2000، 298) ايجاد مي‌شوند.

 ويژگي Incremental: به معني آن است که پروژه بصورت چهار مرحله حلقه‌اي جلو مي‌رود ولي در هر مرحله چرخش يك دسته از Usecaseها كامل و آماده استفاده مي‌شود و كليه اين كارها در 9 جريان كار كه در شكل 1 مشخص شده بود، قابل مشاهده است


جمعه 04 ژانویه, 2008 3:43 pm
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 12 پست ]  برو به صفحه 1, 2, 3  بعدی

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 4 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
cron
استفاده و نقل از مباحث سایت، فقط با ذکر منبع و لینک سایت میکرورایانه مجاز است.
Copyright © 2006 - 2010 MicroRayaneh - Powered by phpBB © phpBB Group
Valid CSS2 Valid XHTML 1.0
طراحی سایت : میکرو رایانه