تالار گفتگوی میکرو رایانه - مشاهده موضوع - بيوکامپيوتر
مشاهده پست های بی پاسخ | مشاهده موضوعهای فعال تاریخ امروز جمعه 24 می, 2019 2:23 amپاسخ به موضوع  [ 13 پست ]  برو به صفحه 1, 2, 3  بعدی
 بيوکامپيوتر 
نویسنده پیام
آواتار کاربر

عضو: جمعه 07 دسامبر, 2007 3:10 pm
پست ها: 8
پست بيوکامپيوتر
بيوکامپيوترها از ملکول های زيستی به عنوان داده های اوليه برای انجام عمليات محاسباتی خود استفاده می کنند. يک بيوکامپيوتر از يک مسير يا مجموعه ای از مسيرهای متابوليکی تشکيل شده است که مواد اوليه را بر اساس شرايط سيستم، در مسير معينی هدايت می کند.

روند انجام واکنش ها که در نهايت منجر به تشکيل ترکيبات خروجی می گردد، بر اساس طراحی بيوکامپيوتر است و می تواند نمونه ای از آناليزهای کامپيوتری باشد.

انواع بيوکامپيوترها عبارتست از: کامپيوترهای بيوشيميايی، کامپيوترهای بيومکانيکی و کامپيوترهای بيوالکترونيکی.


پنجشنبه 27 دسامبر, 2007 7:11 pm
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: جمعه 07 دسامبر, 2007 3:10 pm
پست ها: 8
پست کامپيوترهای بيوشيميايی
کامپيوترهای بيوشيميايی برای انجام فعاليت خود، انواع زيادی از حلقه های بازخوردی ــ که مشخصه ی واکنش های شيميايی زيستی است ــ را به کار می اندازند. حلقه های بازخوردی در سيستم های زيستی، تنوع فراوانی دارند و عوامل متفاوتی می تواند برای يک مرحله ی بيوشيميايی خاص، بازخورد مثبت يا منفی فراهم آورد و به ترتيب منجر به افزايش يا کاهش بازده توليد شيميايی گردد.
اين عوامل ممکن است ميزان آنزيم های کاتاليتيکی، مقدار مواد واکنش دهنده و يا مقدار محصولات موجود، باشد. وجود ملکول های پيوندی نيز ممکن است فعاليت شيميايی هر يک از عوامل مزبور را تغيير دهد.

ماهيت اين سيستم های بيوشيميايی از طريق مکانيسم های متفاوتی تنظيم می شود؛ به عنوان مثال يک مکانيسم تنظيمی، مسير شيميايی ويژه ای را به گونه ای هدايت می کند که مجموعه ای از ترکيبات ملکولی در شرايط شيميايی خاصی، يک محصول و با تغيير شرايط، محصول ديگری توليد می کند.

محصول ويژه ی حاصل از يک مسير، بر اساس شرايط شيميايی اوليه ی سيستم ــ يعنی ورودی ــ سيگنالی است که همراه با سيگنال های شيميايی ديگر به عنوان خروجی سيستم، محسوب می شود.


آخرین بار توسط rooyesh در پنجشنبه 03 ژانویه, 2008 3:18 pm ویرایش شده است و در کل 1 بار ویرایش شده.پنجشنبه 27 دسامبر, 2007 7:14 pm
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: جمعه 07 دسامبر, 2007 3:10 pm
پست ها: 8
پست کامپيوترهای بيومکانيکی
کامپيوترهای بيومکانيکی از اين جهت مشابه کامپيوترهای بيوشيميايی هستند که اطلاعات خروجی آنها بسته به وضعيت ورودی سيستم، ابزاری برای ارزيابی عملکرد آنها به شمار می رود اما از لحاظ کيفيت سيگنال خروجی با کامپيوترهای بيوشيميايی تفاوت دارند.

در کامپيوترهای بيوشيميايی وجود يا غلظت معينی از مواد شيميايی خاص، نقش سيگنال خروجی را دارد اما در کامپيوترهای بيومکانيکی، شکل مکانيکی يک ملکول ويژه يا مجموعه ای از ملکول ها با احتساب شرايط اوليه، به عنوان خروجی در نظر گرفته می شود.

کامپيوترهای بيومکانيکی برای محاسبات خود به ماهيت ملکول های خاص، برای پذيرفتن اشکال فيزيکی ويژه، در شرايط شيميايی اختصاصی، وابسته هستند. ساختار مکانيکی ــ فضايی انحصاری محصول، خروجی کامپيوتر بيومکانيکی است.


پنجشنبه 27 دسامبر, 2007 7:15 pm
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: جمعه 07 دسامبر, 2007 3:10 pm
پست ها: 8
پست کامپيوترهای بيوالکترونيکی
بيوکامپيوترها همچنين به منظور انجام محاسبه ی الکترونيکی ايجاد می شوند. در کامپيوترهای بيوالکترونيکی مانند کامپيوترهای بيوشيميايی و بيومکانيکی، محاسبات با در نظر گرفتن شرايط اوليه ــ ورودی ــ بواسطه ی تفسير يک خروجی خاص انجام می شود.

در کامپيوترهای بيوالکترونيکی خروجی قابل اندازه گيری، قطبيت الکتريکی است به اين صورت که بيوملکول های قطبی، جريان الکتريکی را در مسيرهای مشخص، بر اساس شرايط اوليه يا ورودی سيستم بيوالکترونيکی، منتقل می کنند.


پنجشنبه 27 دسامبر, 2007 7:17 pm
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: جمعه 07 دسامبر, 2007 3:10 pm
پست ها: 8
پست طراحی بيوکامپيوترها
عملکرد بيوکامپيوترها به ملکول های سازنده ی آنها که عمدتا پروتئينی و به ميزان کمتر ملکول های DNA است، بستگی دارد. فناوری زيستی نانو (نانوبيوتکنولوژی)، ابزارهای لازم برای ترکيب اجزاء شيميايی متعدد و ايجاد سيستم بيوکامپيوتری را فراهم می آورد.
ماهيت شيميايی يک پروتئين بوسيله ی توالی اسيدهای آمينه ی آن مشخص می شود. اين توالی در ابتدا بواسطه ی ترادف مخصوصی از نوکلئوتيدهای DNA تعيين می گردد.
برای ساخت هر ملکول پروتئينی که در آن تعداد مشخصی اسيد آمينه ی ويژه با ترتيب خاصی وجود دارد، لازم است ابتدا ضمن فرايند رونويسی، پيام های ژنتيکی از زنجيره ی الگوی DNA به mRNA انتقال يابد و سپس رمزهای ژنتيکی توسط اندامک های مخصوصی موسوم به ريبوزوم ها خوانده شود. به ازای هر رمز ژنتيکی که دارای سه نوکلئوتيد با ترتيب مخصوص است، يک اسيد آمينه به زنجيره ی پپتيدی تشکيل دهنده ی پروتئين وارد می شود.

ضمیمه:
80m88hv.jpg


هدف از طراحی چنين بيوکامپيوتری اين است که از طريق توالی های نوکلئوتيدی DNA، ترکيبات پروتئينی لازم برای يک سيستم زيستی محاسباتی فراهم گردد. همچنين ملکول های DNA مصنوعی (سنتزی) ممکن است خود را تابع عملکرد يک سيستم بيوکامپيوتری ويژه کنند؛ بنابراين فناوری زيستی نانو، امکان طراحی و توليد پروتئين های مصنوعی را ميسر می سازد ضمن آنکه ملکول های DNA مصنوعی نيز می توانند ساختمان بيوکامپيوترهای در حال کار را بپذيرند.


برای مشاهده تصاویر و دانلود فایل های ضمیمه ، لازم است در سایت ثبت نام کرده و با نام کاربری خود وارد شوید. در حال حاضر ثبت نام در سایت رایگان است.


آخرین بار توسط rooyesh در پنجشنبه 03 ژانویه, 2008 3:20 pm ویرایش شده است و در کل 1 بار ویرایش شده.چهارشنبه 02 ژانویه, 2008 10:34 pm
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 13 پست ]  برو به صفحه 1, 2, 3  بعدی

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 2 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
cron
استفاده و نقل از مباحث سایت، فقط با ذکر منبع و لینک سایت میکرورایانه مجاز است.
Copyright © 2006 - 2010 MicroRayaneh - Powered by phpBB © phpBB Group
Valid CSS2 Valid XHTML 1.0
طراحی سایت : میکرو رایانه