تالار گفتگوی میکرو رایانه - مشاهده موضوع - GPRS چيست و فوايد آن کدام است؟
مشاهده پست های بی پاسخ | مشاهده موضوعهای فعال تاریخ امروز شنبه 16 فوریه, 2019 11:59 pmپاسخ به موضوع  [ یک پست ] 
 GPRS چيست و فوايد آن کدام است؟ 
نویسنده پیام
آواتار کاربر

عضو: یکشنبه 25 نوامبر, 2007 7:24 am
پست ها: 457
پست GPRS چيست و فوايد آن کدام است؟
نسل آينده ارتباطات با سرعت بالا، GPRS ، در کنار ما می باشد. اما آيا ارائه دهندگان سرويس های GSM ارزشی برای کاربران حرفه ای قائل خواهند بود تا با افزودن اين سرويس خدمات بهتری را ارائه کنند يا GPRS هم بستری برای شرکت های تبليغاتی خواهد بود ؟ سئوال ديگری که ممکن است مطراح شود، اين است که آيا اين سرويس دز ايران هم ارائه خواهد شد؟ سئوالی که شايد در سالها بعد جواب آن را متوجه شویم !


افزايش متقاضيان سرويس های
GPRS ، باعث افت قيمت اين سرويس از طرف سرويس دهندگان خواهد شد و لذا اين سرويس در زندگی روزمره انسانها به زودی نفوذ خواهد کرد. پس با هم نگاهی کوتاه و گذرا به GPRS می اندازيم.

GPRS چيست و فوايد آن کدام است؟

GPRS يا همان General Packet RadioService يک لايه Packet-Switched به شبکه GSM موجود موبايل شما اضافه می کند.برای استفاده از اين تکنولوژی، شما بايد PDA يا موبايلی داشته باشيد که GPRS را پشتيبانی کند و به شرکتی که توانايی ارائه سرويس GPRS را دارد، دسترسی داشته باشيد.GPRS به صورت کلی سه فايده برای هر کاربر دارا می باشد. اول اينکه به شما امکان می دهد تا همواره ارتباط خود با اينترنت را حفظ نماييد و ديگر لازم نيست برای برقراری ارتباط هر دفعه به شرکت ارائه دهنده سرويس اينترنت وصل شويد. دوما GPRS به صورت ذاتی دارای سرعت به مراتب بالاتری نسبت به خطوط ارتباطی داده معمولی در موبايل می باشد. خطوط معمولی موبايل حداکثر دارای سرعت 9.6 کيلوبيت در ثانيه می باشند و در صورت استفاده از سرويس High-SpeedCircuit Switched Data يا همان HSCSD حداکثر می توانند از سرعت 1.44 کيلوبيت در ثانيه بهره ببرند. اين در حالی است که GPRS به راحتی می تواند با سرعت 40 کيلوبيت در ثانيه شما را به اينترنت متصل نمايد که حداقل چهار برابر سرعت معمول خطوط داده در موبايلهای معمولی می باشد.سومين و اصلی ترين مزيت GSRP اين است که شما مبلغ ارتباط خود را بر اساس مقدار اطلاعات ورودی و خروجی به شرکت ارائه دهنده سرويس می پردازيد و نه بر اساس مدت زمانی که به اينترنت متصل هستيد.اين به آن معنا است که ممکن است شما تمامی روز بر روی اينترنت باشيد اما فقط در هنگام ارسال يک پيغام مبلغی را پرداخت کنيد.

کاربردهای GPRS
· پست الکترونيکی : پست الکترونيکی جايی است که GPRS در آن خودنمايی می کند.با توجه به ارتباط دائمی با اينترنت و پرداخت به ازای اطلاعت ورودی/خروجی، شما می توانيد به نامه های الکترونيکی دوستان و يا همکاران خود در هر زمان با حداقل هزينه و حداکثر سرعت پاسخ دهيد و يا برای کارهای فوری به ديگران نامه دهيد.
· پيغام های لحظه ای : ارتباط دائمی به اينترنت به شما امکان می دهد تا همواره پيغام های فوری خود را که توسط نرم افزار های Chat فرستاده می شوند، در هر لحظه دريافت و به آنها پاسخ دهيد.يعنی شما می توانيد از IRC/ICQ/Yahoo Messenger/MSN Messenger/AOL Messenger و... در تمامی مدت روز بهره ببريد.
· MMS : تنها بستری که شما می توانيد از امکانات صدا، تصوير و ويدئو در سیستم MMS يا Multimedia Messaging Service - که نسخه پيشرفته SMS می باشد - به طور کامل بهره مند شويد، GPRS می باشد.
· مرور سايت های وب : همچون ديگر خدمات، شما توسط GPRS می توانيد تقريبا با سرعتی معدل خطوط تلفن معمولی، يعنی 56 کيلوبيت در ثانيه، صفحات مورد علاقه خود را مرور کنيد.
· WAP
· کارهای گروهی : GPRS به شما امکان می دهد تا همواره به تقويم کاری و يا اطلاعات اشتراکی همکاران خود دسترسی داشته باشيد.


کارايی GPRS
GRPS در تئوری بايد بتواند سرعت انتقال اطلاعات را تا 115 کيلوبيت در ثانيه برساند، در حالی که در عمل اين سرعت به 40 کيلوبيت در ثانيه می رسد.حال آنکه سرعت ارتباط در دستگاه های متفاوت GPRS به مراتب با يکديگر فرق می کنند.برای محاسبه سرعت ارتباطات در دستگاههای GPRS بهتر است طرح کدها و ساختمان کلاس های مربوط به آن را متوجه شويم.
GPRS در کل دارای چهار نوع کد CS1,CS2,CS3,CS4 می باشد. هر کدام از اين کدها قابليت انتقال اطلاعات با حداکثر سرعت 21.4 کيلوبيت در ثانيه را دارند و در هر يک از آنها قسمتی برای تصحيح خطا در انتقال اطلاعات مد نظر است.CS1 دارای بيشترين سهم برای تصحيح اطلاعات می باشد و فقط در حدود 9 کيلوبيت در ثانيه از 21.4 کيلوبيت در ثانيه جهت انتقال اطلاعات باقی می ماند.CS2,CS3 دارای سرعت بيشتری می باشند و سرعت انتقال اطلاعات در آنها به حدود 13.4 و 15.6 کيلوبيت در ثانيه می رسد.و در CS4 سرعت انتقال به حداکثر مقدار خود می رسد و هيچ نوع تصحيح اطلاعاتی در اين قسمت انجام نمی گردد.دستگاههای موجود GPRS، تنها CS1,CS2 را با سرعتی پايين تر ارائه می دهند و در مواقع لازم اين دو به جای يکديگر مورد استفاده قرار می گيرند.
شبکه های GSM و GPRS هر دو امکان دادن 8 انشعاب داده ای در هر لحظه از زمان را دارا می باشند که به هر يک از آنها يک timeslot می گوييم.لذا سرعت انتقال اطلاعات را می توان با کنار هم قرار دادن timeslot ها بيشتر و بيشتر کرد. در عمل سرعت انتقال به علت محدوديت ايجاد شده توسط شرکت ارائه دهند خدمات و همين طور محدوديت موجود در دستگاهها کاهش می يابد.لذا در مواقع اشغالی موبايل چه از طريق داده و چه از طريق صدا، ممکن است تنها يک timeslot خالی بماند. و از آنجا که ممکن است اينترنتی که شرکت ارائه دهنده سرويس به صورت مشترک باشد، ممکن است در برخی موارد، سرعت ارتباط از سرعت خطوط تلفنی معمول پايين تر بيايد.
دستگاههای GPRS هم قادر هستند تعداد محدودی timeslot را با يکديگر ادغام کنند و بر اين اساس به کلاس های مختلفی تقسيم می شوند.کلاس 2 تنها يک slot برای ارسال اطلاعات و 2 slot برای دريافت اطلاعات دارد، در حالی که کلاس 12 دارای 5 slot برای هر تنظيمی می باشد.
کلاس 6 معمول ترين کلاس به کار رفته در دستگاههای GPRS می باشد و يک slot برای ارسال اطلاعات و سه slot برای دريافت داده ها دارا می باشد.

آينده GPRS

خطوط داده ای در موبايل ها بيانگر اين واقعيت هستند که سرعت داده ها در اين دستگاه روز به روز افزايش خواهد يافت چنانکه بتوان قسمتهای ويدئويی خبرهای ورزشی را در موبايل خود داشته باشيد و يا يک تلفن تصويری کامل را همواره با خود همراه داشته باشيد. استاندارد اصلی GSM در سال 1991 به وجود آمد که به نسل دوم يا 2G شهرت يافت. در دو سال گذشته HSCSD و GPRS ويژگی های داده در GSM را بهبود داده اند در حالی که تکنولوژی EDGE يا Enhanced Data rates for GSM Evolution آنرا بهتر می کند و سرعت آن را به حدود 60 کيلوبيت در ثانيه خواهد رساند. همان طور که ملاحظه می کنيد 4 timeslot در کنار يکديگر در اين نوع سيستم ها می تواند سرعت خطوط با سرعت بالا را در موبايل به شما عرضه کند.
شاخه های اصلی GSM استاندارد يعنی GPRS، HSCSD،EDGE همگی از نوع سرويس های 2.5G محسوب می شوند.همگان در حال حاضر همگان منتظر 3G می باشند. اما به نظر می آيد نسل سوم شبکه ها يعنی 3G لزومی ندارد در همه جا گسترش يابد و تنها در شهرهايی به کار گرفته خواهد شد که وجود آنها به علت حجم بالای اطلاعات ، ضروری به نظر آيد.


دوشنبه 21 آوریل, 2008 9:45 am
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ یک پست ] 

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 2 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
cron
استفاده و نقل از مباحث سایت، فقط با ذکر منبع و لینک سایت میکرورایانه مجاز است.
Copyright © 2006 - 2010 MicroRayaneh - Powered by phpBB © phpBB Group
Valid CSS2 Valid XHTML 1.0
طراحی سایت : میکرو رایانه