مشاهده پست های بی پاسخ | مشاهده موضوعهای فعال تاریخ امروز سه شنبه 21 نوامبر, 2017 7:15 pm

پاسخ به موضوع  [ 2 پست ] 
 موبايلتان را كي دور مي‌اندازيد؟! 
نویسنده پیام

عضو: شنبه 01 دسامبر, 2007 4:00 pm
پست موبايلتان را كي دور مي‌اندازيد؟!
اخيراً روزنامه انگليسي اينديپندنت در گزارشي، ضمن هشدار نسبت به تعويض مكرر تلفن‌هاي همراه و دستگاه‌هاي الکترونيکي کوچک كه مخصوصا در پايان هر سال ميلادي به اوج مي‌رسد، به بررسي تأثيرات مخربي که اين اقدام روي محيط‌زيست برجاي مي‌گذارد، پرداخته است.
براساس ارقام تحليلگران مؤسسه ABi Research تا سال 2010 بازار تلفن‌هاي همراه مستعمل يا دست دوم سالانه به 100 ميليون عدد خواهد رسيد كه ارزشي حدود 2 ميليارد يورو خواهد داشت.
اما مسئله مهم اين است كه مصرف کننده‌اي که ابزار الکترونيکي خود را تعويض مي‌کند، تصميم مي‌گيرد تلفن همراه قديمي خود را داخل صندوق بازيافت بگذارد يا در سطل زباله بيندازد.
تعويض زودبه‌زود لوازم الکترونيکي قديمي و جايگزيني آنها با مدل‌هاي جديد مسئله‌اي است كه روز ‌به روز رايج‌تر مي‌شود. نسخه‌هاي قديمي کنسول‌هاي بازي، پخش کننده‌هاي MP3، رايانه و به‌خصوص تلفن‌هاي همراه از جمله ابزارهايي هستند که همه ساله تعويض مي‌شوند.
اما كمتر كسي فكر مي‌كند که تعويض اين لوازم مي‌تواند موجب افزايش آلودگي محيط‌زيست شود.
اينديپندنت در گزارش خود آورده است: تنها در انگليس 11 هزار تن تلفن همراه قديمي وجود دارند که در سطل‌هاي زباله مي‌افتند. در کريسمس علاوه بر تلفن‌هاي همراه قديمي، حتي سرنوشت تلفن‌هاي همراه هوشمند با امکاناتي چون پخش کننده‌هاي چند رسانه‌اي، امکان اتصال به اينترنت، دوربين‌هاي چند مگاپيکسلي، ايميل و غيره هم به سطل‌هاي زباله منتهي شد و علت آن هم ورود ‌اي فن اپل به بازار انگليس و تمايل کاربران انگليسي به خريد اين تلفن همراه جديد بود؛ به‌طوري که بسياري از کاربران انگليسي در کريسمس 2007 ترجيح دادند تلفن‌هاي همراه هوشمند مدرن خود را با يک دستگاه‌هاي ‌اي فن تعويض کنند.
براساس اطلاعات آماري، عمر مفيد استفاده از يک تلفن همراه به‌طور متوسط 5 سال است و اين درحالي است که از هر 3 اروپايي يک نفر تلفن همراه خود را هر سال تعويض مي‌کند.
اين درحالي است كه تلفن‌هاي همراه محتوي مواد شيميايي خطرناک و سمي هستند که مي‌توانند مشکلات جدي را براي محيط‌زيست به وجود آورند.
اما راه حل چيست؟ اينديپندنت در ادامه گزارش خود تنها راه حل اين مشکل را استفاده از مواد قابل بازگشت به چرخه طبيعت در اين دستگاه‌ها دانسته است.
هر چند قوانين جديد پيش‌بيني مي‌کنند که توليدکنندگان تلفن‌هاي همراه بايد خروج و تجديدپذيري محصولات خود را تضمين کنند، اما باوجود اين، تب دور انداختن دستگاه‌هاي از مد خارج شده با وجود اينکه حافظه‌اي تميز داشته باشند و باتري آنها به خوبي کار کند، در اروپا تند شده است.
درحال حاضر شرکت‌هايي وجود دارند که در بازار بازگشت دستگاه‌هاي الکترونيکي به چرخه طبيعت کار مي‌کنند.
در حقيقت هدف اصلي اين شرکت‌ها کمک به سياستگذاري‌هاي جديدي است که توليدکنندگان را ملزم به استفاده از مواد تجديدپذير در محصولات خود مي‌کنند، اما هنوز الزام سازندگان به بازيافت آن‌قدر جدي نشده و اگر اين روند ادامه پيدا كند، در سال‌هاي آينده، زباله‌هاي الكترونيكي هم مثل زباله‌هاي بيمارستاني و شايد هم مثل زباله‌هاي هسته‌اي، باعث دردسر شود.
منبع: hamshahrionline.ir

چهارشنبه 06 فوریه, 2008 10:43 am
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: چهارشنبه 09 ژانویه, 2008 8:28 pm
پست Re: موبايلتان را كي دور مي‌اندازيد؟!
من که تا موبایلم کار کنه ازش استفاده می کنم... ::balbalo::
موبایل یه وسیله است که برای من قراره هزینه آور باشه...واسه چی من هم خودم با تعویض مداوم هزینه اش را افزایش بدم؟ ::book::
(آخر خساست بود ها.... ::laugh:: )

پنجشنبه 06 مارس, 2008 11:06 am
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 2 پست ] 

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 2 مهمان

شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
استفاده و نقل از مباحث سایت، فقط با ذکر منبع و لینک سایت میکرورایانه مجاز است.
Copyright © 2006 - 2010 MicroRayaneh - Powered by phpBB © phpBB Group
Valid CSS2 Valid XHTML 1.0
طراحی سایت : میکرو رایانه