تالار گفتگوی میکرو رایانه - مشاهده موضوع - MP4 چیست؟
مشاهده پست های بی پاسخ | مشاهده موضوعهای فعال تاریخ امروز جمعه 24 می, 2019 5:12 pmپاسخ به موضوع  [ یک پست ] 
 MP4 چیست؟ 
نویسنده پیام
آواتار کاربر

عضو: سه شنبه 08 ژانویه, 2008 10:10 am
پست ها: 102
پست MP4 چیست؟
MP4 مخفف MPEG-4 استاندارد ISO/IEC است که توسط MPEG ارائه شده است. این کمیته توسعه MPEG-1 و MPEG-2 را نیز بر عهده داشته است. این کلمه سرآمد کلمات Group Moving Picture Expert
است که فرهنگستان فارسی ترجمه نماوا را برای آن پیشنهاد کرده است.

این استانداردها تاثیر چشمگیری بر صنعت چند رسانه ای و به خصوص ارایه فیلم های ویدیویی روی CD و تلویزیون های دیجیتالی داشته اند. MPEG4 نتیجه تلاش بین المللی دیگری با صدها محقق و مهندس در سرتاسر جهان است که با نام استاندارد 14496 ISO/IEC در اکتبر 1998 نهایی شد و در اولین ماههای 1999 استاندارد گردید. البته پس از آن نسخه هایی از این استاندارد ارایه شده است و هنوز کار روی این استاندارد ادامه دارد.

موفقیت MPEG-4 در سه حیطه اساسی زیر است:

* تلویزیون های دیجیتالی
*برنامه های کاربردی گرافیکی متعامل با کاربر
*چند رسانه ایی های متعامل باکاربر (در دسترسی های اینترنتی)

MPEG-4 مؤلفه های تکنولوژیکی استاندارد شده ای در اختیار قرار می دهد که امر یکپارچگی محصول توزیع و دسترسی به محتویات را ممکن می سازد.

گفتیم MP4 یکی از مصطلح ترین مخفف هایی است که به جای MPEG-4 بکار رفته است . Div X نیز از همین استاندارد پیروی می کنند. در واقع این اسامی روش ها و قالب هایی برای فشرده سازی و امکان ذخیره ی فایل ها با حجمی حتی کمتر از فایلهایی با قالب DVD (تقریبا 10 درصد حجم اصلی فایل) است که به راستی در اینترنت یک مزیت محسوب می شود. یک فیلم دو ساعته با صدای کیفیت خوب یک CD صوتی را می توان تنها در یک CDجای داد!
البته خوب است خوانندگان بدانند که MP4 برای پخش کننده ها(brodcasters) ) طراحی شده بود تا با بهبود پخش زنده ویدئو در اینترنت در این راه به موفقیت بیش تری دست یابند. به عبارت دیگر هدف این بود که این قالب تنها برای پخش روی اینترنت حفظ شود و امکان ذخیره آن نباشد. اما با دسترسی هکرها به اطلاعات مربوط به آن در سایت ماکروسافت و پخش آن روی اینترنت این رویا به تحقق نپیوست.
البته هنوز مشکلات ذخیره فایل ها بدین فرمت حل نشده است و به عنوان مثال اگر بخواهید فیلم های DVD را به Div X تبدیل کنید لازم است که ابتدا کدینگ Div X را دراختیارداشته باشید و البته به فضایی معادل 6 گیگابایت هارد دیسک یک درایو DVD یک CD Writer و صبری معادل با 12ساعت نیاز خواهید داشت!!
در زمینه فشرده سازی صوتی MP4 به مفهوم "MEPG-4 AAC" است که در این استاندارد افت کیفیتی در صدا مانند "MEPG-2 Aac" وجود نخواهد داشت.
البته MP4 می تواند قالب های MEPG-2 و حتی MP3 را هم در بر بگیرد. برای پخش آهنگ های ذخیره شده با این استاندارد به نرم افزار های جدیدی نیاز نیست و winamp از نسخه 2 به بعد و footbar2000 با pluginهای مناسب و quick Time 6.0 و Windows Media Player با فیلتر 3ivx Direct Show یا Envivio Tv می توانند این قالب را پخش کنند.
البته پخش این آهنگ ها به نوع کدینگ و نرم افزار نوشتن آن نیز بسیار بستگی دارد. به عنوان مثال نرم افزار MP4creator قابلیت های بیش تری برای ایجاد این قالب فایل نسبت به winamp دارد و پخش کننده های بیش تری قادر به باز گشایی کدینگ آن هستند.


شنبه 12 ژانویه, 2008 12:54 pm
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ یک پست ] 

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 4 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
cron
استفاده و نقل از مباحث سایت، فقط با ذکر منبع و لینک سایت میکرورایانه مجاز است.
Copyright © 2006 - 2010 MicroRayaneh - Powered by phpBB © phpBB Group
Valid CSS2 Valid XHTML 1.0
طراحی سایت : میکرو رایانه