تالار گفتگوی میکرو رایانه - مشاهده موضوع - پیج رنک گوگل چیست ؟ ( Page Rank Google )
مشاهده پست های بی پاسخ | مشاهده موضوعهای فعال تاریخ امروز پنجشنبه 21 مارس, 2019 9:01 pmپاسخ به موضوع  [ 6 پست ]  برو به صفحه 1, 2  بعدی
 پیج رنک گوگل چیست ؟ ( Page Rank Google ) 
نویسنده پیام
آواتار کاربر

عضو: یکشنبه 16 مارس, 2008 5:54 pm
پست ها: 301
پست پیج رنک گوگل چیست ؟ ( Page Rank Google )
پیج رنک روش گوگل برای اندازه ‌گیری "اهمیت" صفحات است. زمانیكه تمام فاكتورهای دیگر نظیر درصد تکرار کلمات در عنوان صفحه، درصد تعداد تکرار کلمات در متن صفحه، ارزش مکانی کلمات و ... محاسبه شدند، گوگل از‍ پیج رنک برای تنظیم نتایج جستجو ، استفاده می‌كند و لذا سایتهایی كه مهمتر هستند به رده‌های بالاتر می‌آیند.

PageRank تنها قسمتی از مسائل تعیین كننده رتبه در لیستهای گوگل است. به طور مثال شواهد نشان داده است كه گوگل این روزها به متن موجود در یك href برای تگ <a> اهمیت بیشتری قائل است تا PageRank .
PageRank جزئی از داستان لیست شدن در فهرست گوگل است، تلاش گوگل این است که همواره مربوط ترین نتایج را لیست کند، بزرگترین حسن یک موتور جستجو همین است، برای همین همه چیز در پیج رنک خلاصه نمی شود.

_________________
مقیم بر سر راهش نشسته ام چون گرد
بـدان هـوس کـه بدیــن رهـگـذار بــاز آیــد


دوشنبه 07 جولای, 2008 12:41 pm
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: یکشنبه 16 مارس, 2008 5:54 pm
پست ها: 301
پست Re: پیج رنک گوگل چیست ؟ ( Page Rank Google )
چگونه می‌توان PageRank یك صفحه را دانست؟

برای این كار می‌توان تولبار مخصوص گوگل را از آدرس زیر دانلود کنید (فعلا برای آی پی های ورودی از ایران امکان پذیر نیست)

http://toolbar.google.com

تولبار گوگل چقدر دقیق است ؟
باید توجه کرد پیج رنکی که گوگل در تولبارش نشان می دهد با آن که عملا در سیستم رتبه بندی اش از آن استفاده می کند، تفاوت دارد. در حقیقت تولبار گوگل دیر به دیر به روزرسانی می گردد و خود گوگل نیز به این موضوع اعتراف کرده است. لذا مدیران سایتها نباید نگران پیج رنک پایین سایت خود در تولبار گوگل باشند زیرا امکان دارد پیج رنک واقعی سایت آنها بیشتر از مقدار نشان داده شده باشد.

همچنین تولبار گوگل‌ در بیان پیج رنک خیلی دقیق نیست. این تولبار دو محدودیت دارد:

تولبار بعضی وقت ها حدس می زند. اگر كاربر، صفحه‌ای را مشاهده كند كه در بایگانی گوگل وجود ندارد، اما صفحه‌ای خیلی نزدیك به آن در بایگانی گوگل وجود دارد، تولبار تخمینی از پیج رنک را نشان می‌دهد.

تولبار تنها جایگزینی از پیج رنک واقعی را نشان می دهد. در حالیكه پیج رنک خطی است، گوگل از یك گراف غیر خطی برای نشان دادن آن استفاده كرده است. لذا در تولبار تغییر از PR=2 به PR=3 نیاز به افزایش كمتری دارد، نسبت به حالتی كه تغییری از PR=3 به PR=4 انجام گیرد.

تمرکز بیش از حد بر روی پیج رنک برای بالا بردن رتبه ها در گوگل بی مورد است. در حقیقت سایتهای می توانند با بهینه سازی صفحات و ارایه محتوای مناسب به رتبه های مناسبی دست یابند.

_________________
مقیم بر سر راهش نشسته ام چون گرد
بـدان هـوس کـه بدیــن رهـگـذار بــاز آیــد


دوشنبه 07 جولای, 2008 12:44 pm
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: یکشنبه 16 مارس, 2008 5:54 pm
پست ها: 301
پست Re: پیج رنک گوگل چیست ؟ ( Page Rank Google )
PageRank چگونه محاسبه می گردد؟

الگوریتم محاسبه پیج رنک یک فرمول کاملا سری می باشد که گوگل همواره آنرا مخفی و در فواصل زمانی مختلف آنرا تغییر جزئی می دهد که سوء استفاده از آن به حداقل برسد.شما وقتی پیج رنک بالاتری داشته باشید در نتیجه بازدید کننده بیشتری و در نهایت سایت گرانتری خواهید داشت حتی خیلی افراد وب سایت ها را با پیج رنکشان مقایسه می کنند، به قول یکی از دست اندکاران سئو در ایران اگر سایت شما بمنزله خانه شما در دهکده جهانی باشد ، سایت های با پیج رنک بالا مثل خانه هایی است که در بالا شهر قرار دارند

زمانی كه گوگل، هنوز یك پروژه دانشگاهی بود، طراحان آن، فرمول اصلی خود را در محاسبه پیج رنک بدین گونه بیان كردند. البته امكان دارد كه آنها دیگر از این فرمول استفاده نكنند، اما امروزه هم به اندازه كافی دقیق به نظر می رسد.

"فرض كنیم كه صفحه A دارای صفحات T1 تا Tn است كه به آن اشاره می كنند. d هم یك فاكتور كند كننده ( damping factor ) است كه مقداری بین 0 تا 1 دارد. معمولا برای d مقداری معادل 0.85 انتخاب میشود. همچنین C(A) تعداد لینكهائی كه این صفحه به صفحات دیگر داده است. در این صورت PageRank صفحه A مساوی است با :


کد:
PR(A) = (1-d) + d(PR(T1)/C(T1)+...+PR(Tn)/C(Tn))


d یك فاكتور تضعیف است كه معمولا برابر هشتاد و پنج صدم در نظر گرفته میشود. T1, T2,..., Tn صفحاتی هستند كه به صفحه A لینك داده اند. (C(T1 نیز تعداد لینك‌هایی است كه از صفحه T1، خارج شده است.

دقت كنید كه PageRank صفحه Home معمولا دو نیم برابر صفحات داخلی میباشد. بنابراین حالت سلسله ای برای ها را برای PageRank در یك صفحه متمركز میكند.
تمامی صفحات تعداد لینكهای مساوی دارند و تمامی صفحات هم PageRank یكسان دارند.

_________________
مقیم بر سر راهش نشسته ام چون گرد
بـدان هـوس کـه بدیــن رهـگـذار بــاز آیــد


دوشنبه 07 جولای, 2008 12:47 pm
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: یکشنبه 16 مارس, 2008 5:54 pm
پست ها: 301
پست Re: پیج رنک گوگل چیست ؟ ( Page Rank Google )
اصول مهم در طراحی وب برای بالا بردن پیج رنک

اگر صفحه ای دارای اهمیت بالائی می باشد ، آنرا در بالای مدل سلسله مراتبی قرار دهید.
اگر صفحات سایت شما دارای لینكهای خروجی زیادی هستند ، سعی كنید لینكهای داخلی سایت را افزایش دهید تا PageRank صفحات را ثابت نگه دارید .
اگر صفحاتی از سایت شما دارای لینك خروجی نیست ، افزایش تعداد لینكهای داخلی هیچ تائیری بر PageRank ندارد. پس دقت كنید كه سایت خود را از حالت قابل استفاده خارج نكنید.


اهمیت داشتن Site Map

داشتن Site Map به دودلیل مهم است:

- اگر كاربر URL اشتباه وارد كند ، اكثر سایتها یك صفحه غیر مفید به عنوان "404 Page not found" نمایش میدهند. این برای كاربر مایوس كننده میباشد. بهتر است كه صفحه این خطا به حالتی تغییر كند كه اولا علت خطا را نمایش دهد و ثانیا Site Map را هم نمایش دهد .
لینك دادن به Site Map در هر صفحه تعداد لینكهای داخلی را افزایش میدهد و در نتیجه از هدر رفتن آراء بر ای ارتقاء PageRank جلوگیری میكند.

- یك layout خوب برای صفحات وب كه شامل document طولانی می باشد این است كه ، آن document را به چند صفحه تقسیم كنیم و بروی صفحات یك Navigator برای رفتن به صفحات بعد و قبل قرار دهیم و همچنین در تمام صفحات هم به صفحه Home یك لینك دهیم.

پس میتوان گفت كه : با اضافه كردن تعداد لینكهای داخلی به سایت خود ، می توانید PageRank را به طور مساوی بین صفحات سایت تقسیم كنید.

ولی در مدل سلسله مراتبی میتوان رای ها را به سمت صفحه Home متمركز كرد و PageRank آنرا بالا برد.

از این روش برخی از سایتها برای بالا بردن PageRank استفاده می كنند كه اگر رباتهای گوگل ( Google's robots) متوجه آن شوند به احتمال زیاد از حضور آن سایتها در فهرستهای گوگل جلوگیری میكنند.

بنابراین ، پیشنهاد میكنم كه از دو روش صحیح زیر برای بالا بردن PageRank سایت خود در گوگل استفاده كنید.

1 - یك سایت بزرگ داشته باشید
سایتهای بزرگ مانند http://news.bbc.co.uk دارای دهها و شاید صدها نویسنده و ویراستار خبری میباشد. هر كدام از صفحات این سایت دارای مطالب جهانی و مهم هستند و تمامی آنها نیز به صفحه Home سایت لینك داده اند. بنابراین می بینیم كه PageRank صفحه Home آن 9 از 10 است.

پس هیچ جایگزینی برای محتوای خوب وجود ندارد!

2 - یك چیز مفید برای ارائه به دیگران داشته باشید
برای مثال سایت Stat counter تنها سایتی است که به غیر از گوگل دارای پیج رنک 10 است. علت این امر خیلی ساده است میلیون ها سایت هستند که از خدمات آمار گیری Stat Counter استفاده می کنند و در هر کدام از این سایتها باید یک لینک از Stat Counter باشد. پس سایت stat Conter دارای میلیون ها رای است که باعث می شود به پیج رنک دست نیافتنی 10 برسد.

ابزارهای مفید رایگان در اختیار دیگران قرار دهید تا مدیران سایتها پس از استفاده از آن با رغبت به سایت شما لینك دهند.

گرفتن لینک از سایتهای دیگر
بسیاری از مدیران به دلیل آشنا نبودن با پیج رنگ گوگل به هنگام لینک گرفتن یا لینک دادن تنها به صفحات دارای پیج رنک بالا فکر می کنند. این تصور اشتباه است، شما اگر مدیر سایتی هستید به محتوای سایتها بیشتر توجه کنید تا پیج رنک آنها. در حقیقت لینک از یک صفحه مرتبط با پیج رنک کم در بالا رفتن رتبه سایتان بسیار موثر است. اگر درخواست لینکی از یک سایت مرتبط اما با پیج رنک کم از شما می شود، آنرا رد نکنید!

_________________
مقیم بر سر راهش نشسته ام چون گرد
بـدان هـوس کـه بدیــن رهـگـذار بــاز آیــد


دوشنبه 07 جولای, 2008 12:51 pm
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: یکشنبه 16 مارس, 2008 5:54 pm
پست ها: 301
پست Re: پیج رنک گوگل چیست ؟ ( Page Rank Google )
اهمیت متن پیوندی (Anchor text ) در بهینه سازی سایتها در موتورهای جستجو

گوگل ( و تعداد دیگری از موتورهای جستجو ) صفحات وب سایتها را تحت تاثیر مستقیم متن لینكها (Anchor Text ) به آن صفحات در نتایج جستجو نمایش می دهد.

Googlebombs تقریباً آسانترین نمونه ها برای پیدا كردن و درك كردن این موضوع است كه چگونه متن پیوندی بر SERP یا Search Engine Result Pages یا همان صفحات نتایج جستجو تاثیر میگذارد.

در یک زمانی ( در اواخر سال 2005 ) با جستجوی عبارت Miserable failure در گوگل Googlebomb صفحه بیوگرافی جورج بوش را مدنظر قرار میدهد :

( www.whitehouse.gov/president/gwbbio.html )

به روشنی این مثال قدرت متن پیوندی یا همان Anchor text را نشان میدهد, چرا که با مشاهده این صفحه در می یابید که چنین کلمه ای به هیچ وجه در این صفحه استفاده نشده است ( نه در متن صفحه , نه در عنوان و ... ) و با تحقیق و تفحص بیشتری می توان به این نکته دست یافت که تعداد زیادی از وبلاگ نویس ها از متن پیوندی miserable failure برای لینک دادن به این صفحه استفاده کرده اند.

Google bomb از كارایی تركیبی یك متن پیوندی با هزاران لینك سود میبرد. در یک اتفاق مشابه فوق با کلمه Computer و SERP کلمه Computers درگوگل درحال رخ دادن است.

با جستجوی كلمه Computer درگوگل سایت http://www.dell.com را به عنوان 10 نتیجه مهم و با جستجوی کلمه كامپیوترها سایت http://www.compaq.com را به عنوان 10 نتیجه مهم رتبه بندی میكند. با نگاه كردن به Source این دو صفحه و بررسی استفاده از كلمه كامپیوتر یا كامپیوترها را به ترتیب آشكارمیكند که متن پیوندی چقدر موثر است ؟

_________________
مقیم بر سر راهش نشسته ام چون گرد
بـدان هـوس کـه بدیــن رهـگـذار بــاز آیــد


دوشنبه 07 جولای, 2008 12:53 pm
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6 پست ]  برو به صفحه 1, 2  بعدی

افراد آنلاین

کاربر حاضر در این تالار : - و 1 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
cron
استفاده و نقل از مباحث سایت، فقط با ذکر منبع و لینک سایت میکرورایانه مجاز است.
Copyright © 2006 - 2010 MicroRayaneh - Powered by phpBB © phpBB Group
Valid CSS2 Valid XHTML 1.0
طراحی سایت : میکرو رایانه