تالار گفتگوی میکرو رایانه - مشاهده موضوع - هوش‌ مصنوعي‌ و هوش‌ انساني‌
مشاهده پست های بی پاسخ | مشاهده موضوعهای فعال تاریخ امروز شنبه 25 می, 2019 2:35 pmپاسخ به موضوع  [ 3 پست ] 
 هوش‌ مصنوعي‌ و هوش‌ انساني‌ 
نویسنده پیام
آواتار کاربر

عضو: جمعه 30 نوامبر, 2007 12:29 pm
پست ها: 23
پست هوش‌ مصنوعي‌ و هوش‌ انساني‌
براي‌ شناخت‌ هوش‌ مصنوعي‌ شايسته‌ است‌ تا تفاوت‌ آن‌ را با هوش‌انساني‌ به‌ خوبي‌ بدانيم‌. مغز انسان‌ از ميلياردها سلول‌ يا رشته‌ عصبي‌درست‌ شده‌ است‌ و اين‌ سلول‌ها به‌ صورت‌ پيچيده‌اي‌ به‌ يكديگرمتصل‌اند. شبيه‌سازي‌ مغز انسان‌ مي‌تواند از طريق‌ سخت‌افزار يا نرم‌افزارانجام‌ گيرد. تحقيقات‌ اوليه‌ نشان‌ داده‌ است‌ شبيه‌سازي‌ مغز، كاري‌مكانيكي‌ و ساده‌ مي‌باشد. براي‌ مثال‌، يك‌ كرم‌ داراي‌ چند شبكه‌ عصبي‌است‌. يك‌ حشره‌ حدود يك‌ ميليون‌ رشته‌ عصبي‌ دارد و مغز انسان‌ ازهزار ميليارد رشته‌ عصبي‌ درست‌ شده‌ است‌. با تمركز و اتصال‌ رشته‌هاي‌عصبي‌ مصنوعي‌ مي‌توان‌ واحد هوش‌ مصنوعي‌ را درست‌ كرد.

هوش‌ انساني‌ بسيار پيچيده‌تر و گسترده‌تر از سيستم‌هاي‌ رايانه‌اي‌است‌ و توانمنديهاي‌ برجسته‌اي‌ مانند: استدلال‌، رفتار، مقايسه‌، آفرينش‌و بكار بستن‌ مفهومها را دارد.

هوش‌ انساني‌ توان‌ ايجاد ارتباط ميان‌ موضوع‌ها و قياس‌ ونمونه‌ سازيهاي‌ تازه‌ را دارد. انسان‌ همواره‌ قانون‌هاي‌ تازه‌اي‌ مي‌سازد و ياقانون‌ پيشين‌ را در موارد تازه‌ بكار مي‌گيرد. توانايي‌ بشر در ايجادمفهوم‌هاي‌ گوناگون‌ در دنياي‌ پيرامون‌ خود، از ويژگي‌هاي‌ ديگر اوست‌.مفهوم‌هاي‌ گسترده‌اي‌ همچون‌ روابط علت‌ و معلولي‌، رمان‌ و يامفهوم‌هاي‌ ساده‌تري‌ مانند گزينش‌ وعده‌هاي‌ خوراك‌ (صبحانه‌، ناهار وشام) را انسان‌ ايجاد كرده‌ است‌. انديشيدن‌ در اين‌ مفهوم‌ها و بكاربستن‌آنها، ويژه‌ رفتار هوشمندانه‌ انسان‌ است‌.

هوش‌ مصنوعي‌ در پي‌ ساخت‌ دستگاههايي‌ است‌ كه‌ بتوانندتوانمندهاي‌ ياد شده‌ (استدلال‌، رفتار، مقايسه‌ و مفهوم‌ آفريني‌) را از خودبروز دهند. آنچه‌ تاكنون‌ ساخته‌ شده‌ نتوانسته‌ است‌ خود را به‌ اين‌ پايه‌برساند، هر چند سودمندي‌هاي‌ فراواني‌ به‌ بار آورده‌ است‌.

نكته‌ آخر اينكه‌، يكي‌ از علل‌ رويارويي‌ با مقوله‌ هوش‌ مصنوعي‌،ناشي‌ از نام‌گذاري‌ نامناسب‌ آن‌ مي‌باشد. چنانچه‌ جان‌ مك‌كارتي‌ در سال‌1956 ميلادي‌ آن‌ را چيزي‌ مانند «برنامه‌ريزي‌ پيشرفته‌» ناميده‌ بود شايد جنگ‌ و جدلي‌ در پيرامون‌ آن‌ رخ‌ نمي‌داد.
امیدوارم مفید واقع شده باشد.
موفق و پیروز باشید. ::rose::

_________________
آرام ، آهسته
آرام قدم بردار مبادا به احساس کسی بر بخورد!


شنبه 08 دسامبر, 2007 2:52 pm
مشخصات شخصی WWW
آواتار کاربر

عضو: یکشنبه 25 نوامبر, 2007 7:24 am
پست ها: 457
پست Re: هوش‌ مصنوعي‌ و هوش‌ انساني‌
توضیحاتی خوبیه مخصوصا برای من که اصلا با اینها آشنا نیستم


شنبه 08 دسامبر, 2007 3:36 pm
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: شنبه 24 نوامبر, 2007 1:54 pm
پست ها: 137
پست مغزهای سیلیكونی
تحقیقاتی برای شبیه‌سازی فعالیت‌های مغز انسان در حال انجام است. شركت IBM به همراه دانشمندان موسسه EPFL در سوئیس بر روی اولین نمونه كامل مغز مبتنی بر كامپیوتر كار می‌كنند. محققان با استفاده از ابركامپیوتر Blue Gene شركت IBM كه سریع‌ترین كامپیوتر جهان است، با نرم‌افزار شبیه‌سازی قشر بیرونی مغز كه فقط منحصر به پستانداران است، به تفكر می‌پردازند. قشر بیرونی مغز اغلب كارهای ادراكی را انجام می‌دهد.
هنری ماركرام (Henry Makram)، رئیس این پروژه و یكی از استادان EPFL، پروژه Blue Brain را یكی از طرح‌های ابتكاری بلندپروازانه در حیطه علم اعصاب بر شمرد. با تكمیل این مدل دانشمندان امیدوارند كه مطالبی در مورد چگونگی تفكر، عملكرد حافظه و ادراك بیاموزند. این مدل همچنین می‌تواند به عنوان نمونه‌ای از مغز باشد كه در روبات‌های آینده و سیستم‌های هوش مصنوعی كه دارای پاسخ ها و قابلیت‌هایی مشابه انسان‌ها هستند به كار رود. محققان اروپایی تراشه‌های عصبی را ایجاد كرده‌اند كه در آن سلول‌های مغز و ریزپردازنده‌ها با یكدیگر تلفیق شده‌اند. دانشمندان ۱۶هزار ترانزیستور و صدها خازن را بر روی یك تراشه كوچك قرار داده‌اند و سلول‌های عصبی را به گونه‌ای به آن متصل ساخته‌اند كه سیگنال‌های الكتریكی بتوانند به تراشه انتقال یابند. امید است كه بتوان از این فناوری در اعضای مصنوعی بدن افرادی كه دارای معلولیت‌های عصبی هستند، استفاده كرد. همچنین بتوان از این فناوری در كامپیوترهای سازمان یافته‌ای كه كارهایی مشابه كار انسان‌ها انجام می‌دهند، بهره گرفت.

_________________
زندگی سیبی است که باید گاز زد، با پوست!


یکشنبه 23 دسامبر, 2007 6:26 pm
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 3 پست ] 

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 2 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
cron
استفاده و نقل از مباحث سایت، فقط با ذکر منبع و لینک سایت میکرورایانه مجاز است.
Copyright © 2006 - 2010 MicroRayaneh - Powered by phpBB © phpBB Group
Valid CSS2 Valid XHTML 1.0
طراحی سایت : میکرو رایانه