تالار گفتگوی میکرو رایانه :: مشاهده موضوع - چشم الکترونیکی چگونه کار می کند؟
تالار گفتگوی میکرو رایانه
http://www.microrayaneh.com/forum/

چشم الکترونیکی چگونه کار می کند؟
http://www.microrayaneh.com/forum/viewtopic.php?f=13&t=49
صفحه 1 از 1

نویسنده:  rayaneh [ چهارشنبه 05 دسامبر, 2007 10:04 am ]
موضوع پست:  چشم الکترونیکی چگونه کار می کند؟

اول بگذارید در مورد دزد گیرهایی که روی در و پنجره ماشین نصب می شوند و با بازکردن آنها شروع به جیغ کشیدن می کند را توضیح بدهم. روی درب و پنجره سنسورهایی هستند که به باز و بسته شدن در حساسند. این سنسورها دو تکه دارند که یکی روی چهارچوب و دیگری روی قسمت متحرک در و پنجره و درست روبه روی هم نصب می شوند. تکه ثابت حاوی یک کلید خیلی ساده فنر دار و تکه متحرک دارای یک آهن رباست. وقتی در بسته است و این دو تکه روی هم قرار دارند. نیروی آهنربا بر کشش فنر غلبه می کند و کلید را بسته نگاه می دارد اما به محض باز شدن در و کنار رفتن آهنربا فنر قطعه متحرک کلید را بالا می کشد و اتصال را قطع می کند. جعبه کنترل که کلید به آن متصل است این تغییر وضعیت را احساس کرده و آژیر دزد گیر را به کار می اندازد.

اما با مزه ترین بخش ماجرا همان چراغ های قرمز (البته الآن ديگه سبز رنگ شدند) یا چشم های الکترونیکی است که به حرکت اجسام حساسند و انواع ساده ترشان را احتمالا روی درب فروشگاه ها و مغازه ها دیده اید. این سیستم ها در واقع یک رادار ساده است که از یک فرستنده و گیرنده امواج با فرکانس رادیویی یا فراصوتی تشکیل شده اند.
فرستنده بطور پیوسته فرکانس هایی از این امواج را تولید و در فضا منتشر می کند. این امواج به اجسام و موانع موجود در محیط برخورد می کند و قسمتی از بازتاب هایشان به طرف گیرنده باز می گردد و یک الگوی بازتاب ایجاد می کند که شکل آن به نوع و چیدمان اشیاء موجود بستگی دارد.مثلا وقتی که شما در را باز می کنید و در معرض تابش امواج قرار می گیرید بدن شما با انعکاس بخش جدیدی از امواج به طرف گیرنده، الگوی بازتاب را تغییر می دهد. گیرنده این تغییر را حس کرده و سیگنالی به جعبه کنترل می فرستد که آژپر را به صدا در می آورد

انواع جدید این حسگرها بجای تابش پیوسته امواج (روش فعال) از روش منفعل بهره می برند. حتما می دانید که اجسام گرم و از جمله بدن انسان به طور پیوسته از خود امواج مادون قرمز تابش می کنند. بنابراین می توان صرفا با یگ گیرنده الگوی امواج مادون قرمز محیط را ثبت و تغییرات آن را کنترل کرد. در این وضعیت افزایش ناگهانی و شدید امواج رسیده از یک نقطه می تواند به معنی ورود یک موجود زنده به محدوده امواج باشد.

این سیستم کاستی هایی دارد از جمله اینکه با یک پوشش مناسب می توان امواج مادون قرمز را تا حد زیادی را فیلتر کرد و سنسور را فریب داد .

نویسنده:  razname [ چهارشنبه 05 دسامبر, 2007 10:24 am ]
موضوع پست:  Re: چشم الکترونیکی چگونه کار می کند؟

سلام
موضوع جالب و در عين حال علمي رو بيان كردين.
مخصوصا قسمت آخر كه منو ياد فيلم هايي مي اندازه كه دزدها مي خوان يك شيء با ارزش رو كه به جديد ترين سنسورها مجهز است رو بدزدن ... ::blushing::

منتظر پست هاي بعدي هستم

::rose::

نویسنده:  aseman [ چهارشنبه 05 دسامبر, 2007 11:08 am ]
موضوع پست:  Re: چشم الکترونیکی چگونه کار می کند؟

این نوع دزدگیرهایی که گفتید بر روی درب و پنجره ماشین نصب میشه . کنترل از راه دور هم داره ::question::

من یک نمونه دقیقا" به هین شکلی که شما توضیح دادید دیدم اما هیچگونه کنترلی نداره . موقع باز شدن در و فعال شدن .صدای بسیار بلندی ایجاد میکنه و نه تنها دزد بلکه خود صاحبش را هم غافلگیر میکنه . ::surprise::

::rose::

نویسنده:  rayaneh [ پنجشنبه 06 دسامبر, 2007 10:46 pm ]
موضوع پست:  Re: چشم الکترونیکی چگونه کار می کند؟

معمولا باید کنترل داشته باشه. نمی دونم اون موردی که شما دیدید چرا نداشته
::question::

نویسنده:  ali asghar [ شنبه 25 جولای, 2009 11:39 pm ]
موضوع پست:  Re: چشم الکترونیکی چگونه کار می کند؟

من دنبال چشم.سنسور.یا هر چیز دیگه ای که ورود و خروج افراد رو ثبت کنه میگردم
میتونی راهنماییم کنی؟

صفحه 1 از 1 همه زمانها به صورت UTC + 3:30 hours تنظیم شده.
طراحی سایت از میکرو رایانه