مشاهده پست های بی پاسخ | مشاهده موضوعهای فعال تاریخ امروز یکشنبه 19 نوامبر, 2017 8:32 am

پاسخ به موضوع  [ 10 پست ]  برو به صفحه قبلی  1, 2
 روش های ساخت برد مدارچاپی یا PCB برای برد های کنترل رباتیک 
نویسنده پیام
آواتار کاربر

عضو: شنبه 08 دسامبر, 2007 9:11 pm
پست Re: روش های ساخت برد مدارچاپی یا PCB برای برد های کنترل رباتیک
اگر موارد بالا را با دقت انجام داده باشید اکنون طرحی که روی کاغذ بود با کیفیت خوبی به سطح مسی فیبر منتقل شده. اما اگر در قسمتهایی از خطوط بریدگی یا اشکالی مشاهده می شود و یا طرح بصورت کامل منتقل نشده ، می توانید با استون فیبر را شسسته و دوباره از نو شروع کنید اما اگر اشکالات خیلی جزئی هستند می توانید با ماژیک ضد آب آنها را تصحیح کنید.

پس از این مرحله فیبر آماده اسیدکاری می باشد.

بعد از اسیدکاری با پارچه آغشته به استون خطوط طرح را از روی فیبر پاک کنید تا خطوط مسی نمایان شوند. در زیر نمونه فیبری که با کاغذ گلاسه تهیه شده را مشاهده می کنید.

ضمیمه:
pcbfinal.jpg

ملاحظات
* جوهر چاپگرهای لیزری حاوی ترکیباتی از پلاستیک می باشد که برای چاپ روی کاغذ ذوب می شود. در این طرح جوهری که روی کاغذ بود دوباره توسط اتو ذوب شده و روی فیبر می نشیند.
* برای طرف دیگر فیبر (راهنمای چیدن قطعات و ..) هم می توانید طرحی به همین صورت تهیه و چاپ نمائید.

برای مشاهده تصاویر و دانلود فایل های ضمیمه ، لازم است در سایت ثبت نام کرده و با نام کاربری خود وارد شوید. در حال حاضر ثبت نام در سایت رایگان است.

چهارشنبه 20 آگوست, 2008 11:43 am
مشخصات شخصی

عضو: پنجشنبه 18 سپتامبر, 2008 3:48 pm
سلام.
من هر دو روش رو استفاده کردم ولی در روش اتو بیشتر در بیشتر موارد کاغذ با جوهر از فیبر کنده میشه. روشم هم همینطوریه که توزیح دادید ولی نمیدونم مشکل کجاست. در لستفاده از لامینت هم از لامپ 100 استفاده میکنم . طرح روی فیبر میچسبه ولی وقتی داخل ماده ظهور میریزم همه باهم حل میشه. البته این که میگید نباید لامینت قبل از ظهور نور بخوره غیر ممکنه چون باید ببینی تا بتونی روکش لامینت رو جدا کنی ولی سوا من اینه که تو چه نوری ایت کارو بکنی که زیاد رو لامینت تاثیر نذاره و همچنین بجای ماده ظهور از موادی که برای لوله بازکن استفاده میشه استفاده کردم.اگه علت اینه ماده ظهور لامینت دقیقا اسمش چیه و کجا میشه تهیه کرد .
لطفا پاسخ بدید چون تا حالا کلی طرح زدم که بیشتر از 70 درصد خراب شده.

پنجشنبه 18 سپتامبر, 2008 4:08 pm
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: شنبه 08 دسامبر, 2007 9:11 pm
سلام

من سوالی که مطرح کردید به استادم فرستادم

اینم پاسخ ایشون که عینا" برای شما اینجا میذارم

نقل قول:
سلام خانم .....

موضوع سوال مربوط به روش ساخت برد مدارچاپی ( PCB ) در تخصص اینجانب نیست و برای اینکه شما سریعتر به پاسخ مورد نظر خود برسید متن ایمیل شما را برای آقای مهندس آریا که از کارشناسان ارشد صنعت مدارچاپی ایران هستند ارسال نمودم و پاسخ ایشان به قرار زیر است:

جهت نوردهی از نور سفید استفاده گردد به عنوان مثال از نور لامپ مهتابی. و تمامی کارهای جنبی نور دهی اعم از تطبیق و غیره را می توان زیر نور زرد و همان لامپ های صد وات معمول انجام داد فقط نکته مهم زمان نوردهی می باشد که بسته به شدت نور و یا تعداد لامپ های مورد استفاده می باشد (2-5 دقیقه).
همچنین جهت چاپ بهتر مدارات بعد از تطبیق فیلم روی فیبر مسی لامینیت شده، روی آن شیشه قرار داده شده و سپس نوردهی گردد.
جهت ظهور می توان از همان مواد لوله بازکن رقیق شده (10%) و یا آب صابون استفاده کرد البته زیر نور زرد و یا نور لامپ صد واتی.

موفق باشید

شنبه 20 سپتامبر, 2008 3:15 pm
مشخصات شخصی

عضو: شنبه 01 دسامبر, 2007 4:00 pm
پست آیا رنگ فیبر مدارچاپی و مادربردها تاثیری در کیفیت آنها دارد
خیلی از دوستان از من این سوال را می پرسند. رنگ مادربرد و کلا رنگ بردهای الکترونیک ساخته شده (یا PCB )در واقع همان رنگ فیبر استخوانی است که قطعات روی آن نصب می شود و انتخاب رنگ آن به شرکت سازنده مربوط است. البته برخی استاندارد ها در اینباره وجود دارد که هیچ یک بین المللی نیست و هر یک ممکن است توسط یک شرکت گذاشته شده باشند و الزامی در رعایت آنها وجود ندارد.
هر مادربورد بین 4 تا 16 لایه فیبر دارد که روی هم قرار گرفته اند. ممکن است رنگ این فیبر ها، سبز، سفید، قرمز، خردلی، نارنجی، مشکلی، آبی، و حتی بنفش باشد.
اما این موضوع در جنس و کیفیت هیچ گونه تاثیری ندارد چرا که در حقیقت این سیم ها و اتصالات هستند که ارتباطات را برقرار می کنند نه بخش استخوانی .
تنها مسئله مقاومت و استحکام بخش فیبر استخوانی است که آن هم با توجه جنس آن تعیین می شود و نه رنگ آن!

دوشنبه 06 اکتبر, 2008 7:19 pm
مشخصات شخصی

عضو: دوشنبه 04 ژانویه, 2010 12:01 am
با تشکر از اطلاعاتتون ::hand:: ::hand:: ::hand:: ::prayer:: ::prayer:: ::prayer:: ::friend:: ::friend::

دوشنبه 04 ژانویه, 2010 12:13 am
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 10 پست ]  برو به صفحه قبلی  1, 2

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 3 مهمان

شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
استفاده و نقل از مباحث سایت، فقط با ذکر منبع و لینک سایت میکرورایانه مجاز است.
Copyright © 2006 - 2010 MicroRayaneh - Powered by phpBB © phpBB Group
Valid CSS2 Valid XHTML 1.0
طراحی سایت : میکرو رایانه