تالار گفتگوی میکرو رایانه - مشاهده موضوع - مدار کنترل دور موتور با استفاده از مدولاسیون پهنای پالس PWM
مشاهده پست های بی پاسخ | مشاهده موضوعهای فعال تاریخ امروز چهارشنبه 22 می, 2019 2:53 amپاسخ به موضوع  [ 2 پست ] 
 مدار کنترل دور موتور با استفاده از مدولاسیون پهنای پالس PWM 
نویسنده پیام

عضو: شنبه 10 می, 2008 9:16 am
پست ها: 47
پست مدار کنترل دور موتور با استفاده از مدولاسیون پهنای پالس PWM
در اینجا مدار کنترل دور موتور با استفاده از مدلاسیون پهنای پالس PWM را مشاهده می کنید:
ضمیمه:
project1.gif

ضمیمه:
project1.jpg


قطعات مورد نیاز برای حالتی که از مسفت MOSFET استفاده می کنید

1 عدد آی سی 4093

1 عدد پتانسیومتر 100 کیلو اهم

1 عدد خازن 103

1 عدد مقاومت 1 کیلو اهم

2 عدد دیود 1N4148

1 عدد دیود 1N4007

1 عدد ترانزیستور اثر میدان (مسفت)BUZ80

1 عدد موتور DC با رنج دلخواه 5 تا 18 ولت

برد بورد یا برد مسی سوراخدار

سیم تلفنی در صورت استفاده از برد بورد


نقشه مدار به همراه توضیحات

قبل از هر چیز می بایست بگویم دیود موجود در مسفت یک دیود داخلی است آنرا به عنوان یک المان مجزا در نظر نگیرید.

آی سی 4093 دارای 4 عدد گیت NAND با ورودی هایی است که به صورت اشمیت تریگر عمل می کند ورودی های آن هم می توانند ولتاز های مثبت و هم ولتاژ های منفی باشند و میزان ولتاژ های ورودی آن دارای محدوده بیشتری از لحاظ حداقل و حداکثر نسبت به 4011 می باشد.
برای تجسم بهتر عملکرد مدار در کنار نقشه مدار، ساختمان داخلی آی سی 4093 را نیز مشاهده می کنید. همانطور که در نقشه مشاهده می کنید تمامی ورودی های آی سی 4093 بجز پایه های 2 و 1 به یکدیگر متصل شده اند و تمامی این ورودی ها به پایه خروجی 3 که نتیجه ورودی 1 و 2 آی سی 4093 است به صورت مشترک وصل شده اند.

مقاومت 1 کیلو اهم به همرا پتانسیومتر 100 کیلو اهم و خازن 103 کار تولید پالس را در اولین گیت آی سی 4093 به عهده دارد این گیت با توجه به سیم بندی مدار گیت های دیگر را نیز تحت تاثیر قرار می دهد.
با پیچاندن پتانسیومتر می توانید سرعت موتور را کم یا زیاد کنید در واقع با پیچاندن پتانسیومتر مدار RC را که از حاصلضرب مقاومت 1 کیلو اهم به همراه پتانسیومتر 100 کیلو اهم در خازن10 نانو فاراد ایجادمی شود را کم و زیاد می کنید با پیچاندن پتانسیومتر تا انتهای یک سمت سرعت موتور حداکثر و با پیچاندن پتانسیومتر تا انتهای سمت دیگر سرعت آن حداقل می شود تا اینکه به صفر می رسد البته با وجود مقاومت 1 کیلو اهم در مدار حتی اگر با پیچاندن پتانسیو متر مقاومت ایجاد شده را به صفر برسانید مقاومتی که در پایه 2 موجود است به مقدار حداقل یک کیلواهم خواهد رسید مقدار فرکانس پالس مربعی ایجاد شده در پایه 1و 2 از حاصلضرب مجموع مقاومت یک کیلو اهم و پتانسیومتر 100 کیلو اهم در خازن 10 نانو فاراد بدست می اید که این حاصلضرب را در دو حالت برای شما حساب می کنم.البته حالت های زیادی در اثر پیچاندن پتانسیومتر و تغییر مقاومت کل مجموع بدست می آید که شما نیز به راحتی می توانید این حالت ها را محاسبه کنید.
حالتی را در نظر بگیرید که پتانسیومتر مقاومت 100 کیلو اهم را داشته باشد در این حالت مجموع دو مقاومت 101 کیلو اهم می شود که حاصلضرب مقاومت 101 کیلو اهمی در خازن 10 نانو فارادی معادل 10 به توان منفی 3 می شود برای بدست آوردن فرکانس بایست این حاصلضرب را برعکس کنید که نتیجه معادل یک کیلو هرتز خواهد شد.
در حالتی که پتانسیومتر مقدار 0 را داشته باشد فرکانس کاری مدار از حاصلضرب مقاومت 1 کیلو اهم در خازن 10 نانو فاراد بدست می آید که این مقدار معادل 100 کیلو هرتز می شود. به یاد داشته باشید که کیلو معادل 1000 و نانو معادل 10 به توانمنفی 9 می باشد.

با تعویض جای دیود های متصل به پایه های پتانسیومتر می توانید جهت حداکثر و حداقل شدن سرعت را با انتهای پتانسیومتر تنظیم کنید یعنی اینکه در چه سمت که پتانسیومتر را می پیچانید سرعت زیاد یا کم شود این دیودها همچنین مکان ورود پالس های مثبت و منفی از پایه 3 نیز می باشند.

تمامی خروجی های 4 ، 10 و 11 از آی سی 4093 به یکدیگر مشترک شده و به گیت مسفت BUZ80 متصل می شوند زمانیکه در مسفت ولتاژ در گیت از ولتاژ آستانه هدایت که در اینجا Vth نام دارد بیشتر شود جریانی از سورس به سمت درین خواهیم داشت.


در واقع در این وضعیت مسفت روشن می شود در ترانزیستورهای اثر میدان مسفت درین دارای قطبیت مثبت و سورس دارای قطبیت منفی است به طوریکه اگر ولتمتر در اختیار داشته باشد می توانید این پایه های را حتی اگر به اطلاعات مربوط به پایه های ترانزیستورهای اثر میدان دسترسی نداشته باشید براحتی پیدا کنید.

ولتمتر را در حالت تست دیود قرار دهید. در ترانزیستورهای اثر میدان این درین است که به سورس راه می دهد و سورس به درین راه نمی دهد. اگر به این مسفت و سمت نوشته های روی آن نیز دقت کنید اولین پایه از سمت چپ گیت ،دومین پایه درین و پایه سوم سورس خواهد بود.

همانطور که در نقشه مشاهده می کنید یک سمت موتور به صورت مستقیم به مثبت ولتاژ متصل است بنابراین موتور برای حرکت احتیاج به زمین دارد که این زمین توسط سورس مسفت بر روی درین و از آنجا بر روی یک سمت موتور ایجاد می شود.
در واقع موتور برای حرکت احتیاج به اختلاف پتانسیل دارد که این اختلاف پتانسیل توسط آی سی 4093 به همراه مسفت BUZ80 در موتور ایجاد می شود ایجاد این زمین در یک سمت موتور بستگی به فرکانس ایجاد شده در پایه های 1و 2 متاثر از خازن و مقاومت خواهد داشت که این مسئله را نیز به راحتی با قرار دادن مقادیر متفاوتی از خازن و مقاومت براحتی می توانید تجربه کنید.
در مسفت مقدار جریان ایجاد شده با توجه به رابطه ای که در آن نیز حاکم است به سطح ولتاژ ورودی در گیت کاملا وابسته است هر چه قدر این ولتاژ بیشتر باشد شدت جریان ایجاد شده نیز بیشتر خواهد بود. در این وضعیت اگر ولتمتر در اختیار داشته باشید و یک سر سیم آنرا به زمین این مدار و سر دیگر آنرا به پایه گیت مسفت متصل کنید مشاهده می کنید که با پیچاندن پتانسیومتر سطح ولتاژ در این پایه ممکن است کم یا زیاد شود در سمتی که پتانسیومتر را می پیچانید و میزان ولتاژ دیده شده در ولتمتر شروع به افزایش می کند در این وضعیت موتور نیزسرعتش زیاد می شود همین مطلب را نیز به صورت برعکس می توانید تجربه کنید در این حالت سرعت موتور رو به کاهش می رود.
برای افزایش جریان، پایه های خروجی 4، 10 و 11 با یکدیگر مشترک شده اند تا برای تقویت جریان به گیت مسفت احتیاجی به تقویت کننده ای مثل ترانزیستور ها نباشد.
در مسفت ها با توجه به کم بودن مقاومت Rds تلفات حرارتی کمتری را نسبت به ترانزیستورهای BJT خواهیم داشت.


برای مشاهده تصاویر و دانلود فایل های ضمیمه ، لازم است در سایت ثبت نام کرده و با نام کاربری خود وارد شوید. در حال حاضر ثبت نام در سایت رایگان است.


شنبه 10 می, 2008 9:36 am
مشخصات شخصی

عضو: شنبه 10 می, 2008 9:16 am
پست ها: 47
پست Re: مدار کنترل دور موتور با استفاده از مدولاسیون پهنای پالس PWM
قطعات مورد نیاز برای حالتیکه از ترانزیستور استفاده می کنید

1عدد آی سی 4093

1عدد پتانسیومتر 50 کیلو اهم

1عدد مقاومت 1 کیلو اهم

1عدد مقاومت 100 اهم

2عدد ترانزیستورC1815

2عدد دیود 1N4148

1عدد دیود 1N4007

1 عدد خازن 100 نانو فاراد

1 عدد موتور DC بسته به نیاز 5 تا 12 ولت

1 عدد خازن 100 میکرو فاراد

1 عدد خازن 10 نانو فاراد

نقشه مدار به همرا توضیحات
ضمیمه:
PWMT11.jpg


در این نقشه مانند حالت قبل کار تولید پالس را مقاومت های یک کیلو و پتانسیومتر صد کیلو اهم و خازن 10 نانو فاراد به عهده دارند. پایه 3 نیز مانند حالت قبل به پایه های ورودی 5 و 6 گیت دوم NAND از آی سی 4093 متصل می باشد و خروجی 4 آی سی 4093 با یک مقاومت 100اهم به بیس ترانزیستور C1815 متصل است.
در این مدار به جای مسفت از ترانزیستورهای BJT استفاده شده است. در این حالت نیز مانند حالت قبل یک سر موتور به مثبت ولتاژ متصل است وجهت حرکت موتور احتیاج به زمین داریم که این زمین در سر دیگر موتور و از طریق دو عدد ترانزیستور موجود در مدار ایجاد می شود.
ترانزیستورها همانطور که مشاهده می کنید به صورت دارلینگتون بسته می شوند دراین حالت مقدار جریان ایجاد شده در کلکتور ترانزیستور جهت حرکت موتور بیشتر می شود و همچنین موتور با کو چکترین تحریک بیس ترانزیستور رو شن خواهد شد اگر ولتمتر در اختیار داشته باشد می توانید نکات جالبی را مشاهده کنید. به طور مثال زمانیکه پتانسیومتر را در یک سمت تا انتها می پیچانید و موتور خاموش می شود اگر ولتاژ موجود در پایه 3 آی سی 4093 را اندازه بگیرید مقدار آن نزدیک به مقدار مثبت منبع تغذیه است اگر تغذیه شما به طور مثال 5 ولت باشد در این حالت پایه 3 ولتاژ 5 ولت را نشان می دهد این پایه به پایه های 5 و 6 که هر دو ورودیهای دومین گیت NAND موجود در این آی سی هستند مطابق نقشه اتصال دارند بنابراین با توجه به اینکه گیت NAND تنها زمانی خروجی آن صفر می شود که هر دو ورودی آن یک باشد در این حالت خروجی 4 مقدار صفر را دارد.وترانزیستور همچنان خاموش است.


برای مشاهده تصاویر و دانلود فایل های ضمیمه ، لازم است در سایت ثبت نام کرده و با نام کاربری خود وارد شوید. در حال حاضر ثبت نام در سایت رایگان است.


شنبه 10 می, 2008 9:41 am
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 2 پست ] 

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 3 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
cron
استفاده و نقل از مباحث سایت، فقط با ذکر منبع و لینک سایت میکرورایانه مجاز است.
Copyright © 2006 - 2010 MicroRayaneh - Powered by phpBB © phpBB Group
Valid CSS2 Valid XHTML 1.0
طراحی سایت : میکرو رایانه