تالار گفتگوی میکرو رایانه - مشاهده موضوع - بزرگترین دیتابیس و پایگاه داده دنیا
مشاهده پست های بی پاسخ | مشاهده موضوعهای فعال تاریخ امروز جمعه 24 می, 2019 4:18 pmپاسخ به موضوع  [ 3 پست ] 
 بزرگترین دیتابیس و پایگاه داده دنیا 
نویسنده پیام
آواتار کاربر

عضو: شنبه 24 نوامبر, 2007 7:39 pm
پست ها: 546
آدرس: تهران
پست بزرگترین دیتابیس و پایگاه داده دنیا
بزرگترین دیتابیس دنیا کدام است و روی کدام بانک اطلاعاتی و پایگاه داده قرار دارد ؟

ممكن است اين پرسش ذهن بعضي از برنامه‌نويسان را گاهي به خود مشغول كرده باشد که بزرگترین Database جهان کدام است. معمولاً برنامه‌نويسان دوست دارند بدانند كدام يك از نرم‌افزارهاي مديريت بانك اطلاعاتي قدرتمندتر است و كدام شركت‌ها و سازمان‌ها در جهان از آن استفاده مي‌كنند؟
براي يافتن پاسخ كافي است حضور ذهن داشته باشيد تا نام يكي دوتا از بزرگ‌ترين‌ها را به خاطر بياوريد. بله! آن‌ها گوگل و ياهو هستند. اين بانك‌هاي اطلاعاتي غول‌آسا يك نسخه از جديدترين صفحات وب اكثر سايت‌هاي اينترنتي جهان را در خود ثبت كرده‌اند. البته بحث درباره اين كه كدام يك از اين دو بانك بزرگ‌تر است، سال‌هاست جريان دارد و گويا پاياني هم براي آن متصور نيست.

مقامات مسئول هريك از دو سايت آمار متفاوتي درباره خود و ديگري ارائه مي‌دهند و البته طرفداران اين دو رقيب نيز نظرات متفاوتي دارند. با اين وجود، از شواهد چنين برمي‌آيد كه ديتابيس گوگل به مراتب بزرگ‌تر از ياهو است و اين را مي‌توان از تفاوت تعداد صفحات ثبت شده در موتور جست‌وجوي اين دو و نيز تعداد مراجعات از هر يك از آن‌ها به يك سايت مشخص حدس زد.

از سال 2001 به اين سو، يك شركت تحقيقاتي به نام وينتر (Winter) دست به ابتكار جالبي زده است. اين شركت تلاش مي‌كند هر دو سال يك‌بار فهرست بزرگ‌ترين بانك‌هاي اطلاعاتي جهان را براساس يك روش پژوهشي معين تهيه و منتشر كند. تحقيق وينتر فقط آن دسته از شركت‌هايي را شامل مي‌شود كه حجم ديتابيس مورد استفاده آن‌ها حداقل يك ترابايت (هزار گيگابايت) باشد.

با اين حال، چون هدف اين شركت از تهيه فهرست رده‌بندي مذكور، مقايسه قدرت و كارايي نرم‌افزارهاي تجاري مديريت بانك‌هاي اطلاعاتي است، نام گوگل در اين رده‌بندي ديده نمي‌شود؛ زيرا گوگل از يك سيستم فايلي ويژه استفاده مي‌كند و به هيچ نرم‌افزار تجاري خاص براي ايجاد بانك اطلاعاتي خود متكي نيست. بنابراين مي‌توان حدس زد كه اولين نام در فهرست ده ديتابيس بزرگ جهان در اين فهرست، همان ياهو است.


سه شنبه 06 می, 2008 8:33 am
مشخصات شخصی WWW
آواتار کاربر

عضو: شنبه 24 نوامبر, 2007 7:39 pm
پست ها: 546
آدرس: تهران
پست Re: بزرگترین دیتابیس و پایگاه داده دنیا
ياهو در صدر

طبق گزارش شركت وينتر در سال 2005، بانك‌اطلاعاتي ياهو بيش از صد ترابايت ( صدهزار گيگابايت) حجم دارد. جالب است بدانيد اين ديتابيس عظيم‌ روي نرم‌افزار مشهور اوراكل و سيستم‌عامل قدرتمند يونيكس بنا شده است. ياهو نرم‌افزار اوراكل را مستقيماً از شركت اوراكل خريداري كرده است، اما سرورهاي ياهو از نوع PrimePower و ساخت شركت فوجيتسو زيمنس است و سيستم ذخيره‌سازي اطلاعات اين بانك اطلاعاتي غول‌آسا را شركتEMC به ياهو فروخته است.حتماً براي همه شما جالب است بدانيد رتبه دوم در اين فهرست متعلق به كيست. يك موتور جست‌وجوي ديگر؟ خير! از اينجا به بعد داستان تغيير مي‌كند و بازيگران ديگري وارد صحنه مي‌شوند. رتبه دوم بزرگ‌ترين ديتابيس جهان در فهرست وينتر متعلق به شركت AT&T است كه قديمي‌ترين شركت مخابراتي جهان و يكي از Backboneها يا ستون فقرات اينترنت است.

نرم‌افزار ديتابيسAT&T كه Daytona نام دارد را همين شركت نوشته‌است، اما بر خلاف گوگل كه از سيستم فايلي خاصي استفاده مي‌كند، Daytona روي يونيكس اجرا مي‌شود و به همين دليل وينتر توانسته است نام آن را در فهرست رده‌بندي خود بياورد و حجم آن را با ديگر بانك‌هاي اطلاعاتي بزرگ دنيا مقايسه كند.

مطابق فهرست 2005، ديتابيس اين شركت با كمي فاصله نسبت به ياهو، 93 ترابايت اطلاعات را در خود ذخيره كرده است. سرورهاي AT&T و سيستم ذخيره‌سازي آن را HP ساخته است. مقام چهارم اين جدول دوباره متعلق به همين شركت است؛ با اين تفاوت كه ديتابيس رتبه چهارم كه بيش از 26 ترابايت حجم دارد، روي سرورهاي ساخت سان مايكروسيستمز قرارگرفته‌اند.

اما مقام سوم كيست؟ اين يكي واقعاً غير منتظره است. پايگاه‌داده‌هاي شركت بزرگ مخابراتي كره‌جنوبي با نام KT با بيش از 49 ترابايت اطلاعات (لابد اطلاعات مشتركان و مشتريان و ساير اطلاعات مرتبط) اين مقام را از آن خود كرده است. ديتابيس KT از نوع DB2 و محصولي از شركت IBM است. سرورهاي اين بانك اطلاعاتي را نيز آي‌بي‌ام بهKT فروخته است، اما سيستم ذخيره‌سازي آن ساخت شركت هيتاچي است. اين پايگاه اطلاعاتي نيز روي يونيكس بنا شده است.

فناوران برتر
شركت مخابراتي Cingular Wireless، بزرگ‌ترين اپراتور بي‌سيم ايالا‌ت‌متحده كه 58 ميليون مشترك خطوط موبايل در اين كشور را تحت پوشش خود دارد، در رتبه پنجم قرار دارد و از نرم‌افزار اوراكل، سيستم‌عامل يونيكس و سرورهاي HP استفاده مي‌كند. رتبه‌هاي ششم و نهم اين جدول دوباره متعلق به يك شركت دات كام ديگر است. حدس بزنيد!

بزرگ‌ترين و موفق‌ترين سايت تجارت الكترونيكي جهان كدام است؟ بله درست حدس زديد؛ آمازون! اين سايت بزرگ از دو ديتابيس با ظرفيت‌هاي 24 و 18 ترابايت استفاده مي‌كند؛ هر دو از نوع اوراكل و روي سيستم‌عامل لينوكس. سرورها و سيستم ذخيره‌سازي دو بانك‌اطلاعاتي نيز ساخت HP است. در فهرست وينتر رتبه هفتم به نام يك شركت ناشناس ثبت شده كه احتمالاً ناشناس نيست بلكه يك سازمان نظامي يا امنيتي متعلق به ايالا‌ت متحده است كه نخواسته نامش فاش شود. اين ديتابيس از نوع DB2 و ساخت آي‌بي‌ام است و روي سرورهاي ساخت همين شركت بنا شده كه حدس نظامي بودن سازمان را تقويت مي‌كند.

در فهرست ده تاي نخست جهان، مكان هشتم متعلق به شركتي است كه از ديتابيس SQL Server ساخت مايكروسافت استفاده مي‌كند. اين ديتابيس نوزده ترابايتي كه روي سيستم‌عامل ويندوز برپا شده، متعلق به شركت Unisys Payment Services&Solutions) UPSS) است كه شاخه‌اي از شركت بزرگ Unisys است. اين شركت كه در هلند مستقر است، به تعدادي از بانك‌هاي اروپا خدمات بانكداري الكترونيكي ارائه مي‌دهد.

آخرين رتبه نيز متعلق به شركت تحقيقاتي Nielsen Media Research است كه گزارش‌هاي پژوهشيش درباره وضعيت فناوري اطلاعات در زمينه‌هاي مختلف را بارها در همين مجله و ديگر رسانه‌ها و سايت‌هاي ايراني مرتبط با فناوري اطلاعات خوانده‌ايد. نيلسن از Sybase روي يونيكس استفاده مي‌كند و سرورهاي آن ساخت سان‌مايكروسيستمز هستند.


سه شنبه 06 می, 2008 8:35 am
مشخصات شخصی WWW
آواتار کاربر

عضو: شنبه 24 نوامبر, 2007 7:39 pm
پست ها: 546
آدرس: تهران
پست Re: بزرگترین دیتابیس و پایگاه داده دنیا
گزارش كامل وينتر آمار جالب ديگري هم دارد. مثلاً مي‌توانيد تحقيق كنيد كه فهرست ده بانك اطلاعاتي بزرگي كه از‌SQL Server مايكروسافت استفاده مي‌كنند، شامل اسامي چه شركت‌هايي است. آمار مشابهي را به تفكيك ديگر نرم‌افزارهاي بانك اطلاعاتي مانند اوراكل مي‌توانيد در اين گزارش ببينيد.

ديگر نتايج جالب اين تحقيق به شرح زير است:
بزرگ‌ترين Processing System On line Transactional) OLTP) دنيا، يك بانك‌اطلاعاتي سازمان املاك انگلستان و ولز است كه در حقيقت در ميان تمام سازمان‌هاي ثبت اسناد و املاك دنيا پيشرفته‌ترين است و 23 ترابايت حجم دارد. ديگري متعلق به شركت مالي UPS است كه 29 ترابايت است. هر دو بانك اطلاعاتي روي DB2 بنا شده‌اند و از سرورهاي مدل IBM eServerz990 استفاده مي‌كنند.

سازمان ثبت اختراعات ايالا‌ت متحده (اوراكل)، شركت مخابراتي SQL Server) Verizon)، اداره گمرك ايالا‌ت‌متحده
(CADatacom)، شركت تركسل (اوراكل)، مايكروسافت (SQL Server)، دل (اوراكل)، هيولت پكارد (اوركل)، TSystems وابسته به دوچ تله كوم آلمان (اوراكل) و شركت‌هاي مخابراتي Sage Telecom ايالا‌ت‌متحده (SQL Server) و Bharti هند (اوراكل) از ديگر رتبه‌داران اين فهرست هستند.


سه شنبه 06 می, 2008 8:36 am
مشخصات شخصی WWW
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 3 پست ] 

افراد آنلاین

کاربر حاضر در این تالار : - و 1 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
cron
استفاده و نقل از مباحث سایت، فقط با ذکر منبع و لینک سایت میکرورایانه مجاز است.
Copyright © 2006 - 2010 MicroRayaneh - Powered by phpBB © phpBB Group
Valid CSS2 Valid XHTML 1.0
طراحی سایت : میکرو رایانه