تالار گفتگوی میکرو رایانه - مشاهده موضوع - تعریف و انواع بانکهای اطلاعاتی
مشاهده پست های بی پاسخ | مشاهده موضوعهای فعال تاریخ امروز شنبه 07 دسامبر, 2019 10:42 amپاسخ به موضوع  [ 9 پست ]  برو به صفحه 1, 2  بعدی
 تعریف و انواع بانکهای اطلاعاتی 
نویسنده پیام
آواتار کاربر

عضو: جمعه 30 نوامبر, 2007 12:29 pm
پست ها: 23
پست تعریف و انواع بانکهای اطلاعاتی
ما می توانیم در بانک هاي اطلاعاتي، اطلاعاتي را که فراموش مي کنيم ذخيره کنیم مثل آدرس و شماره تلفن و يا حساب هاي شخصي و يا اداره يک انبار و يا يادداشت هاي روزانه.
يکي از نرم افزارهاي مخصوص اين کار نرم افزار Access از سري خانواده Office مي باشد که بنا به سادگي و نيازي که مردم به ديگر نرم افزار هاي اين خانواده دارند به روي اکثر سيستم ها نصب مي باشد که اين خود يک امتياز مفيد است، يکي ديگر از نرم افزار هاي مخصوص اين کار نرم افزار FoxPro از شرکت معروف Microsoft مي باشد که البته اين را بايد بگويم که اولين ورژن هاي اين نرم افزار براي شرکت ديگر بود و به دليل شروع يک پرژه بزرگ و اين تفکر که اين نرم افزار نا موفق بوده و به درد نخور است تمامي امتياز آن را به شرکت صاحب امتياز کنوني فروخت و اين شرکت با توسعه اين نرم افزار از ورژن هاي داسي آن به بالا اين نرم افزار را به صورت کاملاً پيشرفته در آوردند که در آخر آن را در سري خانواده Visual قرار دادند و حتي در اين سال ٩٨ آن را با نرم افزار هاي مانند بيسيک و يا سي هم رديف کردند ودر اين اواخر حتي با پيشرفت براي خود نرم افزاري جداگانه شد و با ورژن هاي ٧ و ٨ به بازار ارائه شده، يکي از نکات منفي اين نرم افزار اين است که به دليل سنگيني حجم و اجراي برنامه در هر سيستمي قابل پياده کردن نيست و در صورتي که کاربر خود پيرينتر نداشته باشد ديگر واي .....
يکي ديگر از نرم افزار هاي اين سيستم (بانک اطاعاتي) نرم افزار Oracel است که يکي از قوي ترين نرم افزار ها دي اين رابطه است که بانک هاي شرکت هاي بزرگي مانند بانک هاي مختلف کشور و يا کارخانه ايران خودرو و يا به تازگي شرکت پارس الکتريک و شرکت ها و کارخانجات تجاري را با آن مي نويسند (که البته بنده از اين بخش از سيستم اطلاعات کافي ندارم )
نرم افزار هاي ديگري نيز وجود دارند که در واقع نرم افزار هاي اصلي نيستند و جزء نرم افزار هاي تابع شناخته مي شوند و فقط بخشي از آن ها براي اين کار طراحي شده اند (براي ارتباط و خلاصي از حمايت دو جانبه نرم افزار ها با اين سيستم).
نمونه اي از اين بانک ها نرم افزار و بانک SQL مي باشد. شايد براي شما جالب باشد که بشنويد همين کارت هاي اينترنت شما با ويندوز هاي SQL سرور کنترل مي شوند .
البته بايد بگويم ساده ترين بانک ما فايلي با فرمت TXT مي باشد، بله تعجب نکنيد، چنين بانکي وجود دارد، ولي کار با اين بانک ها کمي سخت است و کاربردي. يعني در واقع خود اين فايل ها بانک نيستند و با نرم افزار هاي تابع تبديل به يک بانک مي شوند البته فقط براي نمايش و حتماً اطلاعات ما در اين فايل ها ذخيره مي شوند.
موفق و پیروز باشید. ::rose::

_________________
آرام ، آهسته
آرام قدم بردار مبادا به احساس کسی بر بخورد!


شنبه 01 دسامبر, 2007 5:45 pm
مشخصات شخصی WWW
آواتار کاربر

عضو: شنبه 24 نوامبر, 2007 7:39 pm
پست ها: 546
آدرس: تهران
پست Re: تعریف و انواع بانکهای اطلاعاتی
ممنون از مطالب خوبتون

اخیرا mysql هم خیلی مد شده


یکشنبه 02 دسامبر, 2007 8:54 am
مشخصات شخصی WWW
آواتار کاربر

عضو: جمعه 30 نوامبر, 2007 12:29 pm
پست ها: 23
پست Re: تعریف و انواع بانکهای اطلاعاتی
با سلام.البته حق با شماست.در این پست کمی درباره my sql براتون مطلب می گذارم.
در این پست my sql را به‌طور مختصر بررسي می كنيم تا وجوه تشابه و تمايز آن را نسبت به ساير بانك‌هاي اطلاعاتي و به‌ويژه ‌SQLServer مايكروسافت ببينيم.
هدف از ايجاد MySQL
نسخه‌هاي اوليه ‌‌MySQL را به هيچ عنوان نمي‌توان با نسخه‌هاي جديد آن مقايسه‌ نمود. نسخه‌هاي قديمي به‌دليل ماهيت عمومي سيستم‌عاملي كه براي آن درنظر گرفته شده بودند (يعني يونيكس و لينوكس‌هاي اوليه) داراي واسط كاربر چندان جالبي نبودند و تمام فرامين مربوط به طراحي و مديريت بانك اطلاعاتي در آن‌ها از طريق دستورات خط فرمان انجام مي‌گرفت. اما به‌تدريج و با پيدايش محيط‌هاي گرافيكي توانمند و زيبا براي لينوكس،‌‌MySQL نيز همانند ساير نرم‌افزار‌هاي اپن‌سورس تحت لينوكس مراحل تكامل و بهينه شدن هسته و ابزارهاي جانبي خود را پيمود تا به جايي رسيد كه اكنون به عنوان يكي از سريع‌ترين، كاراترين و مقرون به صرفه‌ترين برنامه‌هاي بانك اطلاعاتي جهان شناخته مي‌شود.

غير از توانمندي‌هاي مربوط به واسط كاربر و امكانات جانبي، در نسخه‌هاي جديد MySQL سعي شده‌است نقاط ضعف هميشگي اين موتور بانك اطلاعاتي، يعني نبود سه عنصر مهمِ ديد ‌(View)، روال‌هاي ذخيره شده و تريگرها، تا حدود زيادي رفع شود و اكنون ديگر ‌‌MySQL به دليل نداشتن اين سه عنصر مهم، در رقابت با ساير بانك‌هاي اطلاعاتي مورد سرزنش و بي‌مهري برنامه‌نويسان و مديران بانك‌هاي اطلاعاتي قرار نمي‌گيرد.

به‌طوركلي وقتي به تاريخچه و مراحل تكامل ‌‌MySQL مي‌نگريم، سه ويژگي آن، يعني قابليت اطمينان، كارايي مناسب و آساني استفاده را از نكات مورد توجه سازندگان آن در توليد اين اثر مي‌يابيم. قابليت اطمينان، از اين جهت كه يك بانك اطلاعاتي اپن‌سورس و با حمايت يك شبكه توانمند و در همه‌جا حاضري به نام MySQL Network در هرلحظه آماده ارائه خدمت به استفاده كنندگان آن و پشتيباني از آن‌ها است و به راحتي مي‌تواند دربسياري از كاربردهاي تجاري جايگزيني مناسب براي همتايان گرانقيمت خود باشد.

كارايي مناسب، از اين لحاظ كه با ارائه نسخه‌هاي متعدد تحت سيستم عامل‌هاي مختلف و تحت معماري‌هاي سخت افزاري گوناگون قادر است تا هم در كاربردهاي مبتني برتعداد فرايندهاي فراوان ‌(OLTP) و هم در كاربردهاي داراي پردازش‌ها و محاسبات سنگين (OLAP) مورد استفاده قرار گيرد. آسانيِ استفاده هم از اين‌جهت است كه كليه مراحل استفاده از آن، از دستيابي به فايل‌هاي مخصوص نصب كه به‌طور رايگان قابل دريافت است و هم از اين بابت كه مراحل نصب و پيكربندي كه حداكثر در ده دقيقه در سيستم‌عامل‌هاي مختلف صورت مي‌گيرد. همچنين در زمان بهره‌برداري به شيوه‌اي بسيار آسان و گويا، ابزارهاي خود را در اختيار توسعه‌‌دهندگان و مديران سيستم قرار مي‌دهد.

معماري ‌MySQL
ويژگي اپن‌سورس بودن MySQL باعث شده است معماري داخلي آن، به‌صورت گويا و واضح و در قالب ماجول‌هاي اساسي يا جانبي آن براي كاربرانش شناخته شده باشد. ساختار اين بانك اطلاعاتي شامل ماجول‌هاي مختلفي براي انجام‌دادن وظايف مختلف و استاندارد يك موتور پايگاه داده‌اي همه منظوره است. برخي از قسمت‌هاي اصلي و شيوه عملكرد آن‌ها در‌ MySQL عبارتند از:

مديريت اتصال
كنترل و ايجاد محدوديت درتعداد اتصالات قابل انجام بين كلاينت‌ها و سرور بانك اطلاعاتي يكي از ماجول‌ها و وظايف اصلي MySQL است. درواقع موتور بانك اطلاعاتي با مديريت خودكار و ايجاد اشتراك بين كلاينت‌ها در استفاده بهينه از اتصالات موجود نقش مهمي را ايفا مي‌كند. درواقع اين ماجول سعي مي‌كند با ايجاد فضاي مشترك، از به وجود آمدن تعداد زيادي اتصالات بي‌كار و بلااستفاده به بانك اطلاعاتي جلوگيري كند و در استفاده كمتر از فضاي حافظه و پردازش پردازنده موثر واقع شود.

دستورات و عناصر اصلي
وظايف ماجول‌هاي مستقر در اين قسمت، ايجاد امكان ساخت جداول بانك اطلاعاتي ايندكس‌ها، ديدها، روال‌هاي ذخيره شده، توابع، تريگرها، و پشتيباني از دستورات ‌‌SQL ويژه ساخت اين عناصر يا خواندن، درج، حذف و تغيير داده‌ها در آنان است.

مديريت حافظه
يكي از مهم‌ترين كارهايي كه يك موتور پايگاه داده‌اي بايد انجام دهد، تخصيص و مديريت حافظه مورد استفاده بانك اطلاعاتي و پردازش‌هاي مربوط به آن‌ها و همچنين فضاي موردنياز جهت عمليات بافرينگ ورودي و خروجي به‌علاوه عمليات ‌caching براي افزايش سرعت خواندن اطلاعات است. اين كار به‌خوبي در‌ MySQL انجام مي‌گيرد. ضمن اين‌كه در زمان ايجاد و نگهداري يك بانك‌اطلاعاتي نيز پارامترهاي مختلفي در اين زمينه توسط مديرسيستم و استفاده از ابزارهاي مختص‌ MySQL قابل تنظيم است.

موتور ذخيره‌سازي اطلاعات
MySQL داراي ابزارهاي متعددي براي ذخيره‌سازي اطلاعات به شيوه‌هاي گوناگون است. براين‌اساس و درزمان ايجاد يك پايگاه داده، MySQL پرسش‌هاي خاصي درمورد انتخاب نوع كاربرد بانك اطلاعاتي و انتخاب موتور ذخيره‌سازي مطرح مي‌گردد.

در پرسش اول كه اختصاص به نوع كاربرد دارد، مديرسيستم مي‌تواند از بين دو نوع پيش فرض يعني يك پايگاه داده با تعداد زيادي فرايندهاي همزمان (OLTP) يا يك پايگاه داده با تعداد زيادي دستورات ويژه خواندن و آناليز اطلاعات (OLAP) يكي را انتخاب كند يا اقدام به تنظيم دستي نمايد.

با اين كار و طبق انتخاب وي، سيستم، تعداد اتصالات همزمان پايگاه داده‌اي را تنظيم مي‌كند. براين اساس اولويت به كاربرد ‌OLPA داده مي‌شود چون اصولاً كاربرد OLTP نياز به استفاده زماني كمتري از يك اتصال دارد و بدين سبب مي‌تواند تعداد اتصال همزمان بيشتري را مديريت نمايد.

اما درمورد سؤال دوم همانطور كه گفتيم، ‌‌MySQL امكان انتخاب نوع ابزار و موتور ذخيره‌سازي را به مديرسيستم مي‌دهد. به عنوان مثال موتور InnoDB به‌طور پيش‌فرض براي كاربردهاي ‌‌OLTP و موتوري به‌ نام ‌MyISAM براي كاربردهاي OLAP و نگهداري انبوه اطلاعات پرحجم مثل Data Warhousing يا وب سايت‌ها مورد استفاده MySQL قرار مي‌گيرد. در ضمن ، ‌MySQL نيز همانند ساير بانك‌هاي اطلاعاتي مشهور،‌ علاوه بر دو موتور مختص به خودش كه برشمرديم، راه‌حل‌هايي براي ذخيره‌سازي اطلاعات به‌صورت آرشيو ‌(‌Archive)، تجمعي ‌(‌Federated Servers)، توزيع شده يا خوشه‌اي (‌Cluster) يا حتي بانك‌هاي اطلاعاتي سريع حافظه‌اي (‌In Memory) و چند نوع ديگر را دارد.

ويژگي‌هاي برتر
در ‌‌MySQL معمولاً اكثر روش‌هاي ساخت و بهره‌برداري از يك بانك‌اطلاعاتي به دو كاربرد OLTP و‌ OLAP ختم مي‌شود كه موتور بانك اطلاعاتي براي پشتيباني و كارايي بهينه از هردو كاربرد مذكور، به خوبي ساخته و پرداخته شده است. به عنوان نمونه، در كاربردهاي OLTP، وجود سازوكارها و استانداردهاي يك بانك اطلاعاتي براي تضمين صحت اطلاعات مثل پشتيباني كامل از انواع فرايند‌ها ‌(Transaction) و حتي فرايندهاي توزيع شده، روابط اطلاعاتي (كليد اوليه، كليدهاي خارجي) و وجود ايندكس‌هاي منحصر به‌فرد (‌UNIQE INDEX) را مي‌توان گواهي براين مسئله دانست. ضمن اين‌كه موتور ذخيره‌سازي InnODB نيز به نوبه خود با مديريت فضا و صفحات حاوي اطلاعات (‌Pages)درحال ايجاد نظم و ترتيب در اطلاعات و حذف فضاهاي خالي براي افزايش سرعت جستجو است.

اين موتور ذخيره‌سازي همچنين قادر است با يك تصوير حايل از اطلاعات چندين جدول يك بانك اطلاعاتي، از تداخل عمليات خواندن با فرايندها (تغيير، درج، حذف) و بروز مشكلات مربوط به قفل شدن ركوردها ‌(‌Blocking) جلوگيري نمايد. اما درمورد كاربردهاي OLAP، موتور MyISAM با فراهم نمودن يك فضاي اطلاعاتي ترابايتي، محيط بسيار وسيعي را براي انباشت اطلاعات و دسترسي سريع به آن‌ها در مواقع موردنظر را پديد آ‌ورده است.

تجربه نشان داده ‌است كه بسياري از شركت‌هاي معتبر و سايت‌هاي اينترنتي مشهور كه با مشكل ذخيره‌سازي و آناليز انبوه اطلاعات مواجه بوده‌اند و سعي داشتند با استفاده از روش‌هاي توسعه طولي (‌Scale UP) مثل استفاده از سرورهايي با حافظه و هاردديسك‌هاي پرظرفيت‌تر و سريع‌تر يا پردازنده‌هاي قدرتمندتر، ظرفيت سيستم خود را بالا ببرند، موفق شدند با روي آوردن به MySQL و استفاده از موتور ذخيره‌سازي ‌‌MyISAM به نوعي دست به توسعه عرضي ‌(‌Scale Out) بسيار مقرون به صرفه‌اي بزنند و تا هشتاددرصد هزينه‌هاي مربوط به توسعه طولي يا همان ارتقاي سخت‌افزاري را كاهش دهند.

ابزارهاي مديريتي
اپن‌سورس بودن ‌‌MySQL باعث شده‌است بسياري از شركت‌ها بتوانند براي هرچه آسان‌تر كردن و پيشرفته‌تر نمودن ابزارها و محيط‌هاي گرافيكي مبتني بر MySQL وارد كار شوند و به سرعت كمبود واسط كاربرهاي ويژه مديريت در‌‌MySQL را جبران نمايند. يكي از معتبرترين واسط‌هاي كاربرهاي گرافيكي در زمينه مديريت، برنامه Query Browser است كه شركت‌‌MySQL آن‌را ساخته و رسمي‌ترين برنامه‌ مديريت در MySQL است.

اين برنامه نيز به صورت رايگان از سايت MySQL.Com قابل دانلود و نصب است. با استفاده از اين برنامه قادر خواهيد بود جداول، ديدها، توابع و هر‌چه كه در يك بانك اطلاعاتي با دستورات SQL بايد ساخته شود را طراحي و پياده‌سازي نماييد. درهمين رده از برنامه‌ها مي‌توان به ابزارهاي ديگري چون ويزارد پيكربندي (Configuration Wizard) و يا ويزارد مخصوص ارتقا يا مهاجرت به ‌MySQL يعني ‌‌Migration Wizard و بسياري برنامه‌هاي ديگر براي برپايي سرورهاي MySQL، عمليات بكآپ‌گيري، كلاسترينگ و امثال آن، نيز اشاره نمود.

شايان ذكر است كه برخي از ساير توزيع‌كنندگان‌ MySQL نيز ابزارهاي مديريتي خاص خود را تهيه و ارائه نموده‌اند كه مشهورترين آن‌ها محصول شركت اروپايي SAP موسوم به MAXDB است كه نسخه‌اي براساس‌ MySQL مي‌باشد و ابزارهاي مديريتي متنوعي مثل DBManager يا‌ SQL Studio ‌را به همراه خود دارد.
موفق و پیروز باشید. ::rose::

_________________
آرام ، آهسته
آرام قدم بردار مبادا به احساس کسی بر بخورد!


یکشنبه 02 دسامبر, 2007 10:23 am
مشخصات شخصی WWW
آواتار کاربر

عضو: یکشنبه 25 نوامبر, 2007 7:24 am
پست ها: 457
پست Re: تعریف و انواع بانکهای اطلاعاتی
دست تون درد نکنه خیلی خوب بود شما خیلی باسوادین مطالبخوبی گذاشتین خیلی خوبه ::hand::

بعضی از اصطلاحات که نوشتینو نفهمیدم لابد تخصصیه ولی لطفا یه توضیحی هم در مورد اپن‌سورس بدین چون زیاد شنیدم


یکشنبه 02 دسامبر, 2007 11:15 am
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: جمعه 30 نوامبر, 2007 12:29 pm
پست ها: 23
پست Re: تعریف و انواع بانکهای اطلاعاتی
با سلام. البته من نمی دونم که در این تالار میشه در این باره صحبت کرد یا نه .ولی کمی براتون توضیح می دم.
بیبین اپن سورس به نرم افزارهایی گفته می شود که کد منبع اونها آزاد است. یعنی چی ؟ یعنی کد اصلی نرم افزار در اختیار کاربران قرار می گیرد و دیگر کدها حالت محرمانه ندارند. اینطوری کاربران می توانند خودشان کدها را طوری که می خواهند تغییر دهند و یا حتی اگر نرم افزار اشکالی داشت ؛ خود کاربران می توانند آن اشکال را یافته و آن را بر طرف کنند. حتما اسم لینوکس رو شنیدید . این سیستم عامل هم اپن سورس است . نمی دونم متوجه شدید یا نه؟
اگر نیاز به توضیح بیشتری هست بگید تا من براتون بگم.
موفق و پیروز باشید. ::rose::

_________________
آرام ، آهسته
آرام قدم بردار مبادا به احساس کسی بر بخورد!


دوشنبه 03 دسامبر, 2007 3:05 pm
مشخصات شخصی WWW
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 9 پست ]  برو به صفحه 1, 2  بعدی

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 5 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
cron
استفاده و نقل از مباحث سایت، فقط با ذکر منبع و لینک سایت میکرورایانه مجاز است.
Copyright © 2006 - 2010 MicroRayaneh - Powered by phpBB © phpBB Group
Valid CSS2 Valid XHTML 1.0
طراحی سایت : میکرو رایانه