تالار گفتگوی میکرو رایانه :: مشاهده موضوع - آموزش متدولوژی و روش طراحی وب سایت گام به گام
تالار گفتگوی میکرو رایانه
http://www.microrayaneh.com/forum/

آموزش متدولوژی و روش طراحی وب سایت گام به گام
http://www.microrayaneh.com/forum/viewtopic.php?f=11&t=1594
صفحه 1 از 7

نویسنده:  ostad [ سه شنبه 26 آگوست, 2008 11:01 am ]
موضوع پست:  آموزش متدولوژی و روش طراحی وب سایت گام به گام

مقدمه

ماهيت وب

بيشتر طراحان وب از نقطه نظر نگاه خود به طراحي وب مي پردازند، آنها علاقمند هستند که خودشان را با استعارات مشخص و با تبليغات فراوان نشان دهند. به هر جهت اينترنت براي شما ايجاد تجارت ونيز قابليتي براي ارتباط نزديک ارائه مي دهد .
کاربران ميتوانند اطلاعات و محصولاتي را که در خور نيازشان ميباشد را پيدا کنند.
اينترنت معمولي ترين رسانه واسطه اي است که کاربر را آماده ميسازد که تصميم بگيرد که چه اطلاعاتي را ميخواهد و بايد براي رسيدن به آن به کجا مراجعه کند. اين امر باعث ميشود که بر خلاف رسانه هاي انتشاري، اينترنت يک رسانه تبادلي ( دو طرفه ) تلقي شود.
اکثراً رسانه ها تاثير گذار هستند و هدف آنها ايجاد علاقه کافي است تا اينکه که سرانجام بتواند تبادل مطلوب راانجام دهند.
ماهيت خواندن يک مجله و يا ديدن برنامه هاي تلويزيون ذاتي و بالفطره نيست و معمولاً کار انفرادي است. در اصل عمل خواندن مطبوعات يا تماشاي برنامه هاي تلويزيوني بالفطره عملي تبادلي نيست و در حقيقت بين عمل خواندن يا تماشاي تلويزيون با عمل تبادل تفاوت وجود دارد. تنها تبادل انجام شده در مورد خوانندگان و بينندگان ، گرفتن اطلاعات از طريق خواندن يک کتاب يا مجله يا تماشاي برنامه تلويزيون است. ( بصورت يک طرفه)
بنابراين ايجاد اطلاعات جهت رسانه هاي گروهي به راهکارهاي متفاوت تري نسبت به ايجاد اطلاعات مربوط به اينترنت نياز دارد.
مشاهدات بي عيب اينترنت مانند ثبت رويداد بر روي مرورگر وب ،دلالت بر درخواست کاربران و واکنش سرور دارد. به عبارت ديگر انجام يک داد و ستد و تبادل مي باشد.
بعلاوه با اين طبيعت، اينترنت نميتواند بصورت خطي عمل کند. اگر کاربر تصميم به انجام داد و ستد و تبادل داشته باشد، ابتدا بايد به سايت راهنمايي و هدايت شود، و سپس براي تجارت در سايت بماند و گردش کند و در پايان دوباره به سايت بازگردد و نيز بايد در نظر داشت که کاربر ميتواند براي انجام داد و ستد در هر لحظه به هر سايت ديگري مراجعه نمايد.


ابزار ها و تکنولوژي

سالها مذاکرات زيادي درباره اينکه چه ابزارهاي خاصي در فرايند گسترش وب استفاده ميشود، وجود داشت. به هر جهت امروزه خيلي از ابزارهاي ويرايشگر وب در رده هاي چهارم و پنجم قرار گرفتند. اين مذاکرات بيشتر پيرامون آن بود که طراحان وب از کدام ابزارها استفاده کنند
بطور ايده آل ترکيب کدهاي دستي و WYSIWYG بهترين گزينه از نقطه نظر توسعه امروزي است. انجام اين عمل ساده زمان زيادي براي توسعه يک سايت HTML با کد نويسي را ميگيرد. احتياجات به روز رساني اطلاعات مستلزم آن است که بين صفحه وب و يک سايت محلي اتحاد و پيوستگي ايجاد شود. امروزه WYSIWYG از استاندارد خارج شده است.
و از Dream Wearer , Front Page استفاده ميشود. در آينده ميتوانيد تشکيلات خود را به آخرين درجه پيشرفت برسانيدو همواره با زمان جلو رويد.

ولي وب يک رسانه خطي نيست و به همين سبب خواص متفاوت تري دارد و هنگامي که در داد وستد از آن به عنوان يک قالب خطي استفاده شود خواص متفاوتي از خود بروز ميدهد. بيشترين ويژگي متفاوت وب در برقراري ارتباط دو طرفه با کاربران ميباشد. صنعت چاپ نميتواند مشاهدات کاربران را بصورت فرم تخصصي در آورد. ودر يک جمله ديگرميتوان گفت رسانه وب ميتواند امکانات ارتباط دو طرفه را به بهترين صورت انجام دهد و براي کاربر فرم شخصي ايجاد کند. و اين پديده يک ارتباط مستقيم بين تجار و کاربران(خريداران) را برقرار مي کند .در طي اين دوره شما از ابزارهاي زيادي در توسعه صفحات وب بهره خواهيد گرفت اما توجه داشته باشيد که هدف از اين دوره کامل کردن مهارت شما در تمامي اين زمينه ها بصورت حرفه اي نيست بلکه هدف از اين دوره آگاهي شما از امکاناتي است که هر کدام از اين ابزارها به شما ميدهند و اين شما هستيد که در نهايت تصميم گيرنده اصلي خواهيد بود که کدام ابزار فوايد بيشتري براي نظام مند شدن مقاصدتان دارد.

نویسنده:  ostad [ سه شنبه 26 آگوست, 2008 11:04 am ]
موضوع پست:  Re: آموزش روش طراحی وب سایت گام به گام

کاربران وب و نکاتي در طراحي سايت

حدس مي زنيد که چه مقدار از متن صفحه وب شما به طور واقعي توسط کاربر خوانده مي شود ؟ تمام آن ؟ بيشتر آن ؟ حقيقت آن است که کابران اغلب هيچ مقداري از آن را نمي خوانند . به دنبال اين جمله بايد گفت که در حدود 80% از مردم فقط در مندرجات سايت پويش مي کنند و به دنبال نکات و عبارات کليدي مي گردند . به طور متوسط 25 % کاربراي در خواندن روي مانيتور نسبت به خواندن از روي چاپ آهسته تر عمل مي کنند . بنابراين ،اين واقعيت چگونه بر ساختار صفحه شما اثر مي گذارد ؟ به عنوان يک طرح شما بايد صفحه اي ايجاد کنيد که کاربران بتوانند سريع آن را کاوش کرده و اطلاعات مطالبه کرده را پيدا کنند .
بخاطر آوريد که يکي از تناقضات در طراحي وب اين است که تصور کنيد که وب فرم ديگري از رسانه چاپ است . هنگامي که طرح يک صفحه با مندرجات مشابه به يک مجله و يا بروشور ايجاد مي کنيد کاربران به طور مسلم به سايت ديگري خواهد رفت چراکه شما در نظر نگرفتيد که ماهيت مطالب بر روي وب بايد با ديگر رسانه ها به خصوص چاپ متفاوت باشد.هنگامي که کاربران به سايت شما مي رسند اولين حسي که درآنها ايجاد مي شود از اهميت زيادي برخوردار است.
مثلا ممکن است سايت وب شما که به قصد تجارت ايجاد شده است فقط يک پنجره داشته باشد ولي به هر حال اگر به نظر مشتري غير جذاب باشد شما مشتري خود را به رقيب خود واگذار کرديد. بنابراين اگر بدانيد که بازديد کنندگان فقط سايت شما را مرور مي کنند متوجه خواهيد شد که چرا نبايد کاربران را مجبور به خواندن مطالبي کنيد که براي آنها جالب نيست . کاربران را راضي نگه داريد و آنچه را که مي خواهند به آنها عطا کنيد، حتما آنها به سايت شما باز خواهند گشت .(قابل ذکر است قواعد بازار يابي در سايتهاي تجاري متفاوت تر از دنياي واقعي مي باشد)
کاربران نمي خواهند که صفحات در هم و نا مربوط را ببينند و از طرفي محتويات و مندرجات سايت نيز ضروري است پس با اين وجود ساختار و انتشار آن هر دو با هم از اهميت برخوردار هستند .
معمولا کاربران سايت شما را براي اطلاعات ويژه اي که در مورد جستجو و يا خريد و ... مي خواهند بازديد مي کنند .
هر چقدر اين عمل براي آنها آسانتر باشد، کارشان را راحت و سريعتر انجام ميدهند. کاربران وب فقط علاقه مند به آنچه که مي خواهند بيابند هستند . کساني که در کارهاي تجارت خرده و جزئي هستند اعتقاد بر اين دارند که مشتري ها خود خواه هستند ، ولي آنها مي دانند که پرداخت صورتحساب است که درهاي تجارت را باز نگه مي دارد و اگر شما اين نکته را درک کنيد صفحه اي بوجود خواهيد آورد که ساختار آن اهداف تجاري کاربران را تامين کند .
سايتي نظير سايت http://www.cnn.com را در نظر بگيريد . به محض ورود به سايت سريعا مي توانيد مرور کلي از کل سايت داشته باشيد و يا به عبارت ديگر شما مي توانيد کل سايت را با نگاه از يک عبارت به عبارت بعدي مرور کنيد و آنچه را که بخواهيد خيلي سريع بدست آوريد . بنابراين تمايل به ديدن مجدد سايت راداريد .سايت فوق از نمونه سايتهاي موفق در جهان مي باشد. یا همین سایت میکرورایانه خیلی ساده و جالب بود صفحه اول سایت بسیار ساده است و طراح سایت انگار رسما بلندگو در دست گرفته و جار می زند که در این سایت اینها را خواهید دید کلیت سایت در همان صفحه اول برای همه جار زده می شود . اگر کمی گرافیک و زیبایی به آن اضافه شود بسیار خوب خواهد بود.

نویسنده:  ostad [ سه شنبه 26 آگوست, 2008 11:09 am ]
موضوع پست:  Re: آموزش روش طراحی وب سایت گام به گام

ارزیابی و تمرین مهارتهای خود

قبل از آنکه بحث را ادامه دهیم لازم است ارزیابی از مهارتهای html خود به دست آورید:
محاسبه مهارتهاي HTML خود

در اين تمرين شما مهارت HTML خود را با ايجاد يک صفحه ساده محاسبه خواهيد کرد. شايان ذکر است که مندرجاتي كه شما بکار ميبريد ميتواند متفاوت از مندرجات بکار برده شده در اين تمرين باشد.


تمرين ايجاد يک صفحه وب پايه :

در اين تمرين شما يک صفحه وب ساده ايجاد خواهيد کرد و توانايي HTML خود را محک ميزنيد.
1- از الگوي HTML براي ايجاد قالبهاي زير استفاده کنيد.
- Table
- Hyper Link ( استفاده از پروتکل HTTP)
- Font
- Image

نویسنده:  ostad [ سه شنبه 26 آگوست, 2008 11:11 am ]
موضوع پست:  Re: آموزش روش طراحی وب سایت گام به گام

واقعيت در طراحي وب (کاربران ایرانی)

يک طراح وب بايد براي فن آوري جديد و اينکه چگونه از ابزارهادر طراحي استفاده کند آماده باشد و معمولا طراحان جديدترين سخت افزارها و نرم افزارها را به کار مي گيرند . به هر جهت اين انگيزه ايجاد مي شود که شما بايد صفحات دو طرفه ديناميکي ايجاد کنيد که نرم افزارهاي جديد و قديم را حمايت کنند .
اکثريت استفاده کنندگان وب به جستجوي طراحي عالي و پيشرفته نيستند ولي استثنائاتي هميشه در اين قواعد وجود دارند . به هر جهت يک راهنماي خوب در هنگام طراحي وجود دارد که به قرار زير است :

1- بيشتر کاربران از مانيتورهاي 17 Inch يا کمتر استفاده مي کنند .
2- بيشتر کاربران با تنظيم تفکيک پذيري 600*800 کار مي کنند .
3- بيشتر کاربران داراي مودم هاي با سرعت 56k هستند .
4- اغلب کاربران مرورگرهاي ورژن پايين دارند .
5- تعداد کمي از مردم زمان زيادي را براي بارگذاري فايلها صرف مي کنند.

*همواره در طراحي وب نکات کلي بالا را در نظر داشته باشيد

نویسنده:  ostad [ سه شنبه 26 آگوست, 2008 11:14 am ]
موضوع پست:  Re: آموزش روش طراحی وب سایت گام به گام

ساختار متناسب براي صفحه

طرح اصلي روزنامه مورد علاقه خود را در نظر بگيريد . در صفحه روي جلد خبر اصلي وجود دارد و بعلاوه متون حاشيه اي هم در آن قرار دارد که خبر هاي ديگر روزنامه در آن ليست شده است . اين قضيه به چه نحوي در خواندن شما تاثير مي گذارد ؟ اين طرح کلي شما را وادار به خواندن تمام يک خبر در روي صفحه اول نمي کند. اگر خلاصه يک خبر که درستي آن را دنبال ميکنيد ببينيد در آن شماره ی صفحه اي وجود دارد که از طريق آن ميتوانيد و ارد کل داستان شويد. يعني با يک اتصال شما را به کل ميرساند.
اين ساختار اغلب با ساختار يک هرم مقايسه مي شود که در نمودار شکل زير ترسيم شده است . در اين مدل در ابتدا خلاصه داستان براي شما ارائه مي شود سپس اتصال براي ماخذ و جزئيات آن براي کساني که علاقه مند هستند قرار داده مي شود . وب ايده آل ترين رسانه براي اين نوع انتشار است .

ضمیمه:
01.gif


با استفاده از ابر اتصالات مي توانيد کاربران خود را به شرح موضوعات در داستانها ، اخبار و محصولات و سرويسهايي که داريد هدايت کنيد و نيز مي توانيد پيش تاريخ و اطلاعات مبسوط و زمان و منابعي را که روزنامه ها به دليل فقدان جا نمي توانند ايجاد کنند را بوجود آوريد . اگر کاربران بخواهند اطلاعات را به طور کامل بخوانند ميتوانند به سمت جهت تعيين شده هدايت شوند . به عبارت ديگر ميتوانند براي پيگيري قضيه حرکت کنند.

صفحه 1 از 7 همه زمانها به صورت UTC + 3:30 hours تنظیم شده.
طراحی سایت از میکرو رایانه