تالار گفتگوی میکرو رایانه - مشاهده موضوع - تشریح کامل پورتهای سریال و موازی
مشاهده پست های بی پاسخ | مشاهده موضوعهای فعال تاریخ امروز شنبه 25 می, 2019 3:34 pmپاسخ به موضوع  [ 7 پست ]  برو به صفحه 1, 2  بعدی
 تشریح کامل پورتهای سریال و موازی 
نویسنده پیام
آواتار کاربر

عضو: چهارشنبه 28 نوامبر, 2007 12:29 am
پست ها: 14
آدرس: تهران
پست تشریح کامل پورتهای سریال و موازی
::doc:: قسمت اول:
پورت:
۱- مجرايي است سخت افزاري براي ورود و خروج اطلاعات به كامپيوتر. سوكت هاي موجود در پشت كيس كامپيوتر كه وسايل جانبي به آنها متصل مي شوند، نمونه اي از پورتها به شمار مي روند. دونوع پورت وجود دارد: سريال و موازي.
2- در شبكه هاي مبتني بر TCP/IP و UDP (منظور شبكه هايي است كه در ارتباطات خود از اين دو پروتوكل استفاده مي كنند) به نقطه پاياني يك ارتباط منطقي، پورت اطلاق مي شود. اين نوع پورتها در نرم افزارها براي ارتباطات شبكه‌اي استفاده مي شوند و بر خلاف تعريف اول، اين پورتها مكاني فيزيكي و قابل رويت را اشغال نمي كنند و مفاهيمي انتزاعي اند.
3- تبديل يك نرم افزار قابل اجرا در يك پلتفرم به نرم افزار قابل اجرا در پلتفرم ديگر. مثلا تبديل يك نرم افزار قابل اجرا در Windows به نرم افزاري قابل اجرا در Macintosh .
پورتها در یک دسته بندی به دو دسته موازی و سریال تقسیم بندی می شوند:
Parallel Port
پورت موازي يكي از پورتهاي موجود در پشت كيس كامپيوتر است كه داراي 25 پين و نوع كانكتور(Female) مي باشد و براي اتصال وسايل جانبي نظير پرينتر مورد استفاده قرار مي گيرد. اين پورت توانايي انتقال 8 بيت داده را بطور همزمان دارا مي باشد و براي اتصال به اين پورت از كانكتور 25 پيني نوع DB-25 استفاده مي شود. سرعت انتقال داده در آن 8 برابر پورت سريال مي باشد. انتقال اطلاعات توسط اين پورت در فواصل بيشتر از 6 متر قابليت اعتماد كمتري دارد. نام ديگر اين پورت LPT است. وقتي كامپيوتر شخصي اطلاعات را به يك پرينتر يا دستگاههاي ديگري كه از پورت موازي استفاده مي‌كنند، مي‌فرستد بدين معني است كه هشت بيت از اطلاعات را در يك زمان مي‌فرستد كه اين هشت بيت بطور موازي با يكديگر فرستاده مي‌شوند. يك پورت موازي توانايي ارسال 50 تا 100 كيلو بايت اطلاعات را در هر ثانيه دارا مي‌باشد.

Serial Port
اين پورت توانايي انتقال يك بيت داده در هر لحظه را دارد. براي اتصال وسايلي نظير Mouse و Modem به كامپيوتر استفاده مي شود. اكثر پورتهاي سريال از كانكتورهاي نوع RS-232C يا RS-422 استفاده مي كنند. نام ديگر اين پورت Communications Port يا به اختصار COM port است كه با نامهاي COM1، COM2 و مانند آن شناخته مي شوند.

Fire wire
اين پورت سريال توانايي انتقال داده تا سرعت Mbps 400 در 1394a) و تا Mbps 800 (در 1394b) را دارا مي باشد. نام ديگر اين استاندارد IEEE1394 ميباشد. اين پورت توسط Apple ابداع و به كار گرفته شد و با نام Firewire معرفي گرديد ولي ساير شركتها محصولات مبتني بر استاندارد IEEE 1394 خود را با نامهاي ديگري از جمله I.LINK يا LYNX بكار مي برند. هر پورت 1394 توانايي اتصال به 63 وسيله خارجي ديگر را دارد. علاوه بر سرعت بالا، اين پورت از انتقال موازي داده بهره مي برد در نتيجه اين پورت را به پورتي ايده آل براي دستگاههايي كه احتياج به انتقال حجم زيادي از داده و real-time نياز دارند (نظير دوربين هاي ديجيتال حرفه اي، VCR ها ، دوربين هاي فيلمبرداري معمولي و TV ) تبديل مي كند.
اگرچه اين پورت انعطاف پذيري و سرعت بالايي دارد ولي قيمت آن نيز قابل توجه است. سرعت انتقال داده در اين پورت از پورت SUB بسيار بيشتر است (حدودا 30 برابر). اين پورت مانند USB از Plug-And-Play و Hot-Plugging پشتيباني مي كند. همچنين برق مورد نياز دستگاههاي متصل را تامين مي كند.
پورت سریال
مبادله ي بيت به بيت اطلاعات تنها از طريق يک کانال (البته بجز زمين) را ارتباط سريال مي گويند، که پورتی به همین نام براي اتصال وسايل مانند: مودم، ماوس، دستهي بازي به کار می رود.

پورت سریال یکی از متداولترین روش های موجود جهت اتصال یک دستگاه به کامپیوتر است . با اینکه سیستمهای جدیدتر سعی در استفاده محدود از پورت سریال را داشته و پورت USB را مورد توجه بیشتر قرار می دهند ولی همچنان دستگاههای متعددی نظیر مودم از پورت سریال استفاده می نمایند. پورت های سریال یک کانکتور استاندارد و یک پروتکل را بمنظور اتصال دستگاههائی نظیر مودم به کامپیوتر را ارائه می نمایند. اغلب کامپیوترها دارای دو پورت سریال می باشند.

ضمیمه:
xdj48.jpg


مبانی پورت های سریال

تمام سیستم های عامل از پورت های سریال حمایت می نمایند.پورت های موازی در مقایسه با پورت های سریال دارای سرعت کمتری می باشند.پورت های USB طی چند سال اخیر رایج و طی سالیان آینده جایگزینی مناسب برای پورت های سریال و موازی خواهند بود.
پورت سریال، داده ها را بصورت سریال ( دنبال هم ) ارسال و یا دریافت می دارند.در چنین حالتی یک بایت از اطلاعات بصورت هشت بیت یکی پس از دیگری ارسال خواهند گردید. مزیت عمده روش فوق استفاده از یک سیم(کابل) برای ارسال و دریافت داده است . ایراد روش فوق سرعت پایین ارسال اطلاعات با توجه به ماهیت ارسال داده ها است .
قبل از ارسال هر بایت داده، پورت سریال یک بیت "شروع " را ارسال می دارد. بیت فوق صرفا" شامل یک بیت با مقدار صفر است .پس از ارسال هر بایت، یک بیت " پایان " ارسال می گردد. ارسال بیت فوق بمنزله خاتمه ارسال یک بایت خواهد بود. برای کنترل خطاء ممکن است ازیک بیت اضافه با نام Parity نیز استفاده گردد.
پورت های سریال Communication(COM) port نیز نامیده شده و بصورت دوطرفه می باشند. ویژگی فوق این امکان را برای هر دستگاه فراهم کرده تا قادر به ارسال و دریافت اطلاعات باشند. دستگاههای سریال از پین های متفاوت برای ارسال و دریافت داده استفاده می نمایند. استفاده از پین های یکسان باعث ارتباطات از نوع half-dublex خواهد شد و این بدان معنی است که اطلاعات قادر به حرکت صرفا" در یک جهت می باشند. با استفاده از پین های متفاوت امکان ارتباطات Full-duplex فراهم شده و امکان حرکت اطلاعات در دو جهت فراهم خواهد گردید.
عملکرد صحیح پورت های سریال وابسته به یک کنترل کننده خاص با نام Universal Asynchronous Receiver/Transmitte)UART) است .تراشه فوق خروجی موازی گذرگاه سیستم کامپیوتر را اخذ و آن را بصورت سریال از طریق پورت سریال انتقال خواهد داد. بمنظور افزایش سرعت ، اغلب تراشه های UART دارای یک بافر با ظرفیت شانزده تا شصت و چهار کیلو بایت می باشند. بافر فوق امکان Cache نمودن داده های واصله از گذرگاه سیستم را زمانیکه تراشه مشغول پردازش داده ها و ارسال آنها برای پورت سریال است را فراهم می نماید. اغلب پورت های سریال دارای نرخ انتقال اطلاعاتی به میزان 115 کیلو بیت در هر ثانیه می باشند.پورت های سریال با سرعت بالا نظیر : Enhanced Serial port)ESP) و Super Enhanced Serial port)Super ESP) دارای نرخ انتقال اطلاعات 460 کیلو بیت در ثانیه می باشند. شکل بالا تراشه UART را نشان می دهد.
::book::


برای مشاهده تصاویر و دانلود فایل های ضمیمه ، لازم است در سایت ثبت نام کرده و با نام کاربری خود وارد شوید. در حال حاضر ثبت نام در سایت رایگان است.

_________________
این روزها با هرکه دوست می شویم،
احساس می کنیم آنقدر دوست بوده ایم که دیگر وقت خیانت است!!


پنجشنبه 14 فوریه, 2008 9:48 am
مشخصات شخصی WWW
آواتار کاربر

عضو: چهارشنبه 28 نوامبر, 2007 12:29 am
پست ها: 14
آدرس: تهران
پست پورتهای سریال و موازی
::doc:: قسمت دوم
اتصال سریال
کانکتور خارجی برای یک پورت سریال، نه پین و یا بیست و پنج پین است . با توجه به اینکه موارد استفاده اولیه از پورت های سریال مودم بوده است ، وضعیت عملکرد هر پین نیز متاثر از واقعیت فوق بود.


عملکرد هر یک از پین ها در کانکتورهای نه پین در جدول زیر نشان داده شده است .
ضمیمه:
5twcb5.jpgPin
Function

1-Carrier Detect آیا مودم به یک خط تلفن متصل است ؟
2-Receive Data کامپیوتر اطلاعات ارسال شده توسط مودم را دریافت می نماید
3-Transmit Data کامپیوتر اطلاعاتی را برای مودم ارسال می دارد.
4-Data Terminal Ready کامپیوتر به مودم آمادگی خود را برای ارتباط اعلام می دارد
5-Signal Ground پین مربوطه Ground شده است .
6-Data Set Ready مودم آمادگی خود را برای ارتباط به کامپیوتر اعلام می دارد.
7-Request To Send کامپیوتر از مودم در رابطه با ارسال اطلاعات سوال می نماید 8-Clear To Send مودم به کامپیوتر اعلام می نماید که می تواند اطلاعاتی را ارسال دارد.
9-Ring Indicator زنگ تلفن تشخیص داده خواهد شد.

عملکرد هر یک از پین ها در کانکتورهای بیست و پنج پین در جدول زیر نشان داده شده است .

Pin
Function

1-Not used استفاده نمی گردد.
2- Transmit Data کامپیوتر اطلاعاتی را برای مودم ارسال می دارد.
3-Receive Data کامپیوتر اطلاعات ارسال شده توسط مودم را دریافت می نماید

4-Request To Send کامپیوتر از مودم در رابطه با ارسال اطلاعات سوال می نماید
5-Clear To Send مودم به کامپیوتر اعلام می نماید که می تواند اطلاعاتی را ارسال دارد.
6-Data Set Ready مودم آمادگی خود را برای ارتباط به کامپیوتر اعلام می دارد.
7-Signal Ground پین مربوطه Ground شده است .
8- Line signal detector آیا مودم به یک خط تلفن متصل است ؟
9 to 19 -Not Used استفاده نمی گردند.
20 -Data termina ready کامپیوتر به مودم آمادگی خود را برای ارتباط اعلام می دارد
21- Not used استفاده نمی گردد.
22 - Ring indicator زنگ تلفن تشخیص داده خواهد شد.
23 to 25 not used استفاده نمی گردد.

ولتاژهای ارسالی برای هریک از پین ها می تواند دو حالت متفاوت را داشته باشد : On و Off . در صورتیکه مقدار On(یک ) باشد پین مربوطه سیگنالی با ولتاژ بین 3 - تا 25 - را ارسال و در صورتیکه مقدار off ( صفر ) باشد سیگنال ارسالی پین مربوطه بین 3 تا 25 ولت ( مثبت ) خواهد بود.
یکی از مهمترین مسائل در ارتباط با مبادله اطلاعات بصورت سریال، مفهوم flow control است . با استفاده از قابلیت فوق یک دستگاه قادر به اعلام
( درخواست ) توقف ارسال داده به یک دستگاه خاص دیگر در یک مقطع خاص زمانی است .دستورات زیر در این رابطه مورد استفاده قرار خواهند گرفت :
دستور Request to Send)RTS)
دستور Clear to Send)CTS)
دستور Data Terminal Ready)DTR)
دستور Data Set Ready)DSR)
پورت سریال طراحان الکترونیک را قادر می سازد تا بین کامپیوتر و سخت افزارهایی که از استاندارد RS-232 تبعیت می کنند,ارتباط برقرار کنند.
ارتباط سریال برای انتقال داده در مسیری طولانی به کار گرفته می شود . پورت موازی سیم های زیادی را برای انتقال داده لازم دارد و همین باعث می شود که ارتباط سریال بیشتر اهمیت پیدا کند . داده های سربال دریافت شده از مودم یا دگیر وسائل سریال به موازی تبدیل می شود وسپس در اختیار باس داده کامپیوتر قرار می گیرد.
تجهیزات ارتباطات سریال را می توان به Half-Duplex-Simplex و full تقسیم بندی کرد در simplex داده فقط از فرستنده به گیرنده می رود و فقط در یک جهت حرکت می کند مانند ایستگاه رادیو.
درHalf-duplex داده در هر دو جهت یعنی هم از فرستنده به گیرنده و هم از گیرنده به فرستنده می تواند فرستاده شود اما در هر لحظه فقط یکی از این ارتباط ها فعال است.
در full هر دو سیستم در هر لحظه می توانند هم داده را انتقال دهند و هم گیرنده باشند
انواع پورت سریال :
سنکرون (همزمان):

يک سيگنال زماني از طريقيک کانال مجزا همراه با پيام ارسال مي شود. (مثل استاندارد I2C و RS232)، در انتقال سنکرون، داده ها در بلوک هایی فرستاده می شود و فرستنده و گیرنده به وسیله کاراکتر های مخصوصی سنکرون می شوند که به آنها کاراکترهای سنکرون می گویند (sync)
آسنکرون (غيرهمزمان):
در اين روش اطلاعات زمان بندي همراه با سيگنال ارسال مي شود. (مثل RS232, RS485 ) پورت سریال کامپیوتر یک وسیله آسنکرون می باشد. .بنابراین این وسیله را تشریح می کنیم. برای انتقال اسنکرون ، یک بیت شروع انتقال را مشخص می کند و یک دو بیت پایان انتقال را اعلام می کند بدون اینکه سنکرونی لازم باشد.
بیت هایی که بعد از بیت شروع بر گیرنده فرستاده می شوند ابتدا بیت کم ارزش فرستاده می شود معمولا شامل 7 یا 8 بیت اطلاعات هستند. که این بستگی بر پیکربندی انتقال و بیت توازنی که بعد از آنها فرستاده می شود دارد بیت توازن برای کنترل خط مورد استفاده قرار می گیرد.در پایان هم 1 یا 2 بیت مشخص کننده پایان ارتباط فرستاده می شود.


برای مشاهده تصاویر و دانلود فایل های ضمیمه ، لازم است در سایت ثبت نام کرده و با نام کاربری خود وارد شوید. در حال حاضر ثبت نام در سایت رایگان است.

_________________
این روزها با هرکه دوست می شویم،
احساس می کنیم آنقدر دوست بوده ایم که دیگر وقت خیانت است!!


پنجشنبه 14 فوریه, 2008 10:06 am
مشخصات شخصی WWW
آواتار کاربر

عضو: چهارشنبه 28 نوامبر, 2007 12:29 am
پست ها: 14
آدرس: تهران
پست پورتهای سریال و موازی
::doc:: قسمت سوم
تشریح پورت:
پورت سریال کامپیوتر با استاندارد Rs-232c سازگار است. این استاندارد در دهه 1960 برای تجهیزات ( ترمینال داده ) DTE (در این مورد PC) و تجهیزات ارتباطی داده (DCE) (معمولا مودم) طراحی شد.
این استاندارد 25 پین سیگنال را تشریح می کند.کانکتور های مورد استفاده در این استاندارد کانکتور DTE نر، و DCE ماده می باشد. کانکتور هایی که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند DB-25 برای نر می باشد اما کلیه 25 پین مورد استفاده قرار نمی گیرد.به همین دلیل هم اکثرا از کانکتور DB-9 نر در بیشتر مودمها استفاده می شود. کانکتور هایی که در پشت کیس می بینید از این نوع می باشد.
سطح ولتاژ بین 3- و 15- برای Highمنطقی و Low منطقی بین 15+ و 3+ می باشد. ولتاژی که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد 12 و 12- می باشد.
سیگنال هایی که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند بدین صورت می باشد.
DTR (Data Terminal Ready): کامپیوتر به مودم می گوید که آماده ارسال اطلاعات است.
DSR(Data Set Ready): مودم به کامپیوتر می گوید که آماده دریافت با انتقال اطلاعات است.
RTS(Request To Send): کامپیوتر زمانی که کاراکتری برای ارسال دارد این سیگنال را فعال می کند.
CD(Carier Detect): مودم زمانی که اتصال کامپیوتر رت تشخیص داد این سیگنال را می فرستد.
CTR(Clear To Send): مودم آماده ارسال اطلاعات است و کامپیوتر اطلاعات را به مودم می فرستد.
TXD : مودم اطلاعات را از Pc دریافت می کند.
RXD : مورم اطلاعات را به Pc می فرستد.
مدارات مجتمعی که کار تبدیل داده سریال به موازی را انجام می دهد UART خوانده می شود.
Universal Asynchronous Receiver Transmitter
UART در کامپیوتر ،Intel 8521 A می باشد که می تواند به صورت سنکرون یا آسنکرون برنامه ریزی شود.
8 بیت داده (D0-D7) پورت 8251 A را به باس داده کامپیوتر متصل می کند. ورودی cs (chip select) 8251 A به وسیله باس کنترل Enable Pc میشود.این IC دارای دو آدرس داخلی می باشد .آدرس کننرل و آدرس داده.
آدرس کنترل زمانی انتخاب می شود که ورودی c/d، high باشد و آدرس داده زمانی انتخاب می شود که c/d low، باشد.کامپیوتر بایت های داده یا بایت های کنترلی را از IC می خواند و هنگامی که rw فعال باشد کامپیوتر می تواند یک بایت را بنویسید هر دو سیگنال به سیگنال های سیستمی با نام مشابهی متصل هستند.
Uart دارای 4 ثبات داخلی می باشد.
Temporary out register: THR
Output register: TSR
Input register: RDP
Temporary input register: RSR
هر کاراکتری که قرار است انتقال داده شود ابتدا در THR قرار می گیرد .UART بیت شروع وپایان را به آن اضافه می کند و سپس کل بیت ها (شروع – داده – پایان) را در TSR کپی می کند و به وسیله سیگنال TD پروسسر انتقال پایان می یابد.
هر کاراکتری که از خط خوانده می شود درRSR قرار می گیرد بیت های شروع،پایان از داده جدا می شود و داده در RDR قرار می گیرد.
آدرس دهی پورت:
دو راه برای آدرس دهی پورت سریال موجود است. به وسیله وقفه 14H بایوس و وقفه Dos 21H.
:14H بایوس از 4 تابع برای برنامه ریزی پورت سریال استفاده می کند.هر تابع به وسیله مقدار قرار داده شده در ثبات AH پروسسور تعیین می شود این چهار تابع به قرار زیر می باشد.

00H : پورت سریال را مقدار دهی اولیه می کند و سرعت و بیت ها پایان و توازن را تنظیم می کند.
H 01 : یک کاراکتر را به پورت سریال مشخص شده ارسال می کند.
H02 : یک کاراکتر را از پورت سریال مشخص شده ارسال می کند.
H008 : وضعیت پورت سریال مشخص شده را می خواند.
برای وقفه 21H Dos سه تابع مربوط به تنظیمات پورت سریال موجود می باشد:
H03: یک کاراکتر از com1 می خواند
H04: یک کاراکتر از com1 می نویسد
H40: یک تابع خروجی عادی است که برای فایل ها و دستگاههایی که ازhandle استفاده می کند به کار می رود.

این تابع تعدادی بایت از بافر به وسیله مشخص شده می فرستد.
امروزه به علت سرعت محدود پورت سريال(115200 بيت در هر ثابيه) بيشتر کاربران از ساير پورت ها براي اتصال وسايل خود به کامپيوتر استفاده مي کنند.
در کامپيوترهاي شخصي حداقل يک يا دو پورت سريال تعبيه شده که ممکن کانکتور 9يا 25 پيني داشته باشد. سيستم عامل ويندوز پورت هاي سريال را با ن ام com2, com1 مي شناسد . در شکل زير يک کانکتور 9 پيني پورت سريال را مشاهده مي فرماييد که DB9 نام دارد.
ضمیمه:
256ssb5.jpg


برای مشاهده تصاویر و دانلود فایل های ضمیمه ، لازم است در سایت ثبت نام کرده و با نام کاربری خود وارد شوید. در حال حاضر ثبت نام در سایت رایگان است.

_________________
این روزها با هرکه دوست می شویم،
احساس می کنیم آنقدر دوست بوده ایم که دیگر وقت خیانت است!!


جمعه 15 فوریه, 2008 2:47 pm
مشخصات شخصی WWW
آواتار کاربر

عضو: چهارشنبه 28 نوامبر, 2007 12:29 am
پست ها: 14
آدرس: تهران
پست پورتهای سریال و موازی
::doc:: قسمت چهارم
بررسي
از لحاظ تئوري تنهايک سيم براي انتقال اطلاعات سريال به صورت آسنکرون لازم است اما در واقعيت اين مسئله عملي نيست. به عنوان مثال اگريک بيت از اطلاعات بر اثر خطايا نويز تغيير کند ممکن است کل اطلاعات بعد از آنيک بيت شيفت پيدا کند و پس از تفسير و تبديل به ديتاي موازي کل اطلاعات مخدوش شود. بنابراين نياز به استاندارهايي وجود دارد که امکان ارتباط قابل اطمينان را فراهم کند.يکي از اين استانداردها RS232-C است که در سال 1969 توسط موسسه EIA تعريف شد. اگرچه نام اين استاندارد RS232-C است اما معمولا به نام RS232 شناخته مي شود و مخفف Recommended Serial مي باشد. اين استاندارد معمولا در پورت سريال کامپيوترهاي شخصي استفاده مي شود.

مشخصات لايه هاي بالا از جمله کدگذاري کاراکتر (مثلا ASCII ) و همچنين قالب بندي کاراکتر (مثل بيت شروع و پايانيا بيت توازن) در قالب اين استاندارد قرار نمي گيرد و معمولا بوسيلهي نرم افزار تعيين و تفسير مي شوند. اين استاندارد سقف ماکزيمم نرخ بيت را 20.000 bps تعريف کرده است در حالي که بسياري از تجهيزات جانبي مثل مودم ها از اين اندازه تجاوز کرده و با نرخ هايي بالاتر از اين (مثل: 38.400 ، 37.600 و 115.200) با سطح ولتاژ RS232 کار مي کنند.

:: توپولوژي شبکه اي
يکي از معايب استاندارد RS232 بر خلاف RS422 و RS485 اين است که تنها براي ارتباط نظير به نظير ( Peer to Peer ) طراحي شده است و امکان شبکه شدن با ديگر ادوات را ندارد. اين استاندارد براي فواصل تا حدود 15 متر مناسب مي باشد و براي فواصل بيشتر مي توان از روش 20 mA loop استفاده کرد. (مثل پروگرامر بعضي PLC هاي زيمنس) اما روش مناسب ديگر در محيط هاي صنعتي استفاده از RS485 مي باشد که در فواصل زياد تا فرکانس 1 MHz نيز کار مي کند. بنابراين RS232 براي ارتباطات کم دامنه مثل اتصال دو PC ، PC بايک دستگاهيا دو دستگاه بايکديگر استفاده مي شود.

:: دو مفهومي را که بايد در مورد استاندارد RS232 بدانيد، اصطلاحات DTE و DCE هستند:
DTE سرنام Data Terminal Equipment است و DCE مخفف Data Communications Equipment . اين عبارات براي نشان دادن پين هاي کانکتوريک دستگاه و جهت ارتباطي سيگنال در پين ها مي باشند. معمولا کامپيوتريک DTE مي باشد و دستگاه هاي ديگريک DCE و شما مي توانيد در ادامهي توضيحات DTE رايک کامپيوتر و DCE رايک دستگاه ديگر فرض کنيد. در اين استاندارد DTE ازيک کانکتور 9 پين Female (يا 25 پين) و DCE ازيک کانکتور 9 پين Male (يا 25 پين) استفاده مي کند. بنابراين مي توانيک DCE را مستقيما بهيک DTE کرد اما در حالتهاي غير از اين بايد از کابل هاي Null Modem استفاده کرد که در ادامه به آن خواهم پرداخت. اگرچه استاندارد RS232 براي کانکتور 25 پين نيز تعريف شده است اما ما در اينجا بحثمان را بر روي کانکتور 9 پين متمرکز مي کنيم چون اغلب PC ها از اين کانکتور استفاده مي کنند و DB9 نام دارد.

:: قالب اطلاعات ارسالي:
همانطور که در پست قبل اشاره شد مطالب مربوط به قالب بندي کاراکتر و فريم اطلاعاتي در چارچوب اين استاندارد قرار نمي گيرد و توسط نرم افزار تعيين مي شود. به طوري که دريک قاب اطلاعاتي که توسط بيت شروع و بيت پايان محصور شده است معمولا 7يا 8 بيت ديتا قرار مي گيرد ويک بيت توازن نيز تعريف مي شود. بيت شروع متناظر با صفر منطقي است و بيت پايان (که ممکن است 1يا 2 بيت باشد) توسطيک شناسايي مي شود. مثلا در نمودار زماني زير قاب اطلاعاتي شامل 10 بيت است که هفت بيت آن شامل ديتايک بيت آغازين ويک بيت پاياني ويک بيت توازن (زوج) قبل از بيت پايان مي باشد.
ضمیمه:
8zh4bl.gif


:: در زير مشخصات پين هاي کانکتور 9 پين استاندارد RS232 را از DTE ملاحظه مي کنيد:
پين1 و 9:
اين پين ها به ترتيب Carrier Detect و Ring Indicatorيا CD و RI نام دارند و مربوط به مودم مي شوند که اولي براي تشخيص حامل بر روي خط و دومي براي اعلانيک تماس تلفني به مودم شماست و معمولا در طراحي هاي کنترلري به ندرت مورد استفاده قرار مي گيرند.
پين هاي 2و3:
اين پين ها به ترتيب Received Data و Transmitted Dataيا RD و TD نام دارند و به ترتيب جهت دريافت داده هايک ازيک DCE و ارسال داده ها ازيک DTE بهيک DCE به کار مي روند. اين نامگذاري ها ممکن است فريبنده باشند چون پين TD دريک DCE جهت دريافت داده ها به کار گرفته مي شود! خط TD در زمان معطلي توسط DTE در حالت مارک نگه داشته مي شود.
پين هاي 7و8:
ابتدا کمي در مورد مفهوم Flow Control :
فرض کنيد کهيک DTE را بهيک DCE متصل کرده ايم، از آنجايي که معمولا سرعت DTE (کامپيوتر) از سرعتيک DCE (مثلايک مودميايک ميکروکنترلر) بيشتر مي باشد. اگر مکانيسمي جهت کنترل انتقال اطلاعات وجود نداشته باشد، DCE قادر نخواهد بود همه اطلاعات ارسالي از DTE را دريافت کند. اين مکانيسم را Flow Controlيعني کنترل جريان اطلاعات مي گويند.
پين هاي 7 و 8 به ترتيب Request to Send و Clear to Sendيا RTS و CTS مي نامند. فرض کنيد که DTE مي خواهديک کاراکتر را براي DCE ارسال کند، در اين حالت DTE از طريق پين RTSيک منطقي ارسال مي کند و در صورتيکه DCE قادر به دريافت اطلاعات باشديک سيگنال پاسخ از طريق پين CTS ارسال مي کند و در غير اينصورت خط در حالت صفر نگه داشته مي شود و DTE اجازه ندارد اطلاعات را ارسال کند. به اين روش Handshakingيا دست دادن نيز مي گويند.
پين هاي 4و6:
واضح است که DCE به علت سرعت کمتر براي ارسال نياز به کسب مجوز از DTE ندارد اما در صورت لزوم پين هاي Data Set Ready و Data Terminal Ready به ترتيب نقشي مشابه RTS و CTS را ايفا مي کنند. (به ترتب خطوط 4 و 6)
پين 5: زمين سيگنال مي باشد.

:: و نکته ي پاياني ادامه ي توضيحات پين هاي 7 و 8 مي باشد:
فرض کنيد دو DTEيا دو DCE بخواهند با هم ارتباط برقرار کنند در اينصورت به علتيکسان بود سرعت دو وسيله نياز به Flow Control نمي باشد بنابراين پين هاي 7، 8، 4 و 6 نياز نمي باشند و گفتيم که خطوط 1 و 9 نيز اغلب در کاربردهاي کنترلي استفاده نمي شود پس استاندارد RS232 را در ساده ترين حالت خود به صورت Full Duplex تنها با سه سيم مي توان پياده سازي کرد که به اين حالت Null Modem (يعني بدون مودم) مي گويند. براي ساختيک کابل Null Modem تنها بايد خطوط RD و TD را به صورت ضربدري ( Cross ) بهيکديگر متصل کرد و خط سيگنال (5) را نيز به نظير خود وصل کرد.
ضمیمه:
33k6jb6.jpg


پورت های موازی
پورت موازی شامل 8بیت داده خروجی و5سیگنال ورودی می باشد.این خروجی ها فقط از یک وقفه بنام IRQ7 استفاده می کنند .
به طور کلی کامپیوترهای سازگار با IBM دارای دو دسته پورت موازی و سری هستند و پورت موازی که مورد بحث ماست دارای یک کانکتور 25 پین Female در پشت کیس کامپیوتر است که این کانکتور D25 نام دارد. سیستم عامل ویندوز پورت موازی را با نام LPT می شناسد و پورت های سریال را با نام های COM2 ، COM1 و USB و اخیرا Firewire یا IEEE1394 که هر کدام دارای استاندارهای خاص خود می باشند .
در تصویر زیر کانکتور پورت موازی (در قسمت فوقانی) و در زیر آن دو پورت سریال را مشاهده می کنید.

ضمیمه:
24zb1o3.jpg

در زمان اتصال يک چاپگر به کامپيوتر از پورت موازی استفاده می گردد. با اينکه اخيرا" استفاده از پورت های USB رايج شده است ولی همچنان استفاده از پورت موازی برای اتصال چاپگر به کامپيوتر بسيار متداول است .

از پورت های موازی می توان برای اتصال تجهيزات جانبی زير استفاده کرد :
چاپگر و اسکنر و هارد درايوهای خارجی و کارت های شبکه و Tape و درايوهای Removable و CD burners


برای مشاهده تصاویر و دانلود فایل های ضمیمه ، لازم است در سایت ثبت نام کرده و با نام کاربری خود وارد شوید. در حال حاضر ثبت نام در سایت رایگان است.

_________________
این روزها با هرکه دوست می شویم،
احساس می کنیم آنقدر دوست بوده ایم که دیگر وقت خیانت است!!


آخرین بار توسط lili در پنجشنبه 06 مارس, 2008 9:55 am ویرایش شده است و در کل 1 بار ویرایش شده.پنجشنبه 06 مارس, 2008 9:51 am
مشخصات شخصی WWW
آواتار کاربر

عضو: چهارشنبه 28 نوامبر, 2007 12:29 am
پست ها: 14
آدرس: تهران
پست پورتهای سریال و موازی
مبانی پورت های موازی

پورت موازی ، توسط شرکت IBM و بمنظور اتصال يک چاپگر به کامپيوتر طراحی گرديد. زمانيکه شرکت IBM در انديشه طراحی و ارائه کامپيوترهای شخصی بود، ضرورت استفاده از چاپگرهای شرکت " سنترونيکس" نيز احساس گرديد.شرکت IBM تصميم نداشت که از همان پورتی که توسط چاپگرهای سنترونيک استفاده می گرديد، در طراحی خود استفاده نمايد.


مهندسين شرکت IBM از يک کانکتور 25 پين ( DB-25 ) بهمراه يک کانکتور 36 پين برای ايجاد يک کابل خاص بمنظور اتصال چاپگر به کامپيوتر استفاده کردند. ساير توليد کنندگان چاپگر نيز در ادامه از استاندارد سنترونيک تبعيت و به مرور زمان استاندارد فوق در سطح جهان مطرح و مورد استفاده قرار گرفت .
ضمیمه:
311w7pc.gif

زمانيکه کامپيوترهای شخصی اطلاعاتی را برای چاپگر و يا هر وسيله ديگری که به پورت موازی متصل است، ارسال می نمايند ، در هر لحظه هشت بيت ارسال خواهد شد.. هشت بيت فوق بصورت موازی برای دستگاه ارسال خواهند شد. پورت موازی استاندارد، قادر به ارسال 50 تا 100 کيلوبايت در هر ثانيه است .نحوه عملکرد چاپگر به شرح زير است :
تصویر
- پين يک، حامل سيگنال Strobe بوده و دارای ولتاژی بين 2/8 و پنج است . زمانيکه کامپيوتر اطلاعاتی ( يک بايت داده ) ارسال می دارد ولتاژ به نيم ولت افت پيدا خواهد کرد.افت ولتاژ فوق به چاپگر اعلام می نمايد که داده هائی ارسال شده است .

- پين دوتا نه حامل داده است .بمنظور مشخص نمودن اينکه يک بيت دارای مقدار يک است ولتاژ پنج ارسال از طريق پين مربوطه ارسال ( شارژ) خواهد شد.بر روی پينی که شامل مقدار ( داده ) صفر است شارژی ( ولتاژ) قرار نخواهد گرفت .

- پين ده ، اطلاعات لازم در خصوص نحوه عملکرد چاپگر را برای کامپيوتر، ارسال می نمايد . نحوه پياده سازی پين فوق نظير پين "يک" است .زمانيکه ولتاژ موجود بر روی پين فوق به نيم ولت تنزل پيدا نمايد، کامپيوتر اطلاعات لازم در خحصوص فرآيند چاپ را از چاپگر اخذ خواهد کرد .( کامپيوتر به اين اطمينان خواهد رسيد که چاپگر اطلاعات را دريافت نموده است )

- در صورتيکه چاپگر مشغول باشد، پين شماره يازده شارژ می گردد. زمانيکه ولتاژ نيم ولت بر روی پين فوق قرار بگيرد به کامپيوتر اعلام خواهد شد که چاپگر آماده دريافت اطلاعات است .
- در صورتيکه چاپگر دارای کاغذ نباشد ، از طريق پين شماره دوازده به کامپيوتر آگاهی لازم داده خواهد شد.

- زمانيکه بر روی پين شماره سيزده شارژی وجود داشته باشد، آماده بودن چاپگر به کامپيوتر اعلام می گردد.
- کامپيوتر از طريق پين شماره چهارده و با استفاده از يک ولتاژ پنچ ولت سيگنال Auto Feed را برای چاپگر ارسال می دارد.

- در صورتيکه چاپگر دارای مشکلی باشد ولتاژ پين شماره پانزده به نيم ولت کاهش و کامپيوتر از بروز اشکال در چاپگر آگاهی پيدا می نمايد.
- زمانيکه يک کار آماده چاپ باشد، کامپيوتر از پين شماره شانزده برای مقداردهی اوليه چاپگر ( کاهش ولتاژ) استفاده می نمايد.

- کامپيوتر از پين شماره هفده برای Offline نمودن از راه دور چاپگر استفاده می نمايد، بدين منظور برای چاپگر يک شارژ ارسال خواهد شد.
- پين های شماره هيجده تا بيست و پنج Ground بوده و از آنها بعنوان يک سيگنال مرجع برای شارژ های پايين تر از نيم ولت استفاده می گردد.
ضمیمه:
2ahs7xw.jpg

همانگونه که در شکل فوق مشاهده می نمائيد، بيست و پنج پين اول سنترونيک دقيقا" مشابه بيست و پنج پين کانکتور DB-25 می باشند.


::doc:: قسمت پنجم
SPP EPP ECP :arrow:

در چاپگرهای اوليه پورت موازی بصورت يکطرفه بود. در اين حالت داده ها صرفا" در يک جهت قادر به حرکت برای هر يک از پين ها بوند. همزمان با معرفی کامپيوترهای PS/2 توسط شرکت IBM ، يک نوع جديد از پورت های موازی دو طرفه طراحی گرديد. اين طراحی با نام Standard Parallel Port)SPP ) مطرح و بسرعت جايگزين استاندارد اوليه گرديد.ارتباط دو طرفه باعث گرديد که هر يک از دستگاهها قادر به ارسال و دريافت اطلاعات باشند.دستگاههای زيادی از پين های دو الی نه ، برای داده استفاده می کردند. استفاده از هشت پين باعث می شد که روش ارسال اطلاعات بصورت half-duplex باشد . در اين حالت اطلاعات در هر لحظه در يک جهت حرکت می کردند.به منظور ارسال و دريافت اطلاعات ( دو طرفه ) از پين های شماره هيجده تا بيست و پنج برای دريافت اطلاعات استفاده گرديد پين های فوق در ابتدا برای Ground در نظر گرفته شده بودند.بدين ترتيب امکان ارتباطلات دو طرفه در هر لحظه فراهم می گردد ( Full-duplex ) .
استاندارد Enhanced Parallel port)EPP ) در سال 1991 توسط شرکت های اينتل زيراکس و زنيت مطرح گرديد. مزيت مهم استاندارد فوق، حجم بالای اطلاعات ارسالی است . ( پانصد کيلو بايت تا دو مگابايت در هر ثانيه) . هدف عمده استاندارد فوق ، امکان اتصال دستگاههائی غير از چاپگر به پورت موازی است . رسانه های ذخيره سازی که نيازمند دارا بودن نرخ انتقال اطلاعات بالائی می باشند نمونه ای از اين نوع دستگاه ها می باشد.
بعد از معرفی استاندارد EPP شرکت های مايکروسافت و هيولت پاکارد در سال 1992 مشخصه جديدی با نام Extended Capabilities port )ECP ) را معرفی نمودند.هدف عمده مشخصه فوق بهبود عملکرد و سرعت چاپگرها است .
ضمیمه:
2b4eja.jpg

در سال 1994 استاندارد IEEE 1284 معرفی گرديد. استاندارد فوق برای دستگاههای مرتبط با پورت موازی دو مشخصه را مطرح می نمايد : EPP و ECP . بمنظور صحت عملکرد هر يک از مشخصه های فوق می بايست سيستم عامل و دستگاه متصل شده به پورت موازی ، امکانات لازم در خصوص حمايت از مشخصه های فوق را دارا باشند. امروزه اغلب کامپيوترها، SPP,ECP و EPP را حمايت نموده و قادر به تشخيص استفاده از هر يک از مشخصه های فوق با توجه به دستگاه مرتبط ( متصل ) به چاپگر می باشند.در صورتيکه نياز به تغيير يکی از مشخصه های فوق بصورت دستی ، می توان از برنامه BIOS سيستم استفاده و تنظيمات مربوطه را انجام داد.

در زمان اتصال يک چاپگر به کامپيوتر از پورت موازی استفاده می گردد. با اينکه اخيرا" استفاده از پورت های USB رايج شده است ولی همچنان استفاده از پورت موازی برای اتصال چاپگر به کامپيوتر بسيار متداول است . از پورت های موازی می توان برای اتصال تجهيزات جانبی زير استفاده کرد چاپگر اسکنر هارد درايوهای خارجی کارت های شبکه Tape درايوهای Removable CD burners مبانی پورت های موازی پورت موازی ، توسط شرکت IBM و بمنظور اتصال يک چاپگر به کامپيوتر طراحی گرديد. زمانيکه شرکت IBM در انديشه طراحی و ارائه کامپيوترهای شخصی بود، ضرورت استفاده از چاپگرهای شرکت " سنترونيکس" نيز احساس گرديد.شرکت IBM تصميم نداشت که از همان پورتی که توسط چاپگرهای سنترونيک استفاده می گرديد، در طراحی خود استفاده نمايد. مهندسين شرکت IBM از يک کانکتور 25 پين (DB-25) بهمراه يک کانکتور 36 پين برای ايجاد يک کابل خاص بمنظور اتصال چاپگر به کامپيوتر استفاده کردند. ساير توليد کنندگان چاپگر نيز در ادامه از استاندارد سنترونيک تبعيت و به مرور زمان استاندارد فوق در سطح جهان مطرح و مورد استفاده قرار گرفت . زمانيکه کامپيوترهای شخصی اطلاعاتی را برای چاپگر و يا هر وسيله ديگری که به پورت موازی متصل است، ارسال می نمايند ، در هر لحظه هشت بيت ارسال خواهد شد.. هشت بيت فوق بصورت موازی برای دستگاه ارسال خواهند شد. پورت موازی استاندارد، قادر به ارسال 50 تا 100 کيلوبايت در هر ثانيه است .نحوه عملکرد چاپگر به شرح زير است : - پين يک، حامل سيگنال Strobe بوده و دارای ولتاژی بين 2/8 و پنج است . زمانيکه کامپيوتر اطلاعاتی ( يک بايت داده ) ارسال می دارد ولتاژ به نيم ولت افت پيدا خواهد کرد.افت ولتاژ فوق به چاپگر اعلام می نمايد که داده هائی ارسال شده است . - پين دوتا نه حامل داده است .بمنظور مشخص نمودن اينکه يک بيت دارای مقدار يک است ولتاژ پنج ارسال از طريق پين مربوطه ارسال ( شارژ) خواهد شد.بر روی پينی که شامل مقدار ( داده ) صفر است شارژی ( ولتاژ) قرار نخواهد گرفت . - پين ده ، اطلاعات لازم در خصوص نحوه عملکرد چاپگر را برای کامپيوتر، ارسال می نمايد . نحوه پياده سازی پين فوق نظير پين "يک" است .زمانيکه ولتاژ موجود بر روی پين فوق به نيم ولت تنزل پيدا نمايد، کامپيوتر اطلاعات لازم در خحصوص فرآيند چاپ را از چاپگر اخذ خواهد کرد .( کامپيوتر به اين اطمينان خواهد رسيد که چاپگر اطلاعات را دريافت نموده است ) - در صورتيکه چاپگر مشغول باشد، پين شماره يازده شارژ می گردد. زمانيکه ولتاژ نيم ولت بر روی پين فوق قرار بگيرد به کامپيوتر اغلام خواهد شد که چاپگر آماده دريافت اطلاعات است . - در صورتيکه چاپگر دارای کاغذ نباشد ، از طريق پين شماره دوازده به کامپيوتر آگاهی لازم داده خواهد شد. - زمانيکه بر روی پين شماره سيزده شارژی وجود داشته باشد، آماده بودن چاپگر به کامپيوتر اعلام می گردد. - کامپيوتر از طريق پين شماره چهارده و با استفاده از يک ولتاژ پنچ ولت سيگنال Auto Feed را برای چاپگر ارسال می دارد. - در صورتيکه چاپگر دارای مشکلی باشد ولتاژ پين شماره پانزده به نيم ولت کاهش و کامپيوتر از بروز اشکال در چاپگر آگاهی پيدا می نمايد. - زمانيکه يک کار آماده چاپ باشد، کامپيوتر از پين شماره شانزده برای مقداردهی اوليه چاپگر ( کاهش ولتاژ) استفاده می نمايد. - کامپيوتر از پين شماره هيفده برای Offline نمودن از راه دور چاپگر استفاده می نمايد، بدين منظور برای چاپگر يک شارژ ارسال خواهد شد. - پين های شماره هيجده تا بيست و پنج Ground بوده و از آنها بعنوان يک سيگنال مرجع برای شارژ های پايين تر از نيم ولت استفاده می گردد. همانگونه که در شکل فوق مشاهده می نمائيد، بيست و پنج پين اول سنترونيک دقيقا" مشابه بيست و پنج پين کانکنور DB-25 می باشند. SPP/EPP/ECP در چاپگرهای اوليه پورت موازی بصورت يکطرفه بود. در اين حالت داده ها صرفا" در يک جهت قادر به حرکت برای هر يک از پين ها بوند. همزمان با معرفی کامپيوترهای PS/2 توسط شرکت IBM ، يک نوع جديد از پورت های موازی دو طرفه طراحی گرديد. اين طراحی با نام Standard Parallel Port)SPP) مطرح و بسرعت جايگزين استاندارد اوليه گرديد.ارتباط دو طرفه باعث گرديد که هر يک از دستگاهها قادر به ارسال و دريافت اطلاعات باشند.دستگاههای زيادی از پين های دو الی نه ، برای داده استفاده می کردند. استفاده از هشت پين باعث می شد که روش ارسال اطلاعات بصورت half-duplex باشد . در اين حالت اطلاعات در هر لحظه در يک جهت حرکت می کردند.به منظور ارسال و دريافت اطلاعات ( دو طرفه ) از پين های شماره هيجده تا بيست و پنج برای دريافت اطلاعات استفاده گرديد پين های فوق در ابتدا برای Ground در نظر گرفته شده بودند.بدين ترتيب امکان ارتباطلات دو طرفه در هر لحظه فراهم می گردد (Full-duplex) . استاندارد Enhanced Parallel port)EPP) در سال 1991 توسط شرکت های اينتل زيراکس و زنيت مطرح گرديد. مزيت مهم استاندارد فوق، حجم بالای اطلاعات ارسالی است . ( پانصد کيلو بايت تا دو مگابايت در هر ثانيه) . هدف عمده استاندارد فوق ، امکان اتصال دستگاههائی غير از چاپگر به پورت موازی است . رسانه های ذخيره سازی که نيازمند دارا بودن نرخ انتقال اطلاعات بالائی می باشند نمونه ای از اين نوع دستگاه ها می باشد. بعد از معرفی استاندارد EPP شرکت های مايکروسافت و هيولت پاکارد در سال 1992 مشخصه جديدی با نام Extended Capabilities port )ECP) را معرفی نمودند.هدف عمده مشخصه فوق بهبود عملکرد و سرعت چاپگرها است . در سال 1994 استاندارد IEEE 1284 معرفی گرديد. استاندارد فوق برای دستگاههای مرتبط با پورت موازی دو مشخصه را مطرح می نمايد : EPP و ECP . بمنظور صحت عملکرد هر يک از مشخصه های فوق می بايست سيستم عامل و دستگاه متصل شده به پورت موازی ، امکانات لازم در خصوص حمايت از مشخصه های فوق را دارا باشند. امروزه اغلب کامپيوترها، SPP,ECP و EPP را حمايت نموده و قادر به تشخيص استفاده از هر يک از مشخصه های فوق با توجه به دستگاه مرتبط ( متصل ) به چاپگر می باشند.در صورتيکه نياز به تغيير يکی از مشخصه های فوق بصورت دستی ، می توان از برنامه BIOS سيستم استفاده و تنظيمات مربوطه را انجام داد.


برای مشاهده تصاویر و دانلود فایل های ضمیمه ، لازم است در سایت ثبت نام کرده و با نام کاربری خود وارد شوید. در حال حاضر ثبت نام در سایت رایگان است.

_________________
این روزها با هرکه دوست می شویم،
احساس می کنیم آنقدر دوست بوده ایم که دیگر وقت خیانت است!!


پنجشنبه 06 مارس, 2008 9:53 am
مشخصات شخصی WWW
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 7 پست ]  برو به صفحه 1, 2  بعدی

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: Exabot [Bot] و 7 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
cron
استفاده و نقل از مباحث سایت، فقط با ذکر منبع و لینک سایت میکرورایانه مجاز است.
Copyright © 2006 - 2010 MicroRayaneh - Powered by phpBB © phpBB Group
Valid CSS2 Valid XHTML 1.0
طراحی سایت : میکرو رایانه