مشاهده پست های بی پاسخ | مشاهده موضوعهای فعال تاریخ امروز پنجشنبه 23 نوامبر, 2017 11:11 am

پاسخ به موضوع  [ 48 پست ]  برو به صفحه 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  بعدی
 آموزش میکروکنترلرهای AVR گام به گام 
نویسنده پیام
آواتار کاربر

عضو: پنجشنبه 07 فوریه, 2008 6:01 pm
پست آموزش میکروکنترلرهای AVR گام به گام
سلام،با عرض خسته نباشید خدمت همه بچه ها که میدونم از امتحانها تازه مثل خودم خلاص شدید.من علیرضا هستم و میخوام تو این تاپیک میکروکنترلرهای AVR معرفی کنم.
سعی ام بر اینه که هر چیزی که خودم از AVR یاد گرفتم ،به شما هم منتقل کنم.
البته من خودم برای یادگیری AVR خیلی اذیت شدم چون هیچ راهنمایی نداشتم و فقط با کمک کتاب و اینترنت تونستم چیزی یاد بگیرم،قصدم اینه که کسایی که برای بار اول میخوان کار با میکرو رو شروع کنن مثل من به مشکل نخورن.
ضمیمه:
6zyau1.gif

همین جا هم از کسانی که کمی به میکروکنترلر واردن تقاضا میکنم تا با راهنمایی هاشون به من کمک کنن و نظرات خودشون و احیانا اشکالات من رو بهم بگن تا این تاپیک منبع کاملی برای دیگران از کار در بیاد.

برای مشاهده تصاویر و دانلود فایل های ضمیمه ، لازم است در سایت ثبت نام کرده و با نام کاربری خود وارد شوید. در حال حاضر ثبت نام در سایت رایگان است.

آخرین بار توسط Ali Reza در دوشنبه 11 فوریه, 2008 12:33 am ویرایش شده است و در کل 3 بار ویرایش شده.

جمعه 08 فوریه, 2008 11:17 pm
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: دوشنبه 26 نوامبر, 2007 11:09 pm
پست Re: آموزش میکروکنترلرهای AVR گام به گام
سلام
علیرضا جان
لطفا شروع کن ولی پایه ای باشه ها من به شخصه خیلی دوست دارم در این رابطه بدونم ولی دوست دارم عملی کار کنم برا همین اگه ممکنه بگو چی برای شروع لازم دارم.
مرسی :-?
-جاواد

شنبه 09 فوریه, 2008 9:30 am
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

با تشکر از kevin عزیز که سوال خیلی خوبی کرده.
لازمه همین اول کار بگم که یکی از اصول مهم در کار با میکروکنترلر اینه که اول از همه بدونید میکرو چه کارهایی میتونه انجام بده و شما چه هدفی از کار با میکرو دنبال میکنید.
در جواب kevin هم باید بگم که اولین چیزی که یه نفر برای کار با میکرو باید داشته باشه صبره .
به همین دلیل،هم kevin عزیز و هم بقیه کسایی که میخوان برای اولین بار با میکرو کنترلر کار کنن نباید در یادگیری عجله کنن چون ممکنه این علاقه و استعدادشون بجای اینکه به نفعشون باشه به ضررشون تموم بشه.
پس سعی کنید تا میتونید صبور باشید.منم تا اونجایی که بتونم کمکتون میکنم.
با این حرفهایی که زدم میریم سراغ بحث شیرین میکروکنترلرهایAVR:
خوب برای شروع اول از همه باید ببینیم که اصلا میکروکنترلر چیه و چه فرقی با میکروپروسسور داره.

آخرین بار توسط Ali Reza در شنبه 09 فوریه, 2008 3:40 pm ویرایش شده است و در کل 2 بار ویرایش شده.

شنبه 09 فوریه, 2008 3:35 pm
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

پست قسمت اول:میکروکنترلر چیست؟
میکرو کنترلر ها شاخه ای از میکرو پروسسورها هستند که برای انجام کارهای کنترلی طراحی شده اند بسیاری از سخت افزارهای جانبی مورد نیاز را در درون خود دارا می باشد . جهت گیری امکانات داخلی و حتی زبان اسمبلی یک میکرو کنترلر به سمت کارهای کنترلی است . از جمله این امکانات می توان به ROM,RAM تایمر ، شمارنده های متعد ، پورت سریال قوی ، دستورالعملهای قوی و مناسب برای کنترل و در برخی حتی A/D و.. اشاره کرد . علاوه بر میکرو کنترلر ها ، میکرو پرسسور های خاص دیگری نیز برای انجام مقاصد دیگر طراحی شده است . DSP1 ها شاخه دیگری از میکرو پرسسورها هستند که برای پردازش سیگنال به کار می روند . (سیگنالهای دیجیتال) . در یک جمع بندی کلی می توان گفت که چون هدف از طراح یک میکرو پروسسور ساخت یک تراشه همه منظوره می باشد. بنابراین از گنجاندن امکاناتی در داخل آن که در استفاده ها خاص کاربرد دارند خود داری می شوند . اما اگر یک نوع استفاده از میکرو پروسسور بسیار رایج و وسیع گردد که در آن به طور معمول نیاز به قطعات جانبی معینی باشد.آنگاه منطقی به نظر می رسد که برای این کار برد وسیع میکرو پروسسوری بسازیم که بسیاری از این قطعات جانبی را در خود جای داده باشد . به این ترتیب هم در هزینه صرفه جویی کرده ایم ، هم طرح سخت افزاری و سیستم ها را ساده کرده ایم و هم حجم دستگاه ها را کاهش داده ایم . مدارات مجتمعی مانند میکرو کنترلرها DSP ها بر اساس چینین ایده ای طراحی شده اند .
در زمینه میکرو کنترلر ها ، شرکتهای مختنلفی مانند , Intel Microchip ,Motorolla در زمینه طراحی و ساخت آنها کارکرده اند .
تصویر
به عنوان یک تعریف ابتدایی می توان گفت که میکرو کنترلر کاملا شبیه میکرو پروسسور است اما با امکاناتی بیشتر که برای کارهای صنعتی و کنترلی از آن استفاده می گردد . برخی از بخش های که در میکرو پروسسور وجود دارند عبارتند از:

DSP: Digital signal processing

1- C.P.U : که مغز کنترل کننده سیستم است و وظیفه آن اجرای دستورات است .
2- A.L.U که وظیفه آن اجرای تمام عملیات های ریاضی ، منطقی تعریف شده برای سیستم است .
3- رجیسترهای داخلی : منظور آن رجیسترهایی است که به منظور های مختلف داخل تراشه میکرو پروسسور تعبیه شده است . این رجیسترها دو نوع اند :
الف – دسته از رجیسترها ی داخلی برای تسهیل د ر عملیات ریاضی و منطقی پیش بینی شده اند و در واقع شبیه چند بایت از RAM عمل می کنند . کارکردن با این رجیسترها از لحاظ آدرس دهی بسیار ساده تر به صرفه تر از RAM است( که باید به صورت خارجی تأمین گردد) می باشد.
ب- دسته ای دیگر صرفا اعمال خاصی را انجام می دهند مثل PC که همواره آدرس دستور العمل است که باید از حافظه fetchواجرا گردد .
میکرو کنترلرها نیز ساختمانی شبیه به میکرو پروسسور ها دارند . با تفاوتهای که کلیات آنها را در ذیل می گوییم :
1- ROM,RAM : در میکرو پروسسورها این حافظه باید ار خارج تأمین گردند . اما میکرو کنترلرها معمولا مقداری RAM و نیز مقدار قابل توجهی ROM در درون خود دارند .
2- در میکرو کنترلر با توجه به و جود RAM داخلی و مد های آدرس دهی متنوعی که برای دستیابی به بایتهای آن وجود دارد دیگر نیازی به رجیسترهای داخلی نوع الف نیست .
3- در میکرو کنترلر رجیسترهای داخلی نوع (ب) که صرفا اعمال خاصی را انجام می دهند . تحت عنوان رجیسترهای با عملکرد ویژه با SFR می باشند و تعداد آنها بسیار بیشتر از رجیسترهای داخلی یک میکرو پروسسور است . بسیاری از کارهای کنترلی را این رجیسترها انجام می دهند .
4- یک میکرو کنترلر می تواند دستگاه های ورودی و خروجی را آدرس دهی کند و و با آنها اطلاعات مبادله کند . میکرو کنترلر برای ورودی / خروجی از دو امکان استفاده می کند .
الف – Memory Mapped I/O : می توان از حافظه به عنوان ورودی / خروجی استفاده کرد .
ب- بیشتر پین های میکرو کنترلر دو طرفه هستند و در حین حال برخی از پنیها دارای وظیفه خاصی نیز میباشند .
با توجه به مطالب گفته شده تعریف دقیق تری برای میکرو کنترلر ها تعریف می کنیم :
میکرو کنترلر ها شاخه ای از میکرو پروسسورها هستند که برای انجام کارهای کنترلی طراحی شده اند و بسیاری از سخت افزار های جانبی مورد نیاز را در درون خود دارا می باشند .

آخرین بار توسط Ali Reza در دوشنبه 11 فوریه, 2008 12:32 am ویرایش شده است و در کل 1 بار ویرایش شده.

شنبه 09 فوریه, 2008 3:38 pm
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

خوب فکر میکنم برای شروع کار همین قدر کافی باشه.
اگه بازم سوالی براتون پیش اومد میتونید تو همین تاپیک ازم بپرسید یا این که بهم میل بزنید.

شنبه 09 فوریه, 2008 3:49 pm
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 48 پست ]  برو به صفحه 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  بعدی

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: Bing [Bot] و 5 مهمان

شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
استفاده و نقل از مباحث سایت، فقط با ذکر منبع و لینک سایت میکرورایانه مجاز است.
Copyright © 2006 - 2010 MicroRayaneh - Powered by phpBB © phpBB Group
Valid CSS2 Valid XHTML 1.0
طراحی سایت : میکرو رایانه