تالار گفتگوی میکرو رایانه - مشاهده موضوع - بایوس ( BIOS ) و CMOS چیست؟
مشاهده پست های بی پاسخ | مشاهده موضوعهای فعال تاریخ امروز پنجشنبه 21 مارس, 2019 7:33 amپاسخ به موضوع  [ 20 پست ]  برو به صفحه 1, 2, 3, 4  بعدی
 بایوس ( BIOS ) و CMOS چیست؟ 
نویسنده پیام
آواتار کاربر

عضو: شنبه 24 نوامبر, 2007 7:39 pm
پست ها: 546
آدرس: تهران
پست بایوس ( BIOS ) و CMOS چیست؟
حافظه BIOS

بایوس ( BIOS ) مخفف کلمه basic input output system است و در واقع آن یک برنامه بسیار حیاتی برای کامپیوترهاست. این نرم افزار در ارتباط مستقیم با سخت افزار کامپیوتر می باشد.

برنامه بایوس بروی یک حافظه از نوع ROM نصب می شود (BIOS ROM) که به راحتی می توانید این حافظه را که ممکن است عبارت BIOS نیز بروی آن درج شده باشد، روی مادربرد کامپیوترتان پیدا کنید:

ضمیمه:
msi_cmos.jpg


با توجه به اینکه نرم افزار بایوس بر روی حافظه ROM قرار می گیرد امکان تغییر در این برنامه به وسیله کاربر وجود ندارد و کاربران کامپیوتر فقط قادر هستند برخی ازتنظیمات قسمت های خاص این نرم افزار را که توسط شرکت سازنده از قبل پیش بینی شده ، توسط منوی setup تغییر دهند. حال این سوال پیش می آید که این این تغییراتی که ما در منوی Setup ایجاد می کنیم در کجا ثبت می شود با توجه به اینکه می دانیم نرم افزار BIOS بروی حافظه ROM قرار دارد و امکان تغییر آن وجود ندارد؟


حافظه CMOS

در واقع این تغییرات بروی یک حافظه مجزای دیگر که از نوع RAM است و به نام CMOS نامیده می شود، قرار می گیرد. در واقع CMOS یک نوع حافظه نیمه هادی است که با قطع جریان برق ، اطلاعات آن پاک می شود.

بخشی از نرم افزار بایوس که تنظیمات آن در اختیار کاربر قرار دارد در این حافظه ذخیره می شود. نظیر اطلاعات مربوط به ساعت سیستم و اطلاعات هارد دیسک ها و غیره...

CMOS ارتباط کاملا مستقیمی با بایوس دارد و هر نوع تغییری که کاربر بروی برنامه بایوس انجام می دهد در CMOS ذخیره می شود. البته مشکلی که وجود دارد این است که CMOS از نوع RAM می باشد و بعد از خاموش شدن کامپیوتر اطلاعات آن از بین می رود . برای جلوگیری از بروز چنین مشکلی از یک باطری استفاده می شود که قطعا دوستان این باطری را بروی مادربورد دیده اند. این باطری وظیفه تامین تغذیه مورد نیاز CMOS را در شرایطی که کامپیوتر خاموش می باشد بر عهده دارد تا اطلاعات ذخیره شده بروی حافظه CMOS از بین نرود.
پس باتریی که شما بروی مادربورد مشاهده می کنید برای حفظ اطلاعات CMOS می باشد و معروف به باتری CMOS است (که خیلی ها به اشتباه به آن باطری بایوس می گویند).

قبلا دوست عزیزمان آسمان حالتی را توضیح داد که اگر پسورد سیستم را فراموش کردیم چگونه به راحتی سیستم را روشن کنیم . حال فرض کنید به اشتباه تغییرات نادرستی را در بایوس ایجاد کردیم مثل تغییر در کلاک (CLOCK) و یا فرکانس عملکرد سی پی یو (CPU) و RAM که باعث شد کامپیوتر در هنگام بوت شدن هنگ کند و به هیچ عنوان سیستم بالا نیاید (یا همانطوریکه دوستمان آسمان گفت) پسوردی بر روی کامپیوتر گذاشته اید که آن را فراموش نموده اید ...
چون می دانیم همه این اطلاعات بروی حافظه CMOS قرار می گیرد برای پاک کردن این اطلاعات و بازگشت به تنظیمات اولیه بایوس ، باید CMOS را ریست کرد که برای این کار سه راه وجود دارد :

1- در آوردن باطری CMOS
2- تغییر جامپر CMOS که عموما این جامپر در نزدیکی باطری CMOS قرار دارد و با نام CLRCMOS می باشد (در شکل با رنگ آبی مشخص شده)
3- فشار دادن دکمه ریست CMOS که این دکمه بروی برخی از مادربورد ها وجود دارد

در این تصویر شما باطری CMOS را مشاهده می کنید:

ضمیمه:
cmos_jumper.jpg


اگر روزی دیدید تنظیمات ساعت سیستم بهم می ریزه به احتمال زیاد ، عمر باتری CMOS تمام شده و باید تعویض شود. موقع تعویض نباید همزمان دو طرف باتری را با دست اتصال کوتاه کنید.
کاری که متاسفانه خیلی از ساعت فروش ها انجام میدن و عمر باتری را به شدت با اینکار کم می کنند، چون دست انسان هادی است و برای باتریها با این توان های پایین ، به شدت مخرب است. مثلا کاری که در این عکس زیر انجام گرفته کاملا غلط بوده و نباید همزمان دو طرف باطری با دست گرفته شود:

ضمیمه:
cmos_battery.jpg


عکس های اینجا را از سایت http://www.thg.ru برداشتم و خود سایت که سخت افزار می فروشه کارش نادرسته! ::surprise::


برای مشاهده تصاویر و دانلود فایل های ضمیمه ، لازم است در سایت ثبت نام کرده و با نام کاربری خود وارد شوید. در حال حاضر ثبت نام در سایت رایگان است.


شنبه 05 ژانویه, 2008 11:40 am
مشخصات شخصی WWW
آواتار کاربر

عضو: شنبه 24 نوامبر, 2007 7:39 pm
پست ها: 546
آدرس: تهران
پست خارج ساختن تراشه CMOS
در بعضی مادربردها امکان در آوردن تراشه CMOS وجود دارد.
تراشه حافظه CMOS را نمی توان با دست از سوکت خود خارج ساخت نیاز به ابزار مخصوص دارد:

ضمیمه:
abzar.JPG


اگر آن را با پیچ گوشتی یا وسایل مشابه خارج کنید خراب می شود

::smiling::


برای مشاهده تصاویر و دانلود فایل های ضمیمه ، لازم است در سایت ثبت نام کرده و با نام کاربری خود وارد شوید. در حال حاضر ثبت نام در سایت رایگان است.


شنبه 05 ژانویه, 2008 11:45 am
مشخصات شخصی WWW
آواتار کاربر

عضو: شنبه 24 نوامبر, 2007 7:39 pm
پست ها: 546
آدرس: تهران
پست Re: بایوس ( BIOS ) و CMOS چیست؟
جامپر چیست ؟

به طور کلی جامپر یک امکان و آپشن هست که روی مدارات الکترونیک قررار داده میشه
مثلا فرض کنید بردی طراحی شده که در دو حالت کار کنه و اینکه کدامیک از این دو حالت انتخاب بشه باشه با یه قطعه اتصال کوچک انجام می گیره که روی برد نصب میشه این قطعه که اصطلاحا به آن جامپر ( jumper )گفته میشه در واقع یه تکه سیم است که اتصال بین دو نقطه را فراهم می کند
مثلا در این پست گفته شده که جامپر بین دو نقطه مادر برد را بردارید یعنی این اتصال را قطع کنید و بعد دوباره آن را به وضعیت خود برگردانید در عکس زیر شکل جامپر نشان داده شده:
ضمیمه:
jumper.jpg


جامپرهای هارد دیسک:

در مورد جامپرهای هارد دیسک هم بر روی هارددیسکها جامپرهایی وجود داره که نحوه عملکرد هارد رو در کنار هاردهای دیگه تعیین میکنه یعنی تعیین میکنه که این هارد به صورت مستر ( master ) یا اصلی در کنار هارد دوم قرار بگیره یا اینکه این هارد خودش اسلیو ( slave ) یا فرعی باشه و هارد دیگه مستر. که این انتخاب با جابجایی همان جامپر روی هارد دیسک صورت می گیره محل آن هم در لبه هارد دیسک است

در شکل زیر اتصال جامپر هارددیسک و چگونگی master و slave شدن آن به طور واضح توضیح داده شده است:
ضمیمه:
hdd_jumper.jpg

::smiling:: ::rose::


برای مشاهده تصاویر و دانلود فایل های ضمیمه ، لازم است در سایت ثبت نام کرده و با نام کاربری خود وارد شوید. در حال حاضر ثبت نام در سایت رایگان است.


شنبه 10 می, 2008 8:19 am
مشخصات شخصی WWW
آواتار کاربر

عضو: شنبه 24 نوامبر, 2007 7:39 pm
پست ها: 546
آدرس: تهران
پست Re: بایوس ( BIOS ) و CMOS چیست؟
جامپر تغذیه مادربرد

در بعضی از مادربردها (مخصوصا مادربردهای قدیمی ) امکان نصب cpu های مختلف و با ولتاژهای متفاوت وجود دارد برای اینکه مادر برد بتواند با سی پی یو های مختلف که هر کدام ولتاژ مخصوص به خود را دارند کار کنند روی مادربرد جمپر هایی قرار داده می شود که با توجه به دفترچه راهنمای مادربرد این جامپر تنظیم می شود یعنی قبل از نصب cpu لازم است حتما جامپر مربوط به ولتاژ تغذیه cpu تنظیم شود (شکل زیر )

ضمیمه:
voltage_jumpers.jpg


::smiling:: ::rose::


برای مشاهده تصاویر و دانلود فایل های ضمیمه ، لازم است در سایت ثبت نام کرده و با نام کاربری خود وارد شوید. در حال حاضر ثبت نام در سایت رایگان است.


شنبه 10 می, 2008 8:35 am
مشخصات شخصی WWW
آواتار کاربر

عضو: دوشنبه 18 فوریه, 2008 1:41 pm
پست ها: 383
پست Re: بایوس ( BIOS ) و CMOS چیست؟
همه چيز در باره بايوس كامپيوترتان

اغلب برای افراد مشکل است که تفاوت بین سخت افزار و نرم افزار را درک نمایند و این به این دلیل است که این دو موضوع در طراحی، ساخت وپیاده سازی سیستم ها بسیار به هم وابسته اند . برای درک بهتر تفاوت بین آنها لازم است که ابتدا مفهوم BOIS را درک کنید.

BOIS تنها کلمه ای است که می تواند تمام درایورهایی را که در یک سیستم به عنوان واسط سخت افزار سیستم و سیستم عامل کار می کنند ، را شرح دهد.

BOIS در حقیقت نرم افزار را به سخت افزار متصل می نماید . قسمتی از بایوس بر روی چیپ ROM مادربرد و قسمتی دیگر بر روی چیپ کارتهای وفق دهنده قرار دارد که FIRE WARE(یعنی میانه افزار یا سفت افزار ) نامیده میشود .

یک PC می تواند شامل لایه هایی (بعضی نرم افزاری و بعضی سخت افزاری ) باشد که واسط بین یکدیگرند.
در اکثر اوقات شما می توانید یک کامپیوتر (PC) را به چهار لایه تقسیم کنید که هر کدام از لایه ها به زیر مجموعه هایی کوچکتر تقسیم کنیم . هدف از این نوع طراحی این است که سیستم عامل ها و نرم افزار های مختلف بر روی سخت افزار های مختلف اجرا شوند (حالت مستقل از سخت افزار ) . دو ماشین متفاوت با سخت افزار های مختلف که از یک نسخه بایوس استفاده می کنند ، می توانند انواع نرم افزارها و سیستم عامل های مختلف را اجرا کنند . بدین طریق دو ماشین با دو پردازنده مختلف، رسانه های ذخیره سازی متفاوت و دو نوع واحد گرافیکی و غیره ... ، یک نرم افزار را اجرا کنند .

در معماری این لایه ها برنامه های کاربردی با سیستم عامل از طریق API یا (Application Program Interface) ارتباط برقرار می کنند .

API بر اساس سیستم عاملی که مورد استفاده قرار می گیرد و مجموعه توابع و دستورالعملهایی که برای یک بسته نرم افزاری ارائه می دهد ، متغیر می باشد . به طور مثال یک بسته نرم افزاری می تواند از سیستم عامل برای ذخیره و بازیابی اطلاعات استفاده کند و خود نرم افزار مجبور نیست که این کارها را انجام دهد.
نرم افزارها طوری طراحی شده اند که ما می توانیم آنرا بر روی سیستمهای دیگر نصب و اجرا نمائیم و این به دلیل مجزا شدن سخت افزار از نرم افزار است و نرم افزار از سیستم عامل برای دستیابی به سخت اقزار سیستم استفاده می کند . سپس سیستم عامل از طریق واسط ها به لایه های بایوس دستیابی پیدا می کند .بایوس شامل نرم افزارهای گرداننده ای است که بین سخت افزار و سیستم عامل ارتباط برقرار می کند . به خودی خود سیستم عامل هیچگاه نمی تواند مستقیما به سخت افزار دستیابی پیدا کند ، در عوض مجبور است از طریق برنامه های گرداننده ای که به این کار تخصیص یافته اند عمل کند .
یکی از وظایف تولید کنندگان قطعات سخت افزاری آن است که گرداننده ای برای قطعات تولیدی خود ارائه دهند ، و چون گرداننده ها باید بین سخت افزار و نرم افزار عمل نمایند ، باید گرداننده های هر سیستم عامل مجزا تولید شوند . بنابراین کارخانه سازنده قطعات باید گرداننده های مختلفی ارائه دهد تا قطعه مورد نظر بتواند بر روی سیستم عاملهای مزسوم کار کند .


چون لایه های بایوس همانند یک سیستم عامل به نظر می رسند ، مهم نیست که با چه سخت افزاری کار می کند ، و ما می توانیم سیستم عاملها را بر روی هر کامپیوتری و با هر نوع مشخصات سخت افزاری نصب و استفاده نمائیم .
برای مثال شما می توانید Windows 98 را بر روی دو سیستم متفاوت با پردازنده ،هارد دیسک،و کارت گرافیکی و ... که متفاوت از یکدیگرند نصب و اجرا کنید، اما بر روی هر دو سیستم همان کارائی خود را داراست، و زیرا که گرداننده ها همان عملکرد پایه را انجام می دهند و مهم نیست که بر روی چه سخت افزاری کار می کنند .

_________________
مقاله های من از مجموعه 1000 مقاله رایانه انتخاب شده
جمع آوری این مقالات از منابع مختلف اینترنت و همچنین کتابهاست
این مجموعه در آینده به صورت کتاب الکترونیک منتشر خواهد شد.


دوشنبه 19 می, 2008 10:08 am
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 20 پست ]  برو به صفحه 1, 2, 3, 4  بعدی

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: Majestic-12 [Bot] و 3 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
cron
استفاده و نقل از مباحث سایت، فقط با ذکر منبع و لینک سایت میکرورایانه مجاز است.
Copyright © 2006 - 2010 MicroRayaneh - Powered by phpBB © phpBB Group
Valid CSS2 Valid XHTML 1.0
طراحی سایت : میکرو رایانه