تالار گفتگوی میکرو رایانه - مشاهده موضوع - بررسی امکانات مادربرد های جدید
مشاهده پست های بی پاسخ | مشاهده موضوعهای فعال تاریخ امروز شنبه 25 می, 2019 2:51 pmپاسخ به موضوع  [ 4 پست ] 
 بررسی امکانات مادربرد های جدید 
نویسنده پیام

عضو: پنجشنبه 03 ژانویه, 2008 10:51 am
پست ها: 4
پست بررسی امکانات مادربرد های جدید
بسمه تعالی
انتخاب مادربرد ، یکی از تصمیمات مهم در زمان تهیه و یا ارتقاء یک کامپیوتر است .انتخاب فوق ، علاوه بر تاثیر مستقیم بر عملکرد فعلی سیستم ، بیانگر انعطاف سیستم در زمان ارتقاء نیز می باشد . قابلیت های فعلی یک کامپیوتر و پتانسیل های ارتقاء آن در آینده ، جملگی به نوع مادربرد انتخابی بستگی خواهد داشت . امروزه بر روی مادربردها ، پورت های پیشرفته ای نظیرIEEE 1394 FIREWAREو یا USB ۲.۰ و حتی کارت های ( تراشه ) صدای شش کاناله و کنترل های RAID وجود داشته که می توان از آنان در زمان ارتقاء سیستم و بدون نیاز به نصب امکانات جانبی دیگر ، استفاده بعمل آورد.
درزمان انتخاب یک مادربرد همواره سوالات متعددی در ذهن تهیه کننده ( خریدار )مطرح می گردد: مادربردها چگونه با یکدیگر مقایسه می گردند؟ پارامترها ی سنجش و وزن هر کدام چیست؟ ( پردازنده ها ، نوع تراشه ها ، نحوه ارتباط با دستگاههای ذخیره سازی (. معیار انتخاب یک مادربرد چیست ؟ Chip set های یک مادربرد بیانگر چه واقعیت هائی می باشند ؟ امکانات یک مادربرد چه تاثیراتی را در حیات فعلی و آتی سیستم بدنبال خواهد داشت؟میزان کارایی و کیفیت یک سیستم تا چه میزان وابسته به پتانسیل های مادربرد می باشد ؟ موارد فوق ، نمونه سوالاتی است که در زمان انتخاب یک مادربرد در ذهن تهیه کنندگان مطرح می گردد. در این مقاله قصد داریم به برخی از پرسش های متداول در زمینه انتخاب یک مادربرد پاسخ داده و از این رهگذر با ضوابط و معیارهای انتخاب صحیح یک مادربرد بیشتر آشنا شویم .
●جایگاه مادربرد
مادربرد ، پردازنده و حافظه سه عنصرحیاتی در کامپیوتر بوده که در زمان انتخاب مادربرد، سرنوشت پردازنده و حافظه نیز بنوعی رقم خواهد خورد.انتخاب مناسب یک مادربرد از جمله تصمیمات مهمی است که دامنه آن گریبانگیر تجهیزات سخت افزاری دیگر نیز خواهد شد. انتخاب یک مادربرد قدیمی و از رده خارج ( ولو اینکه در حال حاضر پاسخگوی نیازها و خواسته ها باشد ) می تواند زمینه بروز مسائل متعددی در ارتباط با ارتقاء و افزایش توان عملیاتی کامپیوتر در آینده را بدنبال داشته باشد . فراموش نکنیم ما کامپیوتر را نه بخاطر خود بلکه بخاطر اجرای برنامه ها ( در حال حاضر و آینده ) تهیه می نمائیم .
●ویژگی ها ی مهم
از مهمترین ویژگی های مرتبط با مادربرد، می توان به موارد زیر اشاره نمود :
Chip Set مادربرد ، عملیاتی حیاتی و مهم نظیر روتینگ داده از هارد دیسک به حافظه و پردازنده را انجام و این اطمینان را بوجود می آورد که تمامی دستگاههای جانبی و کارت های الحاقی ، قادر به گفتگو ( ارتباط ) با پردازنده می باشند . تولید کنندگان مادربردها ، با افزدون چیپ ست های متفاوت بر روی مادر برد تولیدی خود نظیر کنترلر RAID و پورت های Fireware ، قابلیت ها ی مادربرد تولیدی خود نسبت به سایر محصولات مشابه را نشان می دهند .
چیپ ست های موجود بر روی یک مادربرد ، باعث اعمال محدودیت در رابطه با انتخاب نوع پردازنده ، حافظه و سایر تجهیزات جانبی دیگر نظیر کارت گرافیک ، کارت صدا و پورت های USB ۲.۰ می گردد. ( برخی از امکانات فوق نظیر کارت صدا ، می تواند بعنوان پتانسیل های ذاتی همراه مادربرد ارائه گردد). اغلب مادر بردهائی که از یک نوع مشابه Chip set استفاده می نمایند ، ویژگی های متعارفی را به اشتراک گذاشته ( به ارث رسیده از Chip set) و کارآئی آنان در اکثرموارد مشابه می باشد. آگاهی از نوع پردازنده ، حافظه ، سرعت کنترل کننده IDE ، کارت گرافیک و صدا ، می تواند کمک مناسبی در خصوص انتخاب مادربرد را ارائه نماید (خصوصا" در مواردیکه از Chip set مشابه استفاده می گردد (.
۱ـپردازنده :
تولید کنندگان مادربرد در برخی حالات ، فهرست مادربردهای تولیدی خود را بر اساس نوع سوکتی که مادربرد حمایت می نماید ، ارائه می نمایند. مثلا" سوکت ۴۷۸ برای P۴ و سوکت A برای Athlon . در اکثر کاربردهای تجاری ، کاربران تفاوت مشهودی را در ارتباط با سرعت بین دو پردازنده Athlon و P۴ مشاهده نمی نمایند در حالیکه ممکن است تفاوت قیمت آنان مشهود باشد.بهرحال نوع و سرعت پردازنده ای که می تواند همراه یک مادر برد استفاده شود ، یکی از نکات مهم در رابطه با انتخاب مادربرد است .
۲ـ حافظه :
امروزه اکثر مادربردها از حافظه های SDRam DDR (Double Date Rate) استفاده می نمایند . البته هنوز مادر بردهائی نیز وجود دارد که از RDRAM یا Rambus استفاده می نمایند. ( تعداد این نوع از مادربردها اندک است ).حافظه های DDR دارای سرعت های مختلفی بوده و پیشنهاد می شود که سریعترین نوعی را که مادربرد حمایت می نماید ، انتخاب گردد . تولید کنندگان مادربرد ،حافظه های DDR را بر اساس سرعت Clock و یا پهنای باند تقسیم می نمایند .

بردهایی كه از RDRAM استفاده می نمایند دارای Chip set اینتل ۸۵۰ یا ۸۵۰E می باشند. این نوع از حافظه ها ( RDRAM ) می بایست بمنظور افزایش کارآئی ، بصورت زوج بر روی مادربرد استفاده شده و اسلات های خالی توسط CRIMM تکمیل ( پر) گردند.حافظه ها ی RDRAM، قادر به تامین پهنای باند بالای مورد نیاز برنامه هائی با حجم عملیات سنگین در ارتباط با حافظه، می باشند.( برنامه های ویرایش فیلم های ویدیوئی و یا بازیهای سه بعدی گرافیکی) . قیمت حافظه های RDRAM نسبت به حافظه های DDR دو برابر است .حافظه های RDRAM در حال حاضر با دو سرعت متفاوت ارائه می گردند :
PC۸۰۰ و PC۱۰۶۶ . در صورت انتخاب پردازنده ای از نوع P۴ که بر روی BUS با سرعت ۵۳۳ مگاهرتز اجراء می گردد، سرعت بیشتر پردازنده معیار اصلی انتخاب قرار گیرد . در زمان انتخاب حافظه ، می بایست تعداد سوکت های DIMM و RIMM موجود بر روی مادربرد بهمراه حداکثر حافظه قابل نصب بر روی آن دقیقا" بررسی گردد.
●صدا و گرافیک :
اكثر مادربردهای موجود دارای كارت صدا بوده و بندرت می توان مادربردی را یافت که فاقد این قابلیت باشد. آخرین مدل مادر بردها دارای چیپ ست دیجیتالی صدای ۶ كاناله بوده كه برای بازی ها و فایل های MP۳ مناسب تر می باشد. در صورتیکه قصد نصب یک کارت صدا بر روی مادر برد بمنظور افزایش کیفیت صدا وجود داشته باشد ، می توان با استفاده از Jumper و یا BIOS سیستم ، کارت صدای موجود بر روی مادربرد ( OnBoard ) را غیر فعال و از کارت صدای مورد نظر خود استفاده نمود .در صورتیکه بخواهیم از بازی های کامپیوتری استفاده نمائیم که دارای گرافیک سه بعدی می باشند ، می بایست كارت گرافیك موجود بر روی مادربرد را غیرفعال و یک کارت گرافیک متناسب با نوع نیاز را بر روی مادر برد نصب نمود.در این رابطه لازم است به این نکته دقت شود که مادربرد انتخابی دارای اسلات AGP باشد .امروزه اکثر كارت های گرافیكی موجود از اسلات AGP بمنظور ارتباط با كامپیوتر استفاده می نمایند.
۲ـنحوه ارتباط با دستگاههای ذخیره سازی :
اكثر مادربردها، با استفاده از یك كنترلر IDE از درایوهای ATA/۱۰۰ یا ATA/۱۳۳ پشتیبانی می نمایند. بر اساس مطالعات انجام شده، تفاوت بین دو استاندارد فوق ، بسیار ناچیز بوده و این امر نمی تواند تاثیر چندانی در رابطه با انتخاب یک مادربرد را داشته باشد.انتخاب مادربردهایی كه توانایی پشتیبانی از RAID را دارند بسیار حائز اهمیت است . با استفاده از كنترلر فوق ، می توان بر روی یك كامپیوتر از دو هارددیسك بطور همزمان استفاده نمود. بدین ترتیب ، اطلاعات بر روی دو هارددیسك ذخیره و در صورت خرابی یک هارد دیسک ،می توان از هارددیسك دیگر استفاده نمود. (تهیه یك كنترلر RAID بتنهائی مقرون بصرفه نبوده و لازم است درزمان انتخاب ، مادربردی برگزیده شود که از RAID حمایت می نماید).ویژگی ها وخصوصیات مادربردهای جدید
در اكثر موارد تهیه یك مادربردجدیدهمراه با خرید پردازنده و حافظه اصلی نیز است. به این دلیل لازم است بررسی لازم در خصوص تاثیر این قطعات بر کارآیی مادربرد نیز مورد بررسی و توجه قرار گیرد .فراموش نکنیم که همواره پردازنده های جدید و با سرعت بالا دارای قیمت به مراتب بالاتری نسبت به نمونه‌های قبل از خود بوده و در صورتی که ضرورتی به استفاده از پردازنده های جدید ، سریع و در عین حال گران وجود ندارد ، می توان با توجه به نوع نیاز خود از پردازنده های دیگر( با سرعت کمتر نسبت به آخرین مدل های موجود ) که با مادربرد انتخابی نیز مطابقت می‌كنند، استفاده كرد.

یکی از اجزای مهم هر مادربرد ، Chip set است که اطلاعات متنوعی را در ارتباط با توانایی مادربرد مشخص می كند. نوع پردازنده و حافظه ای که مادربرد می تواند حمایت كنند، برخاسته از نوع Chip set یک مادربرد است . در برخی حالات نوع Chip set موجود بر روی یک مادربرد ، بیانگر نوع پورت های صدا، ویدیو و کارت شبکه نیز است (عناصر فوق به صورت onboard بر روی مادربرد تعبیه می شوند ) . در زمان انتخاب یک مادربرد لازم است به این نکته دقت شود که تفاوت بسیار بالایی بین مادربردها از لحاظ قیمت وجود نداشته و می‌توان با در نظر گرفتن تمامی جوانب، مادربردی را انتخاب كرد که دارای امکانات جانبی نظیر کارت شبکه و کنترلر RAID باشد. ( تفاوت قیمت بین این نوع از مادربردها با مادربردهایی که فاقد امکانات فوق ، است زیاد نیست) .

---------------------
بهاره ملکی


پنجشنبه 03 ژانویه, 2008 11:49 am
مشخصات شخصی

عضو: پنجشنبه 03 ژانویه, 2008 10:51 am
پست ها: 4
پست بررسی امکانات مادربرد های جدید 2
مادر بورد Gigabyte GA- G1 975X
سري جديد مادربوردهاي توربو G1 گيگابايت براي كساني طراحي شده كه علاقه شديدي به بازي و كارهاي سنگين با كامپيوتر دارند. با توليد اين سري مادربوردهاي جديد ،‌گيگابايت روي امكانات بيشتر بايوس ، افزايش سرعت كارآيي سيستم و امكانات بيشتر براي علاقمندان كامپيوتر ، تمركز كرده است.
اولين سري از اين مادربوردهاي مادربورد Gigabyte GA-G1 975X مي باشد كه با چيپ ستهاي 975X اينتل همخواني دارد. اين مادربوردها براي چيپهاي 955X هم كارآيي داشته و همينطور براي كارتهاي PCI اكسپرس 16X طراحي شده است. اين مادربوردها تكنولوژي CrossFire شركت ATI را ساپورت كرده و در آينده تكنولوژي SLI شركت NVIDIA را نيز پشتيباني خواهد كرد.

مادر بوردهاي جديد علاوره بر موارد ذكر شده تكنولوژي منحصر به فرد گيگابايت را دارند كه انرژي گرمايي را از پروسسور و قسمت حافظه مي گيرند. دو فن در جلو هوا را به روي قسمت حافظه مي دمد و دو فن عقبي هواي گرم را از روي قسمت پروسسور خارج ميكند. گيگابايت سينهاي حرارتي اضافه تري نيز براي خازنها طراحي كرده كه باعث مي شود سيستم در بهترين شرايط دمايي كار كند.

، اين مادر بودر داراي دو اسلات PCI اكسپرس PCI Express x16 دو اسلات PCI 32 بيتي و دو اسلات PCI اكسپرس 4X مي باشد. اين تعداد اسلات تعادل خوبي را براي اضافه كردن انواع كارتهاي جانبي فراهم مي سازد.
تركيب دو اسلات 16X و 4X به شماه اين اجازه را ميدهد تا به طور همزمان از 4 كارت گرافيك استفاده كنيد.
همينطور در گوشه مادربورد LED مربوط به عيب يابي سيستم را مشاهده ميكنيد . همچنين سوييچ CRS (CMOS Reload Switch) را مشاهده مي كنيد. اين كليد در زمانيكه سيستم قادر به راه اندازي نباشد به شما كمك مي كند تا تنظيمات CMOS را به حال اوليه برگردانيد
FSB 800
جزء آخرين تكنولوژي پردازنده هاي شركت اينتل است. كه اين شركت به وسيله اين تكنولوژي سرعت باس داخلي و خارجي را تا 800 مگاهرتز افزايش داده است. در صورتي كه مادربرد مورد استفاده شما از اين قابليت پشتيباني كند شما مي توانيد فركانس كار CPU را تا 800 مگاهرتز افزايش دهيد . البته اين زماني مورد قبول است كه هم CPU شما از FSB 800 استفاده كند و هم مادربرد شما اين قابليت راپشتيباني كند.بعد از ویژگی مادربردهای LGA Support وارد بازار شده اند که CPU های LGA را پشتیبانی می کنند،این CPU ها دارای هیچ پینی نمی باشند.


Intel Chipset
تراشه اي است كه شركت INTEL با همكاري شركت هاي توليد كننده مادربرد توليد وبر روي اين مادر برد ها قرار داده است.مانند چيپ ست گرافيكيIntel 865G,875,950G,… كه برروي مادربردهاي جديد قرار داده شده است.اين تراشه به درگاه پيشرفته Intel نيز معروف است.


Dual Channel
بر روي مادربردهايي وجود دارد كه داراي 4 بانك RAM هستند(در برد هاي با بانك بيشتر نيز وجود دارد) دو پهناي باند روي سيستم به وجود مي آورد تا اطلاعات موقع خوانده شدن از روي هر دو BUS خوانده شود.در نتيجه پهناي باند وسيعي از اطلاعات به وجود خواهد آمد كه اطلاعات با سرعت فوق العاده زيادي عبور مي كنند.در اين مادربرها
هنگامي كه سيستم بوت سرد مي شود به صورت اتوماتيك دوكاناله يا تك كاناله بودن آن مشخص مي گردد. با استفاده از اين تكنولوژي پهناي باند حافظه به 4.2GB/s مي رسد.

تكنولوژي Dual Channel كه احتمالا بسياري از شما اين نام را در مشخصات مادربوردهاي مدل بالاتر شنيده يا ديده ايد.
افزايش سرعت وبهره گيري از حداكثر نوان پردازنده ها،يكي از مهمترين اهداف طراحان سيستم هاي كامپيوتري است و تكنولوژي هاي DDR و Dual Channel يكي از راه هاي افزايش سرعت هستن.

اما برسيم به Dual Channel :
براي بهتر فهميدن اين موضوع يك مثال مي زنيم:
شما يك پردازنده پنتيوم 4 با FSB800 مگاهرتز همراه يك RAM DDR400 را در نظر بگيريد.

نكته:FSB چيست؟
FSB مخفف Front Side Bus است.منظور از FSB همان گذرگاهي است كه CPU از طريق آن با پل شمالي مادربورد ارتباط برقرار مي كند.و همچنين نمايانگرسرعت انتقال اطلاعات بين پردازنده و چيپ اصلي مادربورد يعني Memory Controler Hub است. تا پيش از سال 1995 و اومدن پنتيوم پرو ها،Host Bus اين وظيفه را بر عهده داشت و بعد از اون FSB پا به عرصه گذاشت.فركانس FSB از نظر كارايي سيستم بسيار داراي اهميت است،چون تنها راهي است كه پردازنده از طريق آن داده رو از حافظه و دستگاهاي ديگر كسب مي كند و در واقع مي شود گفت كه FSB پايه اصلي سرعت مادربورد است چون تعيين كننده سرعت ارتباط پردازنده با گذر گاهاي PCI و AGP نيز است.

در حالت FSB800 مگاهرتز سرعت انتقال اطلاعات در حدود 6/4 گيگابايت در ثانيه است و حداكثر سرعت انتقال در رم هاي DDR400 در حدود 3/2 مگابايت در ثانيه است با يك حساب دودوتا چارتا معلوم مي شود كه نيمي از پهناي باند پردازنده و MCH تقريبا بلا استفاده مي ماند و اين يعني 50% كارائي سيستم.
با استفاده از اين تكنولوژي به جاي استفاده از يك مسير انتقال اطلاعات،بين رم و كنترلر حافظه،از 2 مسير استفاده مي شود.كه با توجه به پهناي باند هر يك از كانال ها(3/2 Gb/s )مجموع نرخ انتقال اطلاعات در هر 2 تا كانال با نرخ انتقال اطلاعات بين CPU و MCH برابر مي شود.

چند نكته همه در اين باب:
1- رم هايي كه در اين تكنولوژي استفاده مي شود تفاوتي با رم هاي معموليDDR ندارند.
2- تعداد رم هاي نصب شده بروي مادربورد حتما بايد زوج باشند.
3- رم ها حتما ميباست با در اسلات هاي 1 و 3 و يا در اسلات هاي 2 و 4 به صورت جفت نصب شوند.اصولا براي راحتي كار اين بانك هاي رم بروي مادربورد با 2 رنگ مجزا مشخص مي شوند.
4- رم هايي كه به صورت جفت نصب مي شوند هر 2 تاي آنها بايد از نظر فركانس و ظرفيت يكسان باشند،مثلا اگر يكي از رم ها 256 و DDR333 است اون يكي هم بايد مشابه همين باشه.
5- نيازي نيست كه رم ها در اسلات هاي 1و3 با رم هاي اسلات 2و4 مشابه باشند.
DDR400(Supported)
Ram هاي با باس 400مگاهرتز را پشتيباني مي كنند.اين نوع RAM ها به دليل فركانس با داراي سرعت بيشتر نسبت به RAM هاي پيش از اين دارند.به تازگي نوع 500 (و533) مگاهرتزي اين RAM ها نيز وارد بازار شده است كه سرعت فوق العاده اي دارند. البته مادربردهايي كه از اين نوع RAM ها پشتيباني كنند داراي قيمت بالايي هستند.


AGP 8X
مادر برد هاي جديد از رابطي به نام AGP 8X پشتيباني مي كند.اين رابط توانايي فراهم نمودن پهناي باند2.12GB/s را جهت كارايي هرچه بيشتر گرافيك رادارد.اخیرا نوع 16X آن که به PCI-EXPRESS معروف است وارد بازار شده است که Slot آن در جای خاصی روی ماردبرد قرار دارد و دارای سرعت بسیار بالایی در انتقال اطلاعات از طریق BUS به CPU و بالعکس می باشد.


Network Connector
اين كانكتور مختص به شبكه و محل كانكتور Rj-45 مي باشد كه بر روي مادربرد قرار دارد و مي تواند بدون نياز به كارت شبكه ي اختصاصي كارايي آن را داشته باشد اين كانكتور به صورتOnboard قرار دارد.


IEEE 1394
اين رابط بر اساس استاندارد IEEE 1394 طراحي و پياده سازي شده و كاربرد آن ويژه برنامه هاي Audio/Video ابزارهاي ويژه قابل حمل ونقل مي باشد.امروزه دوربين هاي پشتيباني

كننده اين نوع پورت ها وارد بازار شده است.اين پورت به پورت Texas Firewire نيز معروفند.


SERIAL-ATA(SATA)
اين رابط نسل جديد رابط IDE مي باشد كه توانايي و كارايي بالايي جهت انتقال داده دارد . سرعت انتقال داده با استفاده از اين رابط به 150 مگابايت در ثانيه مي رسد. يعني اطلاعات يك سي دي 700 مگابايتي رادر صورتی که يك CD-Rom و CPU متناسب موجود باشد در طول 4.66 ثانيه بر روي هارد انتقال خواهد داد.حداكثر طول كابل اين رابط مي تواند 1.5 فوت تا 3.28 فوت(1متر) باشد.

-----------------
بهاره ملکی


پنجشنبه 03 ژانویه, 2008 11:53 am
مشخصات شخصی

عضو: پنجشنبه 03 ژانویه, 2008 10:51 am
پست ها: 4
پست بررسی امکانات مادربرد های جدید 3
FAN DETECTOR)SMART FAN)
اين ویژگی تقريبا در همه مادربرد هاي پنتيوم 4 وجود دارد كه به صورت اتوماتيك سرعت فن CPU و فن Power وديگر فن ها را تشخيص داده در صورت بالا رفتن و يا پايين آمدن آن به صورت خودكار كاربر را مطلع خواهد ساخت.اين تكنولوژي همچنين قادر است دماي CPU را مورد نظرداشته و در حالت هاي غير مجاز كاربر را مطلع سازد.این ویژگی در قسمت SETUP سیستم و معمولا گزینه های با نام های Fan Power,System Fan Preview, System Cool Features,… وجود دارد.
Hyper –Threading
اين برد توانايي بكار گيري پردازنده پنتيوم 4 مبتني بر تكنولوژي HT را جهت انجام عمليات چند بعدي و چند وظيفه اي را دارد.لازم به ذكر است كه اين ويژگي مخصوص پردازنده هاي شركت اينتل است كه داراي ريز معماري NetBurst مي باشند.در این حالت مادربرد با دو CPU منطقآ کارمی کند و از دید نرم افزاری دو CPU برروی سیستم وجوددارد و قسمت های مختلف سیستم از دو CPU منطقی استفاده می کند.

روشن شدن اتوماتیک سیستم:
با استفاده از این ویژگی می توان کاری کرد که کامپیوتر در روز و ساعت مشخص بصورت خودکار روشن شده و تمامی مراحل راه اندازی (بوت سرد) را انجام دهد و حتی در برخی از مادربرد ها می توان کاری کرد که با دادن یک کلمه عبور(معمولا 5 کاراکتر) زمانی که سیستم خاموش است آن را روشن کرد و یا حتی با حرکت دادن ماوس (درحالی که سیستم خاموش است) این کار راانجام داد.در تمامی موارد فوق سیستم کافی است فقط به برق متصل باشد.جهت تنظیم این ویژگی در اکثر مادربردها از مسیر زیر یا شبیه به آن Set می شود:
Setup-Power Management-Resume by Alarm !!!
Date(of month)Alarm: تاریح روشن شدن خودکار
Time(hh:mm:ss)Alarm: زمان روشن شدن خودکار
Power On By Mouse: روشن شدن با ماوس
Power On By Keyboard:روشن شدن با صفحه کلید


دو تكنولوژي مختص مادربردهای شركت Gigabyte:

CIA )Cpu Intelligent Acclerator):
اين تكنولوژي طراحي شده است تا حداكثر قدرت بارگذاري CPU راپيدا كند.و برنامه ها و نرم افزار ها را اجرا كند و به صورت اتوماتيك توان محاسبات CPU را حدس زده تا سيستم حداكثر سرعت اجرايي خود را به معرض نمايش بگذارد.در مدتي كه كار زيادي از CPU درخواست مي شود مانند تصاوير ويدوئي يا صوتي رمزگشا يا برنامه هاي 3 بعدي و بازي ها CPU درخواست توان بيشتر مي كندوقتي CIA فعال باشد آن حداكثر نياز CPU را به صورت اتوماتيك تشخيص داده و اجازه مي دهد به CPU تا با سرعت بيشتري كار كند.هر چند وقتي برنامه ها به پايان مي رسندCPU به حالت اوليه خود باز ميگردد.این ویژگی از طریق Setup این نوع مادربرد قابل تنظیم می باشد.و دارای حالات Turbo,Racing,Full Thrust می باشد.
MIB )Memory Intelligent Booster):
تكنولوژي طراحي شده براي حداكثر استفاده از توانايي حافظه و بالا بردن پهناي باند حافظه تا 10 درصد در حالت عادي كه داده ها در حال انتقالندبين چيپ ست پل شمالي و حافظه .
اين تكنولوژي فاصله زماني را كه دستور به كامپيوتر داده مي شودتا وقتي كه آن را اجرا كند را كم مي نمايد.همچنين اين تكنولوژي سرعت اجرايي را در تمام زمينه ها بالا مي برد. این ویژگی از طریق Setup این نوع مادربرد قابل تنظیم می باشد.


به گزارش سرويس علمي و فرهنگي برنا Asus ، ازپيشگامان طراحي و توليد مادربورد درسرتاسرجهان ،نسل جديدي از مادربوردهاي خود را که درآن ازسري چيپ ست هاي G35 استفاده شده است را معرفي نمود.اين مادربوردها شامل مدل هاي ASUS P5E-V HDMI و ASUS P5E-VM HDMI هستند که با استفاده از تکنولوژي هاي پيشرفته قادرند تا براي کاربران بهترين لحظات را درهنگام استفاده ازتجهيزات مالتي مديا به ارمغان بياورد.
مادربوردهاي ASUS P5E-V HDMI و P5E-VM HDMI به روش هاي پيشرفته نمايش تصوير و همچنين تکنولوژي HDMI (مجموعه اي ازاستانداردهاي ويديوئي ديجيتال با امکان انتقال سيگنال به صورت ويدئو و Audio دريک زمان و ازطريق يک کابل )به صورت onboard مجهزهستند.
HDMI درواقع با انتقال سيگنال هاي چند کاناله Audio وهمچنين سيگنال هاي غيرفشرده ديجيتالي ويدئويي بهمراه با بکارگيري امنيت HDCP بروي HD DVD وديسک هاي Blu Ray ازطريق تنها يک کابل ،به کاربران اين امکان را مي دهد PC هاي خود را به مرکزسرگرمي هاي ديجيتال درخانه با کيفيت HD تبديل نمايند.علاوه براين،مبدل HDMI به DVI که به همراه اين محصول مي باشد به کاربران اين امکان را مي دهد تا مادربوردهاي P5E-V / P5E-VM HDMI را به آساني به نمايشگرهاي DVI متصل نمايند.
قابليت ديگر اين سري مادربوردها بهره گيري از تکنولوژي Splendid Video Intelligence(شفاف سازي هوشمند تصاويرويدئويي) است که تصاويري با بهترين کيفيت ازلحاظ دقت، رنگ،روشنايي و رنگ زمينه را براي کاربران به ارمغان مي آورد.اين تکنولوژي همچنين با تشخيص و بکارگيري برنامه هاي ويدئوئي،بصورت خودکارکيفيت تصاويررا براي انجام بازيهاي کامپيوتري و تصاويرويدئويي بهبود مي بخشد.همراه با تکنولوژي Splendid ،ديدن فيلم هاي سينمايي بروي PC بخوبي ديدن آنها برروي بهترين تلويزيون هاي خانگي خواهد بود.
همچنين مادربوردهاي ASUS P5E-V HDMI و P5E-VM HDMI با استفاده ازتکنولوژي منحصربفرد Super Memspeed قادرند تا قابليت هاي انجام عمليات Overclocking را بنحو چشمگيري افزايش دهد.اين قابليت به کاربران اين امکان را مي دهد تا ازتوان حقيقي حافظه هاي DDR2 وهمچنين سرعت هاي بالاي آن استفاده نمايند.از ديگر ويژگي هاي اين سري ازمادربوردها براي داشتن بهترين عملکرد حافظه مي توان به کاهش 50 درصدي زمان سيکل ساعت براي دسترسي تصادفي اطلاعات و همچنين Transaction Booster نام برد که به کاربراين امکان را مي دهد تا به فرکانس هاي بالاترحافظه براي داشتن عملکردي بهتر دسترسي داشته باشد.
ياد آور مي شود با استفاده از يک منبع قابل برنامه ريزي تنظيم ولتاژ درBIOS اين مادربوردها کاربران قادر خواهند بود تا ولتاژچيپ شمالي،ولتاژ FSB ،ولتاژCPU PLL و ولتاژ DRAM را تنظيم نمايند که درنهايت مي توانند به ولتاژايده آل براي انجام Overclocking دسترسي پيدا کنند. اين ميزان سازگاري با نيازمشتري باعث شده است تا کاربران بتوانند ولتاژ را درفواصل 0.02 تنظيم نموده و آن را هرچه بيشتر به نهايت محدوده Overclocking نزديک نمايد.
از ديگر قابليت هاي سري جديد مادربوردهاي asus ميت وان به AI Direct linkاشاره کرد که قادر است به راحتي و به طرزي کاملا موثر ميزان قابل توجهي ازديتا را از طريق کابل شبکه انتقال دهد و درعين حال تا ميزان 70 درصد نيز در زمان صرفه جويي مي شود. درهمين حال امکان WiFI AP Solo قابليت انتقال ديتا بصورت بي سيم را فراهم مي آورد و انتشار آسان آن را ازطريق آنتن ممکن مي سازد.

این تکنولوژی همچنین با تشخیص و بکارگیری برنامه‌های ویدئوئی، بصورت خودکار کیفیت تصاویر را برای انجام بازی‌های کامپیوتری و تصاویر ویدئویی بهبود می‌بخشد. همراه با تکنولوژی Splendid، دیدن فیلم‌های سینمایی بروی PC بخوبی دیدن آنها برروی بهترین تلویزیون‌های خانگی خواهد بود. همچنین مادربوردهای ASUS P5E-V HDMI و P5E-VM HDMI با استفاده ازتکنولوژی منحصربفرد Super Memspeed قادرند تا قابلیت‌های انجام عملیات Overclocking را به نحو چشمگیری افزایش دهد.

این قابلیت به کاربران این امکان را می‌دهد تا از توان حقیقی حافظه‌های DDR2 و همچنین سرعت‌های بالای آن استفاده نمایند. از دیگر ویژگی‌های این سری ازمادربوردها برای داشتن بهترین عملکرد حافظه می‌توان به کاهش 50 درصدی زمان سیکل ساعت برای دسترسی تصادفی اطلاعات و همچنین Transaction Booster نام برد که به کاربراین امکان را می‌دهد تا به فرکانس‌های بالاتر حافظه برای داشتن عملکردی بهتر دسترسی داشته باشد.
لازم به ذکر است با استفاده از یک منبع قابل برنامه‌ریزی تنظیم ولتاژ درBIOS این مادربوردها کاربران قادر خواهند بود تا ولتاژ چیپ شمالی، ولتاژ FSB ،ولتاژ CPU PLL و ولتاژ DRAM را تنظیم نمایند که درنهایت می‌توانند به ولتاژ ایده‌آل برای انجام Overclocking دسترسی پیدا کنند. این میزان سازگاری با نیاز مشتری باعث شده است تا کاربران بتوانند ولتاژ را در فواصل 0.02 تنظیم نموده و آن را هر چه بیشتر به نهایت محدوده Overclocking نزدیک نماید.

از دیگر قابلیت‌های سری جدید مادربوردهای asus می‌توان به AI Direct link اشاره کرد که قادر است به راحتی و به طرزی کاملا موثر میزان قابل توجهی ازدیتا را از طریق کابل شبکه انتقال دهد و درعین حال تا میزان 70 درصد نیز در زمان صرفه‌جویی می‌شود. در همین حال امکان WiFI AP Solo قابلیت انتقال دیتا بصورت بی‌سیم را فراهم می آورد و انتشار آسان آن را ازطریق آنتن ممکن می‌سازد.

شكل دهنده ساختار (form factor) هر مادر بورد شكل كلي آنرا توصيف مي كند. يعني چه نوع منبع تغذيه و يا كيسي با آن قابل استفاده است. همچنين معرف ساختار فيزيكي آن نيز هست. براي مثال يك شركت مي تواند 2 نوع مادربورد توليد كند كه اساسا" كاركردي يكسان دارند اما ساختار آنها (form factor

شكل دهنده ساختار (form factor) هر مادر بورد شكل كلي آنرا توصيف مي كند. يعني چه نوع منبع تغذيه و يا كيسي با آن قابل استفاده است. همچنين معرف ساختار فيزيكي آن نيز هست. براي مثال يك شركت مي تواند 2 نوع مادربورد توليد كند كه اساسا" كاركردي يكسان دارند اما ساختار آنها (form factor) متفاوت است. و تنها تفاوت واقعي ميان آنها طرح بندي فيزيكي آن هاست يعني مكان قرار گيري اجزاي مادربورد و غيره... . در واقع بسياري از كمپاني ها از اين رويه استفاده مي كنند براي مثال يك نسخه baby AT دارند و يك نسخه ATX.

-----------------------
بهاره ملکی


پنجشنبه 03 ژانویه, 2008 7:51 pm
مشخصات شخصی

عضو: پنجشنبه 03 ژانویه, 2008 10:51 am
پست ها: 4
پست بررسی امکانات مادربرد های جدید 4
AT and Baby AT
تا همين اواخر نسخه AT و baby AT رايج ترين شكل ساختاري مادربوردها بودند. اين دو نسخه عمدتا" در پهناي مادر بورد با هم فرق دارند بردهاي كامل و قديمي تر AT 12 سانتيمتر پهنا دارند اين بدين معنا است كه نوعا" نميشود آنها را با كيسهاي متداول mini desktop يا mini tower استفاده كرد.
مادربوردهاي بسيار اندكي در بازار وجود دارد كه از ساختار full AT بهره ميبرد. مورد استفاده اين نوع شكل ساختاري مادربورد در مورد كامپيوترهاي قديمي تر مثل 386 يا قبل آن كاملا" متداول تر است.

صرف نظر از محدوديت اين نوع مادر بورد (FULL AT ) در بكارگيري با كيس هاي كوچكتر. مشكل بزرگتر اين است كه درصد زيادي از سطح اين مادر بورد بر روي مكان قرار گيري درايو ها مي افتند كه اين باعث سختي كار در هنگام نصب سخت افزار؛ اشكال زدايي و بروز رساني مي گردد. مادر بوردهاي AT در سال 1997 از رايج ترين هاي بازار بودند. بعد از گذشت 3 سال با فشاري كه شركت اينتل بر بازار وارد كرد نوع ATX بر AT غلبه كرد و از آن موقع رايج ترين نوع شكل و ساختار مادربوردهاي در سيستمهاي كامپيوتري ATX است. فرمهاي AT و baby AT قرار نيست جايي بروند (از بازار خارج شوند) چون هنوز تعداد زيادي كيس AT و منبع تغذيه و مادربورد از اين نوع در بازار وجود دارد. اين نوع كيس هاي به بروز رساني احتياج دارند و به عقيده من ]نويسنده[ حداقل بعضي از شركتها به توليد مادر بورد هايي در اين نوع فرم ساختاري و متناسب با تكنولوژي جديد براي پوشش نياز بازار ادامه خواهند داد.

يك مادر بورد از نوع baby AT8.5 سانت پهنا و اسما" 13 سانتي متر طول دارد. اندازه كوچك شده اين نوع مادر بورد در اغلب كيسها به معني روي هم قرار گيري كمتر اين بورد بر روي درايو ها است.گرچه هنوز مقداري روي هم افتادگي مادربورد و ساير قطعات در جلوي كيس وجود دارد. سه سوراخ پيچ بر روي برد است اولي در قسمت عقبي نزديك شكافهاي bus و كانكتور كي بورد دومي تقريبا وسط برد. و سومي در قسمت جلويي برد جايي كه درايوها پيچ مي شوند قرار دارد.

يكي از مشكلات بورد baby AT اين است كه بسياري از آنها با كاهش اندازه سبب كاهش قيمت خود ميشوند؛ در حالي كه پهنا اين نوع بورد استاندارد است. بوردهاي جديدتر از اين نوع تنها 11 و حتي 10 سانتي مترطول دارد و اين مسئله مي تواند منجر به مشكل شود چون خط سوم سوراخ هاي پيچ مادر بورد با سوراخ پيچ روي كيس روي يك خط قرار نمي گيرد. بعضي شركتها اين خط سوم را از نظر طولي كاهش ميدهند يا بطور كلي آنرا حذف مي كنند. خوشبختانه هميشه مي شود با همان 2 صف اول سوراخهاي پيچ ؛ مادر بورد را روي كيس محكم كرد و بعدا براي رديف سوم از پيچ سر خم استفاده كرد .

مادربوردهاي baby AT با شكل ظاهري شان و وجود يك كانكتور واحدي با سايز كامل كه به مادربورد لحيم شده شناخته مي شوند. اتصال دهندهاي در گاههاي سريال و موازي هم اغلب ضميمه برد است كه بوسيله كابلهايي از ميان كانكتورهاي فيزيكي روي كيس به پينهايي روي مادر بورد وصل ميبشود.

در مادربوردهاي baby AT و AT سوكت پردازش گر اسلاتها و سوكتهاي حافظه در قسمت جلوي مادر برد. و كارتهاي توسعه جوري طرحراحي شده كه در طول آنها قرار مي گيرد. زماني كه اين مادر بوردها در حدود 10 سال قبل توليد ميشد. كارايي خوبي داشتند؛ چيپهاي حافظه و پردازشگر كوچك بودند و همراه برد بودند (جدا نبودند) و وجود مانع بدليل كمي جاي روي مادر بورد مشكلي نبود. اما الان ما حافظه هايي روي سوكت SIMM/DIMM داريم كه مستقيما هم بر روي مادر بورد وجود ندارند و پردازندهاي بزرگتري با فن ها و هيت سينك هاي بزرگي كه بر روي آنها سوار ميشود. چون پردازنده در همان جاي (شكافهاي حافظه) هست نتيجه اين ميشود كه هيت سينك و فن پردازنده جاي 3 شكاف توسعه را روي مادر بورد مي گيرد . بسياري از فرمهاي جديد مادربوردهاي AT سوكتهاي SIMM/DIMM را از سر راه برداشته اند اما مشكل جايگيري پردازنده هنوز هست. فرم ATX براي حل همين مشكل طراحي شد.


ATX and Mini ATX
ساختار ATX بعد از سالها؛ تغير چشمگيري در طراحي كيس و مادر بورد بود؛ كه توسط شركت اينتل در سال 1995 انجام گرفت. بعد از 3 سال؛ سرانجام ساختار ATX بر AT غلبه كرد و الان به عنوان انتخاب پيش فرض براي سيستمهاي نوين در نظر گرفته مي شود. گرچه هنوز مادربوردهاي AT بخاطر سازگاريشان با سيستمهاي قديمي خانگي و سيستمهاي موجود در مغازها از انواع رايج هستند. مادربوردهاي Pentium Pro جديد و Pentium II بيشتر از فرم ATX استفاده مي كنند (تعجبي ندارد چون Pentium II جديدترين نوع پردازنده هست و از جديدترين خوانواده چيپستها هم استفاده مي كند). شركت اينتل براي ماركهاي معروف و اصلي بازار؛ مادربورد توليد مي كند و تنها هم از فرمت ATX استفاده مي كند.

فرمت ATX چندين مزيت مهم در مقايسه با فرمهاي قديمي تر مادر بورد دارد. اين نوع فرمت (ATX) بسياري از نارضايتي سازندگان قطعات كامپيوتري را كه مجبور بودند با آن كنار آيند بر طرف مي كند

همانطور كه فرمت baby AT پا به سن گذاشته است به همان نسبت به طور روز افزوني در بر طرف كردن نيازهاي مادربورد هاي جديد و طراحي چيپ ست ها ناتوان شده است . از آن زمان فرمت ATX تغيراتي را نتنها نسبت به مادر بوردها بلكه در طراحي كيسها و منبع تغذيه نيز بوجود آورد. در زير بعضي از اين تغييرات بررسي ميشود.

Integrated I/O Port Connectors كانكتور پورت درخواست وقفه يكپارچه شده با مادربورد:

مادربورد Baby ATسرهاي كانكتوري روي خود دارند كه با كابلي كه به آنها وصل ميشود موجب اتصال آنها با درگاههاي سريال و موازي كه روي كيس پيچ شده مي گردد. اما ATX اين كانكتورها را مستقيما بصورت لحيم شده روي خود دارد كه موجب سهولت نصب؛ كاهش قيمت تمام شده ؛پايداري بيشتر و استاندارد بودن بيشتر مادربورد ميشود.

Integrated PS/2 Mouse Connector درگاه اتصال موس PS/2 يكپارچه با مادربورد:

در بسياري از مادر بوردهاي نوع baby AT يا پورت موس PS/2 وجود ندارد يا اگر شما نياز داشته باشيد درست مانند همان كانكتورهاي سريال و موازي بايد بوسيله يك كابل از سري كه روي مادربورد براي درگاه PS/2 هست آنرا به درگاه موس روي كيس وصل كنيد.در صورتي كه فرمهاي ATX اين پورت PS/2 را روي خود مادربورد دارند.

Reduced Drive Bay Interference واسط ديسك گردان ساده شده:

چون اين نوع فرمت (ATX) ضرورتا نسبت به فرم BABY AT 90 درجه چرخش در محل قرار گيري دارد خيلي كمتر با محل قرار گيري درايو ها تداخل پيدا مي كند و نتيجتا دستيابي راحتر و خنك ماندن بيشتر بورد را موجب ميشود.

Reduced Expansion Card Interference كاهش واسط هاي كارتهاي توسعه:

سوكت پردازنده و اسلاتها و سوكتهاي حافظه از قسمت جلويي برد به قسمت سمت راست برد نزديك منبع تقذيه اتقال داده شده است. اين جابجايي مشكلي كه بردهاي نوع AT در كمبود جا داشته اند را برطرف كرده و اجازه استفاده از كارتهايي با طول زياد را در بيشتر شكافهاي باس (PCI SLOT) ميدهد.

Better Power Supply Connector كانكتورهاي بهتر براي منبع تغذيه:

مدل ATX از يك كانكتور 20 پيني بجاي 2 كانكتور 6 پيني روي BABY AT كه به دليل شباهت زياد باعث سردرگمي هم ميشود؛ بهره ميبرد. در مدل ATX شما ديگر شما خطر برعكس زدن كابل كه اكثر كاربران خانگي با آن آشنا هستند و منجر به صدمه به مادربورد ميشود را نداريد.

"Soft Power" Support پشتيباني از خاموش كردن امن:

منبع تغذيه در مدلهاي ATX از طريق ارسال سيگنال از مادر بورد روشن و خاموش مي شود نه بصورت كليد خاموش و روشن فيزيكي. و اين موجب ميشود كه سيستم از طريق نرم افزاري روشن يا خاموش شود و اين مديريت بهينه منبع تغذيه و برق رساني را بدنبال دارد. براي مثال با يك مدل ATX شما مي توانيد ويندوز 98 را برنامه ريزي كنيد كه هنگامي كه دستور خاموش كردن سيستم را به آن ميدهيد سيستم واقعا خاموش شود.

3.3V Power Support پشتيباني از ولتاژ 3.3:

مادر بوردهاي مدال ATX از جريان برق 3.3 ولت منبع تقذيه پشتياني مي كنند . اين ولتاژ در بيشتر پردازندهاي جديتر مورد استفاده است و موجب صرفه جويي در هزينه ميشود زيرا نياز براي تغيير جريان از 5 ولت به 3.3 ولت از ميان رفته است.

Better Air Flow تهويه هواي بهتر:

منابع تغذيه مدل ATX طوري طراحي شده اند كه جريان هوا را بجاي بيرون فرستادن به درون كيس مي دمند. اين بدين معناست كه جريان هوا بجاي مكيده شدن به داخل از شكافهاي كوچك كيس به بيرون ميزند و اين مانع جمع شدن گرد و غبار بر روي قطعات مي گردد. بعلاوه چون سوكت پردازنده روي مادربورد درست كنار منبع تغذيه است. فن مورد استفاده براي منبع تغذيه ميتواند باعث خنكي پردازنده هم بشود. در بسياري از حالات اين مورد مي تواند باعث برطرف كردن نياز به فن پردازنده شود (البته بصورت بدي غير قابل اطمينان است). در هر صورت خصوصيات مدل ATX اين اجازه را به فن ميدهد كه جريان هوا را به داخل يا خارج كيس هدايت كند.

Improved Design for Upgradeability طراحي بهينه براي قابليت ارتقا پذيري بيشتر:

به طور خلاصه چون مدل ATX جديترين طراحي را دارد. گزينه اي براي آينده در نظر گرفته ميشود. علاوه بر آن طراحي آن قابليت ارتقا را آسانتر مي نمايد زيرا در اين نوع مادربورد دسترسي به اجزاي مادربورد بسيار راحتر و موثر تر است.
(پایان)

-----------------------------------------------------------------------
* استفاده از این مطالب با ذکر نام محقق بلامانع است!
** لطفا برای درک کامل مطالب تمامی مباحث 1 تا 4 را مطالعه فرمایید!
*** بهاره ملکی - زمستان 1386


پنجشنبه 03 ژانویه, 2008 8:07 pm
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 4 پست ] 

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 5 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
cron
استفاده و نقل از مباحث سایت، فقط با ذکر منبع و لینک سایت میکرورایانه مجاز است.
Copyright © 2006 - 2010 MicroRayaneh - Powered by phpBB © phpBB Group
Valid CSS2 Valid XHTML 1.0
طراحی سایت : میکرو رایانه