تالار گفتگوی میکرو رایانه - مشاهده موضوع - منبع تغذیه
مشاهده پست های بی پاسخ | مشاهده موضوعهای فعال تاریخ امروز پنجشنبه 21 مارس, 2019 6:44 amپاسخ به موضوع  [ 8 پست ]  برو به صفحه 1, 2  بعدی
 منبع تغذیه 
نویسنده پیام

عضو: یکشنبه 16 دسامبر, 2007 2:13 pm
پست ها: 1
پست منبع تغذیه
آشنایی فنی با منبع تغذيه Power Supply
منبع تغذیه یکی از عناصر حیاتی در کامپیوتر است. فعالیت سایر عناصر به عملکرد منبع تغذیه بستگی دارد. منبع فوق تامین کننده جریان الکتریسته مورد نیاز هر یک از عناصر سخت افزاری است. بدون وجود منبع تغذیه،کامپيوتر مشابه جعبه ای مملو از فلز و پلاستيک خواهد بود. منبع تغذيه، جريان ( AC (Alternating Current را به جريان ( DC ( Direct Current تبديل می کند.در کامپيوترهای شخصی ، منبع تغذيه يک جعبه فلزی است که در گوشه Case قرار می گيرد. در اغلب سيستم ها در صورتيکه در پشت سيستم قرار گرفته باشيد ، می توان منبع تغذيه را مشاهده کرد.

Switching power supplies
منبع تغذيه را Switching power supplies نيز می گويند. با استفاده از نکنولوژی سوئيچينگ می توان ورودی AC را به ولتاژهای پايين تر DC تبديل کرد. ولتاژهای 3/3 ، 5 و 12 ولتاژهای رايج می باشند. ولتاژهای 3/3 و پنج ولت عمدتا" توسط مدارات ديجيتال استفاده شده و ولتاژ دوازده ولت برای حرکت موتورهائی نظير درايو ديسک ها و يا خنک کننده ها استفاده می گردد. شاخص اصلی يک منبع تغذيه " وات " است. وات معادل حاضلرب ولتاژ ( بر حسب ولت ) در جريان ( بر حسب آمپر ) است.

تکنولوژی سوئيچ کننده
تا قبل از سال 1980 منبع تغذيه ها سنگين و در انها از ترانزيستور و خازن های بزرگ و سنگين استفاده می گرديد. اين نوع از منبع تغذيه ها ولتاژ ورودی 120 ولت و 60 هرتز را به جريان DC با 12 و 5 ولت تبديل می کردند. امروزه از تکنولوژی سوئيچ کننده ها استفاده می گردد. بکمک تکنولوژی فوق ، جريان با فرکانس 60 هرتز ( هرتز معادل تعداد سيکل در ثانيه است) به يک جريان با فرکانس بالاتر تبديل می گردد. با استفاده از تبديل فوق اين امکان بوجود خواهد آمد که يک ترانسفورمر کوچک قادر به کاهش ولتاژ ورودی از 220 ( برخی کشورها 110 ) ولت به ولتاژ مورد نيار در يک عنصر خاص در کامپيوتر باشد.

ولتاژهای گوناگون خروجی یک منبع تغذیه عمومی کامپیوتر
منبع تغذيه داراي ولتاژهاي گوناگون با توان هاي مختلف مي باشند مانند:
ولتاژ ۵+ ولت:
اين نوع ولتاژ توسط تمام مادربردها، مدارها و وسايل جانبي رايانه مورد استفاده قرار مي گيرد و رنگ سيم هاي آنها قرمز مي باشد.
ولتاژ ۱۲+ ولت:
موتور هاردديسك و وسايل مشابه با آن از اين ولتاژ استفاده مي كنند كه در مادربردهاي جديدتر ديگر آن را به كار نمي برند. مدارهاي درگاه هاي سريال نيز از اين ولتاژ استفاده مي كنند. سيم آن نيز معمولاً زرد رنگ است و گاهي اوقات به رنگ قرمز نيز ديده مي شود.
ولتاژ هاي ۵- و ۱۲- ولت:
اين دو ولتاژ در رايانه هاي قديمي وجود داشت، اما اكنون در منبع تغذيه ها نصب مي شوند. اين دو داراي جرياني كمتر از يك آمپر هستند.
ولتاژ ۳/۳+ ولت:
پردازنده هاي جديد از ولتاژ ۳/۳ ولت و يا كمتر استفاده مي كنند، در صورتي كه پردازنده هاي قديمي از ولتاژ ۵+ استفاده مي كردند. در پردازنده هاي جديد ولتاژ مورد نياز پردازنده مستقيماً توليد مي شود و بنابراين در هزينه مصرف انرژي صرفه جويي مي شود و از حرارت نيز كاسته مي شود.سيگنال هاي صحت ولتاژ (قدرت مطلوب):
پس از روشن شدن سيستم، منبع تغذيه به مقداري زمان احتياج دارد تا به سطح ولتاژ مفيد و مطلوب برسد و اگر سيستم شروع به كار كند و منبع تغذيه بعد از آن به كار افتد اتفاقات بدي رخ خواهد داد.
براي اينكه رايانه قبل از آمادگي منبع تغذيه روشن نگردد سيگنالي به نام (Power good) درستي ولتاژ و يا قدرت مطلوب به مادربرد ارسال مي شود.
تا قبل از رسيدن آن مادربرد كاري انجام نمي دهد و در صورتي كه مشكلي در برق به وجود آيد و جرقه اي توليد شود منبع تغذيه اين سيگنال را قطع مي كند و مادربرد كار نخواهد كرد.
سيگنال روشن بودن:
در منبع تغذيه هاي جديد تابعي تعريف شده است كه به وسيله نرم افزارها مي توان منبع تغذيه را كنترل نمود. اين سيگنال با عنوان روشن بودن و يا تأمين قدرت (Power On) مادربرد را كنترل مي كند و باعث روشن شدن منبع تغذيه مي شود.
سيگنال ۵+ ولتي توقف Standby ۵ V :
اين ولتاژ در حالت خاموش بودن رايانه وجود دارد، اين سيگنال به صورت نرم افزاري در حالت خاموش بودن رايانه آن را روشن مي كند.

اجزاء سازنده منبع تغذيه
۱- مبدل: كه ولتاژ را تغيير مي دهد.
۲- يك سو كننده: جريان متناوب را به جريان مستقيم تبديل مي كند.
۳- صافي يا پالايشگر: امواج را مي گيرد.

کارکرد یک منبع تغذیه سالم
منبع تغذيه قبل از روشن شدن رايانه چند آزمايش انجام مي دهد، سپس در صورت صحيح بودن سيستم سيگنال را به مادربرد مي رساند. اين حالت حفظ مي شود و در صورتي كه به هر علتي از بين برود دستگاه ريست مي شود.
منبع تغذيه به دو صورت خطي و كليدي طراحي مي شود كه نوع خطي ترانس هاي بزرگتر دارند و نوع كليدي از نظر اندازه و وزن و انرژي بهتر از خطي مي باشند. منبع تغذيه هاي خوب يك مقاومت دارند كه از خراب شدن آن جلوگيري مي كند.

امکان خرابی منبع تغذیه – پاور کامپیوتر
منبع تغذیه بیشترین میزان خرابی نسبت به سایر عناصر در کامپیوتر را دارد زمانیکه کامپیوتر روشن می گردد، عملیات منبع تغذیه آغاز و زمانیکه سیستم خاموش می گردد، وظایف منبع تغذیه به اتمام می رسد با توجه به تکرار عملیات فوق و نوسانات برق همواره منبع تغذیه می تواند عامل اولیه برای بروز اشکال در سیستم باشد.
حساس بودن نسبت به بوی سوختگی و اطمينان از عملکرد صحيح خنک کننده منبع تغذيه ساده ترين روش برای پيشگيری از بروز اشکال در منبع تغذيه است . توليدکنندگان برد اصلی اخيرا" امکاناتی را ارائه داده اند که با استفاده از آنها می توان در هر لحظه عملکرد خنک کننده منبع تغذيه و يا پردازنده را مشاهده و در صورت عدول از استانداردهای موجود (تعداد دور در دقيقه خنک کننده) سريعا" به کاربر اعلام (پيام های هشداردهنده صوتی) تا در اسرع وقت اشکال بوجود آمده برطرف گردد.

استفاده از منبع تغذيه
برای انتخاب نوع منبع تغذيه (مهمترين شاخص ميزان وات است) می بايست مشخص گردد که بر روی سيستم چه امکانات سخت افزاری نصب می گردد. با توجه به عناصر سخت افزاری نصب شده و ميزان مصرف هر يک می توان به عدد واقعی (وات منبع تغذيه) دست پيدا کرد . جدول زير برخی از عناصر سخت افزاری را بهمراه ميزان مصرف مربوطه نشان می دهد.
20 to 30W Accelerated Graphics Port (AGP) card
5W Peripheral Component Interconnect (PCI) card
20 to 25W small computer system interface (SCSI) PCI card
5W floppy disk drive
4W network interface card
10 to 25W 50X CD-ROM drive
10W per 128M RAM
5 to 11W 5200 RPM Intelligent Drive Electronics (IDE) hard disk drive
5 to 15W 7200 RPM IDE hard disk drive
20 to 30W Motherboard (without CPU or RAM)
30W 550 MHz Pentium III
23.5W 733 MHz Pentium III
18W 300 MHz Celeron
45W 600 MHz Athlon

یک نکته در انتخاب منبع تغذیه:
برای انتخاب نوع منبع تغذیه و محاسبه انرژی مورد نیاز ممکن است برخی با این تصور که میزان مصرف بالاتری از نیاز خود را انتخاب می کنند تا در صورت افزودن قطعه جدید؛ دچار مشکل تامین برق مصرفی قطعه سخت افزاری جدید نگردد تا حدی نادرست است . به یاد داشته باشید ؛ انتخاب یک منبع تغذیه با توان بالاتر معادل مصرف بیشتر برق و در نتیجه افزایش هزینه برق شما خواهد شد که در طولانی مدت ممکن است از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نباشد. به فرض شما قطعات جدید با انرژی مصرفی بالاتری را به کامپیوتر خود آنهم در آینده دور اضافه کنید؛ الزامی نیست تا اکنون با نگاه به آینده ؛ دچار زیان مالی شوید.
توصیه می شود با یک مشاور سخت افزار مشورت کنید و به یاد داشته باشید همانگونه که در تکنولوژی هر یک از قطعات کامپیوتر ارتقا ایجاد می شود ممکن است در مورد منبع تغذیه نیز تکنولوژی جدید به بازار عرضه شود و مجبور به تعویض منبع تغذیه خود شوید. پس دلیل نمی ماند که از الان شما با هزینه برق مصرفی بیشتر دچار زیان شوید.

نحوه خرید منبع تغذیه Power Supply
یک منبع تغذیه نامطمئن و غیر استاندارد می‌تواند عامل سوختن مادر برد،‌ پردازنده، کارت گرافیک یا RAM باشد. اهمیت منبع تغذیه کمتر از مادر برد نیست،‌چرا که اگر این عنصر بدر ستی کار نکند باعث اختلال در روند کاری مابقی قطعات الکترونیکی سیستم خواهد شد.
یک منبع تغذیه نامطمئن و غیر استاندارد می‌تواند عامل سوختن مادر برد،‌ پردازنده، کارت گرافیک یا RAM باشد.

کدام پارامتر در انتخاب یک منبع تغذیه مهم است
در انتخاب منبع تغذیه حق انتخاب ندارید مگر اینکه توصیه کنید و یک کیس Case بدون منبع تغذیه انتخاب کرده و سپس یک منبع تغذیه مطابق با سلیقه ؛ کارکرد و نیاز سیستم خود بگیرید
توان انرژی خروجی و ورودی منبع تغذیه
اولین پارامتر مهم و اساسی در انتخاب یک منبع تغذیه توان انرژی خروجی آن است که تا در محدوده های مختلف عرضه می شود ؛ در سیستم های جدید منبع تغذیه 500 وات سفارش داده می شود که البته اگر تجهیزات جانبی کامل را بخواهید بدون قطع این نوع منبع تغذیه مورد نیاز شما خواهد بود. البته ناگفته پیداست که در انتخاب منبع تغذیه ؛ برق ورودی یا همان Input هم تا حدودی مهم است به خصوص که با ولتاژ برق شهری شما حتمی سازگار باشد.

مارک و شرکت سازنده منبع تغذیه
پارامتر بعدی که در مورد هر کالا و قطعه الکترونیکی و حتی هر کالایی صادق است مارک و سازنده آن است به خصوص که امروزه با توسعه بحث پشتیبانی محصولات ؛ منبع تغذیه در برخی موارد به صورت گارانتی 3 تا 5 ساله ارایه می شود ضمانت تعمیر علاوه بر آسودگی خیال شما از احتمال خرابی دستگاه نشانه کیفیت کالا مورد نظر است البته باید مطمئن شوید که گارانتی مذکور تقلبی و وابسته به شرکت غیر معتبر نباشد و گرنه هزینه ای را که بابت اضافه ضمانت پرداخت می کنید ؛ به هدر می رود . کیفیت و کارکرد مناسب منبع تغذیه در طول عمر تمام قطعات سخت افزار کامپیوتر شما تاثیر مستقیم و انکار ناپذیری دارد.

تعمیر یا تعویض منبع تغذیه:
منبع تغذیه از بردهای حساس و قطعات الکترونیکی تشکیل شده است که با کمترین شوک و ضربه الکتریکی از مدار خارج شده و می سوزد ؛ دلیل این حساسیت این است که اگر شوک الکترونیکی از برق شهری یا نوسانات شدید به دستگاه کامپیوتر منتقل شود ؛ بهتر است تمام خرابی ها در منبع تغذیه صورت گیرد تا قطعات حساس سخت افزار کامپیوتر شما ؛ پس سازندگان بر این حساسیت افزوده اند .
شما هم در صورت سوختن یا معیوب شدن منبع تغذیه توصیه می کنیم آن را تعویض کنید و حتی با وجود متخصص کارآمد ؛ نسبت به تعمیر آن اقدام نکنید.موضوع ساده است ؛ یک منبع تغذیه تعمیر شده هرگز کارایی ؛ دوام و حساسیت یک کالا دست اول را نخواهد داشت و این موضوع در طول عمر دیگر قطعات سخت افزار کامپیوتر شما حتمی موثر است .
اما اگر روزی تصمیم به تعمیر منبع تغذیه خود گرفتید توصیه مکرر دارم اگر از دانش کافی ؛ تبحر لازم و وسایل موردنیاز کافی برخوردار نیستید بی خیال بازکردن یک منبع تغذیه شوید. موضوع ساده است در برخی از موارد خازن های منبع تغذیه حاوی بار الکتریکی هستند که در صورت تخلیه ناگهانی و تماس با بدن کاربر کشنده خواهند بود. پس بهتر است خود و دیگران را به مخاطره نیندازید!!!

استاندارد منبع تغذیه ها
تاکنون شش استاندارد متفاوت برای منبع تغذیه های استفاده شده در کامپیوتر مطرح شده است . اخیرا استاندارد ATX مطرح شده است .ATX يک استاندارد صنعتی است که مشخص می کند منبع تغذیه دارای خصائص فیزیکی بمنظور مطابقت و استفاده در يک Case استاندارد ATX و همچنین دارای خصائص الکتریکی لازم برای کار و استفاده توسط يک برد اصلی ATX است .
کابل های منبع تغذيه ها استاندارد بوده و گونه ای طراحی می گردنند که احتمال نصب اشتباه آنان کاهش يابد. اغلب توليدکنندگان نيز از کا نکتورهای مشابه برای محصولات توليدی خود نظير ديسک درايوها ، خنک کننده ها ( تامين 12 ولت ) استفاده می نمايند.استفاده از منبع تغذيه
برای انتخاب نوع منبع تغذيه ( مهمترين شاخص ميزان وات است ) می بايست مشخص گردد که بر روی سيستم چه امکانات سخت افزاری نصب می گردد. با توجه به عناصر سخت افزاری نصب شده و ميزان مصرف هر يک می توان به عدد واقعی ( وات منبع تغذيه ) دست پيدا کرد . جدول زير برخی از عناصر سخت افزاری را بهمراه ميزان مصرف مربوطه نشان می دهد.
PC Item Watts
Accelerated Graphics Port (AGP) card 20 to 30W
Peripheral Component Interconnect (PCI) card 5W
small computer system interface (SCSI) PCI card 20 to 25W
floppy disk drive 5W
network interface card 4W
50X CD-ROM drive 10 to 25W
RAM 10W per 128M
5200 RPM Intelligent Drive
Electronics (IDE) hard disk drive 5 to 11W
7200 RPM IDE hard disk drive 5 to 15W
Motherboard (without CPU or RAM) 20 to 30W
550 MHz Pentium III 30W
733 MHz Pentium III 23.5W
300 MHz Celeron 18W
600 MHz Athlon 45W
در بازار سخت افزار به راحتی می توان یک مبنع تغذیه در ولتاژ و قدرت مختلف یافت ؛ پس در هنگام خرید کیس کامیپوتر؛ محاسبه کنید که چه میزان برق داخلی مصرفی کامپیوتر است ؛ فراموش نکنید در حالی که بالا بودن توان وات منبع تغذیه در به روزرسانی و توسعه سخت افزار خیالتان را راحت می کند اما ممکن است سالها هزینه اضافه برق را به خاطر آینده نگری بی مورد خرج کنید و با حضور کیس های جدید و یا کامپیوتر جدید؛ آن منبع تغذیه بدون فایده به گوشه ای انداخته شود.

مشکلات منبع تغذيه
منبع تغذيه بيشترين ميزان خرابی ( نسبت به ساير عناصر ) در کامييوتر را دارد . زماني که کامپيوتر روشن می گردد، عمليات منبع تغذيه آغاز( گرم شدن ) و زمانيکه سيستم خاموش می گردد ، وظايف منبع تغذيه به اتمام می رسد ( خنک می گردد) با توجه به تکرار عمليات فوق و نوسانات برق همواره منبع تغذيه می تواند عامل اوليه برای بروز اشکال در سيستم باشد.
حساس بودن نسبت به بوی سوختگی و اطمينان از عملکرد صحيح خنک کننده منبع تغذيه ساده ترين روش برای پيشگيری از بروز اشکال در منبع تغذيه است .
توليدکنندگان برد اصلی اخيرا" امکاناتی را ارائه داده اند که با استفاده از آنها می توان در هر لحظه عملکرد خنک کننده منبع تغذيه و يا پردازنده را مشاهده و در صورت عدول از استانداردهای موجود ( تعداد دور در دقيقه خنک کننده ) سريعا" به کاربر اعلام ( پيام های هشداردهنده صوتی ) تا در اسرع وقت اشکال بوجود آمده برطرف گردد. در برخی از موارد در صورت بسته بودن درب کیس و وجود ترموستات داخلی ؛ در صورت گرم شدن بیش از حد قطعات ؛ ممکن است کیس کامپیوترتان خاموش شود.

مواظب بوی تصاعد شده از داخل منبع تغذیه باشید سمی است
صدای متصاعد شده از کیس کامپیوتر از سه منبع تولید صدا است، اول موتورهای سی دی رام و هارد دیسک و فلاپی که برخی مواقع روشن شده و صدای خیلی خفیف دارند ؛ دوم فن های تعبیه شده در روی مادربورد ؛ از قبیل پردازنده مرکزی ، کارت تصویر و .... و سوم از فن داخل منبع تغذیه که صدابیشتر از این قسمت است.
اما بوی خاص از کامپیوتر متصاعد می شود که بوی ان در مراکز تجمع کامپیوتر نظیر مراکز کامپیوتری محسوس است این بو از تمام این فن ها متصاعد شده و گاه مانیتور نیز این بو را دارد .
این بوی سمی؛ خطرناک و کشنده است؛ در گزارشي كه توسط Clean Production Action و Computer TakeBack Campaign نقل شده است، دو گروه از محققان مطالب زيست محيطي و تندرستي مربوط به كامپيوتر دريافتند كه عناصر اطفاء حریق برومينه در نمونه‌هاي گرد و خاك حاصل از كامپيوترها يافت مي‌شود.
اين تحقيق اذعان مي‌دارد كه بسياري از مواد يافت شده در اين نمونه‌ها بطور گسترده‌اي در مواد اتفاء حريق كه همان پولي برومينه دي‌فنيل اترها (polybrominated diphenyl ethers) يا PBDEها استفاده مي‌شوند، بر روي حيوانات آزمايشگاهي مشكلات سلامتي جدي پديد آورده‌اند.

آشنایی با قسمتهای سخت افزار کامپیوتر؛ منبع تغذیه کیس Power Supply

به کلیه قسمتهایی فیزیکی متشکل از تمام اجزا تشکیل دهنده یک کامپیوتر ؛ سخت افزار می گویند ؛ سخت افزار قعطات اصلی کامیپوتر یعنی آنچه در کیس کامپیوتر پنهان است ؛ قطعات جانبی و قطعات وروردی و خروجی کامپیوتر می شود.

منبع تغذیه Power Supply :
منبع تغذیه، یك دستگاه الكتریكی است كه مسئول تأمین و تنظیم جریان الكتریكی در رایانه می باشد. این قطعه به صورت جعبه ای بزرگ و مستقل در جعبه رایانه قرار دارد و بیشتر خرابی ها را در رایانه به وجود می آورد.
كار منبع تغذیه این است كه ولتاژ متناوب ای سی، Alternate Current یاهمان برق شهری را تبدیل به ولتاژ مستقیم دی سی، Direct Current می كند.

فن خنک کننده منبع تغذیه
منبع تغذیه معمولا در پشت کیس و قسمت داخلی آن قرار دارد ؛ سروصدای متصاعد شده از کیس کامپیوتر
از فن های خنک کننده منبع تغذیه یا همان power هاست ؛ منبع تغذیه با یک سیم رابط به برق شهری وصل می شود و از سوی دیگر یک خروجی برق برای صفحه نمایشگر کامیپوتر دارد که امروزه کمتر مورد استفاده است ؛ و مانیتور ها به طور مستقیم به برق شهری وصل می شوند .
در اصل منبع تغذیه دارای یک فن خنک کننده است که در مواردی تا چهار فن خنک کننده هم تعبیه می شود تا بتوان از منبع تغذیه 24 ساعته بهره برد.
فن های داری قسم بیرون کننده هوا و داخل کننده هوا هستند ؛ به عبارتی شما اگر بر پشت کیس ، پنکه منبع تغذیه دست بگذارید ؛ یا هوا بیرون رانده می شود یا هوا مکش می شود؛ این به نوع فن آوری مورد استفاده در منبع تغذیه شما و کیس هاست که به کیس ها با منبع تغذیه AT و ATX مشهور هستند/

قطعی منبع تغذیه:
انرژی الکترونیکی تمام قطعات داخلی کیس توسط منبع تغذیه کیس تامین می شود؛ در صورتی که کامپیوتر از قسمت کیس روشن نشود ؛ ممکن است برق قطع باشد؛ سیم رابط برق در پریز نباشد و یا پاور شما سوخته باشد ؛ البته در برخی موارد نادر که منبع تغذیه ؛ گرما زیادی متصاعد کندو فن های منبع تغذیه قادر به تهویه متبوع هوا و خنکی قطعات پاور نباشند؛ در اکثر موارد منبع تغذیه به صورت خودکار و تا خنکی متعادل ؛ به صورت خودکار خاموش می ماند.
البته در مورد گرما داخلی کیس هم همینطور عمل می شود؛ یعنی در صورت افزایش بیش از حد کیس ؛ منبع تغذیه دستور می گیرد که جریان برق را قطع تا از سوختن و صدمه دیدن قطعات جلوگیری شود.

انواع منبع تغذیه
منبع تغذیه دارای ابعاد و شكل های مختلفی می باشند، كه باید با جعبه و مادربرد نصب شده در داخل جعبه رایانه همخوانی و سازگاری داشته باشد. بنابراین، این سه قطعه باید از یك نوع باشند. انواع این اجزاء عبارتند از:
XT
AT desk خوابیده یا رومیزی
AT tower برجی یا ایستاده
Baby AT
Rectifierباریك، نقلی
ATX

منبع تغذیه سیستم های AT
زمانی كه رایانه XT توسط شركت آی بی ام به بازار عرضه شد منبع تغذیه آن شبیه منبع تغذیه های قبلی بود، درصورتی كه توان خروجی آنها دو برابر قبلی ها بود. پس از آن زمانی كه آی بی ام رایانه AT را ساخت از یك منبع تغذیه بزرگتر برای آن استفاده نمود كه دارای اشكال مختلفی بود. از این نوع منبع تغذیه استقبال زیادی شد تا جایی كه هنوز نیز در سیستم های امروزی از آن استفاده می شود.
نوع برجی یا ایستاده سیستم های AT مشابه سیستم های خوابیدهAT است. مشخصات منبع تغذیه و مادربرد در سیستم های رومیزی با مشخصات منبع تغذیه و مادربرد در سیستم های برجی فرقی ندارد. تنها فرق آنها كلید های برق در مكانهای متفاوت می باشد. نوع دیگری از AT وجود دارد كه كوچكتر از نوع ایستاده می باشد و منبع تغذیه آن نیز كوچك می باشد، كه بچه ATنام دارد. منبع تغذیه جعبه های نقلی نیز از نظر مشخصات ظاهری با سایر منبع تغذیه ها تفاوت دارند. در این نوع جعبه ها مادربردها دارای استاندارد مشخصی نیستند، اما منبع تغذیه آنها دارای استانداردهای مشخصی است و قابل تعویض نیز می باشد.

منبع تغذیه ATX
منبع تغذیه ATX مانند منبع تغذیه نقلی می باشد، بنابراین، این دو قابل جابجایی می باشند. نوع منبع تغذیه ATX دارای مشخصات و مزایای زیر می باشد:
1- سیگنال های (a) روشن بودن - Power on و سیگنال های (b) توقفStandby (Soft Power) ۵ V در این نوع منبع تغذیه وجود دارد.
2- امكان حذف گرماگیر (Heat Sink) از روی پردازنده در این نوع وجود دارد.
3- مادربردها در این نوع حاوی قطعاتی به نام تنظیم گر (Regulator) جهت تولید ولتاژ ۳/۳ ولتی نمی باشند به این علت كه رابط منبع تغذیه به مادربرد ،خود دارای ولتاژ ۳/۳ ولت است.
4- تهویه به سمت داخل منبع تغذیه صورت می گیرد تا مادربرد خنك شود. این كار خود باعث خنك شدن قطعات داخلی و تمیز شدن سطح قطعات داخلی می گردد.
5- فیش اتصال منبع تغذیه مادربرد۲۰ پایه ای است و امكان اتصال برعكس آن وجود ندارد.

ولتاژهای خروجی منبع تغذیه کیس چه میزان است
منبع تغذیه دارای ولتاژهای گوناگون با توان های مختلف می باشند مانند:
1- ولتاژ ۵+ ولت: این نوع ولتاژ توسط تمام مادربردها، مدارها و وسایل جانبی رایانه مورد استفاده قرار می گیرد و رنگ سیم های آنها قرمز می باشد.
2- ولتاژ ۱۲+ ولت: موتور هارددیسك و وسایل مشابه با آن از این ولتاژ استفاده می كنند كه در مادربردهای جدیدتر دیگر آن را به كار نمی برند. مدارهای درگاه های سریال نیز از این ولتاژ استفاده می كنند. سیم آن نیز معمولاً زرد رنگ است و گاهی اوقات به رنگ قرمز نیز دیده می شود.
3- ولتاژ های ۵- و ۱۲- ولت: این دو ولتاژ در رایانه های قدیمی وجود داشت، اما اكنون در منبع تغذیه ها نصب می شوند. این دو دارای جریانی كمتر از یك آمپر هستند.
4- ولتاژ ۳/۳+ ولت: پردازنده های جدید از ولتاژ ۳/۳ ولت و یا كمتر استفاده می كنند، در صورتی كه پردازنده های قدیمی از ولتاژ ۵+ استفاده می كردند. در پردازنده های جدید ولتاژ مورد نیاز پردازنده مستقیماً تولید می شود و بنابراین در هزینه مصرف انرژی صرفه جویی می شود و از حرارت نیز كاسته می شود.
5- سیگنال های صحت ولتاژ (قدرت مطلوب): پس از روشن شدن سیستم، منبع تغذیه به مقداری زمان احتیاج دارد تا به سطح ولتاژ مفید و مطلوب برسد و اگر سیستم شروع به كار كند و منبع تغذیه بعد از آن به كار افتد اتفاقات بدی رخ خواهد داد.
برای اینكه رایانه قبل از آمادگی منبع تغذیه روشن نگردد سیگنالی به نام (Power good) درستی ولتاژ و یا قدرت مطلوب به مادربرد ارسال می شود.
تا قبل از رسیدن آن مادربرد كاری انجام نمی دهد و در صورتی كه مشكلی در برق به وجود آید و جرقه ای تولید شود منبع تغذیه این سیگنال را قطع می كند و مادربرد كار نخواهد كرد.
6- سیگنال روشن بودن: در منبع تغذیه های جدید تابعی تعریف شده است كه به وسیله نرم افزارها می توان منبع تغذیه را كنترل نمود. این سیگنال با عنوان روشن بودن و یا تأمین قدرت (Power On) مادربرد را كنترل می كند و باعث روشن شدن منبع تغذیه می شود.
7- سیگنال ۵+ ولتی توقف Standby ۵ V : این ولتاژ در حالت خاموش بودن رایانه وجود دارد، این سیگنال به صورت نرم افزاری در حالت خاموش بودن رایانه آن را روشن می كند.

اجزاء سازنده منبع تغذیه
مبدل: كه ولتاژ را تغییر می دهد.
یك سو كننده : جریان متناوب را به جریان مستقیم تبدیل می كند.
صافی یا پالایشگر : امواج را می گیرد.
منبع تغذیه قبل از روشن شدن رایانه چند آزمایش انجام می دهد، سپس در صورت صحیح بودن سیستم سیگنال را به مادربرد می رساند. این حالت حفظ می شود و در صورتی كه به هر علتی از بین برود دستگاه ریست می شود.
منبع تغذیه به دو صورت خطی و كلیدی طراحی می شود كه نوع خطی ترانس های بزرگتر دارند و نوع كلیدی از نظر اندازه و وزن و انرژی بهتر از خطی می باشند. منبع تغذیه های خوب یك مقاومت دارند كه از خراب شدن آن جلوگیری می كند.

هماهنگی منبع تغذیه و کیس کامپیوتر
کیس های نه خیلی قدیمی منابع تغذیه‌ای دارند که کابل اصلی آن دارای 20 پین است. به این نوع منابع تغذیه ATX می گویند.
مادربردهای جدید که مصرف انرژی بیشتری دارند از کابل های الکتریکی جدیدی بهره می‌برند که بجای 20 پین دارای 24 پین است.
دو حالت وجود دارد که مادربرد شما از منابع تغذیه 20 یا 24 پین پشتیبانی کند. بسته به نوع مادربرد اقدام به خریدن منبع تغذیه کنید.
فقط توجه داشته باشید که اغلب Case هایی فعلی بازار دارای منبع تغذیه 20 پین هستند.
اگر Case مورد علاقه شما منبع تغذیه مناسب با ماردبرد را نداشت می‌توانید بدنه خالی را بدون منبع تغذیه خریده و سپس یک فقره منبع تغذیه فرد اعلاء تهیه کرده و بر روی آن نصب کنید.
تهیه بدنه Case و منبع تغذیه(Power) بصورت مجزا قدری گرانتر خواهد شد اما حداقل یک کار اصولی انجام داده‌اید.


شنبه 29 دسامبر, 2007 7:17 pm
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: دوشنبه 26 نوامبر, 2007 11:09 pm
پست ها: 38
پست Re: منبع تغذیه
سلام
من فکر میکنم مقالاتی از این دست برا تالار مفبدتر باشه چون این مطالب رو نمی شه به عنوان کتاب پیدا کرد و کوتاه جذاب و کاربردیه .
مرسی ::hand::
بای
-جاواد


پنجشنبه 03 ژانویه, 2008 7:02 am
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: سه شنبه 08 ژانویه, 2008 10:10 am
پست ها: 102
پست منبع تغذیه کامپیوتر
منبع تغذيه و یا Power Supply Unit) PSU) يکی از عناصر حياتی در کامپيوتر است. فعاليت ساير عناصر به عملکرد منبع تغذيه بستگی دارد. منبع تغذيه تامين کننده جريان الکتريسيته مورد نياز هر يک از عناصر سخت افزازی است . بدون وجود منبع تغذيه ، کامپيوتر مشابه جعبه ای مملو از فلز و پلاستيک خواهد بود. منبع تغذيه، جريان AC را به جريان DC تبديل می کند.در کامپيوترهای شخصی ، منبع تغذيه يک جعبه فلزی است که در گوشه Case قرار می گيرد. در اغلب سيستم ها در صورتيکه در پشت سيستم قرار گرفته باشيد ، می توان منبع تغذيه را مشاهده کرد. نحوه ی انتخاب صحیح منبع تغذیه ، در کارایی کلی سیستم ، نقش بسزایی دارد ...
شکل زير نمای داخل يک منبع تغذيه را نشان می دهد.
ضمیمه:
PS1.jpg


برای مشاهده تصاویر و دانلود فایل های ضمیمه ، لازم است در سایت ثبت نام کرده و با نام کاربری خود وارد شوید. در حال حاضر ثبت نام در سایت رایگان است.


سه شنبه 17 ژوئن, 2008 10:38 pm
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: سه شنبه 08 ژانویه, 2008 10:10 am
پست ها: 102
پست Re: منبع تغذیه
منبع تغذيه کامپیوتر از نوع سوئیچینگ است و به همین جهت بعضی ها این منابع تغذیه را Switching power supplies نيز می گويند.
با استفاده از نکنولوژی سوئيچينگ می توان ورودی AC را به ولتاژهای پايين تر DC تبديل کرد. ولتاژهای 3/3 ، 5 و 12 ولتاژهای رايج می باشند. ولتاژهای 3/3 و پنج ولت عمدتا" توسط مدارات ديجيتال استفاده شده و ولتاژ دوازده ولت برای حرکت موتورهائی نظير درايو ديسک ها و يا خنک کننده ها استفاده می گردد. شاخص اصلی يک منبع تغذيه " وات " است. وات معادل حاضلرب ولتاژ ( بر حسب ولت ) در جريان ( بر حسب آمپر ) است .


سه شنبه 17 ژوئن, 2008 10:42 pm
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: سه شنبه 08 ژانویه, 2008 10:10 am
پست ها: 102
پست Re: منبع تغذیه
تکنولوژی سوئيچ کننده

تا قبل از سال 1980 منبع تغذيه ها سنگين و در انها از ترانزيستور و خازن های بزرگ و سنگين استفاده می گرديد. اين نوع از منبع تغذيه ها ولتاژ ورودی 120 ولت و 60 هرتز را به جريان DC با 12 و 5 ولت تبديل می کردند. امروزه از تکنولوژی سوئيچ کننده ها استفاده می گردد. بکمک تکنولوژی فوق ، جريان با فرکانس 60 هرتز ( هرتز معادل تعداد سيکل در ثانيه است) به يک جريان با فرکانس بالاتر تبديل می گردد. با استفاده از تبديل فوق اين امکان بوجود خواهد آمد که يک ترانسفورمر کوچک قادر به کاهش ولتاژ ورودی از 220 ( برخی کشورها 110 ) ولت به ولتاژ مورد نيار در يک عنصر خاص در کامپيوتر باشد. در شکل زير سه ترانسفورماتور کوچک ( زرد رنگ ) در قسمت وسط ، دو خازن سيلندری در سمت چپ نشان داده شده است .
ضمیمه:
PS2.jpg

ولتاژ و جريانی را که يک منبع تغذيه ارائه می نمايد معمولا" بصورت يک " برچسب" برروی آن چسبانده می شود.
ضمیمه:
PS3.jpg


برای مشاهده تصاویر و دانلود فایل های ضمیمه ، لازم است در سایت ثبت نام کرده و با نام کاربری خود وارد شوید. در حال حاضر ثبت نام در سایت رایگان است.


سه شنبه 17 ژوئن, 2008 10:45 pm
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 8 پست ]  برو به صفحه 1, 2  بعدی

افراد آنلاین

کاربر حاضر در این تالار : - و 1 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
cron
استفاده و نقل از مباحث سایت، فقط با ذکر منبع و لینک سایت میکرورایانه مجاز است.
Copyright © 2006 - 2010 MicroRayaneh - Powered by phpBB © phpBB Group
Valid CSS2 Valid XHTML 1.0
طراحی سایت : میکرو رایانه