تالار گفتگوی میکرو رایانه - مشاهده موضوع - فرمتهای DVD
مشاهده پست های بی پاسخ | مشاهده موضوعهای فعال تاریخ امروز شنبه 16 فوریه, 2019 11:28 pmپاسخ به موضوع  [ یک پست ] 
 فرمتهای DVD 
نویسنده پیام
آواتار کاربر

عضو: یکشنبه 25 نوامبر, 2007 7:24 am
پست ها: 457
پست فرمتهای DVD
فرمتهای اتحادیه DVD FORUM

DVD-R (حرف R مخفف کلمهRecordable است ) یک بار رایت می شود و می توان آن را بارها خواند . دستگاهی که دارای این استاندارد باشد تنها می تواند برروی دیسکهای DVD-R رایت نماید.
DVD –RW چندین بار می توان بر روی آن رایت کرد وخواند .دستگاههایی که دارای این استاندارد هستند قابلیت پخش و رایت بر روی دیسکهای DVD-R و DVD- RW را دارند.


فرمتهای اتحادیه DVD + RW Aliance

دیسکهای این اتحادیه با فرمت مثبت قرار دارند که از چند جهت بر مدل های منفی برتری دارند . از جمله می توان اضافه کردن , پاک کردن و همچنین جابه جا کردن اطلاعات بر روی دیسک رایت شده بدون تاثیر گذاشتن بر روی اطلاعات دیگر را , اشاره کرد. همچنین عمل فاینالیزه کردن دیسک نیز بنحوی انجام می شود که سرعت خواندن اطلاعات از روی دیسک بالا برود.
DVD + R دیسکهای این استاندارد نیز قابل رایت هستند . دستگاههایی که دارای این استاندارد هستند تنها می توانند اطلاعات را بر روی دیسکهایی بافرمت DVD + R رایت کنند.
DVD + RW دستگاهی که دارای این فرمت باشد می تواند بر روی دیسکهایی با استاندارد DVD + R و DVD + RW اطلاعات را رایت کند. و دیسکهای این استاندارد نیز از نظر عملکرد تفاوتی بامدل DVD + R ندارد. این نکته لازم به ذکر است که تمامی دیسکهای با استاندارد بالا در رده ای از DVD با نام DVD5 یا DVD10 قرار دارند . DVD5 دیسکهایی با یک لایه و یک لبه و ظرفیت 4.7 گیگابایت هستند و دیسکهای DVD10 دارای یک لایه با دو لبه و 9.4 گیگا بایت ظرفیت هستند.
DVD+R DL این نوع دیسک ها از همان فناوری دیسکهای DVD+RW بهره می برند با این تفاوت که دارای دولایه می باشند. به این ترتیب ظرفیت این دیسکها نسبت به مدلهای قبل دو برابر شده است. این دیسکها جزو رده ای ازدیسکها با نام DVD18,DVD9 هستند . دیسکهای 9DVD دارای دولایه و یک لبه و ظرفیت 8/5GB هستند و دیسکهای DVD18 دارای دولایه و دولبه و ظرفیت 15/9 GB دارند. تمامی دیسکهای ذکرشده دربالا در اکثر دستگاههای پخش دی وی دی رایج دربازار قابل خواندن هستند استاندارد دیگری که توسط اتحادیه آلیانس ارایه شده است DVD-RAM است که مزیت این نوع دیسکها بر مدلهای قبلی امکان چند بار رایت اطلاعات برروی آنها است. ازطرف دیگر این نوع دیسکها در دستگاههای موجود در بازار قابل پخش نیستند و برای استفاده از آنها نیاز به دستگاهی متفاوت است.


سه شنبه 25 دسامبر, 2007 12:49 pm
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ یک پست ] 

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 2 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
cron
استفاده و نقل از مباحث سایت، فقط با ذکر منبع و لینک سایت میکرورایانه مجاز است.
Copyright © 2006 - 2010 MicroRayaneh - Powered by phpBB © phpBB Group
Valid CSS2 Valid XHTML 1.0
طراحی سایت : میکرو رایانه