تالار گفتگوی میکرو رایانه - مشاهده موضوع - سنترینو فناوری نجات‌بخش اینتل‌
مشاهده پست های بی پاسخ | مشاهده موضوعهای فعال تاریخ امروز پنجشنبه 21 فوریه, 2019 9:22 pmپاسخ به موضوع  [ 3 پست ] 
 سنترینو فناوری نجات‌بخش اینتل‌ 
نویسنده پیام
آواتار کاربر

عضو: چهارشنبه 23 آوریل, 2008 7:49 am
پست ها: 166
پست سنترینو فناوری نجات‌بخش اینتل‌
آشنایی با سكوهای كامپیوترهای همراه‌


در مقاله زیر که توصیه می کنم اول آن را بخوانید آمده است :بسياري از مردم فكر مي كنند كه سنترينو يك نوع پرسسور يا چيپ ست ساخت اينتل است :
http://www.microrayaneh.com/Articles/Microprocessor/Centrino.htm


اشاره :
حتما در بازار نوت‌بوك زیاد شنیده‌اید: آقا این نوت‌بوك پردازنده‌اش Centrino است و با فركانس دو گیگاهرتز فعالیت می‌كنه! البته منظور این نیست كه شركت‌های عرضه‌كننده یا فروشند‌گان اطلاعات كافی ندارند، بلكه موضوع این است كه بعضی كلمات به طور نادرستی در بازار كشورمان روال می‌شود كه از لحاظ فنی چندان درست نیستند. به همین علت برای افزایش آگاهی كاربران و به بهانه ورود سكوی جدید شركت اینتل با نام Santa Rosa، تصمیم گرفتیم به معرفی این فناوری مناسب (Centrino) و نسخه‌های ارائه شده از آن بپردازیم و در انتها قابلیت‌ها و امكانات سكوی جدید شركت اینتل را مورد بررسی قرار دهیم.


اجزای تشكیل‌دهنده فناوری سنترینو


شاید بگویید این كه حرف تازه‌ای نیست و ما هزاران بار در جاهای مختلف آن را خوانده‌ایم قبول داریم كه مجلات مختلف به روش‌های گوناگون به بررسی این فناوری پرداخته‌اند. با این وجود، مهم‌ترین نكته برای درك بهتر فناوری سنترینو، شناخت اجزای اصلی این فناوری كارآمد است. پس برای آن‌كه بتوانیم راحت‌تر وارد بحث‌ شویم، در ابتدا به بررسی اجزای این فناوری می‌پردازیم.

در مجموع وجود سه قطعه در ساختار یك نوت‌بوك امكان درج لوگوی (آرم تجاری) سنترینو را به شركت سازنده آن نوت‌بوك می‌دهد و در صورت عدم وجود هر یك از این اجزا، محصول مورد نظر از فناوری سنترینو پشتیبانی نمی‌كند. این سه بخش كه به عنوان اجزای اصلی فناوری سنترینو شناخته می‌شوند، عبارتند از: پردازنده موبایل شركت اینتل، چیپ‌ست و كارت شبكه بی‌سیم.


اهداف ارائه سنترینو


به طور كلی فناوری سنترینو یك سكوی توسعه‌دهنده در كامپیوتر‌های همراه است كه حدود چهار سال پیش توسط شركت اینتل معرفی شد. این فناوری كه مجموعاً از سه بخش (همان‌طور كه گفته شد) تشكیل شده است، چهار هدف مهم را دنبال می‌كند كه عبارتند از:

- افزایش عمر باتری‌
- ‌امكان ارتباط آسان با شبكه‌های بی‌سیم از طریق كارت شبكه پیشرفته مجتمع در دستگاه‌
- ‌افزایش قدرت پردازشی با صرف توان كمتر
- ‌هماهنگی بیشتر بین قطعات و افزایش ماندگاری (Stability) دستگاه‌


نسخه‌های مختلف سكوی سنترینو


شركت اینتل از سال 2003 تاكنون چهار نسخه از فناوری پیشرفته سنترینو را برای كامپیوتر‌های همراه عرضه كرده ‌است كه در هر یك، نسل جدیدی از قطعات سخت‌افزاری مانند پردازنده، چیپ‌ست و كارت شبكه بی‌سیم به كار رفته است. البته اگر كمی صبر كنید تا مدتی دیگر (شاید تا آخرهای سال 2008) نسخه پنجم این فناوری هم وارد بازار می‌شود تا اینتل مقابل رقیب خود (AMD) با دستانی پر ظاهر شود.

در مجموع شركت اینتل نام‌های خاصی را برای هر یك از نسخه‌های این فناوری انتخاب كرده است تا با این روش تغییرات ایجاد شده در فناوری سنترینو را بهتر به نمایش بگذارد. این نام‌ها كه بیشتر بر اساس مكان‌های خاصی نام‌گذاری شده‌اند به ترتیب شامل موارد ذیل هستند:


سكوی Carmel
سكوی Sonoma
سكوی Napa
سكوی Santa Rosa
سكوی Montevina


سكوی Carmel

این سكو اولین نسل از فناوری سنترینو بود كه توسط شركت اینتل در ماه مارس سال 2003 به بازار عرضه شد. در این نسل از فناوری سنترینو كه به عنوان اولین تجربه اینتل در ارائه فناوری مربوط به كامپیوتر‌های همراه شناخته می‌شد، از سه بخش بنیانی این فناوری برای نخستین بار استفاده شد.

این سه بخش كه امروزه در سكو‌های دیگر فناوری سنترینو به كار می‌رود (البته با قطعات سخت‌افزاری متفاوت) شامل موارد زیر است:

- ‌پردازنده Pentium M با كد رمز Banias و Dothan (فركانس مسیر FSB در این نوع پردازنده چهارصد مگاهرتز)

- ‌چیپ‌ست سری 855 با كد رمز Odem و Montana (این چیپ‌ست مجهز به پردازنده گرافیكی Extreme Graphic2 بود و از حافظه DDR266/333 پشتیبانی می‌كرد.)

- ‌كارت شبكه بی‌سیم سری 2100 و 2200 با كد رمز Calexico و Calexico2 (كارت شبكه 2100 از استاندارد IEEE802.11b پشیبانی می‌كند.)


به طور كلی بسیاری از كاربران و كارشناسان در زمان ارائه این سكو، از اینتل انتقاد‌های فراوانی كردند؛ زیرا در زمانی كه شركت‌های بزرگی مانند Bordcam نسخه جدید كارت شبكه را با استاندارد IEEE 802.11g ارائه كرده‌اند، شركت اینتل از كارت‌های شبكه بی‌سیم با استاندارد 208.11b استفاده كرده است.

درست بعد از این موضوع كارشناسان شركت اینتل در یك مصاحبه خبری اعلام كردند كه این شركت از محصولاتی كه هنوز از لحاظ فنی تأییدیه دریافت نكرده‌اند در سكوی Carmel استفاده نخواهد كرد.

اما این موضوع به اینجا ختم نشد و در اوایل سال 2004 با ارائه نسخه نهایی استاندارد IEEE802.11g اینتل نسخه جدیدی از كارت شبكه بی‌سیم را با نام 2200BG در سكوی Carmel استفاده كرد.

این كارت شبكه كه به عنوان جانشین سری 2100 شناخته می‌شد، با كد رمز Calexico2 به بازار عرضه شد و از قابلیت‌های ارتباطی مناسبی برخوردار بود.

درست در همین زمان شركت اینتل تغییر دیگری را در سكوی Carmel ایجاد كرد. در این تغییر مهندسان این شركت پردازنده جدید Dothan را جایگزین پردازنده‌های سری Banias كردند تا با این روش باعث افزایش كارایی و كاهش مصرف انرژی در این سكوی توسعه‌دهنده شوند.

در این میان یك كمبود تا حدود زیادی كاربران نسخه نخست این سكو را آزار می‌داد و این مشكل، عدم پشتیبانی این چیپ‌ست از كارت گرافیكی غیرمجتمع بود، كه سازندگان نوت‌بوك را مجبور به استفاده از كارت‌های مجتمع ‌كرده بود.

برای این منظور شركت اینتل دو نسخه جدید از چیپ‌ست‌های سری 855 را با نام 855GME و 855PME به ‌بازار عرضه كرد تا مشكل عدم پشتیبانی از پردازنده گرافیكی غیر مجتمع در چیپ‌ست‌های 855 حل شود.

با ارائه این سكو بسیاری از سازندگان نوت‌بوك توانستند محصولاتی مناسب‌تر را از لحظه طراحی و قابلیت‌ها به بازار عرضه كنند و تا حدودی وزن نوت‌بوك را به علت حذف خنك‌كننده‌های بزرگ و سنگین كاهش دهند.

به طور كلی سكوی Carmel اولین تجربه موفق اینتل در ارائه یك فناوری جدید بود كه امكان دست‌یابی به عمر باتری چهار تا پنج ساعت را با وجود یك باتری با توان خروجی 48‌وات ساعت را به تولیدكنندگان نوت‌بوك داد.سكوی Sonoma

حدود دو سال بعد از ارائه نسخه اول (Carmel)، شركت اینتل نسخه دوم این فناوری را در ماه ژانویه سال 2005 با نام Sonoma به بازار عرضه كرد. این نسخه از فناوری سنتریو كه به عنوان دومین تلاش گسترده اینتل برای توسعه سكوهای كامپیوتر قابل حمل شناخته می‌شود، همانند برادر بزرگ‌تر خود، از سه بخش اصلی فناوری سنترینو بهره می‌برد كه به ترتیب شامل موارد ذیل است:

- پردازنده Pentium M با كد رمز Dothan (فركانس مسیر FSB در این نوع پردازنده 533 مگاهرتز)

- چیپ‌ست سری 915 با كد رمز Alviso (این چیپ‌ست مجهز به پردازنده گرافیكی GMA900 است و از حافظه‌های DDR2 533 پشتیبانی می‌كند.)

- كارت شبكه بی‌سیم سری 2200 و 2190ABG با كد رمز Calexico2

در این سكوی توسعه‌دهنده اینتل با استفاده از چیپ‌ست 915 كه شباهت زیادی به چیپ‌ست محصولات دسكتاپ داشت، امكان استفاده از رابط PCI-E ،SATA ، DDR2 و كارت صدای پیشرفته را فراهم ساخت تا برای اولین بار سازند‌گان كامپیوتر‌های قابل حمل بتوانند محصولاتی به بازار ارائه كنند كه از اكثر قابلیت‌های یك دسكتاپ برخوردار باشد.

البته با آن كه ارائه این سكو توانست امكان استفاده از كارت‌های گرافیكی PCI-E و پردازنده جدید سری Dothan را فراهم كند. اما در عوض تا حدودی عمر باتری در این سكو نسبت به نسخه قبلی خود كاهش یافت.

به طور كلی عمر باتری در سكوی Sonoma با وجود یك باتری 53 واتی در حدود 5/3 تا 5/4 ساعت است كه این مقدار در حدود پانزده درصد كمتر از سكوی Carmel با یك باتری 48 واتی است. شایان ذكر است شركت اینتل از یك آرم تجاری مشترك در دو سكوی Sonoma و Carmel استفاده كرده است كه در تصویر وسط صفحه آن را مشاهده می‌كنید.سكوی Napa

یك سال بعد از ارائه سكوی Sonoma، شركت اینتل نسل سوم سكوی‌های مبتنی بر فناوری Centrino را با نامNapa معرفی كرد. این سكو كه به عنوان بزرگ‌ترین تحول دنیای موبایل شناخته شد، توانست تا حدود زیادی روِیای كارشناسان شركت اینتل را به واقعیت تبدیل كند.

در مجموع عرضه این سكو به قدری مؤثر بود كه ‌می‌توان موفقیت كنونی شركت اینتل را در پردازنده‌های دسكتاپ وابسته به این سكو دانست. شركت اینتل در ابتدا از پردازنده‌های سری Core Solo و Core Duo در سكوی Napa استفاده نمود، اما بعد از مدتی در تاریخ 27 جولای این شركت نسل جدید پردازنده‌های خود را با نام Core 2 Duoوارد بازار كرد تا با این كار Napa را به یك سكوی كامل و قدرتمند برای كاربرد‌های امروزی تبدیل كند.


به طور كلی شركت اینتل دو نسخه از سكوی NAPA را با آرم تجاری مختلف عرضه كرد كه در نسخه اول تنها از پردازنده‌های Core solo بهره برد، اما در نسخه دوم این سكو پردازنده‌های تك‌هسته‌ای (Core Solo) جای خود را به پردازنده‌های Core Duo و Core 2 Duo دادند. در مجموع سكوی Napa شامل سه بخش كلی است كه در ادامه به آن اشاره می‌كنیم.

- پردازنده‌های سری Core Solo ،Core Duo (با نام رمز Yonah) و Core 2 Duo با كد رمز Merom (فركانس مسیر FSB در این نوع پردازنده 667 مگاهرتز)

- چیپ‌ست سری 945 با كد رمز Calistoga (این چیپ‌ست به پردازنده گرافیكی GMA950 مجهز است و از حافظه‌های DDR2 533/667 پشتیبانی می‌كند)

- كارت شبكه بی‌سیم سری 3945ABG با كد رمز Golan

اشاره: در صورتی كه كامپیوتر همراه شما مجهز به پردازنده تك‌هسته‌ای باشد، روی آن شکل1 زیر (لوگوی جدید Centrino) و در صورتی كه مجهز به یكی از پردازنده‌های دوهسته‌ای Core Duo و Core 2 Duo باشد، شکل 2 در زیر روی آن ثبت خواهد شد (آرم تجاری Centrino Duo)
ضمیمه:
centorino01.jpg


ضمیمه:
centorino02.jpg


برای مشاهده تصاویر و دانلود فایل های ضمیمه ، لازم است در سایت ثبت نام کرده و با نام کاربری خود وارد شوید. در حال حاضر ثبت نام در سایت رایگان است.


شنبه 02 آگوست, 2008 11:26 am
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: چهارشنبه 23 آوریل, 2008 7:49 am
پست ها: 166
پست Re: سنترینو فناوری نجات‌بخش اینتل‌
سكوی Santa Rosa

سكوی Santa Rosa آخرین محصول اینتل است كه در تاریخ 9 می 2007 وارد بازار شد. این سكو كه عمری بیش ازچند ماه ندارد، به عنوان نسخه تكمیل شده Napa شناخته می‌شود.

در این سكو فركانس مسیر FSB از 667 مگاهرتز به 800 مگاهرتز افزایش یافته و چیپ‌‌ست 945 جای خود را به چیپ ست 965 داده است. علاوه بر این، موارد شركت اینتل از پل جنوبی ICH8M برای كنترل پورت‌های خروجی و ورودی استفاده كرد تا امكان مدیریت بهتر وسایل بیشتر را به نوت‌بوك‌های مبتنی بر این سكو بدهد.

غیر از موارد گفته شده شركت اینتل تغییراتی در ساختار آرم تجاری این سكو توسعه دهنده انجام داده است كه از میان آن‌‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره كرد:

- حذف نماد قرمز و آبی سنترینو
- تغییر رنگ و فونت Centrino
- اضافه كردن واژه Pro (شکل زیر )

ضمیمه:
centorino03.jpg


‌جز موارد فوق، شركت اینتل تغییرات فناوری نسبتاً كاملی را در سكوی Santa Rosa به وجود آورده است كه بعد از معرفی اجمالی سكو‌های توسعه‌دهنده به بررسی آن می‌پردازیم.

سكوی Santa Rosa در یك مورد با نسخه قبلی خود هماهنگی دارد و آن، وجود سه بخش كلی ثابت در ساختار این سكو است كه آن را همانند دیگر در رده فناوری سنترینو قرار داده است. این سه بخش به ترتیب شامل موارد زیر می‌شوند:

1- پردازنده‌های نسل دوم سری Core 2 Duo با كد رمز Merom (مسیر FSB در این نوع پردازنده هشتصد مگاهرتز و روی سوكت P نصب می‌شود.) (شکل زیر)

ضمیمه:
P_Socket.jpg


2- چیپ‌ست سری 965 با كد رمز Crestline (این چیپ‌ست مجهز به پردازنده گرافیكی GMA X3100 است و از حافظه‌های DDR2 533 و DDR2 667 نوع SODIMM پشتیبانی می‌كند.)

3- كارت شبكه بی‌سیم سری 4965AGN با كد رمز Kedron با قابلیت پشتیبانی از استاندارد IEEE 802.11 a/b/g/n (سرعت انتقال اطلاعات در این كارت شبكه در استاندارد n حدود پنج برابر سریع‌تر از استاندارد‌های دیگر است كه این مسئله امكان ارتباط سریع و كم دردسر این فناوری را با انواع شبكه میسر می‌سازد.)


سكوی Montevina

Montevina، پنجمین سكوی اینتل كه قرار است در نیمه دوم سال 2008 وارد بازار شود. این سكو از نسل آینده پردازنده‌های شركت اینتل پشتیبانی می‌كند و برای اولین بار امكان استفاده از حافظه DDR3 را در كامپیوتر همراه ممكن می‌سازد. علاوه بر این، در این نسخه از فناوری سنترینو كارت شبكه بی‌سیم توسعه فراوانی یافته است و امكان ارتباط به شبكه پیشرفته نسل HSDPA را دارد.


در مجموع اطلاعات كاملی در مورد قابلیت‌ها و امكانات این سكو ارائه نشده است و تنها اطلاعات موجود در مورد اجزای تشكیل دهنده این سكو محدود به سایت‌های خاصی می‌شوند. با این وجود (بنا به اطلاعات این سایت‌های معتبر) اطلاعات كلی سكوی Montevina به شرح زیر است:

1- پردازنده‌های نسل 45 نانومتری با كد رمز Penryn (این نوع پردازنده مجهز به فناوری SSE4 است وحداكثر توانی در حدود 29 وات را مصرف می‌كند.)

2- چیپ‌ست با كد رمز Cantiga (پردازنده گرافیكی توسعه یافته این چیپ‌ست با فركانس كاری 475 مگاهرتز و مجهز به ده لوله پردازشی است. همچنین در این چیپ‌ست فركانس مسیر FSB به 1066 افزایش یافته است و از پل جنوبی ICH9M برای مدیریت پورت‌ها و رابط‌ها استفاده می‌شود. به گفته كارشناسان اینتل، این چیپ‌ست از حافظه DDR3 800 پشتیبانی خواهد كرد.)

3- كارت شبكه بی‌سیم با نام Shiloh با قابلیت پشتیبانی از شبكه WIMAX (استاندارد 802.16) و HSDPA (شبكه موبایل نسل 5/3)


برای مشاهده تصاویر و دانلود فایل های ضمیمه ، لازم است در سایت ثبت نام کرده و با نام کاربری خود وارد شوید. در حال حاضر ثبت نام در سایت رایگان است.


شنبه 02 آگوست, 2008 11:39 am
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: چهارشنبه 23 آوریل, 2008 7:49 am
پست ها: 166
پست Re: سنترینو فناوری نجات‌بخش اینتل‌
اشاره:

بارزترین تفاوت میان پردازنده‌های نسل آینده شركت اینتل (Penryn) با پردازنده 65 نانومتری سری Merom در میزان مصرف و فناوری‌های موجود در آن است.

در مجموع یك پردازنده سری Penryn حداكثر توانی در حدود 29 وات را مصرف می‌كند. در صورتی كه یك پردازنده سری Merom با فناوری TDP یا Thermal Design Power توانی در حدود‌ 34 وات را مصرف می‌كند.

علاوه بر این، وجود فناوری پیشرفته SSE4 در پردازنده 45 نانومتری (Penryn) موجب افزایش كارایی این پردازنده در برنامه‌های مبتنی بر این فناوری شده است؛ زیرا این نوع فناوری مجهز به 47 دستورالعمل كاربردی جدید است كه در بسیاری از موارد باعث افزایش كارایی هشت تا ده درصدی پردازنده می‌شود.


شنبه 02 آگوست, 2008 11:39 am
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 3 پست ] 

افراد آنلاین

کاربر حاضر در این تالار : - و 1 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
cron
استفاده و نقل از مباحث سایت، فقط با ذکر منبع و لینک سایت میکرورایانه مجاز است.
Copyright © 2006 - 2010 MicroRayaneh - Powered by phpBB © phpBB Group
Valid CSS2 Valid XHTML 1.0
طراحی سایت : میکرو رایانه