تالار گفتگوی میکرو رایانه - مشاهده موضوع - پردازنده های چهار هسته ایی AMD
مشاهده پست های بی پاسخ | مشاهده موضوعهای فعال تاریخ امروز شنبه 25 می, 2019 2:19 pmپاسخ به موضوع  [ 3 پست ] 
 پردازنده های چهار هسته ایی AMD 
نویسنده پیام
آواتار کاربر

عضو: چهارشنبه 23 آوریل, 2008 7:49 am
پست ها: 166
پست پردازنده های چهار هسته ایی AMD
Phenom از سری پردازنده‌های چهار‌هسته‌ای AMD است. این پردازنده 4 هسته ایی بر طبق ادعای AMD تنها پردازنده‌های چهار هسته‌ای واقعی هستند كه از چهار‌هسته پردازشی مجزا تشكیل شده‌اند.

Phenom آمد

این سری از پردازنده‌های چهار‌هسته‌ای AMD كه با نام Phenom شناخته می‌شوند، بر طبق ادعای AMD تنها پردازنده‌های چهار هسته‌ای واقعی هستند كه از چهار‌هسته پردازشی مجزا تشكیل شده‌اند. برخلا‌ف مدل Q6600 اینتل كه در واقع از دو پردازنده دو‌هسته‌ای تشكیل شده كه با هم در ارتباط هستند.
با توجه به سر و صدایی كه AMD سر این پردازنده‌های جدیدش راه انداخته بود، همه منتظر دیدن این مسئله بودند كه آیا AMD واقعاً می‌تواند با این سری محصولا‌ت جدید، خودش را از زیر نام Core 2 Duo اینتل خلاص كند و باز هم به روزهای طلایی Athlon64 برگردد كه همیشه مانند یك كابوس برای اینتل بود؟

Phenom؛ از كجا تا كجا؟

Phenom كه در واقع قرار است نام جدید پردازنده‌های چندهسته‌ای AMD باشد، از سری‌های سه‌هسته‌ای با نام رمز Toliman كه به صورت Phenom 8YYY نام‌گذاری می‌شوند و پردازنده‌های چهار‌هسته‌ای با نام رمز Agena و نام‌گذاری Phenom 9YYY تشكیل می‌شوند.

البته AMD سری حرفه‌ای Phenom FX را هم كه با نام رمز Agena FX نامیده می‌شوند، در تولید خواهد كرد كه قیمت و احتمالاً قدرت بیشتری خواهند داشت.

تمام این محصولا‌ت با فناوری 65 نانومتری تولید می‌شوند. AMD سال 2009 را برای ساخت تراشه‌هایی با تكنیك 45 نانومتری هدف قرار گرفته است.

در این سال قرار است مدل‌های 45 نانومتری چهار هسته‌ای با نام‌های Deneb و Deneb FX تولید شوند.

مدل‌هایی از Phenom كه تا كنون تولید شده است شامل مدل‌های 9500، 9600 و 9700 است كه با فركانس‌های 2200 تا 2400 مگاهرتز كار می‌كنند.

به جز چهار‌هسته‌ای بودن، مهم‌ترین مشخصه این پردازنده در وجود سه سطح حافظه داخلی‌ (Cache) است.

حافظه L1 و L2 كه به ترتیب 128 و 512 كیلوبایت بوده و هر هسته به طور مستقل آن‌ها را دارد.

البته حافظه L1 به دو بخش 64 كیلو بایتی تقسیم می‌شود و حافظه L3 با اندازه دو مگابایت كه بین هر چهار هسته مشتركند.

AMD مدتی قبل از عرضه Phenom متوجه اشكالی در عملكرد حافظه L3 شد كه می‌توانست در هنگام اجرای بعضی از دستورالعمل‌ها به خصوص هنگام استفاده از تمام توان پردازشی باعث از‌‌كار افتادن سیستم شود.

این شركت با تغییراتی در بایوس سعی در تصحیح این اشكال به صورت نرم‌افزاری كرد كه البته باعث كاهش كارایی پردازنده می‌شود.

این اشكال در مدل‌های 2/2 و 3/2 گیگاهرتزی وجود دارد و AMD در مدل‌های 9550 و 9650 آن‌ را برطرف خواهد كرد.

در كنار همه این‌ها پشتیبانی از HyperTransport3.0 و Pci Express2.0 در كنار بهره‌گیری از Cool 'n' Quiet2 از سایر مشخصه‌های این پردازنده‌های جدید است.


از AM2 تا AM3

یكی از معضلاتی كه AMD برای كاربران ایجاد می‌كند، تغییر مداوم سوكت پردازنده‌ها است. به طوری كه كاربران برای استفاده از نسل جدید پردازنده‌های این شركت مجبور به تغییر مادربورد خود هستند. امری كه در مورد اینتل اتفاق نمی‌افتد.

البته اینتل هم برای نسل جدید پردازنده‌های خود چیپ‌ست‌های جدیدی تولید می‌كند، ولی در بسیاری موارد با به‌روزرسانی بایوس سیستم می‌توان از نسل‌های جدید پردازنده‌های اینتل روی چیپ‌ست‌های قدیمی‌تر هم استفاده كرد.

به هر صورت AMD برای استفاده از پردازنده‌های Phenom سوكت جدید +AM2 را معرفی كرده است كه دو تغییر عمده نسبت به سوكت‌های AM2 كنونی دارد:

‌از HyperTransport 3.0 پشتیبانی می‌كند.
‌امكان تقسیم توان بین هسته پردازنده و كنترلر حافظه دارد.

خبر خوب برای دارندگان سوكت AM2 این است كه سوكت +AM2 كاملاً سازگار با آن طراحی شده است. بدین معنی كه امكان استفاده از پردازنده‌های AM2 روی آن و بالعكس وجود دارد.

البته مطمئناً در صورت استفاده از پردازنده‌های قدیمی‌تر روی سوكت جدید شما از امكانات جدید این سوكت‌ها نمی‌توانید استفاده كنید.

البته خبر بد هم این است كه سوكت +AM2 از حافظه‌های DDR3 پشتیبانی نمی‌كند و برای این كار باید منتظر سوكت AM3 باشید.

پشتیبانی از DDR3 و پردازنده‌های جدید 45 نانومتری بر دوش AM3 قرار داده شده است كه در سال 2009 خواهد آمد. البته اگر تا آن موقع DDR4 نیامده باشد.


چیپ‌ست‌های جدید و مرد عنكبوتی

AMD برای پردازنده‌های جدید چیپ‌ست‌های سری 790 را طراحی كرده است و پلتفرم جدیدی را هم با نامSpider معرفی كرد كه در واقع شامل كامپیوتری می‌شود كه از چیپ‌ست 790x، كارت گرافیك با پردازنده سری ATI Radeon HD3800 و پردازنده‌های Phenom سود می‌برد.گویا تب فیلم‌های اكشن و فروش زیاد آن‌ها این غول تراشه‌سازی را هم تحت تأثیر قرار داده است تا از نام‌هایی نزدیك به آن‌ها استفاده كند.

Phenom در ترازو

با عرضه اولین Phenomها، بازار تست روی آن‌ها داغ شد. به طوری كه بسیاری از سایت‌ها و مجلات شروع به تست و مقایسه آن‌ها با پردازنده‌های چهار‌هسته‌ای اینتل نمودند.

نمونه تست‌هایی در سایت AnandTech وجود دارد. سیستمی كه تست روی آن انجام شده است را در جدول مشاهده می كنید. غیر از كارت گرافیك تقریباً تمام اجزا دو سیستم با هم فرق می‌كند. در هر سیستم از آخرین فناوری مورد پشتیبانی استفاده شده است. به خاطر همین مسئله در سیستم اینتل از حافظه‌های DDR3 به جای DDR2 استفاده شده است.
ضمیمه:
test.gif


AMD به طرز فجیعی از اینتل در تمام تست‌ها باخته است! حتی در بسیاری از تست‌ها قوی‌ترین پردازنده آن نتوانست بالاتر از Q6600 بایستد. ممكن است شما بگویید در سیستم اینتل از حافظه‌های DDR3 استفاده شده است.

ولی وقتی AMD تلاشی در جهت قرار دادن آخرین فناوری‌ها در محصولات خود نمی‌كند، دیگران چه گناهی كرده‌اند كه باید معطل این شركت شوند؟ برای جواب دادن به این سؤال سری هم به تست‌های سایت TomsHardware می‌زنیم كه در هر دو سیستم AMD و اینتل از حافظه‌های DDR2 استفاده كرده است. جالب است Phenom در برخی از موارد از مدل‌های قدیمی‌تر خود عقب می‌ماند.

فعلاً خرید Phenom چندان به صرفه نیست. مگر این‌كه با قیمت‌هایی پایین‌تر از Q6600 عرضه شود. البته این اختلاف قیمت باید در حدی باشد تا بتواند خریداران را راضی به خرید كند.


AMD به كجا چنین آهسته؟

با عرضه Phenom و با صحبت‌های زیادی كه در مورد آن می‌شد، همه انتظار داشتند این شركت به وسیله آن موفقیت‌های Athlon64 را تكرار كند و انتقام خود را از اینتل بگیرد.

به خصوص این‌كه پردازنده‌های چهار هسته‌ای جدید اینتل قیمت بالایی داشتند و تقریباً همه هم موافق بودند كه Q6600 كه به قول AMD یك چهار هسته‌ای واقعی نیست، از پس Phenomها بر نخواهد آمد.

ولی نتایج برعكس آن را نشان داد. Phenom تقریباً در تمام تست‌ها شكست خورد. آیا این پایان راه برای AMD است؟ هنوز همه چیز قطعی نیست.

چهار هسته‌ای‌های رده بالای اینتل هنوز قیمت بالایی دارند و AMD هنوز مدل‌های Phenom FX را نیز به بازار نداده است كه بتوان با نگاهی به آن‌ها بتوان گفت آیا AMD می‌تواند حریف اینتل شود یا خیر.

البته اگر AMD استراتژی قیمتی همانند سری‌های Athlon X2 را ادامه دهد، یعنی مدل‌های چهار هسته‌ای با قیمت پایین تولید كند، شاید بتواند در این رده حرفی برای گفتن داشته باشد.

ولی فعلاً كه همه جا صحبت از باخت AMD است.


برای مشاهده تصاویر و دانلود فایل های ضمیمه ، لازم است در سایت ثبت نام کرده و با نام کاربری خود وارد شوید. در حال حاضر ثبت نام در سایت رایگان است.


سه شنبه 08 جولای, 2008 11:02 am
مشخصات شخصی

عضو: سه شنبه 15 جولای, 2008 11:19 am
پست ها: 1
پست Re: پردازنده های چهار هسته ایی AMD
سلام دوست عزیز من رضا صالحی هستم من حدود چهار ساله که دارم از سیستم های AMD استفاده می کنم هنوز اتفاقی نیفتاده که من از AMD ناراضی باشم از هر نظر آلی بوده و هست
از نظر سرعت و کیفت کارایی از intel صد درجه بهتره موفق باشی
کافیه یک بار با سیتم AMD کار کنی که بدونی چقدر از INTEL بهتره؟!!! ::hand:: ::angry:: ::angry:: ::angry:: ::cool::


سه شنبه 15 جولای, 2008 12:25 pm
مشخصات شخصی

عضو: یکشنبه 27 جولای, 2008 8:27 am
پست ها: 1
پست Re: پردازنده های چهار هسته ایی AMD
با دورود به تهیه کننده محترم مقاله
من هم از طرفداران پردازنده های AMD هستم و سالهاست که انها رو به مشتریانم توصیه میکنم ، اما در مورد تراشه های چهار هسته ای AMD ، پس از نصب و راه اندازی آنها در مقایسه با نمونه مشابه شرکت رقیب متوجه سر آمدی محصول اینتل شدم،باتوجه به مشاهدات عینی و بهره گیری از نرم افزارهای موجود . به گمان من در فروش محصولات AMD بایست کمی جانب احتیاط را در نظر داشت و بر اساس نوع کاربری و حتی نوع ابزارها و لوازم جانبی (حرفه ای) که کاربر قصد استفاده از آنها را داره نصبت به توصیه آنها اقدام نمود . برای مثال من در سازگاری بعضی از دستگاه هایی که از درگاه USB بهره میبرند با تراشه های NVIDIA که به گمانم بهترین تراشه ها برای AMD هستند ، با مواردی بر خورد کردم که باعث بروز مشکلاتی شده .
به امید مقاله جدید و پر بار از دوستان گرامی


یکشنبه 27 جولای, 2008 8:52 am
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 3 پست ] 

افراد آنلاین

کاربر حاضر در این تالار : - و 1 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
cron
استفاده و نقل از مباحث سایت، فقط با ذکر منبع و لینک سایت میکرورایانه مجاز است.
Copyright © 2006 - 2010 MicroRayaneh - Powered by phpBB © phpBB Group
Valid CSS2 Valid XHTML 1.0
طراحی سایت : میکرو رایانه