مشاهده پست های بی پاسخ | مشاهده موضوعهای فعال تاریخ امروز سه شنبه 25 سپتامبر, 2018 5:09 pmپاسخ به موضوع  [ یک پست ] 
 آشنايي با UPS - منبع تغذيه بدون وقفه 
نویسنده پیام
آواتار کاربر

عضو: یکشنبه 25 نوامبر, 2007 7:24 am
پست ها: 457
پست آشنايي با UPS - منبع تغذيه بدون وقفه
مطمئناً براي شما اتفاق افتاده است كه در حال كار با رايانه هستيد واحتمالاً در حال طراحي و يا برنامه نويسي و از اين قبيل هستيد كه ناگهان برق قطع شده و تمامي زحمات چند ساعته شما بدون اين كه بر روي ديسك ذخيره شوند از بين رفته اند . در اين حالت احتمالاً عصباني شده ايد ولي چاره اي نداشته و بعد از وصل مجدد برق شهر تمامي كار هاي خود را از سر گرفته ايد .
قطع برق شهر يك اتفاق عادي است كه در پيشرفته ترين كشورهاي دنيا نيز گرچه به ندرت ولي اتفاق مي افتد اما هميشه قطع برق به انجام مجدد كارها به مدت يكي دو ساعت ختم نمي شود و ممكن است خسارات زيادي را در بر داشته باشد به عنوان مثال يك بانك اگر مدتي بدون برق باشد در سيستم آن اختلال وارد مي شود و يا اگر یک سرويس دهنده اينترنت و يا يك سرور مدتي بدون برق باشند به مرور مخاطبان خود را از دست خواهد داد در اين جاست كه UPS به كمك مي شتابد.


مشكلات برق شهر
يكي از مشكلات برق شهر نوسانات شديد لحظه اي است . اين رخداد كه دلايل گوناگوني از جمله صاعقه و القاي كابل هاي ارتباطي دارد موجب صدمات جدي به وسايل الكتريكي مي شود چه بسا زماني كه دستگاهي از جمله رايانه خاموش بوده و به دليل اين كه دوشاخه آن به پريز متصل بوده صدمه ديده است . به همين دليل توصيه مي شود در زماني كه دستگاه ها خاموش هستند آنها را از پريز برق جدا كنيد .
از ديگر مسائل موجود نويز الكتريكي است كه ممكن است موجب قفل شدن ( hang ) رايانه و در نتيجه از دست رفتن اطلاعات شود . افت لحظه اي ولتاژ كه در اثر روشن شدن يك وسيله الكتريكي قوي به وجود مي آيد نيز مي تواند موجب راه اندازي مجدد رايانه شده كه از بين رفتن اطلاعات را در بر خواهد داشت . توجه داشته باشيد كه كوچكترين نوسانات برق كه حتي ممكن است نا محسوس باشد مي تواند براي CPU مضر بوده و موجب سوختن و يا نيم سوز شدن ترانزيستورهاي موجود در آن شود . به همين دليل است كه پس از مدت ها كار با رايانه مثلاً پس از يك سال متوجه مي شويد كه رايانه شما نسبت به روزهاي نخست خود كند تر شده و بيشتر قفل مي كند . براي جلوگيري از صدمات ناشي از اختلالات برق شهر مطمئناً به شما خريد يك UPS توصيه نمي شود بلكه يك محافظ تقويت كننده برق حدوداً 700 وات براي يك ريانه و دستگاه هاي جانبي آن كافي به نظر مي رسد . اما UPS علاوه بر خاصيت هاي شوك گيري،تقويت و تنظيم برق شهر خصوصيات منحصر به فرد ديگري دارد كه گاهي آن را براي رايانه هاي موجود در موسسات ضروري مي كند .


وظيفه UPS
UPS هاي كوچك معمولاً درون خود، يك باتري دارند كه هنگام وجود برق در حالت عادي آن را شارژ مي كنند . هنگام قطع برق يا افت ولتاژ زماني كه ولتاژ از يك مقدار كمتر شود UPS به طور اتوماتيك منبع تغذيه رايانه را از برق شهر به باتري موجود درون خود تغيير مي دهد اين كار طي مدت زماني حدود يك يا 2 ميلي ثانيه انجام مي پذيرد و در نتيجه رايانه متوجه قطع جريان الكتريكي نشده و به كار خود ادامه مي دهد . UPS هاي متفاوت با طول مدت پشيباني متفاوتي وجود دارد كه بنا به نياز و كاربرد نوع مورد نظر استفاده مي شود برخي UPS ها تنها براي مدت كوتاهي مثلاً 5 دقيقه به رايانه برق رساني مي كنند . اين فرصت خوبي براي ثبت و ذخيره كارهاي انجام شده است . برخي ديگر نيز تا 45 دقيقه دوام تغذيه دارند و اين امكان را به كاربران مي دهند كه طي اين مدت كار خودرا تكميل و به پايان برسانند .
براي ادارات و موسسات بزرگ تر و مهمتر نيز UPS هايي طراحي شده است كه مدت زمان بسياري رايانه هاي موجود را د رهنگام قطع برق از بابت تغذيه پشتيباني مي كنند . خوب است بدانيد كه براي كار هاي بزرگ UPS داراي باتري درون ساخته نبوده و تنها حكم يك شارژ كننده و سؤييچ كننده را دارند . براي اين UPS ها باتري هاي بيروني در نظر گرفته شده كه بنا به نوع نياز و به تعداد معين به UPS متصل مي شوند .

مي دانيد كه هنوز منبعي براي ذخيره جريان متفاوت ساخته نشده است باتري متصل به UPS نيز جريان مستقيم با DC دارند اما اكثر لوازم خانگي از جمله رايانه با برق متناوب شهر كار مي كنند . بنابراين UPS يك مبدل نيز دارد كه جريان DC را به AC تبديل مي كند اين ها تنها وظايف UPS نيستند . UPS قابليت كنترل جريان و ولتاژ و تنظيم و تقويت آنها را نيز دارد . در يك كلام مي توان گفت UPS به رايانه مي گويد كه نگران هيچ چيز از جانب برق شهر و اختلالات ومشكلات آن نباش من تمامي كار ها راانجام داده و يك جريان تصفيه شده سالم به شما تحويل مي دهم .


جمعه 21 دسامبر, 2007 6:03 pm
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ یک پست ] 

افراد آنلاین

کاربران حاضر در این تالار: - و 10 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
cron
استفاده و نقل از مباحث سایت، فقط با ذکر منبع و لینک سایت میکرورایانه مجاز است.
Copyright © 2006 - 2010 MicroRayaneh - Powered by phpBB © phpBB Group
Valid CSS2 Valid XHTML 1.0
طراحی سایت : میکرو رایانه