تالار گفتگوی میکرو رایانه - مشاهده موضوع - تفاوت بین cpuهای pentium ( پنتیوم ) و Celeron
مشاهده پست های بی پاسخ | مشاهده موضوعهای فعال تاریخ امروز شنبه 25 می, 2019 2:19 pmپاسخ به موضوع  [ 2 پست ] 
 تفاوت بین cpuهای pentium ( پنتیوم ) و Celeron 
نویسنده پیام
آواتار کاربر

عضو: شنبه 24 نوامبر, 2007 7:39 pm
پست ها: 546
آدرس: تهران
پست تفاوت بین cpuهای pentium ( پنتیوم ) و Celeron
ريزپردازنده یا cpu مهمترين بخش سخت افزار يک کامپيوتر است که اغلب از آن به عنوان " مغز کامپيوتر " ياد می گردد. نوع ريزپردازنده استفاده شده در هر کامپيوتر ، تاثير غير قابل انکاری را بر تمامی ابعاد حيات يک کامپيوتر داشته و بنوعی ظرفيت عملياتی و ميزان رضايت کاربران در خصوص اجرای برنامه های کامپيوتری را مشخص می نمايد. امروزه توليد کنندگان متعددی اقدام به طراحی و توليد ريزپردازندها ، می نمايند . پردازنده های پنتيوم و Celeron دو نمونه متداول در اين زمنيه بوده که تاکنون مدل های متفاوتی از آنان توليد و عرضه شده است . شايد برای شما جالب باشد که بدانيد وجه تمايز و نقاط مشترک اين دو نوع ريزپردازنده چيست ؟ بدين منظور در اینجا به برخی از مهمترين خصايص تراشه های پنتيوم 4 و Celeron ، اشاره خواهد شد.

ضمیمه:
processor-sam.jpg


برای مشاهده تصاویر و دانلود فایل های ضمیمه ، لازم است در سایت ثبت نام کرده و با نام کاربری خود وارد شوید. در حال حاضر ثبت نام در سایت رایگان است.


سه شنبه 10 ژوئن, 2008 12:38 pm
مشخصات شخصی WWW
آواتار کاربر

عضو: شنبه 24 نوامبر, 2007 7:39 pm
پست ها: 546
آدرس: تهران
پست Re: تفاوت بین cpuهای pentium ( پنتیوم ) و Celeron
هسته ( Core ) :
تراشه های Celeron با محوريت هسته تراشه های پنتيوم 4 ، طراحی و توليد شده اند .

Cache :
تراشه های Celeron نسبت به تراشه های پنتيوم 4 از حافظه Cache کمتری استفاده می نمايند . يک تراشه Celeron ممکن است دارای 128 کيلو بايت L2 Cache باشد . در حالی که L2 Cache استفاده شده در تراشه های پنتيوم 4 ، چهار برابر تراشه های Celeron است. ميزان حافظه L2 Cache تاثير بسيار زيادی را در خصوص کارآئی سيستم بدنبال خواهد داشت .

Clock Speed
شرکت اينتل تراشه های پنتيوم 4 را با هدف اجراء در سرعت های بمراتب بالاتری نسبت به تراشه های Celeron طراحی و توليد نموده است . سريعترين پردازنده پنتيوم 4 ، شصت مرتبه سريعتر از سريعترين پردازنده Celeron است.

Bus Speed
پردازنده ها در خصوص حداکثر سرعت Bus ارائه شده دارای محدوديت می باشند .سرعت Bus پردازنده های پنتيوم 4 ، 30 درصد بيش از پردازنده های Celeron است.

در صورتی که دو تراشه اشاره شده را از ابعاد متفاوت با يکديگر مقايسه نمائيم، توقع اين که اين دو پردازنده با سرعت مشابه و يکسان کار نمايند ، انتظاری بيهوده است . حجم کمتر حافظه L2 Cache و سرعت پائين تر Bus ، تاثير بسيار زيادی در ارتباط با کارآئی يک کامپيوتر را بدنبال خواهد داشت . در صورتی که قصد داريد از کامپيوتر خود به منظور ارسال نامه های الکترونيکی و يا اينترنت ، استفاده نمائيد ، پردازنده های Celeron گزينه ای مناسب می باشند .
در صورتی که از سيتستم خود به منظور انجام عملياتی استفاده نمائيد که در آنان پارامتر سرعت، حائز اهميت می باشد ، می توان از پردازنده های پنتيوم 4 با توجه به وجود ويژگی های متنوعی همچون سرعت بالای Clock ، Bus و ميزان حافظه L2 Cache ، استفاده بعمل آورد .

منبع :
http://computer.howstuffworks.com/question268.htm


سه شنبه 10 ژوئن, 2008 12:39 pm
مشخصات شخصی WWW
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 2 پست ] 

افراد آنلاین

کاربر حاضر در این تالار : - و 1 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
cron
استفاده و نقل از مباحث سایت، فقط با ذکر منبع و لینک سایت میکرورایانه مجاز است.
Copyright © 2006 - 2010 MicroRayaneh - Powered by phpBB © phpBB Group
Valid CSS2 Valid XHTML 1.0
طراحی سایت : میکرو رایانه