تالار گفتگوی میکرو رایانه - مشاهده موضوع - استانداردهای RS485 , RS422 , RS232C چیست ؟
مشاهده پست های بی پاسخ | مشاهده موضوعهای فعال تاریخ امروز پنجشنبه 21 فوریه, 2019 9:31 pmپاسخ به موضوع  [ یک پست ] 
 استانداردهای RS485 , RS422 , RS232C چیست ؟ 
نویسنده پیام

عضو: شنبه 10 می, 2008 9:16 am
پست ها: 47
پست استانداردهای RS485 , RS422 , RS232C چیست ؟
همانگونه که درشکل مشاهده می شود پس از بیت آغازین ( Start bit ) هشت بیت داده به همراه بیتهای اختیاری [8] و بیت توازن [P] ارسال می شوند و به این صورت یک فریم داده کامل می شود.
ضمیمه:
RS232.jpg


عمل تبدیل صفر و یک (مثلا 0V و 5V ) به ولتاژهای 12V+ و 12V- تا حدود زیادی اثر نویزهای محیطی را کاهش می دهد . اما برای مسافتهای طولانی Baud Rate بالا و محیطهای با اثر القاء نویزبالا زیاد قابل اطمینان نیست چراکه:

1-در مسافتهای طولانی اثرنویزهای محیطی بیشتر می شود.

2-در فرکانسهای بالا تشعشع خط فرستنده روی گیرنده اثر می گذارد.

برای حل مشکلات فوق استاندارد RS422 پیشنهاد می شود. به این صورت که برای خروجی TXD دستگاه ، یک فرستنده تفاضلی و برای ورودی RXD دستگاه ، یک گیرنده تفاضلی قرار داده می شود.
ضمیمه:
RS422.jpg


طبق شکل برای ارتباط از نوع RS422 به 5 خط نیازاست. فرستنده تفاضلی روی خط A ، سیگنال TXD وروی خط B ، معکوس سیگنال فوق را تولید می کند. گیرنده نیز تفاضل این دو سیگنال را به RXD دستگاه تحویل می دهد.به این صورت نویزهای محیط که به صورت مشترک روی دو سیم A و B قرار می گیرند،در ورودی گیرنده تفاضلی حذف می شوند. اما سیگنال اصلی که با دامنه معکوس روی دو سیم ارسال می شود،با صحت کامل در گیرنده دریافت می شود.
همچنین به این شکل اثر تشعشع خط فرستنده روی گیرنده از بین می رود.

ارتباط RS422 (مانند RS232 ) ازنوع کاملا دو طرفه ( Full duplex ) است به این معنی که خط ارسال و دریافت برای دستگاه جدا ازهم بوده بنابراین درآن واحد دستگاه می تواند هم فرستنده باشد و هم گیرنده .

اما در RS485 این ارتباط نیمه دوطرفه ( Half duplex ) یا یک طرفه می باشد. به این معنی که دستگاه درآن واحد یا فرستنده است یا گیرنده. چرا که خط ارسال و دریافت یکی است. بنابراین در این سیستم ، ارتباط بایدبه صورت Master و Slave انجام شود.

ارتباط به گونه ایست که Slave ها نمی توانند سرخود داده ای را ارسال کنند. بلکه Master در زمانبندیهای خاصی آدرس Slave ها را پشت سرهم می فرستد و با آنها ارتباط برقرارمی کند.البته نرم افزار این سیستمها بسته به نیاز پروژه و سلیقه طراح قابل طراحی است.

نکته قابل تامل دراستاندارد RS485 این است که درحالت عادی خروجی Slave ها باید tri-state باشد ( 3 حالته ) تا روی خط ودرنتیجه روی عملکرد Master اثر نگذارند و فقط وقتی که قرار است داده ای ارسال کنند،به خط متصل شوند.
ضمیمه:
RS485.jpg

به همین شکل ورودی Master فقط باید وقتی فعال شود که قرار است داده ای ازSlave مربوط بگیرد. چرا که در غیراین صورت داده های ارسالی خود Master ، توسط Master دریافت می شوند.


برای مشاهده تصاویر و دانلود فایل های ضمیمه ، لازم است در سایت ثبت نام کرده و با نام کاربری خود وارد شوید. در حال حاضر ثبت نام در سایت رایگان است.


یکشنبه 11 می, 2008 9:20 am
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ یک پست ] 

افراد آنلاین

کاربر حاضر در این تالار : Exabot [Bot] و 1 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
cron
استفاده و نقل از مباحث سایت، فقط با ذکر منبع و لینک سایت میکرورایانه مجاز است.
Copyright © 2006 - 2010 MicroRayaneh - Powered by phpBB © phpBB Group
Valid CSS2 Valid XHTML 1.0
طراحی سایت : میکرو رایانه